Jump to content



HOL & WR841ND router


PGM

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

πηρα αυτο το ρουτερακι και απευθειας του περασα το dd-wrt αλλα αντιμετωπιζω ενα θεματακι στο να κανω να συνεργαστει με το modem της HOL - το ασπρο - αλκατελ αν δεν κανω λαθος.

Ενω βαζω στο modem της HOL την επιλογη bridge mode στην 2η επιλογη ---ppp0-- το ρουτερ δεν παιρνει ιντερνετ

23gzmg1.jpg

2na6trm.jpg

Κανω κατι λαθος στο μοντεμ της ΧΟΛ ή θελει καποιο συγκεκριμενο σεταρισμα το ρουτερ ??/

setup_basicsetup_lg.jpg

η απο πανω φωτο ειναι απο ιντερνετ απλα για να δειτε τι settings εχει και τι πρεπει να βαλω

Επισης , στο ρουτερ αλλαξα την ιπ απο 192.168.1.1. σε 192.168.2.3 αφου 192.168.2.1 ειναι της HOL ....

Link to comment
Share on other sites

Τις ip τις αλλαξα γιατι εχω συσκευες (raspberry - nas κλπ) που ειναι σεταρισμενες με 192.168.2.xxxx οποτε μην πω στην διαδικασια να αλλαξω τις ιπ τους

Η φωτο ειναι απο τα default settings γιατι οτι ειχα δοκιμασει δεν επαιζε και ειπα να το παω απο την αρχη

Το ρουτερ ειχει μπλε για το ιντερνετ σε αυτη εχω συνδεσει το μοντελ της HOL

Link to comment
Share on other sites

bridge γιατί το έκανες; Θέλεις να περάσεις το auth στο dd-wrt? Άσε το αλκατελ να παίξει σαν μόντεμ και ρίξε το tplink σαν client επάνω του.

Διαφορετικά αν το κάνεις bridge, το αλκατέλ απλά θα συγχρονίζει και δεν θα κάνει auth για να πάρει IP. Δεν θα σηκώνει PPPoE session.

Εκτός και αν δεν κατάλαβα τι πας να κάνεις.

Εν τω μεταξύ συνδέεις μήπως το tplink στη θύρα WAN(μπλέ)?

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελω το ρουτερ να διαχειριζεται το ασυρματο/ενσυρματο δυκτυο του σπιτιου ....της HOL απλα να λειτουργει σαν μοντεμ για να παιρνω ιντερνετ και τιποτα παραπανω!!

Ακουω ιδεες & προτασεις για το πως ειναι καλυτερα να τα σεταρω .....απλα της HOL με ειχε απογοητευσει και πηρα το ρουτερ για καλυτερη διαχειριση

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γύρνα τις ρυθμίσεις του αλκατελ στις εργοστασιακές ώστε να κάνει κανονικά auth και να παίρνει IP. Έμπα κλείσε τον DHCP και άλλαξε την IP του από 192.168.1.x σε 192.168.2.x

Σύνδεσε μια οποιαδήποτε κίτρινη θύρα του tplink πάνω στο alkatel.

Πάμε τώρα στο tplink, ανοίγουμε τον DHCP και τον ρυθμίζουμε να μοιράζει το ίδιο range, από την IP του μοντεμ και πάνω.

Δηλαδή: Σεταρες το αλκατελ σε 192.168.2.1 ας πουμε. Πάς στο tplink και του δινεις την 192.168.2.2 και απο κάτω ρυθμίζεις τον DHCP να δίνει από 192.168.2.3-254. Του βάζεις και default gateway την Ip του αλκατελ και αυτό ηταν. Τέλος, τσέκαρε να είναι bridged εσωτερικά στο tplink το eth0 με το WiFi (default είναι) και αυτή είναι η μέθοδος του τεμπέλη. :p

Προφανώς μετά συνδέονται και παίρνουν IP τα πάντα από το tplink και όχι από το alkatel. Ακόμα καλύτερα κλείσε εντελώς και το WiFi του.

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελω το ρουτερ να διαχειριζεται το ασυρματο/ενσυρματο δυκτυο του σπιτιου ....της HOL απλα να λειτουργει σαν μοντεμ για να παιρνω ιντερνετ και τιποτα παραπανω!!

Ακουω ιδεες & προτασεις για το πως ειναι καλυτερα να τα σεταρω .....απλα της HOL με ειχε απογοητευσει και πηρα το ρουτερ για καλυτερη διαχειριση

Καλύτερα να το βάλεις σε bridge mode το Modem και να κάνει το routing το router διαφορετικά είναι λίγο τραβεστί το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ειπα να κανω σε bridge mode το modem της HOL - μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα . Το θεμα ειναι οτι μετα δεν μπορω να εχω ιντερνετ... στο dd-wrt/tplink δεν μπορω να βρω που πρεπει να βαλω τις ρυθμισεις της HOL για να μπορεσει να συγχρονισει και να εχω ιντερνετ

Μαμω τα δικτυα μου μεσα......:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μην τρελαίνεστε. Δεν έχουμε μισθωμένες. Σε απλές dsl παίζουμε με traffic descriptors λίγο πάνω από το "σε έχω χεσμένο". Ξεκολλάτε με τα "optimizations".

Και bridge να το βάλεις, σε ποιότητα δικτύου, δεν θα κερδίσεις τπτ. Το μόνο που έχει νόημα είναι να μην ζορίζεις με πολλές συσκευές το αλκατελ αλλα και πάλι θα έβλεπες κέρδος με καμιά 50αριά μηχανήματα πάνω στο dd-wrt. Έχεις τόσο πολλά clients και θες switching capacity?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το DD-WRT τρέχει κάποιον dns server για να κάνει caching. Αν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις θα είναι καλύτερο.

nslookup www.in.gr ip_of_DD-WRT

Αν σου απαντήσει βάλε αυτήν, αλλιώς του isp σου, googledns, opendns...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.