Jump to content



Ram with Samsung TCCD


Borg

Recommended Posts

Κοιτούσα στο νετ για μνήμες και φυσικά θυμήθηκα το γνωστό τσιπ που λέγετε τελευταία

Βρήκα στο πασίγνωστο σιτε αυτή την λίστα

Έχει κανένας καμία μνήμη από αυτές ? και να πει εντυπώσεις

http://xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=43659&page=1&pp=25

http://mar.h0sted.org/ramliste250804.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Αυτη ειναι η λιστα με ολες τις μνημες που εχουν tccd:

Confirmed Samsung TCCD

Adata PC4500 Vitesta

Adata PC4800 Vitesta

Apacer PC4000

Centon Advanced DDR

Corsair PC3200XL

Corsair XMS PC3200C2 Rev4.1 2-3-3-6-1T

Geil UltraX pc3200

Gskill PC4400 ~ Brainpower PCB

Kingston HyperX PC 3200ULK2

Mushkin PC3200 Rev.2

OCZ PC3200 Rev.2 ~ Brainpower PCB

OCZ PC3700 Platinum

Patriot Extreme Performance PDC5123200+XBLK ~ Brainpower PCB

PQI 3200 Turbo 2-2-2-5 ~ Brainpower PCB

Samsung PC4000 CL3

Possible Samsung TCCD

Corsair XMS PC3200C2 Rev4.2 2-3-3-6-1T

Samsung OEM PC3200

Link to comment
Share on other sites

Σωστοςςς :p :P :p

Γιαυτες τις patriot τι λετε ρε παιδια 182 ευρω στο αμερικα!! Καπου πηρε το ματι μου απο ενα thread ena link με 256mb κινγστον bh-5 με 44$x4=172 . Τι λετε να αξιζει περισσοτερο για 2.85 ρευμα tccd ή bh-5, oi bh-5 σηκωνουν 240-250 με 2225 αλλα 260-270 πανε?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 3.2V, τότε ναι, 240-250(ίσως και λίγο παραπάνω αν είναι καλά κομμάτια) θα στα δώσουν οι bh(για intel μιλάω, σε 64άρη είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα).

Οι tccd δείχνουν να φτάνουν τις συχνότητες των bh με λιγότερο ρεύμα και είναι και ποιο ευέλικτες στα timings.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη έχω και BH5 και TCCD θα έλεγα πώς τα καλά των TCCD είναι ότι δέχονται και 2225 (μέχρι τα 229 οι δικιές μου) και μεγάλα fsb με 2.5,3,3,5 και ότι δεν ζεσταίνονται καθόλου !!!! Επίσης δεν θέλουν τρελές τάσεις για να πάνε ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι μπας και μου στειλει ενας φιλος που σπουδαζει αμερικη τις pqi η τις patriot , το μονο που μου φερνει ενδιασμο ειναι οτι αν χρεαιστει ρμα θα ψαχνομαι..τα bh5 ερχονται 180$=120E και θα εχουν εδω ρμα, ετσι δεν ειναι? βεβαια οπως ειπατε χρειαζονται vdimm και ειναι και πιο ζεστες. εσεις τι θα διαλεγατε?

Link to comment
Share on other sites

To "εδώ" rma πως το εννοείς? να τα πάρεις από Αμερική και να τα γυρίσεις rma Ελλάδα? δεν νομίζω πως γίνεται, μάλλον απευθείας με kngston θα πρέπει να επικοινωνήσεις.

Όσο αφορά την θερμοκρασία, δεν είναι πρόβλημα με τα BH-5 σε νορμαλ τάσεις, αλλά και αυτό λύνεται εύκολα.

Προσωπικά θα διάλεγα tccd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

To "εδώ" rma πως το εννοείς? να τα πάρεις από Αμερική και να τα γυρίσεις rma Ελλάδα? δεν νομίζω πως γίνεται, μάλλον απευθείας με kngston θα πρέπει να επικοινωνήσεις.

Ναι αυτο εννοουσα, anyway και εγω μαλλον για tccd το βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

νομιζω καλη λυση ειναι η Adata PC4500 Vitesta , τι λετε ?

Αν ειναι να δωσεις τωσα προτιμησε καποια με brainpower pcb, στα ιδια λεφτα δεν ειναι και η pqi? Να εχεις υποψιν οτι οι xms που εχει και ο κωστας ερχεται στα 265 με μεταφορικα στο οverclockers, τους εστειλα mail για να μαθω το version...ειδομεν.. .

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Ρε παιδια αυτες OCZ PC3200 Rev.2 ~ Brainpower PCB δεν ειναι οι EL?????Ειναι καλυτερες σε κλοκαρισμα απο την rev.3????

Rev.3 ειναι η performance σειρα(p/n:OCZ400512R3) με 2-3-3-6 και δεν πωλειται ως dual, αυτη που eδινε το eshop (OCZ400512EL με 2-3-2-6). Ειδα αυτες που φερνει τωρα ειναι πλατινουμ αλλα rev.1(OCZ400512ELPE). H rev.2 με tccd kai brainpower ειναι η platinum σειρα(p/n:OCZ400512ELPER2).

Το research εγινε τωρα αν υπαρχει καποιο λαθος διορθωστε. Αυτα, ελπιζω κατατοπιστικος

:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.