Jump to content



Περι Streaming (Πληροφορίες/Προγράμματα/Προβληματισμοι/Γενικά)


LazyGreek

Recommended Posts

Μου την βύδωσε προχθές και λέω παίζω που παίζω.. Γιατι να μην αρχίσω να Stremαρω και τίποτα..

Καταρχήν το νουμέρο 1 Gaming Streaming site είναι το Twitch.tv

Υπαρχει και το Justin και κανα 2 ακόμα που δεν τα θυμάμαι αλλά εκεί Streμαρει o καθένας.. (Βάζει την καμερά του και μιλάει για ώρες ή κατι τύποι δείχνουν το σαλόνι καθώς βλέπουν τηλεώραση)

Streaming προγράμματα υπάρχουν πολλά..

1.Open Broadcast Software (Το οποίο χρησιμοποιώ και είναι και Free)

2.XSplit

3.Wirecast

4.Evolve (Και αυτό είναι Free και το κάνει απευθείας Record + Live Streaming με ένα πάτημα του κουμπιού και Streμαρεις κατευτειαν..)

Περισσότερα info εδώ : Twitch

Ετσι όπως είναι το Evolve ειναι και το Raptr επίσης υπάρχει AMD Raptr (με άλλο Skin) που προσπαθει να βαρέσει στο μέτωπο της Nvidia με το Shadow Play (Πιστεύω άμα είχα Nvidia + Shadow Play δεν θα το άνοιγα καν το θέμα)

Στα δια ταυτα..

Αρχικά θέλω να έχω για αρχή την καλύτερη 720P ποιότητα που μπορεί να γίνει..

Τώρα 30 FPS 60 FPS δεν με πειράζει..

Ένα βίντεο έχω κάνει μέχρι στιγμής θα βάλω το Link παρακάτω αλλά έχω την εντυπωση ότι είναι λιγο Laggish μπορεί να είναι και η ιδέα μου..

Επίσης ρόλο παίζει το Upload που εκεί δεν έχω θέμα γιατί οι περισσότεροι που Streμαρουν παίζουν με 5-20 mbps Upload..

Εγώ έχω..

xU9r4M5.jpg

Και δεν είναι πλατωνικό τα πάντα όλα ανεβαίνουν πολύ γρήγορα..

Τώρα κοιτάω και εγώ διάφορα βίντεο στο Youtube σχετικά με το Open Broadcast Software, βλέπω Settings κτλπ ακόμα ψάχνωμαι και τεστάρω.. Αλλα επειδή μπορεί να είναι και άλλοι που ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω μπας και δώσουν καμια λύση κατευτείαν..

Δεν έχω καθόλου Drop FPS είτε στα 30 είτε στα 60 το bitrate είναι πάντα στο Full.. Και στο πρόγραμμα και In Game..

Με το Raptr που είναι πολύ βολικό (Open in Game Page up + b και είσαι ετοιμος) έχει ακόμα θέματα με πολλά παιχνίδια αλλά χάνεις και FPS γιατί Streμαρει πάντα 1080P δεν υπάρχουν ακόμα επιλογές και σε πολλά παιχνίδια, δεν υπάρχει υποστηριξη (ακόμα)

Στα των παιχνιδιών.. Δεν θέλω να παίζω Live BF4 και τέτοια.. θα αρχήσω με το Rayman.. Strife.. Insurgency που είναι ελαφριά, γενικά παιχνιδάκια..

Και λόγο των Drivers και AMD + Mantle etc BF4-TITANFALL δεν μπορούσα να σιάξω έτρωγα Crash με την μια..

Γινεται όλο αυτό γιατί όλα είναι BETA ακόμα.. Μα όλα όμως! (Παιχνίδια/Drivers/Software)

Δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί δεν έχω βρει ακόμα λύσεις για να πω "ορίστε κάντε αυτό και είστε έτοιμοι"

Ψάνχω να βρώ κάτι πινακες που κάπου τους ειδα αλλά δεν θυμαμαι που το είδα που λεει αναλόγος την ανάλυση 480/720/1080p και το Upload τι Bit Rate μπορείς να βάλεις και τα σχετικά, μέσα στο Open Software λεει κάποια πραγματάκια..

Επίσης αυτό το Laggish που μου φαίνεται στο βιντεο για ποιον λόγο γίνεται? για το Bitrate? την ανάλυση? το Upload? τι φταίει? Όσο μεγαλύτερο Bitrate τόσο το καλύτερο? (Αυτά δεν ξέρω ακόμα εκεί θέλω την βοήθεια!)

Με το Raptr έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει αυτό το θέμα (πάντα έχω δίπλα το καναλι και βλέπω πως φαίνεται) συν οτι ειναι και 1080p αλλά χάνω πολλά Ingame FPS και που στο HoN ξέρω εγώ.. (αλλού δεν δουλεύει :hehe:)

Το PC είναι

3770Κ 4.0 Ghz

R9 290

SSD / HDD

Και κανά άλλο πιο σιγουρο προγραμμα αμα ξερετε να μας λυθούνε τα χέρια κατευτειαν γιατί όλοι σχεδον που ακολουθώ χρησιμοποιούν Xsplit πληρωμένο κιόλας η Open Broadcast ή ShadowPlay και έτσι κοιτάω Settings..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις ταχύτητες του [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι αλλάζοντας ανάλυση. :nothing:

Εγώ βρήκα αυτό πάντως από την Adobe. Σίγουρα πάντως μπορείς να παίξεις και στα 1080P με τέτοιες ταχύτητες.

Edit: Μια χαρά δουλεύει το calculator, μάλλον είχα κολλήσει τελικά. Με μια ανανέωση, όλα καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις ταχύτητες του [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι αλλάζοντας ανάλυση. :nothing:

Εγώ βρήκα αυτό πάντως από την Adobe. Σίγουρα πάντως μπορείς να παίξεις και στα 1080P με τέτοιες ταχύτητες.

Edit: Μια χαρά δουλεύει το calculator, μάλλον είχα κολλήσει τελικά. Με μια ανανέωση, όλα καλά ;)

Εγώ το έχω 3500 με CBR αλλά γενικά βάζω και 3500-5000 αλλά κάτι ουσιαστικό δεν βλέπω..

Ασε τώρα που έχει σκαλώσει το Twitch και δεν μου δείχνει το βίντεο..

Απλά θέλω να έχω την καλύτερη 720p ποιότητα για να είμαι οκ και σε BF4 αργότερα..

Αλλα το σκέφτομαι και για Avermedia Gaming η όπως λέγετε αυτό το πράγμα.. αλλα αργότερα ακόμα είμαι baby Steps..

Και αυτό το OBS καλό αλλά δεν με βολεύει και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα με το Streaming πρόγραμμα..

Edit : 1o βίντεο και καναλι εδώ http://www.twitch.tv/sfirculitu/b/504721928

Edit: πως σας φαινεται η ποιότητα? Μεσα από το πρόγραμμα είναι όλα στοκ οτι έλεγε στο Twitch

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το μαύρο πλαίσιο, όλα τα άλλα είναι πολύ καλά.

Δεν γνωρίζω τι ανάλυση είναι το βίντεο επειδή δεν με αφήνει να αλλάξω αλλά η ποιότητα είναι πολύ καλή.

Έχε υπόψη σου επίσης ότι αυτοί που θα σε βλέπουν δεν θα μπορούν να αλλάζουν ποιότητα. Το twitch δεν δίνει αυτή την δυνατότητα σε όλους τους streamers :TD:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30472]UltraB[/MENTION] το μαύρο πλαισιο δεν ξέρω και εγώ τι είναι.. η αναλύση είναι 1280χ800.. σε Full Screen είναι οκ..

Για την ποιότητα από ότι ξέρω μετά από 50 η 100 Viewers βγαίνει η επιλογή.. αυτό είναι το καλό..

Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω πως να το ρυθμίσω το πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 16:10 οθόνη ; Προτίμησε αναλύσεις με Aspect Ratio 16:9 που είναι και τα πλαίσιο που χρησιμοποιούν YouTube, Twitch, etc.

Για την ποιότητα είναι στους 100 από όσο έχω ακούσει από streamers.

1920χ1200 Dull u2412m λογικά για αυτό τότε ε?

Επειδή οι αναλύσεις μου είναι αυτές..

S0dyVr2.jpg

Να αλλάξω βεβαια την ανάλυση σε 1080 γίνεται αυτό..

DuPD9ZB.jpg

Άρα να το αφήσω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

1920χ1200 Dull u2412m λογικά για αυτό τότε ε?

Επειδή οι αναλύσεις μου είναι αυτές..

S0dyVr2.jpg

Να αλλάξω βεβαια την ανάλυση σε 1080 γίνεται αυτό..

DuPD9ZB.jpg

Άρα να το αφήσω έτσι?

Θα μπω σε λιγο Live να κάνω κανα Test κιολας.. αλλά θέλω να είμαι Οκ να παίξω λίγο Rayman το βράδυ ένα 2ωρο αλλά θέλω να το πάω όσο δεν πάει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να φτιάξω ένα πλαίσιο για το Stream αλλά και για την Camera..

Η Λυση είναι Photoshop φυσικά.. Σκέφτομαι να βάλω και τίποτα από Cinema 4D..

Αλλά υπάρχει τίποτα έτοιμο?

Googlάρω και δεν βρίσκω τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.