Jump to content



IP cams & NAS


denz

Recommended Posts

Χαίρεται , θέλω να τοποθετήσω 2 wireless ip cams. Η 1η θα μπει στον εσωτερικό χώρο ενός γραφείου γραμματείας και θα ηθέλα να έχει αμφίδρομη επικοινωνία ήχου, μια Νόρμαλ ποιότητα βίντεο και οπωσδήποτε να υπάρχει software για επίβλεψη απο iPad. Η 2η θα είναι εξωτερικού χώρου και θα χρησιμοποιηθεί στο θυροτηλεφωνο της εισόδου, απαραιτήτως να επιβλέπει μέσω iPad.

Επίσης ψάχνω έναν NAS 4TB με raid1 (2+2) ο οποίος θα έχει την δυνατότητα να παίρνει backup απο τα τερματικά που είναι συνδεμένα πάνω στο δίκτυο αυτόματα και θα μπορεί να λειτουργεί ως αποθήκη δεδομένων στα οποία θα έχουν πρόσβαση τα τερματικά του γραφείου και κάποιος εξ´αποστασεως με iPad.

Εκτός απο τις προτάσεις σας στα παραπάνω θα ήθελα να δούμε λίγο και την σύνδεσμολογια. Το γραφείο βρίσκεται στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας. Θα ήταν καλύτερο να συνδέσω τις κάμερες με κάποιο gigabit switch ενσυρματα, όπως και τον NAS και μετέπειτα με κάποιο gigabit modem router η θα με καλύψει η ασυρματοτητα;

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το ενσύρματο θα είναι πολύ πιο απροβλημάτιστο (και αν είναι εύκολη η διέλευση των καλωδίων πιο οικονομικό επίσης). το gigabit στις κάμερες είναι υπερβολή. από την άλλη η σύνδεση gigabti του nas με τα PC που θα γίνονται backup είναι αυτονόητη προϋπόθεση.

για μένα πας καρφί για qnap/synology με 2 δίσκους red των 2tb και κοιτάς μετά από τις σχετικές λίστες συμβατότητας για κάμερες.

δες πχ εδώ QNAP - Surveillance Station

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το ενσύρματο θα είναι πολύ πιο απροβλημάτιστο (και αν είναι εύκολη η διέλευση των καλωδίων πιο οικονομικό επίσης). το gigabit στις κάμερες είναι υπερβολή. από την άλλη η σύνδεση gigabti του nas με τα PC που θα γίνονται backup είναι αυτονόητη προϋπόθεση.

για μένα πας καρφί για qnap/synology με 2 δίσκους red των 2tb και κοιτάς μετά από τις σχετικές λίστες συμβατότητας για κάμερες.

δες πχ εδώ QNAP - Surveillance Station

Κάποια πρόταση για QNAP NAS;

Link to comment
Share on other sites

Το DS214play φαίνεται επίσης ενδιαφέρον και ανώτερο από το TS-221 της QNAP, σε παρόμοια τιμή. Αυτό που γράφει για license στις IP cams (1 δωρεάν) τι ακριβώς είναι; Δηλαδή αν βάλω και 2η θα πρέπει να πληρώσω; Δεν με ενδιαφέρει καταγραφή σε cloud, απλά παρακολούθηση από mobile device/app και καταγραφή τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

Για την Synology το ξέρω σίγουρα μιας και το έχω ψάξει. Για Qnap δε ξέρω.

Το βρήκα. Και οι 2 δίνουν από 1 δωρεάν άδεια και κάθε επιπλέον κοστίζει περίπου 40€.

Πάντως το Synology DS214Play προτείνετε από πολλούς. Ελπίζω να καλύψει τις απαιτήσεις μου μιας και πρώτη φορά θα ασχοληθώ με δαύτα.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα. Και οι 2 δίνουν από 1 δωρεάν άδεια και κάθε επιπλέον κοστίζει περίπου 40€.

Πάντως το Synology DS214Play προτείνετε από πολλούς. Ελπίζω να καλύψει τις απαιτήσεις μου μιας και πρώτη φορά θα ασχοληθώ με δαύτα.

άφοβα πάρε το. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, και τα 40 ευρώ που θα δώσεις πίστεψέ με θα πιάσουν τόπο. Και αν μελλοντικά βάλεις κι άλλες κάμερες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Το περιβάλλον του synology για τις κάμερες είναι εύκολο στην εκμάθηση. Και στις περισσότερες περιπτώσεις πολύ πολύ καλύτερο από τα περισσότερα nvr της αγοράς.

Όσο για το synology πίστεψέ με 1 μήνα μετά την αγορά του θα καταλάβεις τι εργαλείο έχεις πάρει και τι μπορείς να κάνεις με αυτό.

Στήσε επάνω του και καμιά web σελίδα και δέσε αν θες και τις κάμερες εκεί. Να έχουμε να λέμε.

Όπως λένε και παραπάνω το gigabit σε κάμερα αχρείαστο είναι αλλά αν τα περνάς τώρα βάλτο. Και ας είναι αχρείαστο.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποια εταιρεια και να καταληξεις φροντισε να δεις τι λιστα συμβατοτητας με τις ip cameras. Το λεω γιατι στο synology μου, δουλευει μεν το βιντεο αλλα δεν παιρνει ηχο. Το ηξερα απο πριν, καθως ειναι γραμμενο στο σαιτ της εταιρειας. Το ds214play ισως να ειναι overkill για τη δουλεια που το θες. Αν θυμαμαι καλα υπαρχει το 214se σε πολυ λιγοτερα λεφτα (επειδη εχει πιο αδυναμο cpu). Αν το θες απλα για καταγραφικο εισαι μια χαρα με το 214se, αν πιστευεις οτι θα το χρησιμοποιησεις και για αλλα πραγματα στην πορεια, τοτε δες και σε ακριβοτερα μοντελα.

Προσοχη οτι το 40αρι ειναι για 1 (ΜΙΑ) εξτρα καμερα. Δηλαδη πληρωνοντας 40 ευρω θα μπορεις να συνδεσεις πανω την 1 (δωρεαν που σε αφηνει αρχικα) + 1 (με το 40αρι) = 2 συνολικα καμερες. Υπαρχουν και 4απλα πακετα (δηλαδη για συνολο 1+4=5 καμερες).

Παντως και εγω συμφωνω με τους υπολοιπους οτι αξιζει το 40αρι. Κακοφαινεται αρχικα ειναι η αληθεια ομως :)

Link to comment
Share on other sites

το DS214SE το έχω για review αλλά ακόμη δεν έχω δοκιμάσει την IP camera μου. Έχει 1 free licence και πέρνει μέχρι και 5. Αν περιμένεις λίγο μέσα στη βδομάδα θα ξέρω περισσότερο.

Για το DS214play δες εδώ.

Επίσης δες και κατά Asustor μεριά μιας και δίνουν 4 και όχι μόνο 1, licences δωρεάν με κάθε NAS τους. H σειρά AS-20x είναι η οικονομική τους και είναι πολύ καλή (έχω δοκιμάσει το AS-204TE πρόσφατα)

Link to comment
Share on other sites

το DS214SE το έχω για review αλλά ακόμη δεν έχω δοκιμάσει την IP camera μου. Έχει 1 free licence και πέρνει μέχρι και 5. Αν περιμένεις λίγο μέσα στη βδομάδα θα ξέρω περισσότερο.

Για το DS214play δες εδώ.

Επίσης δες και κατά Asustor μεριά μιας και δίνουν 4 και όχι μόνο 1, licences δωρεάν με κάθε NAS τους. H σειρά AS-20x είναι η οικονομική τους και είναι πολύ καλή (έχω δοκιμάσει το AS-204TE πρόσφατα)

μπραβο! ωραια δουλεια και σαιτ και παγκοσμια ομαδα. Θα σας επισκεπτομαι!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο! ωραια δουλεια και σαιτ και παγκοσμια ομαδα. Θα σας επισκεπτομαι!

υπαρχει και μία λυση με επισης μικρο κοστος..

Φτιαχνεις μια συνδεση με σαπιο-ατομ και περνας το zoneminder

Δεν ειναι τοσο polished οσο αυτα που πληρωνεις, αλλα ειναι δωρεαν και κανει καλα τη δουλεια του. Το εχω δοκιμασει σε ubuntu server και παιζει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

214play vs 214 , αξίζει την διαφορά για χρήση file server/backup γραφείου (6-7 pc) & 2-3 ip cams πάνω;

Η διαφορά του 214play απο το 214 ειναι ουσιαστική η προσθήκη ενός επιπλέον processosor για video transcoding μιας και με το μοντέλο αυτό η Synology στρέφεται περισσότερη στην αναπαραγωγή & διαχείριση multimedia content. Αν δεν το προορίζεις κυρίως για τέτοια ανάγκη πιστεύω οτι το 214 για χρήση file/server και ip cam management θα σε καλύψει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του 214play απο το 214 ειναι ουσιαστική η προσθήκη ενός επιπλέον processosor για video transcoding μιας και με το μοντέλο αυτό η Synology στρέφεται περισσότερη στην αναπαραγωγή & διαχείριση multimedia content. Αν δεν το προορίζεις κυρίως για τέτοια ανάγκη πιστεύω οτι το 214 για χρήση file/server και ip cam management θα σε καλύψει μια χαρά.

Επειδή με ενδιαφέρει οπτικοακουστικό streaming από τις ip cams σε ipad , γι'αυτό το ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.