Jump to content



R9 270Χ συνεχομενα crash/recovery.


potis

Recommended Posts

Μολις πηρα την καρτουλα για εναν συγγενη, βαλαμε, αρχισε τις μλκιες ουτε καν 10 sec μετα το startup

crash/recover x 10 φορες, blue screen οτι δεν καταφερε να κανει recover display driver.

Εδωσα format να καθαρισει εντελως και στα σιγουρα μιας και ειχε nvidia πριν μηπως θα ειχε θεμα με αυτο.

Μετα το windows install ολα οκαυ..Μολις βαζω drivers/CCC αιντε παλι με του που φορτωνει το CCC 10 φορες recover/crash και blue screen.

Νταξει, ειπα να δοκιμασω AMD μια φορα μετα απο 10 χρονια αλλα δεν περιμενα να ειναι τα ιδια σκατα ακριβως με τοτε.

Θα βαλω τα 14.1 beta drivers μπας και δω φως, αλλιως η καρτουλα παει πισω και nvidia και παντα nvidia.

Οπιος ξερει τι συμβαινει και το δει, ας διαφωτισει μιας και αυριο απογευμα θα παει πισω η καρτα αν δεν κανει και ο 14.1 θα δοκιμασω και οτι εχετε να πειτε.

Η καρτα ειναι η Sapphire R9 270X BoostOC 1020Mhz etc. απο πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Πες ολο το pc σου απο τι αποτελειται!!!

Το τι εχει το PC μεσα δεν εχει καμια σχεση, μια χαρα δουλευει αν δεν εχει drivers, ειναι καθαρα θεμα drivers, τιποτα αλλο.

30 δευτερα με drivers δεν την παλευει, χωρις 2 ωρες ανοιχτο μια χαρα ηταν αλλα για να μην εχουμε θεματα:

ι5 3450.

Corsair Vengeance 4GB 1600Mhz

B75-A C43

PSU ειναι Corsair CX600.

To PC μια χαρα δουλευε τοσο καιρο, μια χαρα δουλευει χωρις drivers με το που μπουνε drivers μετα το "Welcome" 30 δευτερα με το ζορι μεχρι να φαει BSOD απο τα απειρα recovery/crash.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει αν δεν έχει drivers αφού φυσικά χωρίς drivers δεν δουλεύει η κάρτα όπως πρέπει, άρα και δεν τραβάει τα ρεύματα που πρέπει. Έτσι δεν έχει καμία σημασία, χωρίς τους drivers εννοώ, αν το τροφοδοτικό επαρκεί για το σύστημα ή όχι. Αν, δηλαδή, έχω σύστημα που χρειάζεται πλέον, μαζί με την κάρτα, τροφοδοτικό των 500W και το δικό μου είναι 400W δεν παίζει κανένα ρόλο. Η βλαμμένη η AMD φταίει που βγάζει οδηγούς ώστε να αποδίδει η κάρτα όπως πρέπει με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Συγνώμη για το ύφος αλλά δεν άντεξα...

ΥΓ Στην δική μου HD6670 παθαίνω crash/recovery όταν βάζω το intensity του miner στο 20. Προφανώς και πάλι φταίει η AMD και όχι εγώ που προσπαθώ να ξεζουμίσω την κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει αν δεν έχει drivers αφού φυσικά χωρίς drivers δεν δουλεύει η κάρτα όπως πρέπει, άρα και δεν τραβάει τα ρεύματα που πρέπει. Έτσι δεν έχει καμία σημασία, χωρίς τους drivers εννοώ, αν το τροφοδοτικό επαρκεί για το σύστημα ή όχι. Αν, δηλαδή, έχω σύστημα που χρειάζεται πλέον, μαζί με την κάρτα, τροφοδοτικό των 500W και το δικό μου είναι 400W δεν παίζει κανένα ρόλο. Η βλαμμένη η AMD φταίει που βγάζει οδηγούς ώστε να αποδίδει η κάρτα όπως πρέπει με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Συγνώμη για το ύφος αλλά δεν άντεξα...

Το υφος δεν αλλαζει αυτο που συμβαινει, το τροφοδοτικο δεν εχει καμια σχεση, και την 580 ειχα πανω στο PC για κανα μηνα γιατι τωρα ειμαι στρατο και την εδωσα για λιγο καιρο, και TERA μια χαρα επαιζε.

Δεν λεω παραξενα πραγματα, δεν ειναι θεμα hardware εκτος αν η καρτουλα ειναι χαλασμενη απο μαμα.

Καλα με fanboy δεν κανω συζητηση.

Οποιος εχει δει/ξερει τι συμβαινει με το θεμα ας πει, οπως αναφερα.

Με το που μπουνε drivers απειρα crash/recovery μετα το Windows Startup.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα στοιχεία που δίνεις φαίνεται ελαττωματική κάρτα, εφόσον το pc με nvidia δουλεύει χωρίς προβλήματα το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι επιστροφή της κάρτας στο κατάστημα και επι τόπου έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14946]potis[/MENTION]: Μισό λεπτάκι να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους. Καταρχάς εάν υπήρχε θέμα με τους οδηγούς της AMD θα είχε γεμίσει το σύμπαν του thelab (και όχι μόνο) με αντίστοιχες αναφορές, οπότε είναι λογικό να προσανατολιζόμαστε αρχικά σε άλλες εκδοχές.

Κατά δεύτερον ο τρόπος που θέτεις το ζήτημα είναι στην λογική "Προσωπικά δεν γουστάρω την AMD, ο κολλητός δεν με άκουσε και αγόρασε αλλά τώρα την πάτησε και χαίρομαι που είχα δίκιο". Κάπως έτσι προκαταβάλλεις ότι ό,τι κι εάν πούμε θα πέσει στο κενό.

Κατά τρίτον δύο ενδεχόμενα υπάρχουν: είτε παίζει κάτι με το τροφοδοτικό είτε με την σύνδεση τροφοδοσίας της κάρτας είτε κάτι με την ίδια την κάρτα. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια πλέον, ανεξαρτήτως της εταιρίας κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14946]potis[/MENTION]: Μισό λεπτάκι να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους. Καταρχάς εάν υπήρχε θέμα με τους οδηγούς της AMD θα είχε γεμίσει το σύμπαν του thelab (και όχι μόνο) με αντίστοιχες αναφορές, οπότε είναι λογικό να προσανατολιζόμαστε αρχικά σε άλλες εκδοχές.

Κατά δεύτερον ο τρόπος που θέτεις το ζήτημα είναι στην λογική "Προσωπικά δεν γουστάρω την AMD, ο κολλητός δεν με άκουσε και αγόρασε αλλά τώρα την πάτησε και χαίρομαι που είχα δίκιο". Κάπως έτσι προκαταβάλλεις ότι ό,τι κι εάν πούμε θα πέσει στο κενό.

Κατά τρίτον δύο ενδεχόμενα υπάρχουν: είτε παίζει κάτι με το τροφοδοτικό είτε με την σύνδεση τροφοδοσίας της κάρτας είτε κάτι με την ίδια την κάρτα. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια πλέον, ανεξαρτήτως της εταιρίας κατασκευής.

Για αυτο η καρτα παει πισω, εγω ρωταω μιας και δεν προκειται ποτε να ασχοληθω με AMD ο ιδιος, και δεν εχω ασχοληθει, αν δεν ειναι προβλημα απο μαμα, αλλα κατι που εχει συμβει/συμβαινει γιατι ετσι γουσταρει και το εχει καποιος ξαναδει.

Δεν ρωταω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το δικό μου θέμα σου θυμίζει τίποτα;

H sapphire νομίζω έχει βγάλει κάποιο διορθωτικό bios.. δεν το ψάχνεις λίγο;

Είχες και χιόνια ή flickering στην οθόνη; Ρωτάω γιατί είμαι κι εγώ στο ψάξιμο με τη gigabyte.. εμένα έχει να μου το κάνει μέρες βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Το τι εχει το PC μεσα δεν εχει καμια σχεση, μια χαρα δουλευει αν δεν εχει drivers, ειναι καθαρα θεμα drivers, τιποτα αλλο.

30 δευτερα με drivers δεν την παλευει, χωρις 2 ωρες ανοιχτο μια χαρα ηταν αλλα για να μην εχουμε θεματα:

ι5 3450.

Corsair Vengeance 4GB 1600Mhz

B75-A C43

PSU ειναι Corsair CX600.

To PC μια χαρα δουλευε τοσο καιρο, μια χαρα δουλευει χωρις drivers με το που μπουνε drivers μετα το "Welcome" 30 δευτερα με το ζορι μεχρι να φαει BSOD απο τα απειρα recovery/crash.

Αναζητας μια λυση με μισα πραγματα!! Ο winters σε ρωτα και αυτος τι psu εχεις!! Που να ξερουμε εμεις εαν δουλευε η οχι σωστα το pc σ??? Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι μονο AMD εχει τετοια προβληματα?? H Nvdia ειναι τοπ σε ολα δλδ???Εισαι πολυ σιγουρος? 460gs αν δεν ανοιγες μεσα σε 10 δευτ ενα παραθυρο Γ@μιτ@ν τα παντα. Κολλημενα ρολογια και αλλαγη bios ολα οκ. 570 την ωρα που επαιζα crash αλλη μια φορα φτεγαν τα ρολογια, αλλαγη bios και ολα οκ!! Αμα εισαι κακοπροαιρετος παντα σου τυχενουν αυτα που δεν θες και δεν γουστασρεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.