Jump to content



Ποιος ανεμιστήρας για ψύκτρα επεξεργαστή;


SALAMINOMACHOS

Recommended Posts

όχι πατάτα η πατατοσαλάτα δεν έκανες που έβαλες πάστα :p

Το μήνυμα που σου βγάζει είναι κοινό στις Asus. και αφού δεν αντιδράει με αυτά που σου είπα καλό είναι να τη βγάλεις εκτός κουτιού και να δοκιμάσεις. Καταλαβαίνω ότι είναι ιστορία αλλά είναι καλύτερα απο το να ψάχνεσαι να δοκιμάζεις και τελικά να νευριάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Μηπως δεν κατσανε σωστα οι μνημες και γι'αυτο κολλαει στα DIMM-A1 και DIMM-A2?

Βαλ'τες ανα ζευγη δες το manual που μπαινουν μονο οι 2.

Καθαρισε και τα slots με ένα πινελο, οι μνημες θελουν καλο πατημα στην τοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεωτερα

Εβαλα τη μια μνημη στο DIMM-A1 , και παραδοξως τη δεχθηκε σ'αυτο το slot

Με del μπηκα στο bios ( ω,του θαυματος ) , του εδωσα bot priority τον σκληρο με το λειτουργικο και μπηκε κανονικα στα WIN

Και μαλιστα αναγνωρισε installed memory 1GB και score index 4,5 Φανταστικα.

Εβαλα αλλη μια μνημη στο DIMM-A2, και παλι επιτυχια και index 5,7

Ε, λεω ας βαλω και τις αλλες δυο μνημες , στα υπολοιπα dimms

Δεν τις δεχθηκε και εβγαζε σκετη ολομαυρη οθονη.

Τις εβγαλα ολες και δεχοταν παλι τη πρωτη μνημη αλλα οχι στο DIMM-A1 , αλλα εκνεου μονο στο DIMM-Β1

Το μηχανημα το εχω σβησει τωρα , και περιμενω εντολες-οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτα τα πραμματα δεν γινονται

Τελικα ξαναδεχθηκε τις δυο μνημες στο Α1 και Α2

Θελω τωρα να μου πειτε πως να ξεκινησω με τις υπολοιπες δυο μνημες

Απο το Β1 η απο Β2?

Γιατι προηγουμενως τις εβαλα μαζεμενες και το μηχανημα σταματησε

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα νεα ειναι παρα πολυ ευχαριστα

Εβαλα και τις αλλες μνημες , και το μηχανημα ξεκινα κανονικα

Και μαλιστα οταν παω στο my computer/system properties , γραφει οτι installed memory 4Gb , αλλα μονο 2.75Gb available. Γιατι? Εχω WIN7 . Μηπως επειδη ειναι DDR2?

Επισης ενα τελευταιο που θελω να ρωτησω

Ολες τις προηγουμενες φορες που εμπαινε κανονικα στα WIN , λογω του οτι δεν εχω βαλει ανεμιστηρα στην ψυκτρα ( δεν χωρα ) , μου βγαζει το μηνυμα για το CPU FAN , και πρεπει να πατησω F1 , για να το παρακαμψει , και να μπω στο προγραμμα

Αυτο το F1, πως μπορω να το αποφυγω?

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα και για αρχή έχεις 32bit ή 64bit?

Κάρτα γραφικών ξεχωριστη αν κατάλαβα καλά και όχι ενσωματωμενη. Ε;

Για το f1 στο bios κάπου θα σου λέει για alert cpu fan απο enable το κάνεις disable

Μέσα στο bios πόσα GB ram λέει μιας και θα μπεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα win7 x64

Αλλα και τα προηγουμενα χρονια , μου εγραφε 2,75

Στο bios για τη μνημη γραφει 2816 GB

Για το cpu fan , την μονη επιλογη που βλεπω , ειναι εκει που ρυθμιζεις τις στροφες του cpu fan

Το εκανα disabled , και στην επανεκκινηση μου ζητα παλι F1

Nαι , εχω εξωτερικη καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ'ολους σας

Αυτη την στιγμη το μηχανημα δουλευει για μιση ωρα με το XBMC να παιζει το Braveheart 1080 , και η θερμοκρασια του επεξεργαστη ειναι 41C , και του συστηματος 52C

Δειχνει οτι ολα ειναι stabilized , αφου να σκεφθειτε οτι απο προχθες, μεχρι χθες το απογευμα φοβομουν οτι χαλασε η μητρικη

Αλλα ος οψονται οι Γιατροι και οι Αρχιατροι του forum , που με τις συμβουλες-οδηγιες τους , με εβγαλα απο τον σκοπελο

Θα το αφησω για 2 ωρες ακομη να παιζει το braveheart , και θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη μνήμη παραμένει έτσι;

Βασικά ότι ακόμα και στο bios δε βλέπει μία μνήμη ουσιαστικά και δε την έβλεπε και ποτέ + το τραλαλα που έπαθε δεν είναι σίγουρα θέμα win.

Να υποθέσω έχεις καθαρίσει με οινόπνευμα και βαμβάκι τις υποδοχές των μνημών (για να μην υπάρχει παρεξήγηση εννοω τα τσιπάκια των μνημών κάτω που έχουν υποδοχές και όχι τις υποδοχές της μητρικής) και έχεις δοκιμάσει να τις επανατοποθετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@ Karmen1983

Καλη σου μερα

Συμβουλη απο διπλανο forum

( Δες αν το memory remaping ειναι ενεργοποιημένο στο BIOS/Advanced/Chipset/Northbridge Chipset Configuration αν όχι ενεργοποίησε το και θα δεί τα 4GB ram)

Το εκανα enabled και πραγματι τωρα και στα WIN αλλα και στο bios , δειχνει οτι η μνημη ειναι 4036

Περιπου 45 λεπτα απο την εναρξη του εργου στο xbmc , οι θερμοκρασιες cpu 43c και system 53c

Tα 5 heatpipes της ψυκτρας ειναι χλιαρα (παραξενο δεν νομιζεις?) , αλλα οι μνημες ειναι ζεστες

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Α, τωρα ειδα που γραφεις για τον καθαρισμο με οινοπνευμα

Μολις τελειωσει το εργο (γιατι παρακολουθω τις θερμοκρασιες) , θα το κανω και θα σε ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

ωραία πάει το θέμα μνημών...

Για τις θερμοκρασίες ναι φυσιολογικό το κόβω. Και επειδή κάτι μου λέει ότι βάζεις χεράκι μέσα και ακουμπάς τις ψύκτρες μη το κάνεις εν ώρα λειτουργίας. Πολλά ποδάρια έχει ο ακατανόμαστος.

Αντε κάτσε τώρα να το χαρείς :)

Link to comment
Share on other sites

@ Karmen1983

Α, τωρα ειδα που γραφεις για τον καθαρισμο με οινοπνευμα

Μολις τελειωσει το εργο (γιατι παρακολουθω τις θερμοκρασιες) , θα το κανω και θα σε ενημερωσω

Τώρα το είδα αυτό.

Δε χρειάζεται απο τη στιγμή που τις είδε :)

Link to comment
Share on other sites

Για τις θερμοκρασίες ναι φυσιολογικό το κόβω. Και επειδή κάτι μου λέει ότι βάζεις χεράκι μέσα και ακουμπάς τις ψύκτρες μη το κάνεις εν ώρα λειτουργίας. Πολλά ποδάρια έχει ο ακατανόμαστος. :)
Ενταξει, για να ειμαι και εντιμος , το κουτι το εχω ανοιχτο , απο χθες , για να νοιωθω τις θερμοκρασιες με το χερι μου , ειδικα της ψυκτρας.

Aλλα πιστευω οτι και κλειστο δεν θα υπερβαινει τους 10C επεπλεον , εν σχεσει με τωρα που ειναι ανοιχτο

Και τα heatpipes ειναι 5 και οχι 4

Παντως δειχνει οτι η ψυκτρα δουλευει αψογα, αν και fanless

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.