Jump to content



Ποιος ανεμιστήρας για ψύκτρα επεξεργαστή;


SALAMINOMACHOS

Recommended Posts

Εννοείς ότι τα heatpipes πρέπει να είναι στραμμένα αριστερά , μακρυά από τα ΙΟ της μητρικής?

Αν ναι, έχουν δίκιο!

Το έχουν μελετήσει έτσι ώστε να ταιριάζει η θέση της ψύκτρας με τον ανεμιστήρα του PSU!

Μια χαρά το λένε, γι αυτό άλλωστε είναι και έκκεντρη η ψύκτρα!

Απλά εγώ όταν σχεδίαζα δεν το πήρα αυτό υπόψη μου, ο στόχος ήταν άλλος :)

Ναι , ειναι στραμενα προς τα αριστερα

Προφανως (σιγουρα), οι μηχανικοι της Silverstone, σχεδιασαν αυτη τη ψυκτρα ειδικα γι'αυτο το κουτι

BTW , καλημερα σ'ολους σας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Λίγο :offtopic2:

Η διάταξη σε αυτό το κουτί δεν επιβαρύνει το τροφοδοτικό; Εννοώ ότι στέλνοντας ζεστό αέρα η ψύκτρα απ'ευθείας στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού πρέπει να το φορτίζει θερμικά πολύ περισσότερο από ό,τι θα φορτιζόταν αν έπαιρνε αέρα απ΄ έξω. Έχω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

ψυξη χρειαζετε κατα κανονα το καλοκαιρι εκτος εξαιρεσεων κ μαλιστα μπορει να χρειαζετε κ πολυ δυνατη αφου εγω μεχρι κ κανονικο ανενιστηρα εχω χρησιμοποιησει καλοκαιριατικα

το χειμωνα ειναι υπερβολη αφου συνηθως δε χρειαζετε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε από άποψη αρχής δεν είναι λάθος!

Αλλά από άποψη ουσίας είναι λίγο υπερβολικό!

Ας δούμε κάποια ζητήματα:

1. Το όλο σύστημα δεν έχει προσανατολισμό για "ξέσκισμα" !

2. Οι βαθμίδες του δεν πρόκειται να φτάσουν σε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες, όχι τουλάχιστον από overclock!

3. Η ψύκτρα μπορεί να αποβάλει την θερμότητα της CPU άλλα το κάνει με κάποιο ρεύμα αέρα που απάγει την θερμότητα αυτή με ρυθμό τέτοιο που η θερμοκρασία του αέρα εξόδου της ψύκτρας δεν διαφέρει παρά λίγους βαθμούς από αυτήν του αέρα εισόδου!

Συνεπώς μην νομίζουμε ότι ο αέρας της ψύκτρας "βράζει"!

4. Το τροφοδοτικό είναι σχεδιασμένο να αντέχει πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες αέρα εισόδου, θυμηθείτε ότι στις δοκιμές τύπου των PSU συμπεριλαμβάνονται και δοκιμές σε hot box όπου τα πράματα είναι πολύ πιο ζόρικα! Αλλά και αυτά τα ζόρικα είναι 50 βαθμοί αέρα εισόδου!

Συνεπώς όλα είναι ένας συμβιβασμός ανάμεσα σε αντικρουόμενους μεν παράγοντες , που όμως μένουν σε ανεκτά επίπεδα ακόμα και όταν "πάνε να ξεφύγουν" από το συνηθισμένο!

Οπότε ναι μεν είναι σχετικά ανορθόδοξο, αλλά παρ' όλα αυτά αποδεκτό εκ των πραγμάτων! :)

Βέβαια , αν πάμε να φτιάξουμε ένα σύστημα "τούμπανο" , το οποίο θα πηγαίνει "τσίτα", τότε η εικόνα αλλάζει άρδην, και θα πρέπει να προσέχεις και την πιο μικρή λεπτομέρεια και να μην κάνεις παρά μόνο τους αναπόφευκτους συμβιβασμούς, αλλά νομίζω η περίπτωση που έχουμε εδώ , δεν είναι αυτής της κατηγορίας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σ'ολους και Χρονια Πολλα

Επανερχομαι στο θεμα , δριμυς

Οπως προειπα το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζα με αυτο το κουτι (Silverstone Sg-01F), ηταν οτι ολα τα πλευρικα οπως και το πανω καπακι, εκει οπου υπηρχαν εργοστασιακες οπες για τον αερα, αυτος που μου το πουλησε, ειχε βαλει plexi glass.

Μου αρεσε και γι'αυτο το αγορασα

Αλλα ειχα μεγαλο προβλημα με την θερμοκρασια (μετα απο μιση ωρα εβραζε και οι ανεμιστηρες μουγκριζαν.

Αλλαξα την ψυκτρα Scythe Ninja, με την Silverstone Nitrogon Nt-06.

Πηρα και ενα αθορυβο ανεμιστηρα Scythe 120x25 @800rpm.

Βεβαια εβγαλα και το Silverstone cross-flow απο πισω, γιατι δεν χωραει μαζι με αυτην ψυκτρα. Βρισκει πισω στο back plate

Αλλα δυστυχως ο ανεμιστηρας σ'αυτη την ψυκτρα δεν μπαινει απο κατω , για να δουλευει push, και ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου pull.

Δεν μπαινει ακομη και αλλος ανεμιστηρας 120χ12, γιατι βρισκει στο North Brigde.

Τελος παντων τη βαλαμε τη ψυκτρα, το συνδεσαμε με το τροφοδοτικο, ο θορυβος ηταν πολυ λιγος, (χαρα εγω), αλλα εδω αρχισαν τα προβληματα

Και εδω ζητω τις συμβουλες των Αρχιατρων του forum.

Η μητρικη δεν μπορει να μπει στο bios.

Το λαμπακι της μητρικης αναβει κανονικα και εντονα, το north bridge μετα απο λιγο αρχιζει και ζεσταινεται, τα heat pipes της ψυκτρας μετα απο λιγη ωρα αρχιζουν και ζεσταινονται, αλλα bios γιοκ

Εβγαλα και ξαναεβαλα τις μνημες, αλλα και παλι τιποτε.

Υπαρχει περιπτωση να καηκε η μητρικη?

Την εχω 7 χρονια Asus P5B-Vm, και μεχρι χθες δουλευε κανονικα

Τι εχω κανει λαθος

Ευχαριστω για την προσοχη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Επειδη ειμαι απο κινητο και δε μπορεσα να ψαξω το μαουντ τηε ψυκτρας και υποθετοντας οτι με το δε μπαινει bios εννοεις δε κανει ποστ η συμβουλη μου ειναι η εξης.

1. Τσεκαρεις καλωδια

2. Εν η ψυκτρα μπαινει βιδωτη και οχι με πουσ πινς λασκαρε λιγο τις βιδες.

Αν και τα δυο πςραπανω ειναι σωστα αφαιρεσε τη μπαταρια της μητρικης για κανα λεπτο.

Αν επιμενει βγαλε τη τροφοδοσια και ασε τον υπολογιστη εκτος για καμια ωρα και προσπαθησε ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Καρμεν , ευχαριστω για την απαντηση σου.

Βασικα καποιος φιλος , εβγαλε και ξαναεβαλε τη μητρικη

Και αλλαξα το σκληρο 3,5 που ειχα το λειτουργικο, και ηθελα να φορτωσω σε SSD το νεο λειτουργικο.

Δεν ειμαι και γνωστης του αντικειμενου (Hardware)

Αλλα πραγματι επειδη ημουν μπροστα

1. η ψυκτρα μπαινει βιδωτα, γιατι εβαλε κατω απο την μητρικη το plate. Θα του πω αυριο να το λασκαρει

2. Θα του πω να ξανατσεκαρει τα καλωδια. (προφανως εννοεις το 24πινο και το αλλο 4πινο η 6πινο που ειναι για τον επεξεργαστη. Αυτα τα καλωδια δεν εννοεις?

Αν και τον ρωτησα και τα ξανακοιταξε αυτα τα καλωδια

3. Την μπαταρια τη εβγαλε 2-3 φορες, αλλα τιποτε

Τωρα που το θυμηθηκα και η καρτα γραφικων δεν ζεσταινεται, που σημαινει οτι δεν παιρνει ρευμα

Παντως σ'ευχαριστω για την προσοχη σου

Βαγγελης ...........

Αν μπορει να βοηθησει και αυτο , ουτε τα usb ports , στην προσοψη δουλευουν

Υπαρχει περιπτωση να θελει αλλαγη η μπαταρια της μητρικης?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα ένα

1) Η κάρτα ραφικών σου έχει τροφοδοσία; Παίρνει καλωδια δηλαδή; Τα έχετε συνδέσει;

Ο ανεμιστήρας της γυρνάει όσο εσύ παίρνεις μαύρη οθόνη;

2) Τσεκάρετε τη ψύκτρα όπως είπα μην έχει παραβιδωθεί

3) Τσεκάρετε τα καλώδια αν έχουν μπει σωστά και ΟΛΑ.

Ειδικά το 24pin καλώδιο βγάλτε το και ξαναβάλτε το αλλα καλό είναι να το κάνετε για όλα

4) Το ότι δε δουλεύουν οι usb Προς το παρόν το θεωρώ λογικό. Αν συνεχίζουν και δε δουλεύουν ενώ ανοίξει ο υπολογιστής τότε για αρχή θα πρέπει να τσεκάρετε το καλώδιο usb που φεύγει απο το front panel και πάει στη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ'ολους

Εχω ψιλοευχαριστα νεα

Αν και ειμαι ασχετος με βαλε-βγαλε του hardware , σημερα εκανα μερικες προσπαθειες μονος μου

Εκτος του οτι, χθες εβγαλα ολα (δισκους,καρτες), σημερα εβγαλα και ολες τις μνημες

Εβαλα μονο μια, και ω του θαυματος μπηκε μερικως στο bios.

Tι εννοω μερικως?

Η πρωτη οθονη εδειξε το σημα της Asus με το λογοτυπο της, και κατω εγραφε τις εντολες για del κλπ

Μετα με εβγαλε σε μια μαυρη οθονη γραφοντας περιπου τα εξης:

No keyboard detected

δυο σειρες λεγοντας κατι για το cmos

Μετα κατι για overclock

Και τελος μου ζητα να βαλω μνημες στα DIMM-A1 και DIMM-A2, και να κλεισω το power

Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα DIMM-A1 και DIMM-A2?

Η συγκεκριμενη μητρικη εχει 4 slots, και εγω βασικα την δουλευω με 4χ1Gb GEIL ddr2

Κοιτωντας την μητρικη απο μπροστα και προς το backpanel , που βρισκονται αυτα τα dimms?

Ευχαριστω

EDIT

Τωρα μολις το ξαναεβαλα μπροστα, εβαλα και το usb stick για να δουλεψουν ποντικι και πληκτρολογιο (δουλεψαν αρα σημαινει οτι εχουν ρευμα τα μπροστινα USB ports), και μολις εβγαλε το λογοτυπο της ASUS, πατησα del, και εγραφε καινουργιες εντολες με πιο βασικη cmos settings wrong

Τωρα πιστευω οτι μαλλον η μητρικη δεν εχει τιποτε, και το προβλημα εστιαζεται στις μνημες

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μητρική σου;

btw μέσα στο Bios Με τα βελάκια πήγαινε στην επιλογή που λέει Load optimized defaults και πάτα enter

Κατ'αρχας σ'ευχαριστω για τις προσπαθειες σου

Η μητρικη ειναι Asus P5B-VM micro. Την εχω 7 χρονια και ειναι βραχος

Σε παρακαλω διαβασε το edit που εγραψα στο προηγουμενο post

Θελω να σε πληροφορησω οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω επανω σκληρο με λειτουργικο, γιατι εχθες που βαλαμε την νεα ψυκτρα, ειπα με την ευκαρια να βαλω ssd για το λειτουργικο

Το καλο τωρα ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι η μητρικη (μαλλον)

Link to comment
Share on other sites

ωραία το διάβασα. Πάτα αυτό που σου είπα πιο πάνω μέσα στο bios για το Load optimized defaults.

Τώρα είσαι με όλες τις μνήμες επάνω στη μητρική ή μόνο με 2 απο τις 4?

Link to comment
Share on other sites

Καρμεν, οπως σου προεγραψα, ειμαι ψιλοασχετος

Αυτη τη στιγμη εχω βαλει μονο μια μνημη, αυτη που πρωτοεβαλα και δουλεψε και την εχω βαλει στο DIMM-A1 (Τωρα ειδα που γραφει για τα dimms η μητρικη)

Παω να κανω τωρα αυτο που μου ζητας

EDIT

Βλεπω οτι το DIMM-A1 δεν ενεργοποιειται

Ξαναεβαλα τη μνημη στο DIMM-B1, (εκει δειχνει οτι δουλευει), με εβγαλε στο λογοτυπο, πατησα del, αλλα δεν με βγαζει στις εντολες του bios , αλλα ξανα σε μαυρη οθονη που γραφει πολλες εντολες με κυριοτερο που συγκρατησα το cmos

Σε λιγο ερχεται ο ανηψιος να το κοιταξει και θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το μηχανημα δεν τσουλαει

Κανει post, βγαζει ασπρομαυρη οθονη με διαφορες εντολες-παρατηρησεις, αλλα δεν μπαινει καθολου στο bios

Δηλ. οταν παταω power-on, το μηχανημα ξεκιναει, δειχνει το λογοτυπο της Asus, κατω-κατω γραφει del, και F2, παταω το del, και αντι να με βαλει στη μπλε οθονη της Asus, οπου μπορεις να κανεις τις ρυθμισεις του bios, η οθονη φλασαρει για δεκατα του δευτερολεπτου, και με βγαζει παλι σε οθονη με διαφορες εντολες (σε στυλ dos)

Και παντα αναφερει για cmos και overclockin

Επισης δειχνει οτι μονο ενα memory slot δουλευει, το DIMM-B1

Λες και δεν αναγνωριζει τα υπολοιπα slots

Link to comment
Share on other sites

Πιαστε βγάλτε τη μπαταρία και βγάλτε και το καλώδιο ρεύματος από το τροφοδοτικό και αφήστε το το μηχάνημα κανένα 2ωρο και ξαναπροσπαθήστε.

Θέλει ηρεμία και αυτό και εσείς :p

Μετά το διάλειμμα πες μου αν άνοιξε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καρμεν, ΟΚ

Θα περιμενω 2-3 ωρες

Αναφερω επισης, οτι χθες βαλαμε καινουργια παστα στο north bridge.

Mηπως δεν επρεπε να βαλω?

Επισης προηγουμενως συνεδεσα και τον 3,5αρη δισκο με το λειτουργικο, και μαλιστα οταν ξεκιναει το κομπιουτερ γραφει οτι mouse, keyboard, hard disk detected

Και μαλιστα αναφερει και το disk number, οτι δηλ. ειναι 80αρης.

Τα ξαναλεμε σε 2-3 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 ωρες αναμονης , ξαναεβαλα τη μπαταρια στη θεση της , συνεδεσα και το καλωδιο στο τροφοδοτικο , εκανα start-up , μου εβγαλε τη γαλαζιου χρωματος οθονη , πατησα del , αλλα και παλι τα ιδια

Μου ζητα να βαλω τη μνημη-μνημες στο DIMM-A1 και DIMM-A2

Αλλα η μητρικη δεχεται μια μνημη μονο στο DIMM-Β1

και στη τελευταια γραμμη, γραφει:

fatal error System Halted

Δεν ξερω τι αλλο να κανω

Εχω την αισθηση τωρα οτι η μητρικη λειτουργει , αλλα βλεπω να υπαρχει προβλημα με τα memory slots

Link to comment
Share on other sites

πριν απο το fatal error system halted αναφέρει κάτι για Chassis intruded?

Αυτή τη στιγμή και όπως είναι μπορείς να μπεις στο bios?

ψάξε τη μητρική (συνήθως είναι κάπου κοντά στη μπαταρία) ένα jumperaki. ρώτα και τον ανηψιο ο οποίος ξέρει. Αλλάξτε θέση στο jumper και κάντε επαναφορά.

επίσης επάνω στο pc άσε μόνο το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Τίποτα άλλο απο περιφερειακά.

Αν επιμένει βγάλτε το απο το κουτί και δοκιμάστε εκτός κουτιού. Κάποια λαλακία έχει γίνει και πρέπει να βρεθεί. Δε νομίζω να έχει πάθει κάτι το hardware. μουλάρωμα είναι κατα πάσα πιθανότητα

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα, που εισαι συνεχεια stand-by

Ο ανηψιος που περασε το μεσημερακι , κοιταξε και το jumber (μαλιστα κοιταξε και το manual της μητρικης, που απο συμπτωση ειναι το μοναδικο manual που κρατησα)

Οχι , δεν μπαινει στο κλασσικο bios , που αλλαζουμε το booting disk priority , cpu fan rpms κλπ

Μου βγαζει την οθονη American Megatrend, που προφανως ειναι το λογοτυπο της μητρικης?

Ναι, εχω πανω μονο πληκτρολογιο και ποντικι, που στην οθομη γραφει detected

Επισης επειδη ειχα μια υποψια, ειπα του ανηψιου και συνεδεσε τον 80αρη σκληρο με τα WIN, και ειχαν κανει install πανω σ'αυτη τη μητρικη, που και αυτον το εκανε detected

Το ξερω και το καταλαβαινω οτι εχει γινει καποια πατατα , αλλα το προβλημα ειναι το ιδιο το κουτι , που για να βγει και να ξαναμπει η μητρικη , πρεπει να βγει και το hdd cage.

Ο λογος ειναι η παρουσα ψυκτρα που ειναι ογκωδης

Για το αλλο που με ρωτησες (Chassis intruded) , μου φαινεται οτι δεν το αναφερει , αλλα θα το ξανακοιταξω

EDIT

Μηπως εκανα πατατα , που εβαλα παστα στο north bridge?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.