Jump to content



πρόβλημα με τηλεόρασή αργεί να ανοίξει


Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά

έχω μια sony trinitron 32" crt η οποία εδώ και 2 μήνες αργεί να ανοίξει υπερβολικά δηλαδη ακούγεται ο ήχος αλλά αργεί η εικόνα, πολλές φορές κάνει και 15 λεπτά να έρθει τώρα έχω παρατηρήσει ότι το λαμπάκι που αλλάζουμε κανάλια πανω στην τηλεόραση, κανει ενα τσαφ απο μέσα και αναβοσβήνει σηνεχόμενα 5 φορές, μετα ξανά και πάλι λέγοντας, τώρα θέλω να ρωτήσω που είναι το πρόβλημα της και αν συμφέρει η επισκευή της, δηλαδή το εξαρτημα ποσο κοστίζει που πρεπει να αλαχτεί, επίσης επειδη λεφτά δεν υπαρχουν, να ρωτησω αν θα αντέξει με αυτο τον τροπο ή να περιμένω οτι θα καει τελείως

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, αυτη η βλαβη ξερεις απο τι μπωρεί να ειναι; αν και υποψιαζομαι οτι ειναι κατι με το ρευμα ή το τροφοδοτικο της τηλεορασης, ένα τέτοιο περίπου ποσο κοστιζεί; η τηλεοραση παντος ειναι 15+χρονια, νομίζω ειναι λίγο παλια, αλλά και παλί λυπάμαι να την πετάξω γιατι δεν έχω λεφτά για άλλη, θέλω να πιστευω ότι με αυτό το πρόβλημα που έχει να μην γινει χειρότερο και δεν δείχνει τιποτα μετα, γιατί καήκαμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 2-3 μηνες ανοιξα μια sony trinitron ενος γνωστου που ειχε παρομοιο προβλημα (αν θυμαμαι καλα αργουσε να ανοιξει υπερβολικα, και οταν ανοιξε εδειχνε τα χρωμματα οτι να ναι)

Το προβλημα ηταν στο τροφοδοτικο (να πω την αληθεια ουτε που θυμαμαι τι, παντως προληπτικα αλλαξα και κανα δυο ψιλοφουσκωμενους πυκνωτες)...

Αν εχεις λιγες γνωσεις και εργαλεια, η συγκεκριμενη τηλεοραση εχει εντελως "παιδικα" κυκλωματα, πολυ ευκολα στην ανιχνευση βλαβων και την επισκευη. (αν δεν εχεις γνωσεις φυσικα μην τολμησεις να το κανεις)

Αν παλι δεν εχεις τετοια skills, δεν ξερω αν υπαρχουν πια τεχνικοι που να φτιαχνουν τηλεορασεις, και αν τυχει και βρεις καποιον το τι θα σου παρει, αλλα επειδη υποθετω πως τη θες για συλλεκτικους λογους κι επειδη τετοια χομπυ πληρωνονται (κι επειδη απ οσο γνωριζω θεωρειται ψιλοσυλλεκτικο μοντελο) δε νομιζω να σου παρει και λιγα...

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε τα χρωματα ακόμα δεν χάλασαν, είναι καλά κι άλλοι αυτο μου είπανε οτι ειναι το τροφοδοτικο, αυτο ποσο κοστιζεί; και ενωείται οτι δεν εχω δει καν πως ειναι μια τηλεοραση απο μέσα οποτε και δεν ξέρω, αυτο ομως που με κανει εντυπωση εκτός το οτι η τηλεοραση ειναι παλια, πως έφτασε να χαλάσει αυτο το τροφοδοτικό ειναι δηλαδή και θέμμα της δεή, καμια φορα δεν την κλείναμε και απο το κουμπακι, παρολά αυτα σήμερα το λαμπακι δεν αναβοσβήνει, αλλά ολα αυτα ειναι προήδοποιήσεις, τουλαχιστόν αν την αφήσω έτσι πόσο περίπου θα αντέξει, υπαρχεί περίπτωση να καεί και όλη η πλακέτα εαν αναβοσβηνεί το λαμπακι της;

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ηλεκτρονικά έχουν διάρκεια ζωής ανάλογα την ποιότητα των πυκνωτών, χαλκών και των υπόλοιπων εξαρτημάτων που αποτελούνται. Στην περίπτωση σου τα τυλίγματα του τροφοδοτικού πιθανόν από την διάρκεια λειτουργίας και την θερμοκρασία που λειτουργούσαν, ίσως και από σκόνη, να έχουν αλλοιωθεί και να έχουν χάσει την αγωγιμότητα που έχουν, με αποτέλεσμα να αδυνατούν να τροφοδοτήσουν την τηλεόραση με το απαραίτητο ρεύμα που χρειάζεται κατά την λειτουργία εκκίνησης της.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα δημιουργήσει καποιο πρόβλημα στην τηλεόραση; γιατί με είπανε οτι υπαρχει περιπτωση να καψει την πλακετα υψηλής-τι ειναι αυτο; και γιατι σήμερα ας πουμε ξαφνικα σταματησε να αναβοσβήνει το λαμπακί της τηλεόρασης; παντος το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να παω για καινουρια

Link to comment
Share on other sites

κι άλλοι αυτο μου είπανε οτι ειναι το τροφοδοτικο, αυτο ποσο κοστιζεί;

Τι εννωεις ποσο κοστιζει? Να βρεις σαν ανταλλακτικο το τροφοδοτικο της sony trinitron? :hehe:

Οσο μια χρονομηχανη :p

Επισκευη θα του κανεις αν εχεις το κολλημα και τη θες να λειτουργει, διαφορετικα την κρατας ως εχει (να πω την αληθεια κι εγω κατι ραδιοφωνα με λυχνιες που ψιλοασχολουμε τα κραταω σε αριστη κατασταση λειτουργειας)

Τα ανταλλακτικα εχουν μηδαμινη αξια (αν ειχες κολλημα αντικες με λυχνιες εκει να εβλεπες τιμες ανταλλακτικων ) τωρα τα εργατικα καποιου για να ασχοληθει, εννωειται πως δε θα ειναι τζαμπα

και ενωείται οτι δεν εχω δει καν πως ειναι μια τηλεοραση απο μέσα οποτε και δεν ξέρω,

Αυτο γιατι να ενωειται?

αυτο ομως που με κανει εντυπωση εκτός το οτι η τηλεοραση ειναι παλια, πως έφτασε να χαλάσει αυτο το τροφοδοτικό ειναι δηλαδή και θέμμα της δεή, καμια φορα δεν την κλείναμε και απο το κουμπακι, παρολά αυτα σήμερα το λαμπακι δεν αναβοσβήνει, αλλά ολα αυτα ειναι προήδοποιήσεις, τουλαχιστόν αν την αφήσω έτσι πόσο περίπου θα αντέξει, υπαρχεί περίπτωση να καεί και όλη η πλακέτα εαν αναβοσβηνεί το λαμπακι της;

εχμμμ... μισο, εννωεις πως την χρησιμοποιεις? εννοω πως την εχεις μονιμα στο ρευμα και την αναβεις κανονικα για καποιο λογο?

Γενικα το σωστο ειναι να μη μενουν συσκευες πανω απο 6 μηνες σε αχρηστεια, και να λειτουργουν που και που, δεν ειναι ομως απαραιτητο να τις εχουμε συνεχεια στο ρευμα, χωρια που αν τη χρησιμοποιεις αρκετη ωρα καποια μερα (μπορει σε 10 χρονια, μπορει σε 20 μπορει σε 50) θα εχεις χαλασει την καθοδικη της και θα ειναι ερηπιο

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει τηλεοραση απο μεσα πως ειναι, εβλεπα μικρος που εφτιαχνε ενας μαστορας μια αλλη τηλεοραση της γιαγιας, δεν εχω γνωσεις να φτιαξω μια τηλεοραση, η τηλεοραση δουλευε και δουλευει ακομα 15 και βαλε χρονια και ειδικα τα τελευταια 5 χρονια παιζει απο το πρωι ως το βραδυ, απλα καποιες φορες δεν την κλεινουμε απο τον διακοπτη τελειως αλλά απο τον τηλεκοντρολ παρολα αυτα νομίζω τα εφαγε τα ψωμιά της, και να φτιαξω το τροφοδοτικο μετα μπωρει να χαλασει κατι αλλο, αμά παρει την κάτω βόλτα μια τηλεόραση, τελείωσε δεν γινεταί ποτέ όπως ηταν, δηλαδη σαν καινουρια

Link to comment
Share on other sites

εχμμμμ μισο... εννωεις πως τη χρησιμοποιεις κανονικα ως τηλεοραση? χμμμ εχε υπ οψη σου οτι πολυς κοσμος θεωρει τη συγκεκριμενη συλλεκτικο αντικειμενο (οχι ακριβως αντικα βεβαια,πρεπει να περασουν πολλα χρονια για να ποιασει αυτη την κατηγορια)... επισεις δεν ειναι και το οτι καλυτερο για τα ματια να βλεπεις σε crt (ολοι οσοι ειχαμε την "τυχη" να ζησουμε εκεινη την τεχνολογια αποκτησαμε μια ωραιοτατη υψηλη μυωπια), χωρια τις ακτινοβολιες...

Αν τη θες απλα ως κανονικη τηλεοραση, αν ψαξεις σε αγγελιες μπορεις να βρεις μια συγχρονη πολυ ανωτερη σε τιμη οσο θα κοστισει η επισκευη η και λιγοτερο...

Τωρα οσον αφορα την trinitron ειναι ηδη συλλεκτικο αντικειμενο για πολυ κοσμο (δε νομιζω βεβαια να εχει καποια αξιολογη αξια)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε σιγουρα ειναι καλη τηλεοραση και την ειχαμε παρει ακριβα καπου στα 450Ε πριν 15 χρονια, την εχω ως τηλεοραση, δεν εχω βαλει ποτε καμια κονσολα, το 2010 βαλαμε και τον αποδικωποιητη να πιανει τα ψηφιακα αλλά έχουμε τοσο βαθος που κολανε παρα πολυ τα καναλια, τελος παντων εαν ξεκανει πραγμα που οπως το βλεπω θα ειναι συντομα τοτε βλεπουμε τι θα γινει και πως, μαλον θα την στειλω σε ανακυκλωση

Link to comment
Share on other sites

Η επισκευή δεν πρέπει να κοστίσει περισσότερο από 30€ αν την πας εσύ στον μάστορα. Αν δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα, βρες ένα μαγαζί στη γειτονιά σου και πήγαινέ την για επισκευή.

Πάρε τηλέφωνο και στην Alpha Service και κάνε μια ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδια καλησπερα, η τηλεοραση δυστηχως σημερα αρχισε να κανει εκρηξεις και να βγαζει απο το γυαλι καπου στην γωνια της εναν κυκλο με χρωματα και να κανει συνεχεια τσαφ τσαφ και μερικα μπαμ, τωρα για να παρει μπρος πρεπει να ανοιξω πρωτα την τηλεοραση και μετα τον απωδικοποιητη πλεον δεν αναβοσβηνει και το λαμπακι της ανοιγει αμεσως αλλά η κατασταση εχει χειροτερεψει πλεον, μαλον δεν θα παει πολυ ακομα εε:bye:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ουτε τοσα μακαρι να ειχα να επαιρνα μια αλλα δυστηχως καταραμενη ανεργια τωρα ανοιγει την εβαλα μπρος με το ζορι, ανοιγω πρωτα την τηλεοραση και μετα τον αποδικωποιητη, οποτε δουλευει αλλά παλι κανει μερικα τσαφ τσαφ δειχνει εικονα κανονικα, το πρωι ανοιξα τον αποδικωποιητη και οταν εκανα να ανοιξω την τηλεοραση αυτη αρχιζε και εκανε τσαφ τσαφ και εκρηξεις μαζει, ευτηχως δεν εσκασε, παρολα αυτα λειτουργει ακομα, η ασφαλεια γιατι δεν πεφτει;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ουτε τοσα μακαρι να ειχα να επαιρνα μια αλλα δυστηχως καταραμενη ανεργια τωρα ανοιγει την εβαλα μπρος με το ζορι, ανοιγω πρωτα την τηλεοραση και μετα τον αποδικωποιητη, οποτε δουλευει αλλά παλι κανει μερικα τσαφ τσαφ δειχνει εικονα κανονικα, το πρωι ανοιξα τον αποδικωποιητη και οταν εκανα να ανοιξω την τηλεοραση αυτη αρχιζε και εκανε τσαφ τσαφ και εκρηξεις μαζει, ευτηχως δεν εσκασε, παρολα αυτα λειτουργει ακομα, η ασφαλεια γιατι δεν πεφτει;

έχεις στο ηλεκτρολογικό πίνακα σύστημα ηλεκτροπληξιας ???

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω τιποτα στον πινακα ειναι απο το 70 η οικοδομη, γειωση ξερω υπαρχει απ οτι με ειχε πει ενας ηλεκτρολογος, οποτε φιλε γυρω στα 25 μονο το εξαρτημα;+ τον κοπο γυρω στα 100Ε ειναι, οπως τα ειχα σκεφτει, αν το αφησω ετσι μπωρει να παρει και φωτια; γιατι το προβλημα το κανει στην αρχη μετα δειχνει κανονικα εκτος απο καποια μικρα τρεμοσβησματα, παντος αυτα τα μπαμ και τσαφ που εκανε με τρομαξαν εβγαζε στο γυαλι κατι λαμψεις απο χρωματα, δεν πρεπει να ηταν ρευμα

Link to comment
Share on other sites

θα σε συνηστουσα , να ΒΓΑΛΕΙΣ απο την μπριζα τη τηλεοραση.παντην σε ενα μαστορα να στη φτιαξει, η εαν δεν εχεισ την δυνατοτητα, διαβασε κανενα βιβλιο.. μη το ρισκαρεισ, καλυτερα να χασεισ την τηλεοραση , παρα ολλο το σπιτι σου, που αποτελει και την περιουσια σου.. κκαι σκεψου μεσα απο τη ζημια σου να κανεισ ζημιεσ σε τριτουσ..

Link to comment
Share on other sites

παντος εχει εδω και λιγες μερες η τηλεοραση παει μια χαρα μη τι ματιαξω χωρις να κανω τιποτα πλεον δειχνει κανονικα εικονα ανοιγει κανονικα και δεν τρεμοπαιζει και το λαμπακι της δουλευει οπως ηταν πριν, δεν μπωρο να καταλαβω αυτα τα ηλεκτρονικα:eek: τωρα εφτιαξε εκει που ηταν για πεταμα ξαφνικα ξανα εγινε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.