Jump to content



Απατη με το eshop (ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ)


antonio_ch

Recommended Posts

Κάτι τέτοια θέματα απαντάνε και στο ερώτημα

"Γιατί βγήκε από το skroutz το e-shop?"

Μα, για να μην βλέπει και να μην διαβάζει ο άλλος τις αξιολογήσεις του μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply
ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ

Οταν το εχεις κλειστο με τις ζελατινες του και δεν το εχεις ανοιξει, μπορεις.

Οταν το εχεις ανοιξει και χρησιμοποιησει ΔΕΝ ειναι στην αρχικη του κατασταση.

Θα παω διακοπες 10 μερες, μπορω να παω να αγορασω ενα laptop, να το εχω 10 μερες και να το γυρισω την 11η πισω, χωρις γρατζουνιες και με τις ζελατινες του;

Τα παράπονά σου στο νομοθέτη.

Link to comment
Share on other sites

το δεχομαι οτι η lenovo στην εγγυηση της δεν καλυπτει 2 η λιγοτερα καμενα pixel!το θεμα ειναι οτι δεν τα έκαψα εγω λόγο χρησης; με το που ανοιξα το λαπτοπ ηταν καμενο!

και το επεστρεψα κατευθειαν!ακομη και οι πωλητες του eshop το παραδεχτηκαν οτι το προβλημα ειναι εργοστασιακο!αλλα γυρνανε και μου λενε οτι δε μπορω να στο αντικαταστησω!και που να ξερω εγω οτι εχει καμενο pixel χωρις να το ανοιξω; επρεπε να το ανοιξω εκει και να το δοκιμασω πριν πληρωσω!

το θεμα ειναι οτι η lenovo(τουλάχιστον η ελληνικη) με το που ανεφερα οτι το λαπτοπ εχει ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ προβλημα...ειπαν να το επιστρεψω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στη lenovo και να μου το αντικαταστησει..είτε έχει ενα ειτε δυο ειτε 100 pixel

ολα αυτα..αρκει να το εχω αγορασει απο μεταπωλητη ο οποιος προμηθευετε λαπτοπ lenovo απο την ελληνικη!καπως έτσι μετα απο ψαξιμο εμαθα οτι το eshop δεν προμηθευεται απ αυτους τα λαπτοπ οποτε δε μπορει να με καλύψει!!

οσο για το αν μπορεις να βρεις καποιον υπευθυνο του eshop...θεωρειται αδυνατο(για οποιον το έχει προσπαθησει το ξερει)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ κατι δεν εχεις καταλαβει. Φυσικά και μπορείς να ανοιξεις ενα προιον κ να το επιστρεψεις, αρκει να μην εχεις χαλάσει την συσκευασία.

Η ζελατίνα περιτύλιγματος, ΔΕΝ θεωρείται μέρος της συσκευασίας.

Αν κάποιο μαγαζί σου εχει αρνηθεί επιστροφή λογω ζελατίνας και το εχαψες, δικο σου θεμα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) παιζει τελικα να ειναι και το χειρότερο μαγαζι στην Ελλάδα,που βρίσκει πελατεία...απορώ διαρκώς.

2) οι εγγυήσεις ειναι συνήθως πανευρωπαϊκές ,αν το ειχες αγοράσει στην.πολωνία,έπρεπε να πας εκεί για σέρβις;

3)πολυ κακως που δεν επικοινωνισες αμέσως μετα την ελληνική αντιπροσωπεία με τα κεντρικά της Lenovo.

4) αν το ειχες παραλάβει ταχυδρομικά θα στο άλλαζαν χωρίς λόγο κι αφορμή.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

το οτι το ανοιξα τη συσκευασια επικαλούνται ότι ειναι μεταχειρισμενο και δε μπορούν να το μεταπωλησουν...οποτε δε μπορούν να επιστρεψουν ολοκληρη την αξια του προιοντος!

δηλ επειδη εκοψα το αυτοκολητο που κλεινει το κουτι!

Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορεις τον κοσμο. Ο νομοθετης ειναι σαφης.

ο wizard εχει ηδη επικολλησει σε καποια θεματα links με τους σχετικους νομους οποτε ολα αυτα τα ακυρα δεν εχουν νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορεις τον κοσμο. Ο νομοθετης ειναι σαφης.

Για πες μας σε παρακαλώ που αναφέρει ότι δεν πρέπει να έχει χρησιμοποιηθεί το προϊόν ή δεν πρέπει να έχει ανοιχθεί η συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας σε παρακαλώ που αναφέρει ότι δεν πρέπει να έχει χρησιμοποιηθεί το προϊόν ή δεν πρέπει να έχει ανοιχθεί η συσκευασία.

Γραφει: "Στην αρχικη του κατασταση"

Σαφεστατα δεν μπορουσε να το γραψει.

Ενα laptop Που εχει ανοιχθει και ενεργοποιηθει ειναι κάθε άλλο απο "την αρχικη του κατασταση"

Link to comment
Share on other sites

nikchris πως γινεται ο νομος να ειναι ιδιος για οποιοδηποτε καταστημα εκτος eshop?

γιατι οσες φορες επεστρεψα ενα προιον σε μια εταιρεια ΑΝΟΙΧΤΟ επειδη ηταν ελαττωματικο...το πηραν και μου το αντικατέστησαν!

Link to comment
Share on other sites

nikchris πως γινεται ο νομος να ειναι ιδιος για οποιοδηποτε καταστημα εκτος eshop?

γιατι οσες φορες επεστρεψα ενα προιον σε μια εταιρεια ΑΝΟΙΧΤΟ επειδη ηταν ελαττωματικο...το πηραν και μου το αντικατέστησαν!

Καταλαβες για τι συζηταμε ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και καταλαβα...για το αν μια ανοιγμένη συσκευασια θεωρειται στην αρχικη κατασταση της η όχι!

και πως θα καταλάβω οτι ενα προιον ειναι ελαττωματικο αν δε το ανοιξω; με μαντικες ικανοτητες;

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και καταλαβα...για το αν μια ανοιγμένη συσκευασια θεωρειται στην αρχικη κατασταση της η όχι!

και πως θα καταλάβω οτι ενα προιον ειναι ελαττωματικο αν δε το ανοιξω; με μαντικες ικανοτητες;

Αν ειναι ελαττωματικο το επιστρεφεις, αν δεν ειναι ομως;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο! το λαπτοπ ειναι ελαττωματικο!εφοσον ΔΕΝ ειναι ακριβως στην ιδια κατασταση με ενα αλλο ...θεωρειται ελαττωματικο!αν κανω λαθος διορθωσε με!

το οτι η lenovo δεν αντικαθιστα 2 και λιγοτερα pixel είναι αλλο!

να ανοιγα το λαπτοπ να ηταν μια χαρα και μετα απο ενα μηνα να καιγόταν ΕΝΑ pixel φυσικα δε θα ημουν μέσα στην εγγυηση για να μου το φτιαξουν-αντικαταστησουν!

αλλα εδω μιλάμε για ενα ελαττωματικο λαπτοπ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!

(τα κεφαλαια γραμματα δε τα βαζω για να φωναξω η να ειρωνευτω αλλα για να τονισω καποιες λεξεις)

Link to comment
Share on other sites

Γραφει: "Στην αρχικη του κατασταση"

Σαφεστατα δεν μπορουσε να το γραψει.

Ενα laptop Που εχει ανοιχθει και ενεργοποιηθει ειναι κάθε άλλο απο "την αρχικη του κατασταση"

Η συσκευασία ΔΕΝ αποτελεί μέρος του προϊόντος. Το προϊόν είναι άθικτο. Αν είχε σκίσει το κουτί, αν υπήρχαν ίχνη χρήσης, ναι, δεκτό να υπάρχει πρόβλημα. Το αυτοκόλλητο όμως, δεν αποτελεί πρόβλημα.

Ο λόγος που υπάρχει αυτή η νομοθεσία είναι επειδή ο καταναλωτής δεν έχει το προϊόν στα χέρια του. Πρέπει λοιπόν να το παραλάβει, να το δει, να αποφασίσει αν ήταν αυτό που κατάλαβε από την (πολλές φορές παραπλανητική) διαφήμιση ή περιγραφή στο site και να πράξει αναλόγως. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι παραθυράκι για τον καταναλωτή, αλλά εμένα ποσώς με ενδιαφέρει. Ας μην πουλάνε online lcd οθόνες και laptops με lcd αν δε θέλουν να τους τα επιστρέφουν.

Επίσης, αυτά που έγραψες πριν περί διακοπών, είναι ήδη λάθος, αφού μπορώ να το έχω στην αρχική του κατάσταση, μετά από μικρή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λεει ο wizard ,έτσι είναι .

Ολα αυτα ισχύουν όμως αν δεν εχει παραλάβει αυτοπροσώπως.

Δε νομιζω να ισχυει η υπαναχώρηση,η όπως το λενε στην περιπτωση μας.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.