Jump to content



Raptor vs 2xSeagete Raid


cpavlidi

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα πριν λίγες μέρες αλλά επειδή δεν είχα κατασταλάξει, τώρα που το έκανα το ξανα ανοίγω.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε : Με ενδιαφέρουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ οι επιδόσεις και τίποτα άλλο, ούτε χώρος ούτε κόστος. Η πρώτη επιλογή είναι να πάρω έναν Raptor 10000 74MB και η δεύτερη επιλογή είναι να πάρω 2xSeagate 80MB για σύστημα Raid. Τι απο τα δύο θα πάει πιο ΓΡΗΓΟΡΑ δεδομένου ότι α)δεν παίζω games, β)δουλέυω εφαρμογές γραφείου και develompent?

Περιμένω απαντήσεις σας...

Ουφ νωρίς ξύπνησα σήμερα!!!!:p :P :jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

To Raid 0 πάντα θα είναι καλύτερο από 1 ραπτορ. Αλλά άφού δε σε νοιάζει το κόστος γιατί δεν παίρνεις 2 ραπτοερες σε ραιδ 0. Θα τρελαθείς στη ταχύτητα. (Το έχω γιαυτό σου λέω).

2 ρπατορ (36 ή 74, ό,τι θές) σε ραιδ 0 :worship:

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος δε με ενδιαφέρει δεδομένης της αγοράς 1 raptor 74, γιατί αμα είναι για 2 με καίει και με τσουρουφλίζει!!! Ειναι σίγουρο οτι 2 hdd raid 0 είναι πιο γρήγοροι απο 1 raptor 74(4,5 access time έχει)? Μεταφορές αρχείων δεν κάνω συχνά. Αν zippαρω πχ, 2GB data, με ποιον θα έχω το τελικό αρχείο .zip ποιι γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cpavlidi

Το κόστος δε με ενδιαφέρει δεδομένης της αγοράς 1 raptor 74, γιατί αμα είναι για 2 με καίει και με τσουρουφλίζει!!! Ειναι σίγουρο οτι 2 hdd raid 0 είναι πιο γρήγοροι απο 1 raptor 74(4,5 access time έχει)? Μεταφορές αρχείων δεν κάνω συχνά. Αν zippαρω πχ, 2GB data, με ποιον θα έχω το τελικό αρχείο .zip ποιι γρήγορα?

Ποιο γρηγορο θα ειναι εαν αναβαθμισεις τον επεξεργαστη σου παρα τους δικσους σε αυτην την περιπτωση.Εαν θες καθημερινη αισθηση μαλλον ο ραπτορας θα σε κερδισει.Ιδιαιτερα κιολας εαν δεν κατεχεις και πολλα απο ραιδ τοτε ραπτορας.ΑΠο την αλλη οι 2 δισκοι σωστα σεταρισμενοι στο ραιδ ειναι σαφως πιο γρηγοροι σε μεταφορες αρχειων χακουν στο seak αλλα και ειναι και 160 τα διπλα απο τον ρατπορα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθείς στη ταχύτητα αλλά και στη φασαρία με τους 36άρηδες τους Raptor, κάνουν ένα πολύ σπαστικό σφυριχτό ήχο. Εγώ μέσα σε μία βδομάδα τους έδωσα πίσω (πλαίσιο), Ο 74 είναι λίγο πιο ήσυχος πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αρχική απάντηση από Hellrider [Σήμερα, στις 13:01]

Καλα ρε με δουλευεται που ακουτε τον θορυβο απο τους ραπτορες?

Ο θορυβος ειναι απειροελαχιστος!!!!

Μερικοι κανουν ενα σπαστικο σφυρικτο θορυβο και μερικοι οχι αναλογα με το ποτε φτιαχτηκαν. Εγω που ειχα 2 σε raid ο ενας εκανε ενα απαλο θορυβο και ο αλλος σφυραγε τοσο εκνευριστικα που τους εδωσα εξαιτιας του. Το βραδυ ειδικα ηταν ανυποφορος. Στο μεταξυ μας ναι ηταν πολυ γρηγοροι αλλα δεν τρελαθηκα κιολας. Και με τους 80αρηδες seagate μου μια χαρα ειμαι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.