Jump to content



Ερώτηση για αύξηση μνήμης


Recommended Posts

Καλησπέρα.Εχω μια μητρικη Gigabyte x58-ud5 με κουμπωμένα 8 gb μνημη ddr3 (2gb x 4 sticks). Μιας και εχω ακόμα 2 slots ελευθερα ειπα να τα "γεμισω". Μπορώ να βάλω 4gb x 2 ;; Δηλαδή να παω συνολο στα 16 gb; ή πρεπει να συνεχισω με άλλα 2 sticks των 2 gb (σύνολο 12 gb σε αυτην την περίπτωση) ;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επέλεγα το δεύτερο και μάλιστα αν έβρισκα, θα έβαζα ακριβώς τις ίδιες μνήμες.

Στην πρώτη περίπτωση από τα 16gb, τα 12 θα δούλευαν triple channel και τα 4 (2+2) που θα περίσσευαν από τις καινούργιες σε single. Παίρνοντας μνήμες διαφορετικού μεγέθους, δεν σημαίνει ότι δεν θα τις καταφέρεις να δουλέψουν, απλά αυξάνεις τις πιθανότητες ασυμβατότητας.

Δες λιγάκι και εδώ Desktop Boards — Single and multi-channel memory modes

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τις αφηνα οπως ειναι.

Αν σε τρωει να βαλεις μνημη ντε και καλα , παρε και βαλε 3 τεσσαρες και πουλα αυτες που εχεις.

Εναλλακτικα αν δε σε νοιαζει να παρεις καποια απ τα λεφτα σου πισω , ασε τις τρεις απ τις τεσσερις δυαρες πανω για να εχεις 3x2 + 3x4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.