Jump to content



Ποιος ανεμιστήρας για ψύκτρα επεξεργαστή;


SALAMINOMACHOS

Recommended Posts

Ξερω οτι ειμαι off-topic 100% , αλλα επειδη μιλατε για ανεμιστηρες , μπαινω στον πειρασμο για να ρωτησω

Επειδη θελω να αλλαξω τον ανεμιστηρα της ψυκτρας , με αλλον 120mm , αλλα πιο ησυχο , μπορω να βαλω και ανεμιστηρα που ειναι case fan?

Η υπαρχουν ειδικοι μονο για Cpu fans ?

Και αν θελω ειδικους , ποιο μοντελο ησυχο μου προτεινετε?

Και επισης αν ξερετε βεβαια , που μπορω να βρω slim fan 100-200mm?

Ευχαριστω για την προσοχη σας , και sorry για το off-topic

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Επειδη θελω να αλλαξω τον ανεμιστηρα της ψυκτρας , με αλλον 120mm , αλλα πιο ησυχο , μπορω να βαλω και ανεμιστηρα που ειναι case fan?

Η υπαρχουν ειδικοι μονο για Cpu fans ?

Και αν θελω ειδικους fans , ποιο μοντελο ησυχο μου προτεινετε?

Και επισης αν ξερετε βεβαια , που μπορω να βρω slim fan 100-200mm?

Ευχαριστω για την προσοχη σας

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεία του fan ίδια είναι. Τώρα ανάλογα την υποδοχή αν είναι 3pin ή 4pin έχεις διαφορετικές λύσεις. Αν κουμπώσεις 3pin fan σε 4pin υποδοχή δουλεύει αλλά στο 75 ή 100% της ταχύτητας αν θυμάμαι καλά. Από 120άρια fan ήσυχα είναι τα bequiet silent wings. Ρίξε μια ματιά να δεις τι θες. Ακόμη και με 100% λειτουργία είναι αθόρυβα. Στο 50-70% απλά δεν ξέρεις ότι υπάρχουν. Βγαίνουν και σε 140άρια. Είναι κάπως λιγότερο αθόρυβα αυτά.

Slim fan στα 200mm είχα βρει εύκολα σε bitfenix. Έχει μια σειρά αθόρυβη και μια high end ανάλογα τα επίπεδα θορύβου. Η slim σειρά νομίζω είναι και η αθόρυβη. Αν έχεις αρκετό budget και δεν σε ενδιαφέρει η αισθητική αλλά επιδόσεις και χαμηλά επίπεδα θορύβου κοίτα και σε noctua. Αυτά τα έχω δοκιμάσει γιατί από θόρυβο γενικά δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτά που λέει ο κατασκευαστής. Έχω ακόμα στο κουτί του έναν 12άρι silentX που αντί για 14 κάνει περισσότερο 25-30 θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις ότι, αυτό που ζητάς είναι πολύ αόριστο!

Πες ποια ψύκτρα έχεις και τι ανεμιστήρα φοράει και όλο και κάποιος θα βρεθεί να έχει κάνει το ανάλογο πείραμα:)

Ακόμα, καλά θα ήταν να μας πεις τι θερμοκρασίες βλέπεις τώρα και κάτω από τι συνθήκες.

Διαφορετικά με μόνη παράμετρο τον θόρυβο , δεν είναι "ασφαλές" να ψάξεις, μπορεί να κάνει μια χαρά τη δουλειά του, μπορεί όμως να "τσιμπάνε" οι θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ'ολους σας

Την μαρκα της ψυκτρας δεν την θυμαμαι γιατι πεταξα το κουτι

Ειναι τεραστια η ψυκτρα με υψος 160mm

Ψυχει τον Q9550 και οι θερμοκρασιες ποτε δεν υπερβαινουν τους 35-38C , ακομη και το καλοκαιρι

Δουλευει αψιγα και χωρις ανεμιστηρα , και δεν υπερβαινει τους 50C

Βρισκετα σε κουτι Silverstone CW-02

Το προβλημα ειναι οτι ειναι θορυβωδης και θελω να τον αλλαξω, γιατι ακομη και silent που τον βαζω μεσω Asus Bios , συνεχιζει να ακουγεται

Γι'αυτο σας ρωτω εαν μπορω να βαλω ακομη και case fan, γιατι δεν βλεπω να πουλουν fans μονο για ψυκτρες.

Το αλλο που ρωτω για slim fan , εχω την ψυκτρα Silverstone Nitrogon NT-06E , και επειδη εχω το κουτι Silverstone SG01-F , και το τροφοδοτικο ειναι ακριβως πανω (εφαπτεται) απο την ψυκτρα, και τραβα τον ζεστο αερα.

Το κουτι δεν εχει εχει ανεμιστηρα εξοδου, μονο εναν Silverstone cross-flow πισω, αλλα δεν κανει δουλεια και ετσι το κουτι ανεβαζει θερμακρασιες 55-60C μετα απο μιση ωρα.

Θελω λοιπον να βαλω τον slim ανεμιστηρα αναμεσα στα fins και στον επεξεργαστη (απο πανω δεν χωρα, γιατι αυτη η ψυκτρα εχει σχεδιαστει ειδικα γι'αυτο το κουτι).

Δηλ. ο slim fan θα ειναι push και το τροδοτικο pull

Η ερωτησις μου εδω ειναι , απο που μπορω να αγορασω slim 100-200mm , και ποια μαρκα.

Ευχαριστω για την προσοχη σας.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

Ευχαριστω για την απαντηση σου

[MENTION=105]qwerty[/MENTION]

Η πλακα ειναι οτι στο 4ο link που μου εδωσες, εχει φατσα-καρτα την μεγαλη ψυκτρα που εχω

Και ειναι η Coolink Corator DS CPU Cooler

Link to comment
Share on other sites

Για τον ανεμιστήρα που θα αντικαταστήσει τον Coolink SWiF2p που έχει η ψύκτρα μπορείς να δοκιμάσεις τον SILENT WINGS 2 | 120mm PWM be quiet! Silent PSU & Cooling for your PC

Ουσιαστικά έχει καλύτερα χαρακτηριστικά (10cfm* παραπάνω και 10 dBA λιγότερα**) αλλά το κύριο είναι ότι πολλοί χρήστες που τους έχουν δοκιμάσει ... δεν τους αλλάζουν***.

Κάτι θα ξέρουν! ! ! :)

Και εφόσον το σύστημά σου πηγαίνει τόσο χαλαρά από θερμοκρασίες μπορείς να τον χαμηλώσεις πολύ!

Αν λοιπόν εξακολουθεί και υπάρχει θόρυβος πιθανότατα θα οφείλεται στο "φαινόμενο της σειρήνας", οπότε μπορείς να κάνεις το εξής:

Θα αφαιρέσεις από τις ελαστικές λωρίδες που βρίσκονται στην πλευρά του πύργου εισόδου του αέρα, τα τμήματα που δεν χρειάζονται για να πατάει ο ανεμιστήρας.

Δες το σκαρίφημα:

salaminomachos-cooling-setup-02-11417.png

Έτσι θα περιοριστεί η έκταση του πλησιέστερου προς τα πτερύγια αντικειμένου, της ελαστικής λωρίδας.

Αν δε, δεις ότι τελικά όπως είναι στηριγμένος ο ανεμιστήρας αυτή η ελαστική λωρίδα ουσιαστικά δεν ακουμπάει στον ανεμιστήρα, μπορείς να την αφαιρέσεις και τελείως!

Πιστεύω ότι και μόνο η αλλαγή του ανεμιστήρα θα σημάνει μια σημαντική αλλαγή!

Για το άλλο θέμα που λες, πιστεύω ότι μια χαρά το σκέφτεσαι!

Βέβαια το σχήμα ροής του αέρα είναι ανάποδο από άλλες σχετικές λύσεις

salaminomachos-cooling-setup-11415.png

Αλλά όπως έχει ειπωθεί ξανά, η ροή του αέρα που τροφοδοτεί την είσοδο του κάτω ανεμιστήρα, ουσιαστικά αντλεί αέρα από τα εξαρτήματα που περιβάλουν την CPU (VRM μνήμες) και συνεπώς τα τροφοδοτεί έμμεσα με δροσερό αέρα, που είναι καλύτερο από το να τα σαρώνει με το εντονότερο ρεύμα θερμότερου αέρα που χαρακτηρίζει την ανάστροφη τοποθέτηση των ανεμιστήρων (ροή προς τη MoBo).

Τώρα για το ποίος θα είναι ο ανεμιστήρας, θέλει λίγο ψάξιμο , ήδη ειπώθηκαν κάποιες λύσεις, σαν γενική αρχή αφού την ουσιαστική δουλειά την κάνει ο ανεμιστήρας του PSU δεν χρειάζεσαι κάτι πολύστροφο , οπότε αυτό οδηγεί και σε λιγότερο θόρυβο!

Υπάρχει και αυτή η λύση, αλλά δεν μπορώ να πω τίποτε παραπάνω διότι όπως ξέρουμε, άμα δεν δεις και δε ακούσεις .... (δεν είναι και το slim fan ο πιο διαδεδομένος τύπος τύπος ανεμιστήρα ....)

GELID Solutions > Products

Οπότε ψάξιμο και όλο και κάποιος φίλος μπορεί να έχει να βοηθήσει με την δική του πείρα!

Καλή συνέχεια!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πώ πω ανάλυση...:slap:

Λοιπόν, Seafalco σου ετοιμάζω κάποιες ερωτήσεις. Ετοιμάσου, θέλω γράφημα λέμε!:hehe:

(Πέρα από την πλάκα, συγχαρητήρια για την φοβερά λεπτομερή εξήγηση και τον χρόνο που ξοδεύεις για να βοηθήσεις! Way to go!)

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεία του fan ίδια είναι. Τώρα ανάλογα την υποδοχή αν είναι 3pin ή 4pin έχεις διαφορετικές λύσεις. Αν κουμπώσεις 3pin fan σε 4pin υποδοχή δουλεύει αλλά στο 75 ή 100% της ταχύτητας αν θυμάμαι καλά. ........

Δεν 75 ... :)

Δουλεύει στο 100%.

Αν κουμπώσεις 4pin fan σε 3pin connector τότε ο ακροδέκτης του PWM του ανεμιστήρα μένει χωρίς σήμα.

Το σήμα όμως αυτό είναι active low (μέσα στον ανεμιστήρα έχει pull up resistor), οπότε χωρίς σύνδεση, το σήμα πάει στη μέγιστη τάση και ο PWM controller του ανεμιστήρα, "νομίζει" ότι έχει εντολή για μέγιστο ρυθμό περιστροφής (Duty cycle = 100%), συνεπώς ο ανεμιστήρας στρέφεται στην μεγαλύτερη ταχύτητά του.

Αν κουμπώσεις ένα 3 pin fan σε 4 pin connector, ο ανεμιστήρας δεν καταλαβαίνει καμία διαφορά, γιατί μέχρι το τρίτο pin οι δύο connectors έχουν το ίδιο pin out.

Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

Ευχαριστω για την εμπεριστατωμενη αναλυση-απαντηση σου.

Τετοιο σχεδιο ουτε με παραγγελια δεν γινεται

Και ειναι πραγματικα το ιδιο, σαν να βλεπω την διαταξη του Hardware μεσα στο κουτι.

Το καλο ειναι, οτι το κουτι εχει 80αρη ανεμιστηρα εισοδου, για να ψυχει πρωτιστως το HDD-Cage , και κατ'επεκταση το εσωτερικο του κουτιου.

Και για να το λες εσυ ο Δασκαλος , πιστευω οτι θα βρω λυση με την θερμοκρασια

Η ερωτησις μου, σε σενα και τους υπολοιπους ειναι αν ξερετε σε ποια καταστηματα μπορω να αγορασω αυτους τους 2 ανεμιστηρες που προτεινει ο Seafalco , γιατι απο Ιντερνομαγαζα δεν σκαμπαζω καθολου

Και παλι ευχαριστω για την προσοχη σας ...................

Υ.Γ Και κατι που περελειψα να αναφερω

Ακομη δεν εχω βαλει την Silverstone Nitrogon NT-06E στο μικρο κουτακι HUGO. εχω βαλει την Scythe mini , η οποια εχει υψος περιπου6-6,5cm , οποτε δεν εφαπτεται του τροφοδοτικου.

Δηλ. υπαρχει ενα gap περιπου 2cm , και ισως γι'αυτο και η αυξησις της εσωτερικης θερμοκρασιας.

Ενω η Nitrogon NT-06E , εφαπτεται ακριβως με το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Για κατ' ευθείαν προμήθεια από μαγαζί εδώ, δεν ξέρω, η Αγάπη ([MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]) θα ξέρει πολύ καλύτερα, γιατί είναι ανεμιστήρες που χρησιμοποιεί κατά κόρο! :)

Για την αύξηση της θερμοκρασίας έχεις δίκιο, το κενό επιτρέπει στον ανεμιστήρα του PSU να ρουφάει αέρα και εκτός ανεμιστήρα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις (δοκιμαστικά) ένα περίβλημα στην ψύκτρα που να φτάνει μέχρι το PSU :

salaminomachos-cooling-setup-03-11422.png

Έτσι θα εξαναγκάσεις τον ανεμιστήρα του PSU να ρουφάει όλο τον αέρα που βγάζει η ψύκτρα.

Δοκίμασέ το και δες τι διαφορά θα βγάλει, πιστεύω ότι θα είναι αισθητή.

Καλή συνέχεια ! :T:

Και όσο για το "Δάσκαλος", μακάρι κάποτε να πλησιάσω να αξίζω μια τέτοια τιμητική προσφώνηση, μέχρι τότε θα έχετε -χαρά στην υπομονή σας !

:)- να παλεύετε με τα "σεντόνια" μου ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη από ότι βλέπω από τις φώτο, το συρματάκι που συγκρατεί τον ανεμιστήρα,

έχει αρκετό τζόγο και έχει και συμπτωματικά ένα αρκετά μεγάλο περιθώριο

για να έρθει στο "επίπεδο" που έχει ο silent wings την οπή στερέωσης όταν βγεί το λαστιχάκι του.

ashampoo-snap-2014-03-21-21h18m01s-005-11423.pngashampoo-snap-2014-03-21-21h24m36s-009-11426.png

ashampoo-snap-2014-03-21-21h23m50s-008-11425.pngashampoo-snap-2014-03-21-21h23m10s-007-11424.png

Πιστεύω ότι δεν θα είναι πολύ δύσκολο, ίσως λίγο τράβηγμα με το μυτοτσίμπηδο και θα έρθει .

Τι λες και εσύ ;

Edit: Το μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι ο ανεμιστήρας αυτός έχει πιο φαρδιά τρύπα (όταν βγει το λαστιχάκι)

οπότε το "αγκιστροειδές άκρο του σύρματος στερέωσης , θα μπει πιο μέσα στην οπή,

πράγμα που βολεύει γιατί θα μειώσει την δύναμη στερέωσης σε πιο φυσιολογικά επίπεδα,

αρκεί να μην περνάει όλο το άγκιστρο μέσα από την οπή!

Αν περνάει , θα θέλει λίγο άνοιγμα με το πενσάκι!

Link to comment
Share on other sites

Θα δυσκολευτεί είπα βρε όχι ότι δε μπαίνουν. Απλά δεν έχουν τις στάνταρ οπές και δημιουργούν θεματάκια αν τοποθετηθούν σε ψύκτρες και όχι σε θέση για case fan

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια

Μου δοθηκε λινκ απο @qwerty και απο Karmen1983

Και βεβαια σχεδιαγραμματα απο @Seafalco

Σας ευχαριστω ολους σας και θα επανελθω , οταν βρω τους ανεμιστηρες και τελειωσω το project με το Hugo

Βαγγελης........

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Αν μπεις στο site Silverstone\products\coolers\Nitrogon , θα δεις οτι για βελτιστη απαγωγη αερα μεσω τροφοδοτικου , προτεινεται η ψυκτρα να μπει αντιστροφα απο την φορα που την εχεις βαλει στο σχεδιαγραμμα σου.

Το γιατι , δεν το ξερω

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι τα heatpipes πρέπει να είναι στραμμένα αριστερά , μακρυά από τα ΙΟ της μητρικής?

Αν ναι, έχουν δίκιο!

Το έχουν μελετήσει έτσι ώστε να ταιριάζει η θέση της ψύκτρας με τον ανεμιστήρα του PSU!

Μια χαρά το λένε, γι αυτό άλλωστε είναι και έκκεντρη η ψύκτρα!

Απλά εγώ όταν σχεδίαζα δεν το πήρα αυτό υπόψη μου, ο στόχος ήταν άλλος :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.