Jump to content



ποιες μνημες (2χ4) να αγορασω????


agligoros

Recommended Posts

καλησπερα

σκεφτομαι να αγορασω μνημες δδρ3(2400 για την ακριβεια) αλλα εχω θεμα με το χρωμα.θελω να ειναι μπλουε για να ταιριαζει με το υπολοιπο συστημα.βλεπω οι περισσοτεροι εχετε http://www.gskill.com/en/product/f3-2400c10d-8gtx (που σημαινει οτι ειναι καλες)αλλα ειναι κοκκινες.

αυτες Ares - F3-2133C9D-8GAB - G.SKILL DDR3 Memory ειναι καλες;μπορουν να φτασουν στα 2400 τα timings των tridentx ή ειναι αρκετα κατωτερες;

οποιαδηποτε βοηθεια-προταση δεκτη

χρηματα,μεχρι 100€

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πολλές επιλογές για μπλε χρώμα και μέχρι 100€. Ή αυτές που έβαλες, τις Ares, ή πάλι από G.Skill τις RipjawsX G.Skill RipjawsX F3-17000CL9D-8GBXM | Skroutz.gr

Είναι παρόμοιες σε επιδόσεις και νομίζω εύκολα θα πιάσεις 2133 με τα αρχικά timings και στις δύο. Για 2400 που λές θα πρέπει να χαλαρώσεις λίγο τα timings και η διαφορά που θα δείς είναι μηδέν.

Για μένα, πάρε τις Ares που είναι και πιο χαμηλού προφίλ, και δεν θα έχεις πρόβλημα μελλοντικά με ψύξεις (αν χρειαστείς) κ.λπ.

Edit: Τι μητρική έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα, γιατί από ό,τι είδα τα 2400 θα τα πιάσεις στις ares με C10. Αν δείς όμως στα reviews τα αποτελέσματα είναι δώρον άδωρον. 2133 με c9 είναι ήδη πολύ καλή επίδοση. Ψάξε reviews λιγάκι και θα δείς αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Miα ερωτηση και απο εμενα, εχω αυτη την μητρικη asus p8h61 m-le, οι μνημες αυτες μπορουνε να συνεργαστουνε με την συγκεκριμενη μητρικη, επειδη υπαρχουνε καποιες διαφορες, κυριως στα volt, θα υπαρξει προβλημα?

Eυχαριστω.

post-31781-1416078271,6544_thumb.png

post-31781-1416078271,6867_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ανέφερε o pnick μητρική σου πάει max 1333

από την σελίδα της μητρικής σου

2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 1333/1066 Hz Non-ECC, Un-buffered Memory

Dual Channel Memory Architecture

οι μνήμες που έβαλες θα σου τρέξουν max 1333 που είναι και to jedec τους στα 1.5V

''Παράμετροι Χρονισμών: JEDEC: DDR3-1333 CL9-9-9 @1.5V, XMP Profile #1: D3-1866 CL9-11-9 @1.65V, XMP Profile #2: D3-1600 CL9-9-9 @1.65V.''

Στα volt που ρωτάς όχι δεν θα είχες θέμα σε περίπτωση που υπόστηριζε η μητρική σου τα 1866mhz

(σ'αυτά τα mhz οι μνήμες για να δουλέψουν σωστά και να μην κρασάρει το μηχάνημα θέλουν 1,65V)

Link to comment
Share on other sites

Του το είπα ότι τις είχα πάρει περίπου 55 ευρώ, για να εξηγούμαστε.Δεν θα τις έδινα τόσο αν και οι υπόλοιπες ήταν χαμηλότερες και ήταν λογική η διαφορά που θα έδινα για να έπαιρνα άλλες.Κάτω από 80 δεν τις δίνω όμως!105 έχουν πάει με άγνωστη διαθεσιμότητα και μιλάμε για μνήμες που πάνε στο θεό σε συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι μου ειπε το παλικαρι οτι τις πηρε 55€ αλλα λεω κατσε να ρωτησω....90€ για μετ. μνημες πρεπει να ειναι πολυ τουμπανες μη σου πω απο αλλο πλανητη:p

τεσπα επειδη μου την εδωσε λιγο ο AgMa παρηγγειλα τις ares.

ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να τις πας 2400.

Και αν ακόμα πάνε με ρεύμα 1.79 και vccio 1.25 και vcsa 1.25 και timings 11-12-12-31 και πάλι θα είσαι κάτω από τις trident 2400 με cl10

Και όλα αυτά βέβαια αν είναι σταθερές και αν βγάζουν bench.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.