Jump to content



Sp2 σε καθαρο XP


morph

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ενάμιση χρόνο χρησιμοποιώ Norton Internet Security 2004 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ιούς. Μια χαρά δουλεύει και με SP2 και με όλα τα update της microsoft.

Η απόδοση του PC είναι τέλεια, ούτε επιβαρύνει το σύστημα, ούτε αργεί να μπει στα windows. Γενικά είναι φοβερά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Savio

Εχω το Zone Alarm Pro 5 και το Kaspersky Antivirus.

Ο καλυτερος χαρακτηρισμος που εχω ακουσει για το Zone Alarm ειναι απο εναν γνωστο μου: "Το Zone Alarm ειναι ενα trojan απο μονο του"...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 22:23]

Ο καλυτερος χαρακτηρισμος που εχω ακουσει για το Zone Alarm ειναι απο εναν γνωστο μου: "Το Zone Alarm ειναι ενα trojan απο μονο του"...

Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

α) το zone αναλαμβανει πολλες πρωτοβουλιες χωρις να επιτρεπεται αυτο σε τετοιου ειδους προγραμματα

β) τρωει αρκετα resources σε σχεση με καποια αλλα προγραμματα αντιστοιχα

γ) ειναι πολυ 'εικονα' και λιγη 'ουσια' ...

για μενα το καλυτερο ΗΟΜΕ firewall θεωρω πως ειναι το ΑΤguard (πριν το παρει η symantec) το οποιο απλουστατα κανει ΟΤΙ του πεις και τπτ παραπανω και ειναι πληρως παραμετροποιησιμο χωρις εφε και μπουρδες .... ισα ισα να κανεις τη δουλεια σου ... και φυσικα ειναι ελαφρυ ...

οσο για το Νorton , εγω με SP2 δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα... ΑΛΛΑ υποψιν πως τα SP2 εχουν επιπλεον λειτουργιες για 'αμυνα' του υπολογιστη. Αρα καλυτερα να βγαζεις το antiviri πρωτα και μετα να βαλεις sp2 και μετα ξανα antiviri ....

το καλυτερο norton που μπορειτε να βαλετε (και ισως το καλυτερο antivirus) ειναι το corporate που πλεον εχει και νεα μηχανη .... ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Savio

Δεν θα το έλεγα....μια χαρά κάνει την δουλειά του και σίγουρα πολύ καλύτερα από Νορτονες...:whistle2:

Kerio Personal firewall,

it's free and it's kicking...

Εκτος απο νταλαβερια με το νετ, ελεγχει και ποιο application καλειται απο καποιο αλλο και πολλους αλλους χρησιμους ελεγχους. Μεχρι και crc check κανει: οταν πατσαρεις ενα application, την επομενη φορα που πας να το τρεξεις το παιρνει χαμπαρι και σου φωναζει οτι ειναι διαφορετικο αρχειο.

Σαν full ειναι δοκιμαστικα για 30 μερες, και μετα το τελος συνεχιζει να δουλευει πληρως το Firewall αλλα σταματαει το popup blocker και το Ad blocking.

Link to comment
Share on other sites

τα τεστς μπορει να λενε οτι θελουν .. εγω εχω κανει τα δικα μου τεστς και λεω τις εντυπωσεις μου και την εμπειρια μου απο τον σερβερ μου που ηταν επι 2 ετη συνεχως online χωρις ποτε να εχει 'κολλησει' τπτ ... με atguard και norton av corporate ..

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο νταλαβερια με το νετ, ελεγχει και ποιο application καλειται απο καποιο αλλο και πολλους αλλους χρησιμους ελεγχους. Μεχρι και crc check κανει: οταν πατσαρεις ενα application, την επομενη φορα που πας να το τρεξεις το παιρνει χαμπαρι και σου φωναζει οτι ειναι διαφορετικο αρχειο.

Σαν full ειναι δοκιμαστικα για 30 μερες, και μετα το τελος συνεχιζει να δουλευει πληρως το Firewall αλλα σταματαει το popup blocker και το Ad blocking.

Το ίδιο κάνει και το Sygate,το οποίο εγώ προτιμώ ως firewall λόγω αποτελεσματικότητας, χαρακτηριστικών, παραμετροποιησιμότητας, φιλικότητας στη χρήση...

Για antivirus συστήνω το Kaspersky που μου βρίσκει ό,τι κάθε άλλο πρόγραμμα αγνοεί και δίνει άμεσα ενημερώσεις...

Αυτή τη στιγμή έχω εγκατεστημένο το McAfee 8.0i enterprise και θα το άλλαζα αμέσως με το Kaspersky, αν είχα την επιλογή (μας επιβάλλει τη χρήση του το πανεπιστήμιο, αλλιώς δεν έχω ιντερνετ)...είναι αργό στο σκανάρισμα και βαρύ...αρκετά ώστε και σε ένα σύγχρονο μηχάνημα να παρουσιάζει καθυστερήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth

τα τεστς μπορει να λενε οτι θελουν .. εγω εχω κανει τα δικα μου τεστς και λεω τις εντυπωσεις μου και την εμπειρια μου απο τον σερβερ μου που ηταν επι 2 ετη συνεχως online χωρις ποτε να εχει 'κολλησει' τπτ ... με atguard και norton av corporate ..

Μιλάς από προσωπική χρήση....εγώ μιλώ με αντικειμενικά κριτίρια!

Ως προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι όσο είχα το ΝΑV νόμιζα ότι ήμουν μια χαρά μιας κ δεν μου έβρισκε τίποτα!

Οταν το απεγκατέστησα κι έβαλα το σαφώς ελαφρύτερο Κaspersky κι έκανα scan μου βρήκε 3 ιούς και 2 trojan!

O ΝΑV δηλ κοιμόνταν τον ύπνο του δικαίου!:mad:

Link to comment
Share on other sites

παντα μιλαω απο προσωπικη χρηση και το ξεκαθαρισα ... απο κει και περα εχει να κανει με το ποσο προσεχει απο μονος του καποιος κλπ

επιπλεον το βασικοτερο ρολο παιζει το να κανεις καθημερινα(και πολλες φορες την ημερα) updates σε οτιδηποτε εχει να κανει με την ασφαλεια του pc σου (windows, firewall, antiv, antitroj, adaware, antispy κλπ)

επιπλεον πολυ καλο σαν application ελεγκτης ειναι το black ice ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth

παντα μιλαω απο προσωπικη χρηση και το ξεκαθαρισα ... απο κει και περα εχει να κανει με το ποσο προσεχει απο μονος του καποιος κλπ

επιπλεον το βασικοτερο ρολο παιζει το να κανεις καθημερινα(και πολλες φορες την ημερα) updates σε οτιδηποτε εχει να κανει με την ασφαλεια του pc σου (windows, firewall, antiv, antitroj, adaware, antispy κλπ)

επιπλεον πολυ καλο σαν application ελεγκτης ειναι το black ice ..

Eννοείται ότι η ενημέρωση όλων αυτών των προγραμμάτων είναι το Α και το Ω!

Εχω ακούσει από πολλούς καλά λόγια και για το Οutpost.

Link to comment
Share on other sites

Ο ξαδερφος μου χρησιμοποιει Outpost και απο μια ματια που του ριξα στο μηχανημα του ξεφτιλιζει ανετα το "εμπορικο" Zonealarm.Φυσικα μου φαινεται οτι ισχυει το εξης πια, όσο ποιο εμπορικο ενα antivirus - antispyware προγραμμα, τοσο ποιο πολυ επιτηδειοι ασχολουνται να το παρακαμψουν πρώτα.Δε πιστευω οτι H Mcaffee η Nortom και λοιπες μεγαλες εταιριες του χωρου στελνουν τις ιδιες εκδοσεις προγραμματων που εχουμε εμεις σε κολοσσους εταιριες και κυβερνητικους οργανισμους που συνεργαζονται.Εκει το update ειναι με την ωρα και οχι ανα εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.