Jump to content



Εσωτερικός φωτισμός σε Mini-ITX κουτί


giorgosgeo4

Recommended Posts

Θέλω να βάλω εσωτερικό φωτισμό στο Fractal Node 304 (μπλε ή λευκό κατά προτίμηση) αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς χρειάζομαι.

Λίγο που έψαξα, βρήκα πχ το NZXT sleeve led αλλά έχει το Controller και αυτό με περιορίζει αργότερα που θα βάλω κάρτα γραφικών!

Έχετε να προτείνετε κάτι έτοιμο;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που προτείνει είναι ο qwerty είναι πολυ καλή. Οι σειρές λεντ εχουν και αυτοκόλλητη ταινία απο πισω μπορουν να κοπούν και να βαλεις οπου χρειαζεται, παιρνουν και απλή τροφοδοσία 12ν που μπορείς να παρεις απο τοτροφοδοτικό απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βολικές είναι, αλλά προσοχή σε κάτι σημαντικό:

Τροφοδοτημένες από τα 12V δεν είναι καθόλου απίθανο , να "βγάζουν μάτια", το φως μπορεί να είναι πάρα πολύ!

Υπάρχουν βέβαια απλοί τρόποι να το περιορίσεις οπότε , απλά αυτό σαν υποσημείωση, αν χρειαστεί κάτι "Help is coming" ! :)

Για έτοιμη λύση ρύθμισης, η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] μπορεί να σε βοηθήσει! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βολικές είναι, αλλά προσοχή σε κάτι σημαντικό:

Τροφοδοτημένες από τα 12V δεν είναι καθόλου απίθανο , να "βγάζουν μάτια", το φως μπορεί να είναι πάρα πολύ!

Υπάρχουν βέβαια απλοί τρόποι να το περιορίσεις οπότε , απλά αυτό σαν υποσημείωση, αν χρειαστεί κάτι "Help is coming" ! :)

Για έτοιμη λύση ρύθμισης, η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] μπορεί να σε βοηθήσει! :T:

Ευχαριστώ για την επισήμανση! Αλλά στο συγκεκριμένο κουτάκι δεν νομίζω να είναι τόσο έντονος ο φωτισμός επειδή δεν έχει παράθυρο! Fractal Design NODE 304 WHITE ( FD-CA-NODE-304-WH ), Home Theater, Κουτιά Η/Υ, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας χωρίς να μπορώ βεβαια να επιβεβαιώσω και το πόσο έντονος θα είναι ο φωτισμός!

Αυτό που θέλω, είναι επειδή το κουτί είναι μικρό και θα τοποθετηθεί πάνω στο γραφείο, να σπάσει λίγο η μαυρίλα και να βγαίνει φωτισμός απο την γρίλια εξαερισμού που έχει στο πλαι για την κάρτα γραφικών ( για πρωτη φάση δεν θα χρησιμοποιήσω κάρτα γραφικών παρα μονάχα την ενσωματωμένη του επεξεργαστή). Επίσης η γρίλια εξαερισμού απο μέσα έχει και φίλτρο για την σκόνη, οπότε θα κόβει και αυτό λίγο τον φωτισμό!

Το κουτί έχει μάκρος 37.4 cm . Ποίο led της Bitfenix να προτιμήσω; Αυτό BitFenix Alchemy Connect 6x LED-Strip 12 cm ή BitFenix Alchemy Connect 15x LED-Strip 30 cm ; Θα είναι αρκετά τα 6 ledακια; ώστε να βγαίνει ικανοποιητικός φωτισμός απο την γρίλια;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρακτικά μόνο το πείραμα θα το δείξει!

Ίσως όμως η Αγάπη η κάποιο από τα άλλα παιδιά να έχει δοκιμάσει κάτι ήδη, οπότε μάλλον καλύτερα να περιμένεις την απάντησή τους.

Εν τω μεταξύ εσύ ρίχνε σχέδια ! :)

Α! σκέψου και την παρεμβολή ενός διαχύτη από ας πούμε γαλακτερό πλέξι, που θα σκορπίζει ομοιόμορφα το φως και θα δώσει μια αχλύ στο αποτέλεσμα , σαν καλό μου φαίνεται έτσι όπως το σκέφτομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρακτικά μόνο το πείραμα θα το δείξει!

Ίσως όμως η Αγάπη η κάποιο από τα άλλα παιδιά να έχει δοκιμάσει κάτι ήδη, οπότε μάλλον καλύτερα να περιμένεις την απάντησή τους.

Εν τω μεταξύ εσύ ρίχνε σχέδια ! :)

Α! σκέψου και την παρεμβολή ενός διαχύτη από ας πούμε γαλακτερό πλέξι, που θα σκορπίζει ομοιόμορφα το φως και θα δώσει μια αχλύ στο αποτέλεσμα , σαν καλό μου φαίνεται έτσι όπως το σκέφτομαι! :)

Ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα θέλω όπως στις φωτογραφίες που ανέβασε ο Lakisss. Απο τις φωτογραφίες καταλαβαίνω πως έχουν χρησιμοποιηθεί περισσότερα απο 6 led, τι λέτε;

Τι προτιμάτε μπλέ ή λευκό;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το μεγαλύτερο μήκος θα χρειαστεί για να φωτιστεί ομοιόμορφα το παράθυρο!

Οπότε πας για την δεύτερη την ποιο μακρυά ταινία!

Τώρα για το χρώμα , το μπλέ μου αρέσει πολύ, αλλά πάντα μπορείς να πας σε RGB λεντοταινία και να παίξεις με το χρώμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.