Jump to content



Acer 7720G - Είναι σπασμένη ή οθόνη;


PetranEVO

Recommended Posts

Απο οτι μου είπαν, το λάπτοπ απλά έπεσε κάτω.

Εγώ, βλέπω το εξής :

1.Το σύνδεσα, σε εξωτερική οθόνη αλλά δεν μου έβγαζε σήμα.Δηλαδή οτι σαν να μην είχε ρύθμιση για εξωτερική οθόνη.

2.Έβγαλα μνήμες σκληρούς κτλ. ακούγεται σαν θόρυβος κάτι σε error.

3. Το βάζω να ανοίξει και σταδιακά αλλάζουν τα χρώματα της οθόνης.

Παραθέτω φωτογραφίες.

Υποψιάζομαι οθόνη εφόσων κιόλας έπεσε και δεν ξανα άνοιξε η οθόνη.

post-25790-1416078212,1354_thumb.jpg

post-25790-1416078212,3951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Οθόνη είναι σπασμένη,για να δείξει εικόνα σε monitor ίσως θέλει να πατήσεις κανένα Fkey.

To έκανα με το FN δείχνει οτι σβήνει η οθόνη αλλά ούτε στην τηλεόραση μου στέλνει σήμα ούτε σε οθόνη (desktop ) με καλώδιο VGA, που είχε υποδοχή αλλά και με αντάπτορα σε βύσμα DVI που είχε δίπλα που το έκανα HDMI ,αλλά τίποτα πάλι δεν μου έδειχνε κάτι στην τηλεόραση/οθόνη.(Αλλά μαύριζε τελείως σαν να προσπαθούσε να στείλει σήμα).

Άρα σπασμένη οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι σίγουρα σπασμένη,το θέμα είναι με το πέσιμο μήπως χάλασε η μητρική γιατί λογικά σήμα έπρεπε να δίνει στο monitor.Μήπως έχεις έξτρα κάρτα γραφικών και κουνήθηκε από το πέσιμο?

Link to comment
Share on other sites

nvidia vga off από μένα :)

λες;

Η οθόνη είναι σίγουρα σπασμένη,το θέμα είναι με το πέσιμο μήπως χάλασε η μητρική γιατί λογικά σήμα έπρεπε να δίνει στο monitor.Μήπως έχεις έξτρα κάρτα γραφικών και κουνήθηκε από το πέσιμο?

Έχει αποσπώμενη,λες να την ξεκουμπώσω και να την ξανα κουμπώσω;

Link to comment
Share on other sites

Update 18:28.

Τα κούμπωσα όλα κτλ. κάποιο καλώδιο μου έβγαλε οτι δεν ήταν συνδεδεμένο αλλά δεν το έδωσα σημασία.

Το λεπόν, το σύνδεσα στην οθόνη του σταθερού μου και έκανε κανονικό ΒΟΟΤ έβγαλε και μυνήματα κτλ. και BIOS και Windows 7 Κτλ. άρα

σπασμένη οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση επειδή θα παρεξηγηθώ,στην οθόνη του επιτραπέζιου που το σύνδεσα,φαινόταν απο πίσω γράμματα,άλλα έβγαζε κάθετες κίτρινες/πράσσινες λωρίδες και κύβους παντού αλλά φαινόταν απο πίσω.

Κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

Και ξανά UPDATE,γιατί μουφαίνετε περίεργο.

1. σε εξωτερική οθόνη του επιτραπέζιου μου δείχνει αυτά που έβγαλα στις φώτος (σε ασφαλή λειτουργία!!!)

2. όταν ξεσυδνέσω το καλώδιο και αφήσω το λάπτοπ να ανοίξει μόνο του χωρίς εξωτερική οθόνη,δείχνει λίγα χιόνια και αυτά που έδειξα στις πιο πάνω φώτος.

Τι παίζει;;;

20140307_190158_zps6656d8b4.jpg

20140307_190148_zpsbce8f640.jpg

20140307_190037_zps3affa59f.jpg

20140307_182653_zps1c9f1c5c.jpg

20140307_190219_zps452bc974.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως λεω κάθε φορα σε τέτοιο θέμα με acer ,και μονο που είπες τη λεξη 7720g ,ειναι η καρτα .

Παω και ενα στοίχημα.

Και αμα την αλλάξεις,πάλι θα στο κάνει

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Θα μπλεξεις.

Του ξαδέρφου μου εχει αγοραστεί κάποτε ενα τέτοιο κοντά 1500€ και εχει καταντισει ασύμφορο.

Μονο αν βρεις καρτα amd ,που μπορει να θες φλασαρισματα bios και τέτοια.

Βραστα ,acer = έμπλεξες

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου νομίζω ότι είναι περισσότερο το πρόβλημα απο την ίδια την nVidia παρά απο την Acer αφού η σειρά 8xxxM βγήκε προβληματική και είχανε το ίδιο πρόβλημα σχεδόν όλες οι μάρκες φορητών.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το link να δεις τι άλλες κάρτες μπορείς να του βάλεις http://forum.notebookreview.com/acer/396320-acer-mxm-models-cards.html

Link to comment
Share on other sites

Η acer φταίει γιατί επιτρέπει τέτοια ελληνική αντιπροσωπεία.

Στο εξωτερικό είχε γίνει καλος χαμός με αυτο το θέμα (the nvidia-gate) και έπαιρναν αποζημιώσεις ,και στην Ελλάδα δεν αναγνώριζαν καν το πρόβλημα,και πολλοι τα έστελναν ιταλία!

Επίσης ,σε πολυ πολυ λίγα μοντέλα άλλου κατασκευαστη παρουσιάστηκαν τέτοια προβλήματα.

Την acer τη θεωρώ απο τις χειρότερες εταιρίες γενικώς,εχουν τόσες βλαβες οσες δεν εχουν τα κινέζικα ταμπλετ του πλαισίου...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να αντικατασταθούν όλα τα μοντέλα(σε όλες τις εταιρείες), και όχι να δίνουν φορητούς με ημερομηνία λήξης ή με πιθανότητα λαχείου να δουλέψει για πάντα. Αλλά ξέχασα θα μπαίναν μέσα οι εταιρείες, και θα χάναν χρήμα από τις ανανεώσεις εγγυήσεων για να μην τύχουν του προβλήματος.

Και η πίτα ολάκερη και ο σκύλος χορτάτος, παρεπιπτόντως μία μήνυση σε αυτούς δεν έγινε ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μηνύσεις στους κατασκευαστές και όχι στην nvidia. Αν δεν κάνω λάθος οι μόνες εταιρίες που πρόσφεραν έξτρα εγγύηση (+ της αρχικής) ήταν η sony και η apple (η sony μάλιστα προσέφερε + 2 χρόνια για το nvidia defect). Το κακό είναι πως το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται και σε σύγχρονα bga όχι μόνο της nvidia αλλά και της ati...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.