Jump to content



Χρειάζομαι εναλλακτική ψήκτρα;


l3ft3ris

Recommended Posts

Στο σύστημα της υπογραφής μου παρατήρησα στην επεξεργασία βίντεο ότι σε χρήση cpu περίπου 70-75 % θερμοκρασίες 75-77-78 βαθμούς. Στα χαρακτηριστικά του cpu αναγράφει Tcase 67,4 βαθμούς. Είναι απαραίτητο να αλλάξω ψήκτρα, δεδομένου ότι δεν κάνω oc και οι επεξεργασίες βίντεο δεν γίνονται καθημερινά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε νορμάλ συνθήκες οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές. Stock ψήκτρα έχω με αλλαγμένη πάστα. Είμαι μεταξύ coolermaster 212 evo ή να πάρω κάτι ποιο ποιοτικό όπως noctua nh-u14s. Έχω δει και αυτήν ARCTIC COOLING FREEZER I30 CO INTEL CPU COOLER SOCKET 115X/2011 120MM - αλλά είναι μπούγιο από ότι έχω διαβάσει, δεν θέλω να καλύψω το slot της μνήμης, και δεν βρήκα και πολλά review

Link to comment
Share on other sites

Σε νορμάλ συνθήκες οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές. Stock ψήκτρα έχω με αλλαγμένη πάστα. Είμαι μεταξύ coolermaster 212 evo ή να πάρω κάτι ποιο ποιοτικό όπως noctua nh-u14s. Έχω δει και αυτήν ARCTIC COOLING FREEZER I30 CO INTEL CPU COOLER SOCKET 115X/2011 120MM - αλλά είναι μπούγιο από ότι έχω διαβάσει, δεν θέλω να καλύψω το slot της μνήμης, και δεν βρήκα και πολλά review

Αφού δεν κάνεις oc'ing η Hyper Evo 212 είναι παραπάνω από καλή, με 30κάτι €. Μη μείνεις με την stock.

Οι θερμοκρασίες με την stock ψύκτρα είναι φυσιολογικές, δυστυχώς, για επεξεργασία video που στρεσάρει αρκετά το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο απλά σκεφτόμουν αφου θα την κάνω την αγορά να αγόραζα κάποια καλύτερη, αλλα απο την στιγμη που με oc δεν ασχολούμαι και παίζω παιχνίδια για να περναέι η ώρα, μάλλον θα πάω για την evo και θα κρατήσω τα υπόλοιπα για έναν ssd δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο απλά σκεφτόμουν αφου θα την κάνω την αγορά να αγόραζα κάποια καλύτερη, αλλα απο την στιγμη που με oc δεν ασχολούμαι και παίζω παιχνίδια για να περναέι η ώρα, μάλλον θα πάω για την evo και θα κρατήσω τα υπόλοιπα για έναν ssd δίσκο

Και πολύ καλά θα κάνεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγείλω την hyper 212 evo και αναρωτιέμαι αν αξίζει να βάλω 2 ανεμιστήρες; Βλέπω αυτόν ARCTIC COOLING F12 PWM CO FAN 120MM - και αυτόν ARCTIC COOLING F12 PWM REV.2 FAN 120MM - που γράφει ότι είναι PWM αλλά στην περιγραφή λέει ότι είναι με 3pin σύνδεση. Γίνεται με 3pin σύνδεση να είναι PWM;

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγείλω την hyper 212 evo και αναρωτιέμαι αν αξίζει να βάλω 2 ανεμιστήρες; Βλέπω αυτόν ARCTIC COOLING F12 PWM CO FAN 120MM - και αυτόν ARCTIC COOLING F12 PWM REV.2 FAN 120MM - που γράφει ότι είναι PWM αλλά στην περιγραφή λέει ότι είναι με 3pin σύνδεση. Γίνεται με 3pin σύνδεση να είναι PWM;

Ναι γίνεται. Είναι οι ανεμιστήρες αυτοί που ελέγχονται από την μητρική με αυξομείωση του voltage. Θα τους συνδέσεις σε 3pin-ες υποδοχές της μητρικής. Αν η μητρική σου έχει μόνο τετρά-pin-ες τότε μέσω BIOS ίσως να έχεις την δυνατότητα να δώσεις εντολή να τους βλέπει η μητρική ως 3pin-ους. Ειδάλλως, θα δουλεύουν πάντα με full στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικά είδα λίγα review με push pull και είδα ότι δεν έχει και τρελή διαφορά στις θερμοκρασίες, για τις δικές μου απαιτήσεις οπότε θα την αφήσω με το stock fan. Η παραγγελία έχει φύγει οπότε μπορεί να φύγει και το θέμα να μην γεμίζουμε το φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.