Jump to content



Βοηθεια για νεο PC!


Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1440p ?

ποσο πανε αυτες ρε μαστορα ? :p

2-2,5 κατοσταρικα στο e-buy η κανα 400ρακι σε σκρουτζομαγαζα, καλα δεν ειναι?

Δεν την ανεφερα στο ξεκαρφωτο, αν δεις το θεμα απο την αρχη ο φιλος αποφασισε πως θελει αναβαθμιση οταν εκατσε μπροστα σε εμα mac με την 27ρα της apple.

Απο τη στιγμη λοιπον που αυτη η οθονη ηταν και η αφορμη της αναβαθμισης νομιζω πως με λιγο (εως πολυ) ζορι αξιζει να ειναι ενα απο τα κομματια που θα αγορασει (οκ, μην τρελαθουμε, δε μιλαμε για την apple αλλα για καμια κορεατικη ή το πολυ βαρυα την πιο οικονομικη επωνυμη)

αν το δεις σφαιρικα ολα γινονται...

500 πες η οθονη, και γυρω στα 200-250 μια καρτα γραφικων απομενουν και 3-4 κατοσταρικα για τα υπολοιπα... ε εδω μπορει να γινει μια οικονομοτεχνικη μελλετη, δεν ειναι και τραγικο...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

για αυτην την συνθεση τι μητρικη να παρω?

οι amd-αδες θα απαντησουν, αν και ειμαι σιγουρος πως παιζει να προτεινουν καποιο ακομα οικονομικοτερο επεξεργαστη... (ο οποιος επισεις θα κανει τη δουλεια του θαυμασια, οπως κι αυτος που βρηκες, οπως κι ο 4770)

η καρτα γραφικων πρεπει αναγκαστικα να ειναι των 250 ευρω?...αυτη η270χ δεν ειναι καλη?

μια χαρα καρτα ειναι, απλα ειπα γυρω στα 250 γιατι σε μεταχειρισμενα παιρνεις high end κομματι με αυτο το ποσο, ωστε να τρεχεις τα games οσο πιο max-αρισμενα γινεται (μη ξεχνας πως οσο ανεβαινεις σε αναλυση τοσο περισσοτερο ζηταει απο καρτα γραφικων)

Σε σχεση με αυτο που εχεις βεβαια ειναι τοσο καλο που θα κοιτας στο δρομο σου αν σε ακολουθει καμια καντιλακ με τιποτα παραξενους τυπους με καπμαρντινες, γυαλια και καπελα :p

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το δοκιμασω αρχικα με 4gb ram και μετα βλεπουμε, μονο και μονο για να ριξω κιαλο την τιμη... οσο για την μητρικη θα ηθελα να δεχετε πανω απο 8 gb συνολικα μνημη... για φτηβοτερο επεξεργαστη... δεν ξερω αν ειναι τοσο καλοσ οσο λες... ναι γιατι να μην ριξω κιαλο την τιμη???

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγες που επιβαλλονται κατα την αποψη μου.!

CPU AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - δεν αξιζει η διαφορα, ωστε να πας σε 4300..!

MOBO, οχι κατι λιγοτερο απο ASUS M5A97 LE R2.0 RETAIL -

επισης, θα προτιμουσα μνημες στα 1866ΜΗΖ, και λιγο καλυτερο SSD..!!

σου τρωει πολυ μπατζετ η οθονη..! πολυ καλη μεν, αλλα τρωει απο το υπολοιπο συστημα. καλο ειναι τετοιες οθονες να εχουν και το αναλογο συστημα απο πισω..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

qrlt.png

για αυτην την συνθεση τι μητρικη να παρω?

η καρτα γραφικων πρεπει αναγκαστικα να ειναι των 250 ευρω?...αυτη η270χ δεν ειναι καλη?

Αυτή η κάρτα γραφικών που έβαλες είναι η R9 270.

Η παρακάτω είναι R9 270X:

ASUS R9 270X R9270X-DC2T-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

Αν τελικά το αποφασίσεις να πας σε AMD AM3+ βάλε τουλάχιστον τον FX 6300 (όπως σου πρότεινε ο cabdik). Με 10-15€ έχει +2 πυρήνες.

Πάντως αν θα μείνεις στο budget των 1000€ θέλει να ξανακοιτάξεις τα κομμάτια γιατί το ξεπέρασες ήδη και χωρίς μητρική μέσα.

Link to comment
Share on other sites

g93h.png

κοντα στα 1200 ευρω παλι... κατι που προσπαθω να αποφυγω... δεν ξερω.... η οθονη μου γ@μα3ι την ζωη!

χαχα.. συμφωνω! αλλωστε στο τονισα κι εγω, πιο ευγενικα..!!!!

κοιτα εδω για οθονη, για κατι διαφορετικο....!!! http://www.topsystems.gr/products/Acer-B296CLbmiidprz-LCD-monitor%2C-29%22%2C-2560-x-1080-FullHD%2C-IPS%2C-speakers%2C-black.html?ref=bestprice.gr

και ταυτοχρονα κανα 70αρι λιγοτερο..!!

αλλιως αναγκαστικα πρεπει να πας σε1080Ρ μονιτορ..!

αλλα να σου πω και την αλλη αποψη..., αν ειναι να δωσεις 500 για την 27αρα(2560χ1440) καλυτερα να πας εδω..https://www.skroutz.gr/s/4533892/Dell-Ultra-HD-P2815Q.html

αξιζει τα +100€

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Την οθονη θα την εχω για μια ζωη... οσο και να αλλαξω το συστημα αν παρω 27" θα την κρατησω... δεν θα χρειαστω ποτε μεγαλυτερη και πιστευω ποτε δεν θα υπαρξει μεγαλυτερη οθονη για υπολογιστη που να μην ειναι υπερβολη... οποτε μιας και τωρα μπορω να διαθεσω με μιας μεγαλο ποσο λεω την οθονη 1440p να την παρω... στην συνεχεια αν δω οτι χρειαζετε βαζω και αλλη μνημη... κανεναν σκληρο κτλ κτλ... αλλα η οθονη θα ειναι μια για παντα οποτε ας παρω μια καλη...

Link to comment
Share on other sites

Την οθονη θα την εχω για μια ζωη... οσο και να αλλαξω το συστημα αν παρω 27" θα την κρατησω... δεν θα χρειαστω ποτε μεγαλυτερη και πιστευω ποτε δεν θα υπαρξει μεγαλυτερη οθονη για υπολογιστη που να μην ειναι υπερβολη... οποτε μιας και τωρα μπορω να διαθεσω με μιας μεγαλο ποσο λεω την οθονη 1440p να την παρω... στην συνεχεια αν δω οτι χρειαζετε βαζω και αλλη μνημη... κανεναν σκληρο κτλ κτλ... αλλα η οθονη θα ειναι μια για παντα οποτε ας παρω μια καλη...

σωστα το σκεφτεσαι (αν και το "για μια ζωη" στα ηλεκτρονικα, δεν υπαρχει).

γι αυτο σου προτεινα και την τελευταια οθονη, 4Κ(!!!) αναλυσης, μπροστα σου θα το βρεις..! και ειναι σχετικα μικρη η διαφορα, για τετοια αναλυση..!

επισης, αν δεν σε καιει, μην βαζεις ακομα SSD (μην με φανε, που το λεω αυτο..). βαλε εναν καλο HDD τωρα, να κανεις δουλεια σου, και αργοτερα τον βαζεις..!

δλδ, πραγματα (οπως και τη μνημη) που μπορεις να τα προσθεσεις αργοτερα, μπορεις να τα αφησεις εκτος, για τωρα..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

ο ssd δεν ειναι για να τρεχουν τα παιχνιδια και τα προγραμματα γρηγορα?

Αν ειναι ετσι, εγω θελω μονο να βαλω στον ssd για αρχη τα windows, το photoshop και το after effects, αντε και κανενα game... για αυτα νωμιζω οτι μου κανουν 60 GB... αρα να κοιταξω για εναν αρχικο ssd στα 60GB??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ!

αν τελικα διαλεξω να παρω την LG με την αναλυση 1920χ1080 τι καρτα γραφικων να παρω για να δειχνει καλα.. απο οτι μου ειπατε σε τετοια οθονη ειτε βαλεις καρτα γραφικων των 100 ευρω ειτε βαλεις καρτα των 300 ευρω τα ιδια θα δειχνει.. οποτε πειτε μου ποια καρτα γραφικων ειναι καταλυλη για αυτην την αναλυση χωρις να πηγαινουν αχρηστα παραπανησια λεφτα χωρις αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αφου ξεκινησες με βαση την οθονη, την οθονη θα την παρεις, διαφορετικα και pc σαν της υπογραφης μου η και πιο τουμπανο να φτιαξεις παλι θα λες πως κατι σου λειπει, οποτε ετσι για αρχη :

1) κοιτας μηπως μπορεις να την παρεις σε qnix, yamakasi η καποια αλλη κορεατικη απο e-buy οπου εχει δυο εως διομισι κατοσταρικα (οι yamakasi ΜΑΛΛΟΝ θεωρουνται οι καλυτερες ως προς το ηλεκτρονικο κομματι,και ειναι και 0 dead pixels ενω ως προς το πανελ οτι και να παρεις κατω απο χιλιαρικο το ιδιο ειναι).

Νομιζω η καλυτερη λυση ειναι αυτη, και πρεπει να την εξετασεις πολυ σοβαρα, και σε περιπτωση που δεν εχεις τα χρηματα (μια και ειπες για δοσεις) το καλυτερο ειναι να βαλεις στην ακρη και να αγορασεις πρωτ απ ολα απλως την οθονη, η οποια δε νομιζω να υστερει σε σχεση με τις φθηνες brand (παιζει να ειναι και καλυτερες)

2560x1440 in Monitors, Projectors & Accs | eBay

2) με τετοια οθοναρα καλυτερα μια 280 / 280x. Αυτη την εποχη υπαρχει 280χ με 220 ευρω!!!!!!

Gigabyte Radeon R9 280X 3GB - BestPrice.gr

Τωρα αν ακολουθησεις τα παραπανω εχεις χαλασει ενα 500ρικο χοντρα-ψιλα και εχεις την οθοναρα που θες και μια τελεια καρτα γραφικων για να την οδηγει που δε θα εβλεπες ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα.

Οποτε για τα υπολοιπα εχεις ενα σχετικα καλο budget για να αγορασεις αρκετα αξιοπρεπη πραγματακια (οχι επεξεργαστες ναυαρχιδες χωρις νοημα φυσικα).

3) Απο αυτα τα 5-6-7 κατοσταρικα που απομενουν βγαζεις κανα 70ρι-80ρι για εναν ssd 120Gb ή λιγο παραπανω για εναν 240-250.

Αυτο δεν ειναι optional αλλα must, και φυσικα ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ με 60 gb. (εχω κι εγω εναν 60ρη... θα μπορουσα να τον χωσω στο pc του γραφειου, αλλα παλι δεν εφτανε, οποτε του εχωσα απλα ενα game ωστε να το τρεχω απο κει)

4) επεξεργαστη -χωρις ιδιετερη γνωση σε amd- δε βλεπω γιατι να παρεις σειρας fx και am3+ αφου μπορεις οικονομικοτερα να πας σε αλλη βαση και να εχεις επισεις αριστα αποτελεσματα...

Εδω κατσε ξεσκονισε αυτα που γραφουν στα συγκεκριμενα θεματα οι amd-αδες και ρωτα τους ειτε σε πμ επιλεκτικα καποιους που βλεπεις πως το κατεχουν (δεν ειναι καθολου ντροπη, γνωση και γνωμη ζητας οχι δανεικα) ειτε ανοιγοντας διαφορετικο θεμα, και με τον επεξεργαστη παλι θα σου πουν και για mobo

5. Μημες τουλαχιστο 8 gb. Μπορεις να βρεις και μεταχειρισμενες

6 τελος ενα οικονομικο αλλα αξιοπιστο τροφοδοτικο και ενα οικονομικο κουτι θα συμπληρωσουν το ολο θεμα.

ολα τα παραπανω μαζι με οθονη και καρτα δε θα βγουν πανω απο 1000-1100 (μπορει και παρακατω), και σιγουρα οταν το χτισεις θα τριβεις και τα ματια σου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κατι τετοιο... νωμιζω ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω... Με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ υποχωρησεις ιδικα απο το design

ΤΟ ΣΕΤ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ:

1.

2. Gigabyte Radeon R9 280X 3GB - BestPrice.gr

3.Μεταχειρισμένο - a8 5600k-gigabyte f2a88xm-d3h-ZALMAN CNPS5X PERFORMA - Insomnia.grszy1.png

Link to comment
Share on other sites

Για τετοιο συστημα, μην κοιτας σε μικροτερη πλατφορμα (fm2+)...! Γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει η διαφορα....! Και εχεις καλυτερους επεξεργαστες στην ΑΜ3+.

Ssd, μπορει να ειναι must οπως λεει κι ο φιλος Nick74, αλλα για λιγο καιρο μπορεις να ζησεις και χωρις αυτον..!!! Εκτος κι αν σε καλυπτει ενας 120αρης για αρχη, οποτε αφηνεις τον HDD εκτος, και τον παιρνεις αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτυο ηταν...! κουραστηκα να αλλαζω συνεχεια και συνεχεια!! πρεπει να αποφασισω και να τελειωνω με το θεμα...

αυτα που βλεπετε στην εικονα θα τα αγορασω στα συγουρα... θελω μονο να μου πειτε ποια μητρικη να αγορασω που να χοραει σε αυτο το κουτι. επισης σε ενα βιντεο ειδα οτι το τροφοδοτικο δεν χωραει καλα στο κουτι... εχετε μηπως καμια ιδεα για το τι τροφοδοτικο να βαλω που να χωραει σε αυτο το κουτι...? Τελος θα κοιταξω να κανω κατι για να ανεβει το bugdet στα 1300 για να μπορεσω να βαλω αυτην Gigabyte GV-R928WF3OC-3GD video card - Easy Buy World 1y3q.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.