Jump to content



Gigabyte GTX760 2GB WindForce 3X OC Rev2.0


Korgull_x

Recommended Posts

Σκέφτομαι για νεα VGA (τωρα εχω την ASUS Radeon HD6950 DCII 2GB). Η τωρινη μου καρτα κανει σαν τουρμπίνα αεροπλανου.

Απο αποψη τιμής/απόδοσης, εχω καταλήξει στη GTX 760, και τωρα μενει να διαλέξω brand.

Απ ότι μου ειπαν και διαβασα και σε ξενα sites το χαμηλότερο θορυβο τον εχουν η MSI και η Gigabyte.

Ετσι λοιπόν προσανατολίζομαι προς αυτήν:

https://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-Rev-2-0.html

8355_m.jpg

Επειδη ομως η εμπειρία μου απο τη Gigabyte ειναι αρνητική, βρίσκομαι σε διλημμα. Γι αυτό ηθελα να ρωτήσω και αλλους χρήστες να μου πειτε γνώμες για τη συγκεκριμένη VGA.

Η mobo μου ειναι η Asus Crosshair V Formula

Η CPU μου ειναι AMD PHENOM II X6 1090T BLACK 3.2GHz

Η RAM ειναι Kingston 16GB HyperX Genesis (Kit of 4) [KHX1600C9D3K4/16GX]

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη τιμής/απόδοσης r9 270x ~190€

Σε gtx760 σε τιμή/θόρυβο Κάρτα Γραφικών (VGA) Asus Nvidia GTX 760 (2GB, DDR5, 256bit) | www.you.gr ~230€

Σε θόρυβο/απόδοση την msi 760. ~250€

*Αν δεν βιάζεσαι, κυκλοφόρησαν οι απλές r9 280, περίμενε να έρθουν κι εδώ, μπορεί να πέσουν λίγο οι τιμές τις 760.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η gigabyte δεν έχει και τα ποιο ποιοτητκα υλικα οχι πως και οι άλλες είναι καλύτερες απλά ποιο πιθανό είναι να έχει μια gigabyte coil wine παρα μια MSI/ASUS

Για top επιλογές αν θές τσέκαρε την evga(βελτιωτικός οίκος της Nvidia)και αν είσαι τυχερός μπορέι να βρεθείς και με Hynix ram στην κάρτα

πάντως αν θα μπορο΄σες να κάνεις μια μικρή υπέρβαση αυτή θα ήταν τέλεια https://www.skroutz.gr/s/3711965/MSI-GeForce-GTX770-2GB-Twin-Frozr-IV-OC.html:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα οταν πρωτοξεκινησα την ερευνα προσανατολιζομουν ειτε σε asus ειτε evga ειτε xfx. Η GB προέκυψε λογω χαμηλού θορύβου στα συγκριτικά.

OMG 300 ευρά δεν εχω. και με την ανεργία που :whip: με δερνει :whip: ποτε δε θα εχω.

Παρεπιπτόντως για το twin frozr εχω διαβασει πολύ καλες κριτικές, για την MSI δεν ειμαι τοσο σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

ε, καλα για μισό DB διαφορά απο τη GB δε θα χασω τον ύπνο μου. Αυτο που με καιει ειναι να μην εχω ιστορίες και κοκομπλόκα μεταξύ VGA και mobo. Οσο για τα φραγκα προσανατολίζομαι μεχρι τα 250.

Link to comment
Share on other sites

τότε σε αυτά τα χρήματα θα έλεγα να πάς σε 270χ στα 4gb https://www.skroutz.gr/s/4307595/Gigabyte-Radeon-R9-270X-4GB-OC-Battlefield-4-Limited-Edition-GV-R927XOC-4GD-GA.html

και πέρνεις και δωράκι το BF4 το οποίο αν δεν το θές ανετα το δίνεις 20 ευρω (την έχει και το Mysystems που προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ καλό μαγαζί και για rma αλλά και για τιμές και εξυπηρετηση:offtopic2:)

εκτός και αν θες nvidia για τα cuda ή κάνεις επεξεργασία video/editing σε υψηλές αναλύσεις αν όχι η πλατφόρμα σου καλύτερα θα συνεργαστεί με ati :woot:

Link to comment
Share on other sites

άμα έχει coil wine όλες οι εταιρίες το θεωρούνε σαν ελαττωματικό προϊόν , οπότε την πάτε πίσω για άμεση αντικατάσταση !

είμαι κατά της asus ! έτσι από βίτσιο όπως είναι οι άλλοι κατά της gigabyte

απλά στην Ελλάδα έχει επικρατήσει η asus επειδή τους Έλληνες τους τάισαν αρχικά με asus και την μάθανε επίσης είναι συνήθειο του Έλληνα να παίρνει ότι έχουν και οι άλλοι :p

οπότε conclusion πάρε ότι σου κάνει κέφι κατά προτίμηση να έχει 3 χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει σκοπό να πάει στο μέλλον σε CF δε βλέπω το λόγο να σκάσει παραπάνω χρήματα για την 4GB έκδοση της 270Χ. Έτσι και αλλιώς αμφιβάλλω αν μπορεί να σπρώξει τόσα από μόνη της.

Είτε θα πάει σε μια καλή 270Χ στα 180-195€ ή θα ανέβει λίγο παραπάνω κατα τα 240€ για καμιά 760. Στο θέμα της 760 αν δε βρει κάποια καλή υλοποίηση σε τιμή κάτω των 240 ας ρίξει μια ματιά στο site της EVGA για ACX cooler. Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν θυμάμαι καλά όσοι πήραν από EVGA πρέπει να είχαν πει πως τα μεταφορικά είναι 10€ max.

Είναι και κακή εποχή, γενικά. Τέλη Γενάρη ήταν που βλέπαμε τις 280Χ στα 230-240€ στο amazon.fr, που όσο να'ναι σ' εκείνη τη τιμή δεν είχε αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

άμα έχει coil wine όλες οι εταιρίες το θεωρούνε σαν ελαττωματικό προϊόν , οπότε την πάτε πίσω για άμεση αντικατάσταση !

είμαι κατά της asus ! έτσι από βίτσιο όπως είναι οι άλλοι κατά της gigabyte

απλά στην Ελλάδα έχει επικρατήσει η asus επειδή τους Έλληνες τους τάισαν αρχικά με asus και την μάθανε επίσης είναι συνήθειο του Έλληνα να παίρνει ότι έχουν και οι άλλοι :p

οπότε conclusion πάρε ότι σου κάνει κέφι κατά προτίμηση να έχει 3 χρόνια εγγύηση

Δηλαδή gigabyte :spell::hehe:

Link to comment
Share on other sites

άμα έχει coil wine όλες οι εταιρίες το θεωρούνε σαν ελαττωματικό προϊόν , οπότε την πάτε πίσω για άμεση αντικατάσταση !

είμαι κατά της asus ! έτσι από βίτσιο όπως είναι οι άλλοι κατά της gigabyte

απλά στην Ελλάδα έχει επικρατήσει η asus επειδή τους Έλληνες τους τάισαν αρχικά με asus και την μάθανε επίσης είναι συνήθειο του Έλληνα να παίρνει ότι έχουν και οι άλλοι :p

οπότε conclusion πάρε ότι σου κάνει κέφι κατά προτίμηση να έχει 3 χρόνια εγγύηση

Φίλε μου, μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα.... Πρόσφατα εδώ σε κάποιο νήμα που δεν βρίσκω, υπήρχε μέλος με coil wine σε gigabyte windforce και είχε σοβαρό πρόβλημα με το rma...

Εσύ δίκιο έχεις, αλλά τα διάφορα παραγκομάγαζα έχουν τον δικό τους τρόπο λειτουργίας.

Όσον αφορά την https://www.skroutz.gr/s/3711965/MSI-GeForce-GTX770-2GB-Twin-Frozr-IV-OC.html μπορώ να σας πώ αφού την έχω, πως είναι πολύ μα πάρα πολύ ύσυχη και σε gaming το μέγιστο που μου έχει φτάσει είναι 63 βαθμούς (1920Χ1080 BF4 high settings). Αν το παληκάρι δεν μπορεί να πάρει 770 ας δεί σε μικρότερα τσιπ amd/nvidia σε msi twinfrozr ύλοποίηση κατ εμέ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα.... Πρόσφατα εδώ σε κάποιο νήμα που δεν βρίσκω, υπήρχε μέλος με coil wine σε gigabyte windforce και είχε σοβαρό πρόβλημα με το rma...

Εσύ δίκιο έχεις, αλλά τα διάφορα παραγκομάγαζα έχουν τον δικό τους τρόπο λειτουργίας.

Όσον αφορά την https://www.skroutz.gr/s/3711965/MSI-GeForce-GTX770-2GB-Twin-Frozr-IV-OC.html μπορώ να σας πώ αφού την έχω, πως είναι πολύ μα πάρα πολύ ύσυχη και σε gaming το μέγιστο που μου έχει φτάσει είναι 63 βαθμούς (1920Χ1080 BF4 high settings). Αν το παληκάρι δεν μπορεί να πάρει 770 ας δεί σε μικρότερα τσιπ amd/nvidia σε msi twinfrozr ύλοποίηση κατ εμέ.

το μαγαζί έκανε την πάπια αν θυμάμαι καλά :...:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο νομίζω... Το ζήτημα παραμένει, μήπως να μην ρισκάρει το παληκάρι με φθηνή υλοποίηση??

εγώ θα πω το άλλο γιατί δεν παίρνει ένα τηλέφωνο το μαγαζί και να ρωτήσει σε αυτήν την περίπτωση coil whine τι κάνει το μαγαζί σαν μαγαζί (αν και το μαγαζί το θεωρεί όντως πρόβλημα) , από την αρχή αντρίκια πράγματα !

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πω το άλλο γιατί δεν παίρνει ένα τηλέφωνο το μαγαζί και να ρωτήσει σε αυτήν την περίπτωση coil whine τι κάνει το μαγαζί σαν μαγαζί (αν και το μαγαζί το θεωρεί όντως πρόβλημα) , από την αρχή αντρίκια πράγματα !

χαχαχαχα!!!

ναι sure sure.....Φυσικά και θα του πούν πως την αλλάζουν πριν την αγοράσει!αφού πάρουν το μαρούλι τότε είναι που αρχήζουν τα παρατράγουδα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.