Jump to content



Για gaming PC χρειαζεται τελικα -Κ series και OC;


javaneze:

Recommended Posts

Διαβασα τυχαια ενα αρθρο που συγκρινει 3770Κ με 4770Κ σε 1080p gaming σε συνδιασμο με μια 7970.

Βρισκεται εδω.

To συμπερασμα που προκυπτει ειναι οτι οχι μονο δεν εχουν παρα ελαχιστη και αμελητεα διαφορα σε επιδοσεις, αλλα δεν υπηρξε διαφορα σε επιδοσεις καν αναμεσα σε stock και 4,5 GHz υπερχρονισμο.

Tελικα το OC του επεξεργαστη, σαν το OC στην RAM, ειναι χομπυ για benchmarks μονο;

Aποκτα καποιο νοημα ισως σε ανωτερη αναλυση απο 1080p;

Μηπως για τον μεσο 1080p gamer και ενα φθηνο σετακι H77/H87 - non-k cpu - stock cooler αρκει, εφοσον υπαρχει δυνατη gpu;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις την υπογραφη μου εχω το 2500 και 290 και παιζω σε 1440p.Επεξεργαστη θα αλλαξω μονο οταν αρχισει να εχω bottleneck .Περα απο αυτο ο επεξεργαστης δεν επηρρεαζει σε παιχνιδια,μονο η καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις Intel του 200αρικου μπορει να ειναι οντως ανουσιο το OC για τα περισσοτερα games/κατηγοριες χρηστων, σε AMD ομως υπαρχουν περιπτωσεις που πας στο 4.8 και συνεχυζεις να αποδιδεις λιγοτερο απο i3 λογω IPC και τραγικου single threaded performance.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ειρωνια, τωρα πως ξερεις οτι δεν εχεις bottleneck;

Η κάρτα του πάει 100% load χωρίς να τερματίζει η cpu.

Bottleneck θα είχε αν η cpu ήταν στο 100% και η κάρτα δεν μπορούσε να αποδώσει τα μέγιστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.