Jump to content



Gaming Mouse max ~70 Euro ( Optical or Laser? )


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριο μέλος εδώ παρόλο που διαβάζω το forum σας αρκετό καιρό.

Παρακαλώ τα φώτα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ψάχνομαι για την αγορά gaming mouse τις τελευταίες μέρες.

Παίζω League of Legends κυρίως οπότε δεν με ενδιαφέρουν πολλά κουμπιά κτλπ. Απλά ψάχνω για ένα ποιοτικό gaming mouse με αντοχή στο χρόνο και καλή αίσθηση στο χέρι. ( το τελευταίο βέβαια είναι υποκειμενικό)

Optical or Laser? Δεν ξέρω πραγματικά καθώς μέχρι τώρα είχα μόνο φθηνά ποντίκια της πλάκας.

Χρησιμοποιώ κυρίως Claw Grip και ελάχιστα Palm Grip.

Διάβασα αρκετά reviews είδα videos κτλπ αλλά είπα να γράψω και εδώ να ακούσω γνώμες.

Αν κάποιος έχει κάποιο από αυτά ή έχει δοκιμάσει κάποιο από αυτά ας μου πει την γνώμη του παρακαλώ.

Επίσης αν έχει ακούσει για κάποιο πρόβλημα σε αυτά τα ποντίκια ή οτιδήποτε άλλο που πρέπει να προσέξω.

Τέλος υπάρχει κάποιο μέρος για να δοκίμασω κάποιο από τα παρακάτω? Αλλά μετά σκέφτομαι ότι αν δοκιμάσω 1-2 και μου αρέσουν μπορεί να αδικήσω άλλα καλύτερα τα οποία δεν θα έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω.

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

Razer DeathAdder 2013

Razer Taipan

SteelSeries Sensei

SteelSeries Sensei Raw

SteelSeries Rival

Corsair m65

CoolerMaster Sentinel Advance II

CoolerMaster Reaper

Logitech G9x

Link to comment
Share on other sites

Razer deathadder απο εμένα με κλειστά ματιά.. Πριν δυο μήνες το πείρα και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος.. Και σαν δεύτερη επιλογή θα έλεγα να δεις και το roccat savu το οποίο έχω σε δεύτερο PC και επίσης ειναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει σε mouse..

Link to comment
Share on other sites

SteelSeries Sensei

+

Corsair m65

Tα έχω πάρει δεν τα προτείνω..

Για ποιο λόγο δεν τα προτείνεις αν επιτρέπετε?

Razer deathadder απο εμένα με κλειστά ματιά.. Πριν δυο μήνες το πείρα και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος.. Και σαν δεύτερη επιλογή θα έλεγα να δεις και το roccat savu το οποίο έχω σε δεύτερο PC και επίσης ειναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει σε mouse..

Τα Razer άκουσα ότι έχουν πρόβλημα με το Synapse 2.0 τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει ξέρεις?

Τα + και τα - του καθενός αν σου είναι εύκολο? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και τα Minonix Naos 7000/8200 στη λιστα.

Eιδικα σε αυτη τη τιμη που εχει το 8200 (laser sensor) ειναι χαρισμα

[ame=http://www.amazon.co.uk/Mionix-Naos-Laser-Gaming-Mouse/dp/B00ANIRU7U/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1397686211&sr=8-2&keywords=mionix+naos+7000]Mionix Naos 8200 Laser PC USB Gaming Mouse: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Aπολυτα εργονομικο ποντικι, εχω το 7000 εδω και 2 μηνες και δεν το αλλαζω με τπτ.

Ειχα Razer Mamba και Deathadder Black Edition.

Πολυ καλα ποντκια και τα 2 αλλα το Νaos ειναι ενα σκαλι πανω.

Να σημειωσω και πως με τα 2 Razer, το Synapse 2.0 ετρωγε σκαλωματα.

Κοινως ειναι χαλια

Link to comment
Share on other sites

To synapse έστρωσε μετά από 3-4 updates. Αν και κάθε μια δυο βδομάδες θα το χτυπήσει ένα update. Αν δεν σου κάνει το synapse σε αρκετά ποντίκια υπάρχει ακόμη το stand alone driver/manager που δεν τρώει σκαλώματα. Καλά είναι γενικά τα razer. Αν βρεις παραπλήσια ποντίκια προτίμησε αυτά που είναι optical. Κάπως χειρότερο resolution αλλά καλύτερο tracking. Θεωρητικά πάνω από 2500-3000 dpi είναι too much.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι για gaming μόνο optical.. Εγω προσωπικά δεν συνάντησα ούτε μια φορά κόλλημα με το synapse. Παρόλο που έχω καμία 6-7 προφίλ και ένα σκασμό μακροεντολές, όλα λειτουργούν άψογα.. Όσο για το savu ο μόνος τρόπος να τα διαχωρισω ειναι στο κράτημα, ειναι κάπως πιο μαζεμένο και έχει λίγο διαφορετική αίσθηση, αλλά αυτο ειναι υποκειμενικό οπότε δεν μπορώ να πω κάτι.. Καλό θα ήταν να τα πιάσεις στο χέρι αν και το razer χωρίς να το έχω δει κάπου πριν μου έκατσε πολυ καλα στο χέρι..

Link to comment
Share on other sites

Τέλος υπάρχει κάποιο μέρος για να δοκίμασω κάποιο από τα παρακάτω?

Razer DeathAdder 2013

Razer Taipan

Αν βρισκεσαι στην Αθηνα, αυτα τα δυο μπορεις να τα δεις στο Public Συνταγματος.

EDIT: Μολις παρατηρησα το FotisThess, οποτε μαλλον δε βρισκεσαι στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για claw grip το θελει το παιδι, τι του προτεινετε deathadder naos και λοιπες γκουμουτσες ? :p

Μ45 (αρκετα κοντα στο G9 ) ή avior 7000 απο μενα, πολυ καλη προταση θα ητανε και το spawn v2, αλλα φαινεται θα αργησει πολυ μεχρι να ερθει στα ραφια :(

500x1000px-LL-9948f96a_uti2eOj.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Corsair M45, Mionix Avior/Naos 7000, Steelseries Rival,Logitech G502 απο εμένα για σωστο tracking χωρίς acceleration και λοιπά τερτίπια των laser. Σε λίγες μέρες θα έχω το M45 για περαιτέρω εντυπώσεις

Και για εμένα, με το μισοClaw-μισοPalm που αναφέρεις, θα σου πρότεινα το Naos 7000. Μακράν το καλύτερο πιάσιμο και τον καλύτερο αισθητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σε όλους αλλά θα προτιμούσα αγορά από εντός Ελλάδος μαγαζί και από ότι ξέρω τα mionix δεν υπάρχουν εδώ σωστά? Ή κάνω λάθος?

Κάποιο άλλο κοντινό σε αυτά τα χαρακτηριστικά?

Δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω τα Taipan/Deathadder θα κάνω ένα τηλέφωνο στα public εδώ μπας και έχουν τίποτα για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τα corsair m40 - m45 - m65 στο skroutz.gr, στα 2 απο τα 3 εχει γινει και πολυ καλο ελληνικο review

http://www.thelab.gr/input-devices-and-peripherals-reviews/corsair-raptor-m40-epomou-arm-129110.html

http://www.thelab.gr/input-devices-and-peripherals-reviews/corsair-vengeance-m65-the-aluminium-gun-132033.html

imo εφοσον δεν παιζεις fps σε χαμηλο sensitivity δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να ΜΗΝ παρεις laser αφου θες ντε και καλα να δωσεις 70 ευρω :p

o 9800 υπερεχει του 3090 σε αυτην την περιπτωση γιατι εχει μικροτερο LOD και ειναι πιο "scalable" , δηλαδη μπορεις να αυξο-μειωσεις την ευαισθησια του δεικτη στο επιπεδο που σε βολευει ακριβως, κατι πολυ σημαντικο για MOBA / RTS.

edit : τα razer εκτος απο το οτι υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης εχουν και ενα περιεργο smoothing οταν εισαι με το synapse, ειδικα στο deathadder 2013 ειναι καρκινος σκετος.

http://www.overclock.net/t/1310324/razer-taipan-in-depth-review

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην ίδια θέση πριν κανα μήνα όταν με άφησε το G9 που είχα...

Κατεληξα στο Roccar Kone Pure και μέχρι τώρα με έχει ικανοποιήσει.

Το μόνο που μου λείπει είναι η λειτουργία ελεύθερης κύλισης του scroll wheel που είχε το logitech.

ROCCAT STUDIOS V3.0 - PRODUCTS » Gaming Mice » ROCCAT Kone Pure

Link to comment
Share on other sites

Όπως το κόβω είμαι ανάμεσα σε DeathAdder-M65.

Δεν μπορώ και να τα δοκιμάσω...

Η πιο σχετικα ασφαλη λυση ειναι το Deathader μιας και το σχημα του βολευει τους περισσοτερους.

Παντως να ξερεις πως αν το παραγγειλεις μεσω internet εχεις το δικαιωμα να το επιστρεψεις στην αρχικη του κατασταση και συσκευασια εντος 10 ημερων αν δεν σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σε όλους αλλά θα προτιμούσα αγορά από εντός Ελλάδος μαγαζί και από ότι ξέρω τα mionix δεν υπάρχουν εδώ σωστά? Ή κάνω λάθος?

Κάποιο άλλο κοντινό σε αυτά τα χαρακτηριστικά?

Δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω τα Taipan/Deathadder θα κάνω ένα τηλέφωνο στα public εδώ μπας και έχουν τίποτα για δοκιμή.

Παντως αν θες μπορεις να περασεις για καφε να δοκιμασεις το sentitel advance 2 στο σπιτι μου το εχω γυρω στους 2 μηνες και ειμια ευχαριστημενος(στο λεω γιατι ειδα οτι το αναφερεις στο αρχικο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.