Jump to content



Asus x79 deluxe, ερωτήσεις για pwm fans


andkokin

Recommended Posts

Αυτό εννοούν ναι αλλά να ρωτήσω και γω κάτι μιας και στα πεταχτά βλέπω το θέμα;

Γιατί δε παίρνεις έναν fan controller να βάλεις επάνω όλους σου τους ανεμιστήρες και να έχεις ρύθμιση απο εκεί;

To akasa flexa που κοιτάς για να το φέρεις απο εξωτερικό (δε το βλέπω διαθέσιμο στην Ελλάδα) θα σου πάει όσο ένας fan controller

πχ

Akasa FC.Six | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Εχω τρία bays μπροστα στο silencio650, ενα το bluray ενα το x-dock (hot-swap) και μένει ενα για κατι άλλο που σκέφτομαι μελλοντικό.

Απλά σκέφτομαι να βγάλω το x-dock γιατι περνάει και πολυ σκόνη προς τα μέσα, μιας και με ενα εξωτερικό dock κανω τη δουλειά.

Ισως τελικα να βαλω fun controller.

Σαφώς και το συγκεκριμένο ειναι σούπερ αλλα εχω μια αμφιβολία για το αν θα κλείνει το καπάκι του silencio.

Η μεμονωμένη παραγγελία σαφώς και δε συμφέρει αλλα μαζι με καποια αλλα που χρειάζονται τοτε τα μεταφορικά μοιράζονται.

Link to comment
Share on other sites

ok έχε υπόψιν σου πάντως ότι το Specialtech απο τις 6,99 λίρες που έχει αρχικά στα μεταφορικά, αν βάλεις μερικά πραγματάκια ακόμα πάει στις 20,59 λίρες.

Ελπίζω να το έχεις υπόψιν σου γιατί 21 περίπου λίρες για μεταφορικά δεν είναι και λίγα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγοράστηκε το fun controler της bitfenix το μοντέλο reacon.

Ετσι φαντάζομαι οτι θα λυθεί ολο το πρόβλημα μια και έξω.

Πρεπει να πω οτι το μοντέλο της akasa που είχε με λινκ παραπέμψει η Carmen μου αρέσε πιο πολυ απο αυτο που παράγγειλα αλλα το κουτι δυστηχως εχει καπάκι, οπότε ξεχνάω την αίσθηση του κλασσικού αναλογικού ποντοσιομετρου (ετσι δε λέγεται;).

Παρόλο που έχασα το λινκ διάβασα με τα λιγα αγγλικά που καταλαβαίνω οτι μπορείς σε καθε μια απο τις πέντε εξόδους που εχει να συνδέσεις με splitter εώς και τρεις άνετα ανεμιστηρες δηλαδη 15 σύνολο (μα καλα που θα μπούνε όλοι αυτοί)

Και θελω να ρωτήσω το εξής:

Μιας και Εγω θα χρειαστώ τις τέσσερις εξόδους, θα μπορούσα στη πεμπτη να ενωσω και να χειριστώ μια λεντοταινια που παράγγειλα;

Η δεν ειναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εάν η λεντοταινία είναι dimmable θα μπορείς. Αλλά να προσέξεις πόσα amper σου δίνει ο ρυθμιστής στη έξοδο για να μην τον κάψεις. πχ μια λεντοταινία 12volt 7,2 watt ανά μέτρο, τραβάει 0,6amper. Στα 5 volt όμως τραβάει 1,44 amper. Σου ανέφερα τα 5 volt γιατί υποθέτω ότι ο ρυθμιστής ρίχνει την τάση σταδιακά μέχρι τα 5 volt για να κάνει έλεγχο του ανεμιστήρα. Περίμενε να σου απαντήσουν και οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ να μην κλαις τον ρυθμιστή

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής της ταινίας αναφέρει στο σάιτ οτι ειναι 12V και με το μήκος που εγω πηρα καίει 3,6Watt (BitFenix.com).

Δεν αναφέρει τίποτα για Amper.

Και αυτα ειναι τα specs του controler που συμπτωματικά ειναι της ίδιας εταιρείας.

BitFenix.com

Ούτε εδώ κατι για Amper.

Περιμένω κάποιον που να ξέρει απο ρεύματα να με κατατοπίσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνο να κάψεις τον controller με το κομμάτι που λες δεν υπάρχει. (10W ανα κανάλι αντέχει)

ΟΜΩΣ το αν θα ανάψει ή όχι έχει να κάνει με τον controller

Υπάρχουν controllers που είτε "εντοπίσουν" στροφές, είτε όχι, δίνουν ρεύμα στα κανάλια.

Υπάρχουν άλλοι όμως που αν δεν "εντοπίσουν" στροφές τότε ρίχνουν την τάση στο 0. Οπότε η λεντοταινία σου αρχικά θα ανάψει αλλά μετά από λίγο θα σβήσει. Τρόπος να "ξεγελάσεις" τον controller υπάρχει. Απλά θα συνδέσεις σε ένα Y-splitter και έναν ανεμιστήρα. Οπότε ο controller "βλέποντας" στροφές θα δίνει ρεύμα.

Δυστυχώς δε ξέρω πως συμπεριφέρεται ο δικός σου, αλλά είναι κάτι που μπορείς να το δεις εύκολα συνδέοντας επάνω την λεντοταινία σου, χωρίς κανένα κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τη λεντοταινια και ενα splitter με ανεμιστηρα το διάβασα και εγω οτι γινεται και μάλιστα θα δουλέψει και σαν dimmer στο φως η αυξομείωση στροφών του εν λόγω καναλιού.

Το οτι η ταινία εχει βυσμα οπως του ανεμιστηρα αλλα όχι 3pin, παρά μονο 2pin, δε ξερω εαν παίζει ρόλο στη συνδεςμολογια η όχι.

Εαν κ. Καρμεν γνωρίζεις περί αυτού τοτε αναμένω να μου πεις.

Ετσι και αλλιώς μόλις παραλάβω θα δοκιμάζω.

Να κανω και μια χαζή ερώτηση γιατι για καμία βδομάδα δε θα μπορέσω να το δοκιμάσω λόγω δουλειάς,

Ενα τροφοδοτικο σε θέση on χωρίς το pc να να εχει ξεκινήσει να δουλεύει, βγάζει ρεύμα;

Δηλαδη θελω να πω οτι εαν συνδέσω σε μια ελεύθερη έξοδο ενα καλωδιο που καταλήγει σε molex τοτε θα εχω ρεύμα για δοκιμές χωρίς να μπουταρω το pc.

Καλα δεν εχω καταλάβει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

η λεντοταινία σου έχει 2πλο βύσμα με αρσενικά crimps, οπότε ΟΧΙ δε συνδέεται αμέσως.

πρέπει να κόψεις το 2πλο κονέκτορα και να βάλεις έναν απο ανεμιστήρα (κάνοντας φυσικά τις ανάλογες συνδέσεις.

Για το θέμα τροφοδοτικού δε κατάλαβα να σου πω την αλήθεια.

Εννοείς να έχεις κλειστό το pc και απο ένα molex του psu να κάνεις δοκιμές χωρίς να ανοίξεις το pc?

Αν εννοείς αυτό όχι δε γίνεται.

Υπάρχει όμως αυτό εδώ, το οποίο και έχω και κάνει το εξής. Απο τη πρίζα σου, σου δίνει ένα molex

Aquatuning - Der Wasserkühlung Vollsortimenter - Phobya Netzadapter 230V auf 4Pin Molex inkl. Euro und UK Stecker Phobya Externes Netzteil 230V auf 4Pin Molex 24 Watt inkl. Euro/UK Stecker 84006

Aquatuning - Der Wasserkühlung Vollsortimenter - Phobya Externes Netzteil 230V auf 4Pin Molex 90 Watt inkl. Euro/UK Stecker Phobya Externes Netzteil 230V auf 4Pin Molex 90 Watt inkl. Euro/UK Stecker 84011

Link to comment
Share on other sites

Ισως κ. Καρμεν να μη το εξέφρασα σωστά.

Το psu ειναι ανοικτό.

Η μητρική απο κατι λεντακια και κατι αλλα (μη με ρωτάς τι;) που ειναι αναμμένα δείχνει stand by για να ξεκινήσει.

Εαν κλείσω το διακόπτη του psu ειναι ολα σβηστά.

Stand by λοιπον και εγω εχω βάλει ενα απο τα 4pin η 6pin καλώδια που εχουν περισσέψει και καταλήγουν σε molex.

Δεν ανοίγω τα windows για να εξηγουμαστε.

Τώρα αυτο το καλώδιο δε μου δίνει ρεύμα για να δουλέψω ενα fun ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω και ξαναθέτω την απορία μου.

Εχω λοιπον ενα psu μονο του χωρίς να ειναι μέσα σε κουτι υπολογιστή συνδεδεμένο και τα λοιπά.

Εχω λοιπον βγάλει το psu. Απο τη συσκευασια του και το βάζω στη πρίζα.

Ανοίγω το διακόπτη του.

Και παίρνω απο μια τυχαίο έξοδο ενα καλώδιο που καταλήγει σε molex και συνδέω κατι 12v ενα fan η κατι άλλο.

Δε θα δουλέψει βρε παιδια;

Το τροφοδοτικο δε βγάζει μονο 12v στις εξόδους του;

Link to comment
Share on other sites

Αλλο αυτό που ρωτάς τώρα. πριν μου έλεγες για λαμπάκια μητρικής.

Και πάλι όχι δε θα δώσει ρεύμα αν δε το εκκινήσεις. Για να το εκκινήσεις δεν αρκεί να ανοίξεις το διακόπτη του και να το έχεις στη πρίζα.

Αλλά να βραχυκυκλώσεις το πράσινο καλώδιο με ένα απο τα μαύρα του 24πινου καλωδίου

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρήκα και είδα αυτο

Manually Test a (PSU) Power Supply With a Multimeter by Britec - YouTube

και κατάλαβα πανω κάτω τι εννοείται.

Συγνώμη για την επιμονή,

Αλλα ολο αυτο ακυρώνεται και εφόσον το pc λειτουργεί τοτε το καλώδιο που έλεγα θα εχει ρεύμα για κατι 12v;

Το'πιασα;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί μπερδεύεσαι

α)Τροφοδοτικό μέσα σε κουτί συνδεδεμένο με μητρική κλπ

1. Λειτουργεί το pc -> έχεις ρεύμα στα καλώδια

2. Δε λειτουργεί το pc -> δεν έχεις ρεύμα στα καλώδια

β)Τροφοδοτικό εκτός κουτιού

Δεν δίνει ρεύμα αν δεν βραχυκυκλώσεις πράσινο με μαύρο στο 24πινο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.