Jump to content



zyxel NAS SERVER


georgeol

Recommended Posts

Έτοιμες λύσεις δεν είναι παντα ιδανικές. Παράδειγμα το dlna του my cloud δεν υποστηριζει ενσωματωμένους υπότιτλους απο το mkv.

Επίσης σχετικα με το WiFi να μην ξεχνάς οτι το 60% περιπου δεν αξιοποιείται.

Θα συναντήσεις προβλήματα στο streaming.

Λύσεις πολλές, οι πιο φτηνές είναι καλώδιο και απευθείας dlna απο το PC σου χρησιμοποιώντας το serviio.

Μέση λύση power lines αλλά δανεισου ενα ζευγαρι απο κάποιο φιλο ώστε να δεις που κλειδώνει.

Ακριβοτερη λύση ενα htpc γιατί γενικά τα dlna δεν μπορούν να φτάσουν τις λειτουργίες ενος PC. Μια βασική έλειψη το παίξιμο 3δ υποτίτλων.

Το να επενδύσεις σε ενα καλό WiFi προσωπικά δεν μου αρέσει σαν λύση.

Sent from my Nexus 4

Θα συμφωνήσω για το WiFi. Το ασύρματο δίκτυο όπως και να το κάνεις σαφώς και υστερεί τόσο σε ταχύτητες όσο και σε αξιοπιστία. Αν σκοπεύεις να κάνεις μια χ επένδυση που θα σε καλυψει ΚΑΙ στο μέλλον με οτι αναβάθμιση σκεφτείς να κάνεις είναι προτιμοτερο να την κάνεις σε ενσύρματη υποδομή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Κανένα πρόβλημα με το wifi, μη λέμε ό,τι θέλουμε!

Όσο για τους υπότιτλους πολύ σωστό αυτό που λες, ισχύει, λύνεται πανεύκολα βέβαια με την ενσωμάτωση των υποτίτλων που χρειάζεται 2 με 3 λεπτά για κάθε αρχείο με πανεύκολη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε, τι είναι προτιμότερο? Ένα WD 3ΤB στα 160€ ή 100€ παραπάνω για αγορά NAS στα 150€ + 100€ ένας σκληρός? Επίσης στην μια TV που είναι στο σαλόνι μπορώ να κάνω ενσύρματης δυκτύωση (αν έχω καταλάβει καλά gigabit switch που επάνω θα είναι το router το NAS και η TV) το θέμα είναι τι γίνεται με την άλλη tv που είναι στο δωμάτιο. Απο το laptop πως θα περνάω τις ταινίες στον nas? ενσύρματα ή ασύρματα; Ο nas υποστηρίζει εξωτερικούς υπότιτλους σε mkv? Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις συνεχείς ερωτήσεις...

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με το wifi, μη λέμε ό,τι θέλουμε!

Όσο για τους υπότιτλους πολύ σωστό αυτό που λες, ισχύει, λύνεται πανεύκολα βέβαια με την ενσωμάτωση των υποτίτλων που χρειάζεται 2 με 3 λεπτά για κάθε αρχείο με πανεύκολη διαδικασία.

Κανένα πρόβλημα για το τώρα με τις δεδομένες σημερινές απαιτήσεις. Η δική μου θέση έχει να κανει με την οποια μελλοντική αναβαθμιση - ειτε αφορά ποιότητα streaming ειτε ταχύτητες - που το wifi δεν θα ειναι σε θέση να καλύψει. Για αυτο το λόγο και πρότεινα αν ειναι να γίνει κάποια επένδυση αυτή να αφορά ενσύρματο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Το nas δεν έχει νόημα να το αναφέρω μιας και ρωτάς αν θα έχεις πρόβλημα με το wifi streaming.

Είμαι με gigabit ethernet μεταξύ router και nas και το wifi μεταξύ τηλεόρασης και router είναι dual band και παίζει και στις 2 συχνότητες χωρίς κανένα απολύτως θέμα.

Η τηλεόραση δεν ξέρω τι ταχύτητα κλειδώνει με το wifi αλλά παίζει μπόμπα.

Ποιο ρουτερ εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το WiFi εννοείται οτι δεν εχεις πρόβλημα στο streaming.

Με κοινα όμως το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Ιδιαίτερα σε single channel.

Επιμενω το wireless είναι η χειριστη λύση δικτύωσης.

Μέση λύση τα power line που όμως υποφέρουν απο τα ίδια πρωτόκολλα επικοινωνίας των ασύρματων με τα 2/3 της πραγματικής ταχύτητας να είναι overheads.

Και βέβαια βέλτιστη λύση το καλώδιο.

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το WiFi εννοείται οτι δεν εχεις πρόβλημα στο streaming.

Με κοινα όμως το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Ιδιαίτερα σε single channel.

Επιμενω το wireless είναι η χειριστη λύση δικτύωσης.

Μέση λύση τα power line που όμως υποφέρουν απο τα ίδια πρωτόκολλα επικοινωνίας των ασύρματων με τα 2/3 της πραγματικής ταχύτητας να είναι overheads.

Και βέβαια βέλτιστη λύση το καλώδιο.

Sent from my Nexus 4

Ούτε με αυτό είχα ποτέ πρόβλημα

Συγγνώμη αλλά όταν μιλάμε για wifi, media streaming και τα σχετικά, τι νομίζετε ότι μιλάμε, για 54άρι wifi? Ε όχι!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο σου δηλαδή τι ψάρια πιάνει; 300mbps σε μονο κανάλι θεωρητικά πιανεις 12.5mb/sec η περίπου 100mbps.

Και όλα αυτά βέβαια εφόσον το σήμα σου είναι στο φουλ.

Για δώσε ενα πραγματικό bandwidth test να δεις οτι απέχει αρκετά απο τα υποσχόμενα των ασύρματων.

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για throughput το οποίο υπερκαλύπτει τις ανάγκες για το media streaming και ας είναι χαμηλότερο από τα ονομαστικά νούμερα.

Αν δεν έχεις καταλάβει δεν μιλάω βάσει κάποιων specs που διάβασα googlάροντας, μιλάω με βάση το πως δουλεύω εδώ και κάποια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό και εγώ ακριβως επιμενω. Επειδή σε εσένα δουλεύει στην πράξη, δεν σημαίνει οτι θα δουλέψει για ολους.

Μπορεί να είσαι σε line of sight. Άλλοι όμως όχι.

Και το media streaming είναι αρκετά απαιτητικό σαν εφαρμογή. Ίσως η πιο απαιτητική σε επίπεδο οικίας.

Υπάρχει πιθανότητα να χρειαστείς πανω απο 100mbps (πραγματικα)και δεν μιλάω για 4κ αναλύσεις αλλά για σημερινά αρχεία.

Υγ: ουτε εγώ μιλάω γοογλαρωντας αλλά απο προβλήματα που συνάντησα και χρειάστηκαν διάβασμα κ ιδρώτα για να επιλυσω με το μικροτερο δυνατό κοστος. Για ως γνωστών διαθέτοντας μαρούλι τα προβλήματα σχεδόν μηδενίζουν.

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

Dlna δεν υποστηρίζει η τηλεόραση; Γιατι να κανει streaming? εγω παίζω ολες τις ταινίες μεσω wireless n και dlna απο seagate goflex 3tb

Το DLNA (εφόσον υποστηρίζεται σωστά και απο τα 2 μέρη) καταναλώνει πολυ bandwidth οπότε σε ένα ήδη ασθενές δίκτυο οπως ειναι τα wifi (για multimedia content streaming αναφερόμαστε πάντα) είναι σχεδον βέβαιο οτι θα παρουσιάσει προβλήματα εκτός και αν οι ταινίες ή το όποιο περιεχόμενο είναι low spec

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα και το χρησιμοποιώ και για ταινίες full hd με μέγεθος εως και 10gb.

Ναι μεχρι εκει και εφόσον έχεις καλοστημένο wifi και χωρίς άλλα bottlenecks θεωρητικά δεν έχεις προβλήματα. Απλά σαν υποδομή μεγαλύτερης διάρκειας, ποιότητας & αξιοπιστίας αν θέλεις να πας σε υψηλότερα bitrates το ασύρματο δεν...

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ένα bitrate ταινίας που δεν παίζει από wifi να το δοκιμάσω?

Θα το κάνω με dlna Που όπως λες καταναλώνει πολύ bandwidth.

Για κάνε μια δοκιμή με αυτο: The Hobbit: The Desolation of Smaug 2013 1080p Blu-ray 3D Remux AVC DTS-HD MA 7.1 (48.41)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αυτό είναι 56G αρχείο! Φοβάμαι ότι θα τα παίξει η τηλεόραση πρώτα και μετά το wifi αλλά εν πάσει πριπτώσει, μόλις κατέβει θα δοκιμάσω ό,τι μπορώ και θα αναφέρω λεπτομερώς.

χαχαα :sarcastic: μα αυτο προσπαθώ να περιγράψω...στα μεγάλα αρχεία bd iso αρχίζουν τα ζόρια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.