Jump to content



Βοηθεια για νεο PC!


Recommended Posts

Είπε ότι είδε από κοντά την οθόνη του iMac 27 και αποφάσισε για 27άρα, αλλά του εξήγησα ότι εντυπωσιάστηκε επειδή είναι 1440p. Θα απογοητευτεί με 1080p σε σχέση με αυτό που είδε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για να ειμαι ηλικρινης δεν εχω καταλαβει ακομα πληρως γιατι πρεπει να παρω την 27" με τα 500 ευρω και οχι μια απλη 27" με 250? Μου ειπατε και πριν οτι εχει διαφορα στην ποσοτητα των pixels αλλα ειναι τοσο εμφανης η διαφορα; γτ 250 ευρω ειναι μεγαλη διαφορα!
Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να μπορω να τρεχω εφαρμογες τυπου γραφιστικης( photoshop, after effects, vegas κτλ...)
οσο για την οθονη θελω 27 γιατι ενας φιλος εχει mac τον 27 ιντσες και η οθονη μου φανηκε θεικη...

Σου απαντάει ο pnick

Η οθόνη του iMac 27 σου φάνηκε φοβερή γιατί είναι 1440p και όχι 1080p ανάλυση που κοιτάς εσύ.
Η πυκνότητα των κουκίδων της οθόνης είναι πολύ μεγαλύτερη σε μια 27άρα με ανάλυση 1440 από ό,τι σε μία με 1080p. Μπορείς να το καταλάβεις και μόνος σου αν φανταστείς ότι στην ίδιο μήκος μιας διάστασης της οθόνης υπάρχουν περίπου 40% περισσότερα pixels. Συνολικά σε όλο το εμβαδό, υπάρχουν περισσότερα κατά 80% pixels.

*Σε κάποιο σημείο γράφεις

Επισης ξεχασα να σας πω οτι δεν ενδιαθερομαι για επαγγελματικο επιπεδο... απλως με ενδιαφερει αυτο το αντικειμενο και θα ηθελα να το αναπτυξω ερασιτεχνικα...

Οπότε πήγαινε σε 24'' ή 27'' με 1080p και ανάλογα ποια θα πάρεις θα σου πάει max 300€.

27'' οθόνες

Μερικά μόνιτορ:

LG 27MP65HQ LG 27MP65HQ | Skroutz.gr

BenQ GW2760HM BenQ GW2760HM | Skroutz.gr

Samsung S27D590P Samsung S27D590P | Skroutz.gr

BenQ EW2740L BenQ EW2740L - BestPrice.gr

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο 27αρα 1440p του Mac. Eίναι και glossy (εδώ έγκειται και ο εντυπωσιασμός κυρίως) κι έχει κι ένα χιλιάρικο... όσο δλδ όλο το μηχάνημα που θέλει να στήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο 27αρα 1440p του Mac. Eίναι και glossy (εδώ έγκειται και ο εντυπωσιασμός κυρίως) κι έχει κι ένα χιλιάρικο... όσο δλδ όλο το μηχάνημα που θέλει να στήσει.

Πάντως αυτές οι retina της Apple (οι ρουφιάνες) είναι εντυπωσιακές. Μέχρι και μένα μου μπήκαν λογισμοί αλλά έχω μάθει να τους τιθασεύω (είναι και η ηλικία, το WAF, τα παιδιά κ.λπ.)...:stop:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τρελες απαιτησεις απο την αναλυση... κατι αξιοπρεπες θελω... δεν νωμιζω η 27" με τα 250" ναι ειναι τοσο τραγικη... και για την καρτα γραφικων αυτην την 2gb που μιυ προτινουν ποια ειναι συμβατη??

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που σου πρότεινε ο @pnick είναι όλα συμβατά μεταξύ τους και είναι ό,τι πρέπει για τα χρήματα που σκοπεύεις να διαθέσεις. Δεν είναι η μνήμη της κάρτας γραφικών το θέμα, μακάρι να ηταν τόσο απλό. Υπάρχουν κάρτες γραφικών με 4GB μνήμη που κοστίζουν 65 ευρώ και κάρτες με 2GB που κοστίζουν 400.

Να ξέρεις πάντως ότι η 27αρα που θα πάρεις δεν θα έχει καμια απολύτως σχέση με αυτήν του iMac που είδες. Μη νομίζεις δλδ ότι θα πάρεις κάτι που έστω θα πλησιάζει. Όπως έγραψα και παραπάνω, η συγκεκριμένη οθόνη της apple κοστίζει από μόνη της 1000 ευρώ, όσα δλδ θες να δώσεις εσύ για όλα.

http://www.skroutz.gr/s/284545/Apple-LED-Cinema-Display-27.html

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τρελες απαιτησεις απο την αναλυση... κατι αξιοπρεπες θελω... δεν νωμιζω η 27" με τα 250" ναι ειναι τοσο τραγικη... και για την καρτα γραφικων αυτην την 2gb που μιυ προτινουν ποια ειναι συμβατη??

δεν εχεις τρελες απαιτησεις, αλλα θες 27αρα και να ειναι και τοσο καλη σαν της APPLE? η εστω, στο περιπου?

Dell UltraSharp U2713HM | Skroutz.gr

αλλα αν πραγματικα θες μια οθονη να κανεις τη δουλεια σου, χωρις πολλα χρηματα, τοτε διαλεξε μια 24αρα 1080Ρ..!

οσο για το αν η 27αρα 1080Ρ ειναι τραγικη, αυτο ειναι θεμα απαιτησεων..!!

αν δεν σε πειραζει να ψιλοβλεπεις τα pixel, επειδη θα καθεσαι αρκετα κοντα, τοτε οκ..!! αν ομως σε πειραζει τοτε θα εχεις ενα θεματακι..!!

τελικα, οπως καταλαβαινεις, ολα ειναι θεμα απαιτησεων..!!

εγω πχ, εχω σαν μονιτορ στα πισι μου μια 22αρα και μια 23αρα, και οι 2 1080Ρ, και ειμαι μια χαρα..!

ομως επειδη εχω και μια 32αρα τηλεοραση 1080Ρ, η οποια καποιες φορες, χρειαζεται να κανει το μονιτορ, σου ομολογω οτι δεν μου αρεσει καθολου, διοτι μετραω τα πιξελ.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παω στα public και θα δω απο κοντινη αποσταση πως φαινετε η 27" με 1080p. Αν μου φανει οκ γλιτωνω πολλα λεφτα... δεν θελω ολοιδια με του μακ... ουσιαστικ απο τον μακ μου αρεσε το μεγεθος της οθονης... και η αναλυση πολλη καλη αλλα αρκουμε και σε λιγοτερα... το συντομοτερο θα σας ενημερωσω για τηβ τελικη αποφαση.. αν δλδ η 1080 μου κανει η αν θα παρω την 1440 σε 27" η αν θα παρω την 24 με 1080... ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια:)

Link to comment
Share on other sites

Xειρότερο από αυτό που σου έφταξε ο @pnick τόσο σε επεξεργαστή όσο και σε κάρτα γραφικών και μάλιστα ακριβότερο. Για τη σύνθεση με τα 786 ευρώ και τον i5 αναφέρομαι. Πώς τα κατάφερες; :flag: Τον 60αρη ssd ξέχνα τον, σε 120 θα πας, δεν έχε νόημα ο 60αρης. Δεν σε παίρνει στο μπάτζετ που είσαι να δώσεις ένα 100αρικο για ποντίκι - πληκτρολόγιο. Το πολύ ένα 50αρικο μαζί. Εδώ πάμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι. Την wireless κάρτα σε σταθερό pc τι την θες; Καλώδιο θα βάλεις. Το ασύρματο δεν είναι εναλλακτική, λύση ανάγκης είναι.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο γιατι εχεις μπερδευτει πιστευω..

δε μπορει να εχεις και design και αποδοση με λιγα λεφτα..Το design το πληρωνεις πολυ παραπανω απο την αποδοση.Να το ξερεις.

στησε τη βαση σου πρωτα και μετα φτιαχνεις και το design..

τελικα προτεραιοτητα σου ειναι το design η να εχεις ενα καλο μηχανημα ; εφοσων εισαι πολυ περιορισμενος πρεπει να αποφασισεις.

Η λογικη λεει να στησεις το μηχανακι που θα σου κρατησει πολυ παραπανω καιρο και οταν εχεις χρηματα παιρνεις ενα καλυτερο mouse / keyboard στα γουστα σου

Link to comment
Share on other sites

ξεκολα, πληκτρολογιο, ποντικι και κουτι θα παρεις εντελως της σειρας, τα φθηνοτερα απλα να κανεις τη δουλεια σου.

Σχετικα με επεξεργαστη, οι amd fan προφανως τον θεωρουν τουμπανακι αυτον που διαλεξες, οι intel fans θα σου πουν να πας σε intel... Προσωπικα -χωρις να εχω εμπειρια σε amd- θα σε παρακινουσα να ακουσεις τους amdαδες για στησιμο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ μηχανηματος, μια και στα χαμηλα budgets εχουν καλυτερο vfm, στο ειπα και παραπανω αλλωστε, αλλα με κριτηριο το να παρεις το κατι τι παραπανω με λιγοτερα χρηματα... δεν εννωουσα να διαλεξεις τη ναυαρχιδα της amd!!! :hehe:

Ψυκτρα για αρχη μπορεις να την αποφυγεις και να την προσθεσεις αργοτερα αν δεις πως τη χρειαζεσαι.

cd, dvd και λοιπα περιστρεφομενα δισκακια επισεις μπορεις να τα παραλειψεις, ετσι κι αλλιως προκειται για τεχνολογια που περασε στο χρονοντουλαπο του παλιατζηδικου, εκτος κι αν πραγματικα τα χρησιμοποιεις και τα χρειαζεσαι...

60Gb ssd ειναι αθλια επιλογη, τουλαχιστο 120

με wireless συνδεουμε τα ταμπλετακια και τα κινητα μας οχι τα κανονικα pc μας.

Η καρτα γραφικων που διαλεξες ειναι ενταξει για το budget σου, αλλα με τα ιδια χρηματα πας σε πολυ καλυτερη μεταχειρισμενη, η επιλογη δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι αυτη... οτι αρχικα προσπαθησα να βαλω design και επιδοσεις μαζι σε ενα περιορισμενο ποσο... επειδη αρχικα μου ειχε κολλησει ο i7 ξενερωσα που δεν μου εβγαινε στην τιμη που θελω και δεν ξερω για τον i5. Ενας τυπος στην αρχη του post μου ειχε πει οτι ο συγκεκριμενος amd ειναι επισης καλος για εφαρμογες τυπου γραφιστικης και για gaming... οποτε πρεπει παλι να αλλαξω την συνθεση... θα μειωσω εξοδα για ποντικι και πληκτρολογιο... ισως πρεπει να μειωσω και για κουτι... οσο για την wireless την χρειαζομαι γιατι θα συνδεομαι στο ιντερνετ ασυρματα και οχι με καλοδυο... να προσπαθησω σε μια σαν την αρχικη με τον i5 που μου προτινατε???

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι αυτη... οτι αρχικα προσπαθησα να βαλω design και επιδοσεις μαζι σε ενα περιορισμενο ποσο... επειδη αρχικα μου ειχε κολλησει ο i7 ξενερωσα που δεν μου εβγαινε στην τιμη που θελω και δεν ξερω για τον i5. Ενας τυπος στην αρχη του post μου ειχε πει οτι ο συγκεκριμενος amd ειναι επισης καλος για εφαρμογες τυπου γραφιστικης και για gaming... οποτε πρεπει παλι να αλλαξω την συνθεση... θα μειωσω εξοδα για ποντικι και πληκτρολογιο... ισως πρεπει να μειωσω και για κουτι... οσο για την wireless την χρειαζομαι γιατι θα συνδεομαι στο ιντερνετ ασυρματα και οχι με καλοδυο... να προσπαθησω σε μια σαν την αρχικη με τον i5 που μου προτινατε???

Εγω ημουν ο τυπος :p

O i5 ειναι μια χαρα επεξεργαστης και σιγουρα παραπανω απο αυτο που θα χρειαστεις.

Μη πας σε AMD, ειναι καλος επεξεργαστης μεν αλλα πολυ ρευμα/θερμοτητα/θορυβος για τα ιδια αποτελεσματα και τα ιδια λεφτα με τον i5.

Σιγουρα μειωσε τα εξοδα για ποντικι/πληκτρολογιο, το κουτι καλο ειναι και πολυ αθορυβο, μη το αλλαξεις.

Για το ασυρματο δεν καταλαβαινω, ειναι αδυνατο να συνδεθεις με καλωδιο ή απλα δεν θελεις?

Link to comment
Share on other sites

i7 συνθεση

1. CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT μνημη

2. ASROCK H87 PRO4 RETAIL μητρικη

3. INTEL CORE I7-4770 3.40GHZ LGA1150 - BOX cpu

4. SUPERCASE FC-PE08A PURE SERIES BLACK κουτι

5. MICROSOFT WIRELESS DESKTOP 800 EN σετ π&π

6. GIGABYTE GEFORCE GTX750 TI GV-N75TOC-2GI 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL γραφικα

7. TOSHIBA DT01ACA200 2TB 3.5'' SATA3 hdd

8. COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU – 80+ BRONZE (RS550-AMAAB1-EU) τροφοδοτικο

9. LG 27EA63V-P 27'' LED MONITOR FULL HD BLACK οθονη

Συνολο 993.64 ευρω... καλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να συνδέεσαι ασύρματα; Υπάρχει κάποιος λόγος; Η ασύρματη σύνδεση είναι για όταν δεν έχεις άλλη επιλογή, δεν είναι άποψη ή "ευκολία". Και σε ξαναρωτάω, τι δεν σου αρέσει στη σύνθεση του @pnick ; για να σου απαντήσει συγκεκριμένα το ρωτάω. Σε κάρτα γραφικών μην πέσεις κάτω από την 760. Δεν κόβεις από κάρτα γραφικών σε pc που θα παίζει σοβαρά και games. Bγάλε τον i7 και βάλε i5 και ssd. Καλύτερα θα πηγαίνει το μηχάνημα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.