Jump to content



990xa η 970a


zerogravity

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω τον amd fx 8320 και μου εχουν προτεινει 2 mobo

Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-970A-UD3P | Skroutz.gr

και δεν ξερω πια να παρω στα λεφτα ειναι σχεδον ιδιες αν μπορειτε να μου προτεινετε μια απο τις 2 και να μου πειτε ποιες ειναι η διαφορες τους

το pc το θελω για games

gpu r9 sapphire

cx600 τροφοδοτικο

ram ddr3 8gb corsair (2x4)

Link to comment
Share on other sites

Η Gigabyte GA-990XA-UD3 υποστηριζει πιο γρηγορο crossfire (X8,X8), εχει παραπανω usb και εχει θυρα συνδεσης firewire.

Η Gigabyte GA-970A-UD3P ομως ειναι τεχνολογιας ultra durable 4 εναντι ultra durable 3 της αλλης, που σημαινει οτι ψυχεται καλυτερα και ως εκ τουτου εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, αν βεβαια δεν κανεις overclock δεν νομιζω εχει ιδιαιτερη σημασια.

Σε καθε περιπτωση θα σου προτεινα την Gigabyte GA-990XA-UD3 για ολα τα παραπανω που προσφρερει.

Link to comment
Share on other sites

Η Gigabyte GA-990XA-UD3 υποστηριζει πιο γρηγορο crossfire (X8,X8), εχει παραπανω usb και εχει θυρα συνδεσης firewire.

Η Gigabyte GA-970A-UD3P ομως ειναι τεχνολογιας ultra durable 4 εναντι ultra durable 3 της αλλης, που σημαινει οτι ψυχεται καλυτερα και ως εκ τουτου εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, αν βεβαια δεν κανεις overclock δεν νομιζω εχει ιδιαιτερη σημασια.

Σε καθε περιπτωση θα σου προτεινα την Gigabyte GA-990XA-UD3 για ολα τα παραπανω που προσφρερει.

εγω βασικα το θελω να αντεχει στο χρονο γιατι έδωσα τοσα λεφτα για αυτο το pc και θα αργισω πολυ να παρω αλο αν και εγω για 990xa το εβλεπα αλλα μ αρεσει κ το αλο που ειπες για αντοχη στο χρονο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας παιδια υπαρχει καμια μητρηκη am3+ με τεχνολογια ultra durable 3?

Μπες στο site της Gigabyte και κοίταξε τα χαρακτηριστικά των AM3+ μητρικών. Υπάρχουν και με Ultra durable 4 [GA-970A-D3 (Rev. 3.0), GA-970A-D3P (Rev. 1.0), GA-970A-DS3 (rev 1.0/1.1/3.0), GA-970A-DS3P (Rev. 1.0) κλπ.].

Δεν ξέρω γιατί αλλά αν διαλέξεις από αριστερά την κατηγορία "Ultra durable Σειρά" δεν αναφέρει το socket AM3+ ( ??? ).

Link to comment
Share on other sites

Η ultra durable 4 ειναι η βελτιωμενη εκδοση της 3. Δεν εχω εμπειρια απο την gigabyte σε hardware οποτε μιλαω λιγο εκ του ασφαλους, αλλα πιστευω πως μια ultra durable 4 μητρικη θα καλυψει τις αναγκες σου ισως και καλυτερα απο μια ultra durable 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αν η χρηματική διαφορά δεν είναι θέμα μπορώ να σου αντιπροτείνω τη συγκεκριμένη

Gigabyte-GA-990FXA-UD3

που την έχουν χρησιμοποιήσει αρκετοί φίλοι με FX8320 και FX8350 και έμειναν απολύτως ικανοποιημένοι.

Αν πάλι θα ήθελες να μην ξεφύγεις στην τιμή, έχε υπόψην οτι το σημαντικό (8+2 phase VRM) καλύπτεται και από τις δυο.

Νομίζω πως η Gigabyte GA-990XA-UD3 είναι καλύτερη overall επιλογή και μπορείς να την προτιμήσεις άφοβα. :)

Link to comment
Share on other sites

χμ..

Λες πως δεν θα κάνεις crossfire και παρόλα αυτά έβαλες στην εξίσωση μητρική που κάνει crossfire Comparison

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τον προβληματισμό σου... Αν θες βοηθησε μας λέγοντας ακριβώς τι ζητάς για να σε βοηθήσουμε με τη σειρά μας, εφόσον μπορούμε, να επιλέξεις :)

Link to comment
Share on other sites

+1 και εγω στην δευτερη . Αν και εχω την 970a-ud3 ( λιγο πιο παλια ) ειμαι απολυτα ευχαριστημένος με την μητρικη . Οπως εχει πει καποιος πιο πανω , αμα η διαφορα τιμης ειναι μικρη , πηγενε σε 990xa χωρις δευτερη σκεψη , αλλα να ξερεις πως δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα .

Link to comment
Share on other sites

Sorry άμα πάρω έναν fx (???) και μια μητρική version 1.2 (???) θα πρέπει

να κάνω bios update?

Πάνω από 2 (???) Δεν χρειάζεται bios update (???) Γιατί τα περισσότερα θέματα στο

site (???) έχουν να κάνουν με πρόβλημα όταν κάνουν bios update??

Καμία απαντήσει

Νομίζω πως αν ξεκαθαρίσεις τι εννοείς ακριβώς στα σημεία με τα ερωτηματικά [Ποιόν FX; Ποιά μητρική; Τι είναι πάνω από 2; (revision ίσως?), Ποιό site;] τότε κάποιος θα σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

GA-970A-DS3P

Έχει μόνο revision 1.0 και επειδή είναι και καινούρια σχετικά υποστηρίζει όλους τους FX με το πρώτο BIOS.

GA-970A-UD3P

Και αυτή μια από τα ίδια (μόνο revision 1.0 και υποστηρίζει όλους τους FX με το αρχικό BIOS).

Είδες πως αν είσαι πιο συγκεκριμένος είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσουν;

Αν τα γράφεις όπως τα έλεγε εκείνος ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού (αν θυμάμαι καλά)...

..άστα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο revision 1.0 και επειδή είναι και καινούρια σχετικά υποστηρίζει όλους τους FX με το πρώτο BIOS.

Και αυτή μια από τα ίδια (μόνο revision 1.0 και υποστηρίζει όλους τους FX με το αρχικό BIOS).

Αν και νομίζω ήμουν σαφής, η απάντηση του dragontech πρέπει να σε κάλυψε.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί λένε άμα μια μητρική είναι version 1 πρέπει να γίνει

bios update η είναι μόνο για της μητρικες που είναι am3 και ο

cpu είναι am3+

Για αυτο πρεπει να ειναι. Το 970 chipset βγηκε κατευθειαν σε socket am3+ οποτε το version 1.0 θα υποστηριζει και ολους τους FΧ που κυκλοφορησαν εκεινη την περιοδο, ενω το 760 ή το 880 chipset αρχικα ειχε βγει για AM3 CPUs αρχικα, athlon και phenom.

Δεν ξερω αν μπορεις στη σελιδα της gigabyte να δεις ποιο ειναι το αρχικο bios των μητρικων, αλλα αν το βρεις καπως πηγαινε μετα στη σελιδα με τους επεξεργαστες που υποστηριζει η μητρικη, που λεει απο ποιο bios υποστηριζονται και επαληθευσε το.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για socket είναι αλλιώς από όταν μιλάμε για revision.

Για να μην τα μπερδεύεις.

Μητρική με AM3 υποστηρίζει μόνο AM3 επεξεργαστές (πολύ σπάνιο σε ακριβές μητρικές ΑΜ3 να βγάλουν BIOS για υποστήριξη ΑΜ3+ επεξεργαστών) .

Μητρική με ΑΜ3+ υποστηρίζει επεξεργαστές ΑΜ3+ αλλά και παλιότερους ΑΜ3.

Τα revision είναι εκδόσεις της ίδιας μητρικής με κάποιες βελτιώσεις σε κάποια σημεία. Το αν θα χρειαστεί μια μητρική BIOS update δεν παίζει ρόλο το revision.

Ρόλο παίζει το ποιοι επεξεργαστές υπάρχουν όταν πρωτοκυκλοφορεί μια μητρική (ή το νέο revision).

Παράδειγμα:

Κυκλοφορούν στο ΑΜ3+ οι πρώτοι FX (Buldozer) και μια εταιρία έχει βγάλει την μητρική Α σε revision 1.0 (φυσκά δεν χρειάζεται να το αναφέρει εφόσον δεν υπάρχει ακόμα άλλο revision). Μετά από καιρό βγαίνουν στην κυκλοφορία οι FX δεύτερης γενιάς (Piledriver).

Για να τους υποστηρίξει η μητρική Α rev. 1.0 πρέπει να κάνει BIOS update.

Αν αργότερα η εταιρία βγάλει μια ανανεωμέμη έκδοση της Α (revision 1.2 ή 1.5 ή 2.0) αυτή θα υποστηρίζει και τις 2 γενιές FX με το πρώτο (δικό της) BIOS. Όπως επίσης μια νέα μητρική Β (rev. 1.0 φυσικά) θα τους υποστηρίξει όλους με το πρώτο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.