Jump to content



Προβλημα με r7 260x 2gb ddr5


Recommended Posts

Καλησπερα καταρχας

Προσφατα αγορασα την r7 260x 2gb ddr5 παω να την βαλω στο pc και η οθονη δεν αναβε ουτε

ακουγα τον ηχο τον windows οταν ξεκινανε αλλα οταν εβγαζα το 6πινο ξεκινουσε κανονικα

τα drivers τα εχω εγκαταστησει ολα απο το σιντακι.

καμια ιδεα? :hm:

το pc μου ειναι το εξης

CPU: Intel Caleron G1610 2.60Ghz

MOBO: Gigabyte H61M-S2PV

RAM: Kingston 4 GB DDR3 1333 MHz

GPU: Asus nVidia Gt 210 1GB DDR3

HDD: 500GB 7200rpm Sata 3

PSU: 530 Watt

Link to comment
Share on other sites

Η pci-e ειναι προεπιλεγμενη, τωρα χρησιμοποιω την gt210

Δεν βγρηκα καμια ρυθμισει για την pci express. Την οθονη την συνδεω με VGA μαζι με το ανταπτορακι (VGA σε DVI)

που ειχε μαζι του. Δοκιμασα και ενα δικο μου αλλα παλι τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από FreeDomNight
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα 32 http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-h61m-s2pv_v2.0_e.pdf σου έχει τις επιλογές(σου έβαλα και την εικόνα).

*Στο αναφέρω γενικά για να ξέρεις που είναι η ρύθμιση.

Προτού κάνεις οτιδήποτε να έχεις το καλώδιο του τροφοδοτικού βγαλμένο και να μην το κλείνεις από τον διακόπτη( στο βάλε/βγάλε της κάρτας).

-Να κουμπώσεις καλά το 6pin στην κάρτα.

Τι τροφοδοτικό (μάρκα/watt) έχεις και ποιας υλοποίηση(εταιρίας) είναι η κάρτα?

Δοκίμασε την σ'άλλο υπολογιστή(φίλου).

post-29341-1416078247,7625_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Τα τεσταρα αυτα που λες αλλα παλι τιποτα

Το τροφοδοτικο ειναι μαρκας τυπου "NoName" πιο συγκεκριμενα Powertech 530 Watt Τροφοδοτικό Powertech 530 Watt | και η καρτα Asus Radeon R7 260x DirectCU II OC 2GB

Θα την δοκιμασω και σε φιλου...

Υ.Γ Επισης επειδη το τροφοδοτικο δεν εχει 4pin connector πηρα εναν ανταπτορα απο 2xSata σε 1x4pin δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο απλα το αναφερω

Έγινε επεξεργασία από FreeDomNight
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι καλύτερο τροφοδοτικό. Η κάρτα τραβάει 187 watt σύμφωνα με το review που διάβασα εδώ Power And Temperature Benchmarks - AMD Radeon R7 260 Review: The Bonaire GPU Rides Again . Επίσης στα review στο newegg αναφέρουν κάποια θέματα και με drivers και με δημιουργία προβλήματος στην μητρική, που το βρίσκω λίγο τραβηγμένο βέβαια Newegg.com - ASUS R7260X-DC2OC-2GD5 Radeon R7 260X 2GB 128-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 HDCP Ready CrossFireX Support Video Card .

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να παίξεις και με 450w τροφοδοτικό.

Το θέμα μάλλον είναι πως δεν παίρνει σωστό ρεύμα από τα sata(;;). Μήπως μπορείς να δεις αν τη δοκιμάσεις με ρεύμα από αντάπτορες από τα molex; Δοκίμασε και τα δύο.

Όταν λες ότι όταν έβγαζες το 6pinο ξεκινούσε κανονικά, τι εννοείς; Άνοιγε κανονικά το pc;

Σε φίλου σου pc έπαιξε;

Link to comment
Share on other sites

:clap:

Όταν μπορέσεις άλλαξε και το τροφοδοτικό για να είσαι εντάξει και από ρεύματα.

Από ρεύματα είναι 100% εντάξει... πού στηρίζεις το ότι δεν είναι;

Μην παίρνουμε μεγάλα τροφοδοτικά χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Από ρεύματα είναι 100% εντάξει... πού στηρίζεις το ότι δεν είναι;

Μην παίρνουμε μεγάλα τροφοδοτικά χωρίς λόγο!

Να το γράψω καλύτερα, σε ποιοτικό τροφοδοτικό σε σχέση μ'αυτό που έχει.

Το τροφοδοτικο ειναι μαρκας τυπου "NoName"
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σαν κάτοχος της sapphire r7 260x 2gb και έχοντας bsod στο atikmdag.sys στα video playback(movies/youtube) θα σε παρακαλούσα να το κοιτάξεις και εσύ και να ενημερώσεις. Υπάρχουν πάρα πολλοί στο νετ με το συγκεκριμένο πρόβλημα σε αυτήν την κάρτα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σαν κάτοχος της sapphire r7 260x 2gb και έχοντας bsod στο atikmdag.sys στα video playback(movies/youtube) θα σε παρακαλούσα να το κοιτάξεις και εσύ και να ενημερώσεις. Υπάρχουν πάρα πολλοί στο νετ με το συγκεκριμένο πρόβλημα σε αυτήν την κάρτα. Ευχαριστώ

Τι θα ηθελες να κοιταξω, γιατι δεν σε καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σαν κάτοχος της sapphire r7 260x 2gb και έχοντας bsod στο atikmdag.sys στα video playback(movies/youtube) θα σε παρακαλούσα να το κοιτάξεις και εσύ και να ενημερώσεις. Υπάρχουν πάρα πολλοί στο νετ με το συγκεκριμένο πρόβλημα σε αυτήν την κάρτα. Ευχαριστώ

θεμα drivers παιζει να ειναι..κλασσικο φαινομενο στις AMD(ATI)..δοκιμασε με προηγουμενους drivers η με beta;)

[MENTION=31739]FreeDomNight[/MENTION] καποια στιγμη πρεπει να αντικαταστησεις το τροφοδοτικο σου με ενα καλυτερο/ποιοτικοτερο..αυτο θα σου δημιουργησει προβληματα στην πορεια..απ'οτι βλεπω ( λινκ )εχει μονο δυο μολεξ τα οποια να υποθεσω χρησιμοποιησες για να δωσεις ρευμα στην καρτα και τα αμπερς που δινει δεν τα εχουν ουτε τα 350αρια,οποτε πιστευω πως δεν ειναι σε θεση ουτε στα 350 βατς να αποδωσει οπως πρεπει...

Link to comment
Share on other sites

θεμα drivers παιζει να ειναι..κλασσικο φαινομενο στις AMD(ATI)..δοκιμασε με προηγουμενους drivers η με beta

Τους δοκίμασα σχεδόν όλους με foul uninstall με το atiman uninstaller. Έτρωγα συνεχεία bsod και σαν τελευταία ενέργεια πριν πάω την κάρτα για rma ήταν να ανεβάσω τα ρολόγια στα default και να κλείσω ότι λειτουργίες έχει ι κάρτα για εξοικονόμηση ενέργειας. Εδώ και 2 εβδομάδες όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά έχω την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών, και από το καλοκαίρι με βγαζει πρόβλημα  εκεί που είμαι στο youtube η σε ήρεμη κατάσταση με βγαζει μαύρη οθόνη χωρίς να δείχνει κάποιο σφάλμα η έστω μια μπλε οθόνη, κάνω επανεκκίνηση δεν κάνει ήχο το ειχιακι ξανά σβήνει το pc και ανοίγει μόνος του τότε κάνει μπουτ κανονικα, η εγγύηση τελειώνει τον Ιανουάριο, μέχρι τώρα το έχει κάνει 4 φορές το πρόβλημα μια το καλοκαίρι και 2 τον οκτωμβριο,  πως μπορώ να το αποδείξω σε αυτούς ότι έχει πρόβλημα; φοβάμαι μη χαλάσει τελείως μετά την εγγύηση δεν έχω λεφτά να πάρω καινούρια 

 

έχω δοκιμάσει bios update γιατί νόμιζα ότι είναι από την μητρική το πρόβλημα, έχω αλλάξει καλώδιο  άλλα μόλις έγραψα στο google για σειρά 2χχ της amd ολοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.