Jump to content



Επιλογή wired mouse


stereotype

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!

Σκεφτομαι να προχωρησω αμεσα σε αγορα ενσυρματου ποντικιου για desktop διοτι το wireless 4000 Microsoft τα εχει φαει τα ψωμια του.

Διαθετω μεχρι 20 Ευρω και θα ηθελα να μου προτεινετε ο,τι καλυτερο μπορω να αγορασω με αυτα τα χρηματα.

Απαιτησεις: να ειναι full size (πιστευω θα ειναι καλυτερο για το χερι μου απο οτι ενα μικρο), να ειναι ακριβες στην αποκριση (χρησιμοποιω σχεδιαστικο software και παιζω και κανενα FPS που και που), αξιοπιστο και δοκιμασμενο.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ητανε να γραψω διαφορα χθες, αλλα ειδα μετα τα 20 ευρω και αλλαξα γνωμη :p

Προτεινω cm storm xornet, μπορει να σου φανει μικρο αλλα για finger και clawgrip ειναι τελειο.

[Evaluation/Discussion] CMstorm Xornet (56k warning)

Tα παλια microsoft ( wheel mouse optical / intellimouse optical / intellimouse explorer 3.0 ) ειναι πολυ τιμιες προτασεις αμα δεν ενοχλουν τα 400 dpi στο desktop και τα 125hz απο μαμα.

Το μονο αλλο "gaming" mouse που ξερω σε αυτο το ευρος τιμης ειναι το cm storm destructor, μπορει να φαινεται πιο μεγαλο απο το xornet αλλα πιστεψε με οι επιδοσεις του στην αποκριση ειναι περα για περα ΑΘΛΙΕΣ.

edit : destructor = devastator, κανει οτι λεει το ονομα, σου καταστρεφει το KDR :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα λεφτα ειναι λιγα για gaming ποντικι της προκοπης, προσωπικα σου προτεινω αυτο.

Εχει παρει καλες κριτικες και ειναι αξιοπρεπεστατο για τη τιμη του.

Το εχω παραγγειλει για την κοπελα μου, σε κανα δυο μερες θα το εχω οποτε αν περιμενεις θα σου πω εντυπωσεις.

Καλη προταση ειναι και του [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION], παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο

CoolerMaster Devastator MS2K | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

.....edit : destructor = devastator, κανει οτι λεει το ονομα, σου καταστρεφει το KDR :hehe:

Απο επιδοσεις φαινεται πολυ καλο για τα λεφτα του οντως το Hornet.

Aλλα το μεγεθος του ειναι ενα θεμα :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το tracking μεταξυ devastator και xornet παρολο που φορανε τον ιδιο σενσορ ( avago 3050 )

Καταρχην το destructor ΔΕΝ εχει ενσωματομενη μνημη για να αλλαξεις firmware, οποτε κοιμασαι οπως εστρωσαν αυτοι.

2ον ειναι απαραδεκτο να πουλας "gaming" mouse και να εχει polling sta 125hz/8ms.

Το xornet ειναι "κοντο" αλλα ειναι ταυτοχρονα και απο τα πιο φαρδια ποντικια που υπαρχουν, το αν θα σε βολεψει ειναι πιο πολυ θεμα grip παρα μεγεθους χεριου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το tracking μεταξυ devastator και xornet παρολο που φορανε τον ιδιο σενσορ ( avago 3050 )

Καταρχην το destructor ΔΕΝ εχει ενσωματομενη μνημη για να αλλαξεις firmware, οποτε κοιμασαι οπως εστρωσαν αυτοι.

2ον ειναι απαραδεκτο να πουλας "gaming" mouse και να εχει polling sta 125hz/8ms.

Το xornet ειναι "κοντο" αλλα ειναι ταυτοχρονα και απο τα πιο φαρδια ποντικια που υπαρχουν, το αν θα σε βολεψει ειναι πιο πολυ θεμα grip παρα μεγεθους χεριου.

Με 15-20 ευρω και πολλα δινει.

Καλα προσωπικα απο ποντικια ειμαι καλυμμενος, και περιμενω και Mionix Naos 7000 σε μια εβδομαδα.

Το θεμα ειναι που το παλικαρι ζηταει full μεγεθους ποντικι.

Λογικα με palm grip ειναι oποτε δεν θα τον βολεψει το Hornet.

Aσε δλδ που αν δεν εισαι "καμμενος" σαν και εμας, δυσκολα καταλαβαινεις διαφορες ;)

Link to comment
Share on other sites

Also

[ame]http://www.amazon.co.uk/TeckNet%C2%AE-Precision-Gaming-Button-weight/dp/B00E290JRE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1393496491&sr=8-1&keywords=gaming+mouse[/ame]

Το έχω σαν backup , πολύ καλο , έχει κρατήσει 1 χρόνο so far , μπορεί να είναι 4-5 euro out of budget αλλα αξίζει κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις προτασεις σας.

Το Xornet φαινεται καλη περιπτωση για τα λεφτα του, αλλα με απωθει το γεγονος οτι ειναι μικρο σε μηκος. Θα ηθελα να πιανει ολοκληρη την παλαμη για να ειναι ξεκουραστο για το χερι (οπως τα παλια κλασικα λευκα της Microsoft :p).

Η κυρια χρηση του δεν θα ειναι το gaming αλλα προγραμματισμος και CAD software για την διπλωματικη μου.

To technet επισης καλη περιπτωση με καλα reviews στο amazon αλλα αγνωστο brand για μενα.

Για αυτο τι γνωμη εχετε? Roccat Lua | Skroutz.gr

Αξιζει η μικρη υπερβαση στην τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις προτασεις σας.

Το Xornet φαινεται καλη περιπτωση για τα λεφτα του, αλλα με απωθει το γεγονος οτι ειναι μικρο σε μηκος. Θα ηθελα να πιανει ολοκληρη την παλαμη για να ειναι ξεκουραστο για το χερι (οπως τα παλια κλασικα λευκα της Microsoft :p).

Η κυρια χρηση του δεν θα ειναι το gaming αλλα προγραμματισμος και CAD software για την διπλωματικη μου.

To technet επισης καλη περιπτωση με καλα reviews στο amazon αλλα αγνωστο brand για μενα.

Για αυτο τι γνωμη εχετε? Roccat Lua | Skroutz.gr

Αξιζει η μικρη υπερβαση στην τιμη?

Μην το βλέπεις έτσι , είναι αρκετά μικρό και απότι έχω ακούσει το build quality είναι κάπως χαμηλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλως, μαλλον πρεπει να περασω απο τον Κωτσο να τα δω απο κοντα καλυτερα και τα δυο και να αποφασισω!

Το Technet λογικα θα το απορριψω γιατι δεν μπορω να το δοκιμασω πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πως θα γινει να κανω μια δοκιμη στο χερι μου με καποια εστω απο αυτα τα ποντικια??

Περασα απο ολα τα καταστηματα του κεντρου της Θεσσαλονικης σημερα και ειχαν ελαχιστα μοντελα στα ραφια και ακομη πιο λιγα για επιδειξη (κανενα βεβαια απο οσα αναφερθηκαν στο thread)...

Με τη διαισθηση μας θα επιλεγουμε δηλαδη? :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Το roccat lua σκέφτομαι να το πάρω. Οι διαστάσεις του είναι εδώ: http://www.roccat.org/Products/Gaming-Mice/ROCCAT-Lua/#crb_2

Χρειάζομαι ένα ποντίκι ακριβείας (για το laptop) και να μη λαγκάρει, ενώ να παίζει πάνω σε οποιαδήποτε επιφάνεια ή τέλος πάντων στις περισσότερες. Έχω απογοητευτεί από το logitech ls1 (των 10 €) γιατί και λαγκάρει και με δυσκολεύει λόγω έλκειψης ακρίβειας (πχ σε image manipulation λογισμικό). Μέχρι τα 25€ υπάρχουν άλλες επιλογές? Θα κάνω δουλειά με το lua ή πρέπει να δώσω παραπάνω (25€ το βρίσκω). [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] τι λες? Δεν το θέλω για gaming, αλλά όσο πιο ακριβές γίνεται και άνιωθο από επιφάνειες κύλησης

ΥΓ: Στο desktop με έχει καλύψει 100% εδώ και αρκετά χρόνια το logitech g9, τόσο σε gaming, όσο και σε office, image manipulation, video editing χρήση.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δωσεις 8 ευρω παραπανω για το logitech g100s.

Ειναι τσιμπημενο απο την αποψη οτι στα ιδια λεφτα επαιρνες πριν 3 χρονια G400 αλλα για την χρηση που θες ειναι τελειο, πολυ καλυτερη αποκριση του κερσορα απο αυτη που παρεχει ο 3050 και χαμηλοτερο LOD για πιο ανετη χρηση, ο avago 3050 μονο για 500dpi ειναι, στα 1000 το νιωθεις λιγο "ατσαλο" λες και δυσκολευεται να διαβασει οτι βρισκεται απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, οι εντυπωσεις μου για το devastator ειναι αναμικτες.

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ωραια πλαστικα και ωραια αισθηση στα κουμπια και στο wheel, μπλε φωτισμος, αλλα υπαρχουν καποια θεματα.

Το tracking δεν ειναι και το καλυτερο, ειναι εμφανες πως εχει angle snapping, οπως ελεγε και ο GruntGR.

Mονο 3 ρυθμισεις στο dpi (800-1000-2000) και δεν συνοδευεται απο προγραμμα παραμετροποιησης.

Δεν ξερω ισως επειδη παντα με τα περιφερειακα και ειδικα με τα ποντικια ειχα τρελλα και εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου, οι απαιτησεις μου ειναι ανεβασμενες.

Σιγουρα δεν προτεινεται με τπτ για fps gaming.

Για general χρηση και για casual gaming ειναι μια χαρα, ειδικα για τη τιμη του.

Τουλαχιστον της κοπελας μου που δεν ασχολειται με fps και παιζει συνηθως adventures και rpgs της αρεσε πολυ, και στο χερι της εκατσε μια χαρα μιας και ηθελε full size mouse.

Παλι καλα που δεν εφαγα παντοφλα :p

Oποτε για καποιον χωρις τρελλες απαιτησεις ειναι καλο, για οποιον παιζει fps ειναι απαραδεκτο.

Αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα τελικά το CMstorm Xornet αφού διάβασα πολύ καλές κριτικές κι ευχαριστώ τον GruntGR για την πρότασή του. :D

Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες, ταιριάζει γάντι στην παλάμη μου που είναι σχετικά μικρή και είναι ξεκούραστο. Πολύ καλή απόκριση, ωραίο grip και καλή ποιότητα κατασκευής. Από τις καλύτερες επιλογές σε αυτά τα χρήματα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.