Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

τα φώτα σας παρακαλώ: Είχα αλλαξει στο κινητο τα πάντα (Unlock bootloader, TWRP, CM12 nightly, AK kernel, Root)

 

θελω να το γυρισω stock: έκανα factory reset και wipe και περασα την stock 44S, οπου καπακια μου εβγαλε λινκ να αναβαθμισω στην 05Q.

 

οποτε φαντάζομαι, το μονο έχω τον bootloader ανοιχτο (επιρεαζει σε κάτι ?) και την custom recovery (χρειαζεται να περασω την stock ?, αν ναι πώς; )

 

 

edit:

βασικά χάθηκε η custom recovery. αμα την κάνω update χανονται τα αρχεία ε;

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Θα το δωσεις σε αλλον το κινητο ή απλα θελεις εργοστασιακη εμπειρια;

Ο bootloader δεν επηρεαζει σε τιποτα.

 

 

Στο edit δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.

Link to comment
Share on other sites

nikchris μιλαω με το support της oneplus εδω και 3 βδομαδες για τα σοβαρα θεματα που έχω με τον ήχο (και απο ότι φαινεται και οι 3 φιλοι μου με oneplus). μου ζητησαν να κάνω flash μια modded 44S ROM (που και καλα θα εφτιαχνα τα θέματα θορυβου και εντασης απο μικροφωνα ακουστικών) αλλα τελικά τίποτα.

 

Ε και μιας και το γυρισα απο nightly CM12 είπα να ξαναπάω stock. ετσι και αλλιώς απο περιέργεια το είχα βάλει. Εύχομαι να μου το κάνουν RMA και το να μου στειλουν κάποιο να δουλευει. 

Link to comment
Share on other sites

@Bonito,

Επειδη το εχω παθει πανω απο 1 φορα σε διαφορες περιτπωσεις :p....

Οταν παιζεις σε custom rom 9/10 δεν πειραζονται/χανεις τα αρχεια στην SD (τα 64GB).

Αν πας να βαλεις την 44S (απο το site της cyanogen) φορμαρεται ολο το κινητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Bonito,

Επειδη το εχω παθει πανω απο 1 φορα σε διαφορες περιτπωσεις :p....

Οταν παιζεις σε custom rom 9/10 δεν πειραζονται/χανεις τα αρχεια στην SD (τα 64GB).

Αν πας να βαλεις την 44S (απο το site της cyanogen) φορμαρεται ολο το κινητο.

 

Ναι έτσι έγινε. Ειμαι με στοκ recovery αλλα προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει. απλα με εχει ταλαιπωρησει πολυ το κινητο με οτιδηποτε εχει σχέση με ήχο

 

 

 

 

edit: κάντε σας παρακαλω μια ηχογράφηση με τα ακουστικά (οποιαδηποτε εχετε) σε ησυχο δωματιο, και ποσταρετε το αρχειο εδώ αν μπορειτε.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

απλα να ενημερωσω οτι προσπαθω να κάνω RMA το κινητο μεσω του oneplus(zedesk support)  απο τις αρχες Ιανουαριου, και ακομα "μιλαμε". Έχουν αρχισει να μου λενε κατι παλαβα, του στυλ να τους στειλω φωτογραφιες (για διαφορους λόγους).

 

Μαλλον το warranty ειναι για τα πανυγηρια.

 

Γενικότερα παρολο τον αρχικο ενθουσιασμο για το κινητο, ισως το έχω μετανιώσει. Δεν ξερω αν θα ξαναγυρναγα apple, πάντως μια samsung, htc... θα την σκεφτομουνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η CM11S 05Q OTΑ.

Ευτυχώς που πριν τη βάλω, χάζεψα εντυπώσεις άλλων κ δεν πάτησα το apply. Λένε ότι ρουφάει τη μπαταρία κι ότι έχει γίνει χαμός με 1002 bug που έφερε. Εν αναμονή της lollipop λοιπόν... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα bugs, χαιρω πολυ.

 

Γινεται χαμος στο google+ και στο reddit, οπου ποσταρουν οσοι εχουν προβληματα και 'φαινεται' οτι ειναι πολλοι.

 

Σε αντιστοιχο poll για διαφορα ευρεως γνωστα προβληματα του 1+1 (touch issues/reboots) τρομερα μεγαλο ποσοστο (δεν θυμαμαι ακριβως) απαντησε οτι δεν εχει κανενα προβλημα με το κινητο του.

 

Με ανησυχει ομως το θεμα του @Bonito , το support τους θα επρεπε να ειναι καλο, και οχι λες και μιλας με Κινεζικο shop.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η CM11S 05Q OTΑ.

Ευτυχώς που πριν τη βάλω, χάζεψα εντυπώσεις άλλων κ δεν πάτησα το apply. Λένε ότι ρουφάει τη μπαταρία κι ότι έχει γίνει χαμός με 1002 bug που έφερε. Εν αναμονή της lollipop λοιπόν... 

Εγώ την έβαλα το πρωί. Στη χρήση δεν είχα κάτι περίεργο, με δυσκολεύει το Swift key, ίσως είναι θέμα συνήθειας, αλλά όσον αφορά στη μπαταρία, είναι νωρίς να πω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την 05Q δεν έχω κανένα θέμα, όπως δεν είχα και τιποτα σοβαρό και με την nightly. Ισα ίσα η μπαταρία με την 05Q ειναι πολυ καλυτερη απο lolipop. 

 

Οσο αναφορα το support τους, προσωπικα μου φαινεται απαραδεκτο. Με έχουν εδω και ενα μην στο περιμενε, και μου ζητανε καθε φορα και κατι καινουργιο. 

 

Δοκίμασα τα ακουστικά του S5 στο κινητο και κανουν πολυ λιγοτερο θορυβο. Τα JBL ειναι απαραδεκτα στο μικροφωνο και τα sliver bullets καπου στο ενδιαμεσο. Δε ξέρω, εχω σαλτάρει, αλλα το θέμα ειναι οτι δε μπορω να μιλησω απο ακουστικά (και οχι τυχαια ακουστικά, πηγα και πηρα τις oneplus για να ειμαι καλλυμενος 100% και λειτουργουν χειροτερα αποτι τις samsung).

 

Και μαλλον δεν ειμαι ο μονος που εχω προβληματα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η CM11S 05Q OTΑ.

Ευτυχώς που πριν τη βάλω, χάζεψα εντυπώσεις άλλων κ δεν πάτησα το apply. Λένε ότι ρουφάει τη μπαταρία κι ότι έχει γίνει χαμός με 1002 bug που έφερε. Εν αναμονή της lollipop λοιπόν... 

 

Tην εβαλα χθες με ΟΤΑ.

Μια διαφορά της τάξης 10-15% παρατηρησα στην μπαταρία.Καμμια σχέση με battery drain και ρουφήγματα που διαβαζω αριστερά και δεξιά.Και ολα αυτα στην πρώτη φόρτιση.Παίζει να μην ισχύει κιόλας.

Δεν εχω επισης κανενα θεμα με double tap/wifi η οτιδήποτε άλλο.

Περιμένουμε lollipop τώρα μέχρι το τέλος του μήνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποια υπηρεσία για να το στείλουν απο mailboxde να επιλέξω και πόσο κόστισε;

 

Όταν έρθει στο mailboxde θα δεις τι επιλογές έχεις κ θα διαλέξεις.. μικρές διαφορές κ στην τιμή κ στην ταχύτητα θα δεις..

Εκτός αν είσαι επαρχία, που κάποιες εταιρείες δεν εξυπηρετούν κ συνεργάζονται με τις κλασικές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα invite είναι συνήθως 1 μέρας ή 6 ημερών. Αν δεν προλαβαίνεις μη σκας, όπως θα'δες παραπάνω, δίνουν κάθε Τρίτη σε όλο το κόσμο.

 

edit: Πας για ψώνια και γυρνάς και σου λέει το ανιψάκι σου, γιώργο έβγαλε κάτι κ πάτησα update! Δεν πειράζει εεεε;;; Γκρρρρρρ!!!!

Πρόβλημα κανένα αλλά παίζω λίγο με την κάμερα και είδα το εξής:

Πλέον τα 13mp βγαίνουν μόνο σε 4:3! Όλες οι οθόνες είναι wide, ποιος φωστήρας σκέφτηκε να βγάλει 13mp σε 4:3;;; Πλέον μπορώ να τραβάω ή 13mp σε 4208*3120 (4:3) ή σε 9,7mp σε 4160*2340 (16:9).

 

IMG_20150214_124327.jpg

IMG_20150214_123755.jpg

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο πραγμα ειναι, απλα λογικα θα γινοταν καποιου ειδους interpolation για να εβλεπες πριν 16:9 στην ~ιδια αναλυση με το 4:3.

 

Αν και δεν ειμαι και σιγουρος οτι ειχε πριν 16:9 στα 13mp

 

Καποτε προτιμουσα με 1000 το 16:9, τωρα δεν εχω ομως θεμα με το 4:3

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.