Jump to content



error:ο επιλεγμένος δίσκος είναι στυλ διαμερίσματος gpt


Recommended Posts

Σε ένα Dell Inspiron 15 3521 θέλω να βγάλω τα 8 και να βάλω 7. Το ένα πρόβλημα είναι ότι θέλω να σβήσω μόνο το μεγάλο partition που είναι εγκατεστημένα τα Windows. Απ' ό,τι ξέρω πρόκειται για δύο partitions:

Data και άλλο ένα που δεν ξέρω ακριβώς πώς λέγεται. Νομίζω system reserved. Κάτι τέτοιο.

Το πρόβλημα είναι πως από την αγορά του laptop φαίνονται πέντε partitions. Δεν ξέρω ποιά να σβήσω. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να σβήσω τα δύο partitions που αναφέρονται στα 8, και να αφήσω τα υπόλοιπα που, αν χρειαστεί, θα μπορέσω να κάνω recovery τα 8 στην κατάσταση αγοράς του συστήματος. Κοιτάξτε το screenshot:

2i6z90i.jpg

Μπορεί να πρέπει να σβήσω και περισσότερα ή λιγότερα από δύο. Δεν ξέρω. Εξαρτάται και από το μήνυμα που βγάζει κατά την εγκατάσταση των 7. Εξηγώ αμέσως...

Ξεκινώντας, λοιπόν, για δοκιμή την εγκατάσταση των 7, σβήνοντας μόνο το μεγάλο partition C: των 452,64 GB, το ξαναδημιούργησα, έκανα format, αλλά το πλήκτρο "Συνέχεια" που συνεχίζει την εγκατάσταση είναι απενεργοποιημένο. Βγαίνει μήνυμα:

"Τα Windows δεν είναι δυνατόν να εγκατασταθούν σε αυτόν το δίσκο. Ο επιλεγμένος δίσκος είναι στυλ διαμερίσματος GPT. Τα Windows δεν είναι δυνατόν να εγκατασταθούν σε αυτόν το χώρο του σκληρού δίσκου. Το διαμέρισμα έχει δεσμευτεί από τον κατασκευαστή πρωτότυπου εξοπλισμού (OEM)".

Ποιά partitions πρέπει να σβήσω, ώστε να αφήσω τα απολύτως απαραίτητα; Και τί πρέπει να κάνω με το μήνυμα για να προχωρήσω με την εγκατάσταση;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σίγουρη λύση είναι να πάρεις ένα image το δίσκου με ένα πρόγραμμα όπως το clonezilla

(http://www.thelab.gr/showthread.php?t=125722)

Μετά φορμάρεις το δίσκο (MBR) και περνάς win.

Όποτε θελήσεις επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση, επαναφέρεις το image.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχεις καταλάβει, για να εγκαταστήσεις τα 7άρια πρέπει να αλλάξεις το partition scheme από GPT σε MBR ..

Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει ανά partition αλλά καθολικά για τον δίσκο ..

Η μόνη λύση είναι διαγραφή των partitions και αλλαγή σε MBR όλου του δίσκου για να περάσεις 7άρια ..

Αν πιστεύεις ότι μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί να το ξαναγυρίσεις σε εργοστασιακή μορφή, παίρνεις ένα image του δίσκου πριν τον αλλάξεις σε MBR όπως ανέφερε ο gdp77 .. !

Link to comment
Share on other sites

Αν διαγράψω, τελικά, όλα τα partitions, πώς το γυρίζω σε MBR; Είναι κάτι που θα γίνει αυτόματα κατά τη διαδικασία εγκατάστασης των 7. Δηλαδή, με τη διαγραφή των partitions και την εγκατάσταση των 7 υπάρχει ο MBR, ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο πριν προχωρήσω με τα 7 (εννοώ μετά τη διαγραφή των partitions);

Link to comment
Share on other sites

Τον αφαιρείς και τον τοποθετείς σε θήκη για εξωτερικό ή σε Docking Station ..

Διαγράφεις τα partitions και του κάνεις ένα format με ένα tool σαν το MiniTool Partition και από την Διαχείριση Δίσκων (δεξί κλικ στο "Υπολογιστής" - "Διαχείριση") μπορείς με δεξί κλικ στον δίσκο να επιλέξεις "Μετατροπή σε Δυναμικό δίσκο" .. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακολούθησα την πρότασή σας. Πήρα ένα image όλο το δίσκο.

Πάντως, αν στο μέλλον ασχοληθεί κάποιος με το θέμα, ωραίο θα ήταν να ανεβάσει και ένα topic επίλυσης του θέματος.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει προεγκατασταση οπως σε φορητους υπολογιστες, πρεπει να διαγραψεις και αυτο το partition. ετσι χανεις οριστικα τη δυνατοτητα επαναφορα στη προηγουμενη εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Τον αφαιρείς και τον τοποθετείς σε θήκη για εξωτερικό ή σε Docking Station ..

Διαγράφεις τα partitions και του κάνεις ένα format με ένα tool σαν το MiniTool Partition και από την Διαχείριση Δίσκων (δεξί κλικ στο "Υπολογιστής" - "Διαχείριση") μπορείς με δεξί κλικ στον δίσκο να επιλέξεις "Μετατροπή σε Δυναμικό δίσκο" .. :)

Όχι σε δυναμικό. Ο δυναμικός δεν είναι αν θέλεις να κάνεις raid;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.