Jump to content



Βοηθεια για νεο PC!


Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Ποια η διαφορα μεταξυ του 4770K με τον 4770s??

2. Αυτη η dell που εχει αναλυση σαν του mac, ειναι απλως καλυτερη απο την 1080 οταν παρακολουθεις απο κοντα?

3. Με την dell την 27 εφοσον εχει μεγαλη διαφορα απο την lg που σας εδειξα ποιος amd αντι για intel θα μου εκανε??

Link to comment
Share on other sites

1. O 4770k είναι ξεκλείδωτος και υπερχρονίζεται. O 4770s έχει χαμηλότερο base clock (3.1 vs 3.4GHz) και χαμηλότερο TDP. Η θερμική του συμπεριφορά είναι κάπως καλύτερη.

2. Εννοείται. Η πυκνότητα των κουκίδων της οθόνης είναι πολύ μεγαλύτερη σε μια 27άρα με ανάλυση 1440 από ό,τι σε μία με 1080p. Μπορείς να το καταλάβεις και μόνος σου αν φανταστείς ότι στην ίδιο μήκος μιας διάστασης της οθόνης υπάρχουν περίπου 40% περισσότερα pixels. Συνολικά σε όλο το εμβαδό, υπάρχουν περισσότερα κατά 80% pixels.

3. Αν πάς σε AMD θα πάρεις τον https://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320-Box.html?keyphrase=8320 με μια μητρική https://www.skroutz.gr/s/344340/Gigabyte-GA-990XA-UD3.html και μια καλή ψύκτρα των 60-70€ (ΣΥΝΟΛΟ και τα 3 γύρω στα 280-290€) και θα υπερχρονίσεις τον 8320 στα 4.4 περίπου. Αν το σκέφτεσαι έτσι, κάτι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα υπολογισμους και βγηκαν τα εξεις:

1.ποντικι 55 €

2.πληκτρολογιο 43 €

3.κουτι 79 €

4. Μητρικη 77€

5. Ram 77€

6. Τροφοδοτικο 68€

7. Γραφικα 231 €

8. Επεξεργαστης 175€ i5/ 302€ i7

9.ssd 76€

10. Hdd 73€

11. Οθονη 261€ 24"/ 497€ 27"

12. Ψυχτρα???

Αρα συνολικα:

• i5 + 27" : 1451€

•i5 + 24" : 1215€

•i7 + 27" : 1578€

•i7 + 24" : 1342€

Συμπερασμα: πολλα λεφτα! Αν φανταστεις οτι μπορω να διαθετω καπου στα 50€/ μηνα για τις δοσεις χωρις να σκεφτουμε οτι παιζει να υπαρχουν τοκοι θα πληρωνω πανω απο 2.5χρονια. Δεν ξερω αν ειμαι σε φαση να κανω κατι τετοιο οποτε....? Δεν ξερω κατα ποσο γινετε να ριξουμε κιαλο την τιμη ακομα και αν βαλουμε εναν amd αντι για i7...καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Ναι!! Πολλα! Αλλα!... ξερετε κανενα καταστημα με δοσεις τυπου τραπεζα.. ; δηλαδη οχι με πιστωτικη? Η μονη πιστωτικη που μπορω να βρω ειναι χρεωστικη που δεν ξερω κατα ποσο γινετε ετσι... ξερετε τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάτι που να σε ενδιαφέρει. Κωτσόβολος και Ηλεκτρονική δεν μπορούν να σου προσφέρουν κάτι σχετικό. Τα άλλα καταστήματα κάνουν με δόσεις πιστωτικής από όσο ξέρω. Το pc σου το έδωσες ήδη; Δηλαδή, βασίστηκες στην υπόθεση ότι θα μπορέσεις να πάρεις κάτι με δόσεις και το υποσχέθηκες;

Μια καλύτερη λύση θα ήταν να φτιάξεις το pc κομμάτι-κομμάτι πάνω στο παλιό και όταν τελειώσεις να το δώσεις. ΑΥτό όμως μόνο εσύ ξέρεις να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα υπολογισμους και βγηκαν τα εξεις:

1.ποντικι 55 €

2.πληκτρολογιο 43 €

3.κουτι 79 €

4. Μητρικη 77€

5. Ram 77€

6. Τροφοδοτικο 68€

7. Γραφικα 231 €

8. Επεξεργαστης 175€ i5/ 302€ i7

9.ssd 76€

10. Hdd 73€

11. Οθονη 261€ 24"/ 497€ 27"

12. Ψυχτρα???

Αρα συνολικα:

• i5 + 27" : 1451€

•i5 + 24" : 1215€

•i7 + 27" : 1578€

•i7 + 24" : 1342€

Συμπερασμα: πολλα λεφτα! Αν φανταστεις οτι μπορω να διαθετω καπου στα 50€/ μηνα για τις δοσεις χωρις να σκεφτουμε οτι παιζει να υπαρχουν τοκοι θα πληρωνω πανω απο 2.5χρονια. Δεν ξερω αν ειμαι σε φαση να κανω κατι τετοιο οποτε....? Δεν ξερω κατα ποσο γινετε να ριξουμε κιαλο την τιμη ακομα και αν βαλουμε εναν amd αντι για i7...καμια ιδεα???

Με AMD σε βαθος χρονου θα δωσεις τα λευτα στη ΔΕΗ, ειδικα αν τρεχεις αυτες τις εφαρμογες πολλες ωρες καθημερινα... Τα λευτα οντως ειναι πολλα, γιαυτο i5+24" και μπορεις να κοψεις κατι ψιλα απο κουτι και να πας σε GTX660 απο γραφικα.

Επισης μονο με πιστωτικη μπορεις να κανεις αγορες με δοσεις. Δεν γινεται αλλιως.

Το πλαισιο νομιζω εχει και ατοκες, για κοιτα το.

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαξω περισσοτερο για το τι μπορω να κανω με τα χρηματα. Ενος φιολου ο πατερας εχει καταστημα για υπολογιστες οποτε ισως μπορεσω να κανω καμια συμφωνια... περα απο αυτο στην λιστα μου δεν εχω ψυχτρα... εχω διαβασει κατι οτι η υδροψυξη ειναι καλυτερη απο τα απλα... ποια συσκευη θα τεροιαζε στο προυγουμενο list που καταληξαμε?

Link to comment
Share on other sites

Υδρόψυξη παίρνουν όσοι κάνουν δυνατό overclocking. Δεν χρειάζεται σε τέτοιο σύστημα. Η 212 EVO που σου πρότεινα σε προηγούμενο μήνυμα είναι παραπάνω από καλή για αυτό που θές και οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Αν φανταστεις οτι μπορω να διαθετω καπου στα 50€/ μηνα για τις δοσεις χωρις να σκεφτουμε οτι παιζει να υπαρχουν τοκοι θα πληρωνω πανω απο 2.5χρονια.

Ποτέ, μα ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν αγοράζουμε υπολογιστή με δόσεις. Ποτέ!

Λες, ότι θα πληρώνεις 2.5 χρόνια και αυτά χωρίς τόκους. Εγώ σου λέω ότι κατεβάζεις την τιμή, ανεβάζεις τη δόση και σου βγαίνει να πληρώνεις για 2 χρόνια. Άρα θα δώσεις πχ 1500€

Όταν θα έχεις δώσει τα μισά, δηλαδή τα 750€, θα έχεις να δώσεις άλλα 750€ και τότε, τα 9/10 components, ειδικά motherboard, memory, cpu, vga, θα τα βρίσκεις τόσο φθηνά που θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Θα χρωστάς 750€ και με τόσα θα παίρνεις σχεδόν όλο το μηχάνημα από την αρχή, ίσως και καλύτερο. Been there, done that.

Υπολογιστή και γενικότερα πράγματα τεχνολογίας, το πολύ μέχρι 6 άτοκες.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ, μα ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν αγοράζουμε υπολογιστή με δόσεις. Ποτέ!

Λες, ότι θα πληρώνεις 2.5 χρόνια και αυτά χωρίς τόκους. Εγώ σου λέω ότι κατεβάζεις την τιμή, ανεβάζεις τη δόση και σου βγαίνει να πληρώνεις για 2 χρόνια. Άρα θα δώσεις πχ 1500€

Όταν θα έχεις δώσει τα μισά, δηλαδή τα 750€, θα έχεις να δώσεις άλλα 750€ και τότε, τα 9/10 components, ειδικά motherboard, memory, cpu, vga, θα τα βρίσκεις τόσο φθηνά που θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Θα χρωστάς 750€ και με τόσα θα παίρνεις σχεδόν όλο το μηχάνημα από την αρχή, ίσως και καλύτερο. Been there, done that.

Υπολογιστή και γενικότερα πράγματα τεχνολογίας, το πολύ μέχρι 6 άτοκες.

Μια καλύτερη λύση θα ήταν να φτιάξεις το pc κομμάτι-κομμάτι πάνω στο παλιό και όταν τελειώσεις να το δώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος λές για 50 ευρώ το μήνα και μηχάνημα πανάκριβο. Κοινώς δεν υπάρχει σάλιο. Στη θέση σου θα έκανα υπομονή να μαζέψω τα μισά και να χτυπήσω used parts σε καλή τιμή. Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε δικαιο περι δοσεων. Αλλσ και τον προυγουμενο υπολογιστη μου τον πηρα με δοσεις... δεν νωμιζω οτι 2 χρονια ειναι ειναι παρα πολλα... οσο για το οτι θα πεσουν οι τιμες και θα χτυπαω το κεφαλι μου ειναι κατι αναποφευκτο με την τεχνολογια... οτι μα οτι και αν παρεις σε λιγο θα εχει την μιση τιμη και θα κανει τα ιδια πραγματα. Το θεμα ειναι οτι τωρα χρειαζομαι νεο pc μιας και ετοιμαζομαι να παω φοιτητης οποτε θα τον χρειαστοω συγουρα... η αρχικη μου σκεψη ειναι να αγορασω αυτον, και οταν θα βγει κατι τοσο καλυτερο που πλεον αυτο που εχω δεν θα μπορει να συμβαδισει με αυτα που χρειαζομαι... κοιταμε για αναβαθμιση η κατι τετοιο... συμφωνειτε;

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής που χρειάζεσαι σαν φοιτητής είναι των 500€

Από εκεί και πέρα, πληρώνεις την κ@λα σου και τα παιχνίδια.

Είχα πάρει υπολογιστή με 900€ σε 12 δόσεις. Μιλάμε μόνο μητρική, cpu, vga, μνήμες.

Όταν είχα εξοφλήσει τα 450€ (άτοκα), το ίδιο σύστημα το έπαιρνες με 430€. Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ αισθανόμουν πολύ ηλίθιος να πληρώνω κάτι ακριβότερα από ότι έχει, ενώ είχα ήδη δώσει μια φορά το κόστος του.

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα λαπτοπακι .... ειδικα αμα εχεις περασει σε αλλη πολη . πιο χρησημο θα φανει

τι εχεις περασει ?

και οπως λενε .... ΠΟΤΕ δοσεις , εκτος αμα θελεις να νιωθεις κοροιδο τον 2ρο μηνα , χιλιες φορες τα μεταχειρισμενα

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει το θεμα του οικονομικου να το επεξεργαστω...

αλλο: ποια η διαφορα αυτης της καρτας ASUS GT630-2GD3 2GB PCI-E RETAIL -

με αυτην ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL -

υπαρχει διαφορα 150 ευρω... ουσιαστικα ρωταω αν γινετε να βρω φτηνοτερα τα παρτς απο αυτα του αρχικου προυπολογισμου... και οι δυο καρτες 2gb ειναι οποτε γτ η μια και οχι η αλλη??? Με αυτην την λογικη θα μπορουσα να μειωσω πολυ το κοστος αλλαζοντας αντιστοιχα το τροφοδοτικο, την μνηνη κτλ...

Link to comment
Share on other sites

οπαααα κατσεεεεε

καταρχας δεν ξερεις τι θελεις , τι χρειαζεσαι , και τι μπορεις να παρεχεις .

πολυ απλα δεν παιρνεις pc , οχι τωρα

μεχρι τον σεπτεμβριο , ποιος ζει και ποιος πεθαινει , μπορει να χεις περασει σε καμια γραφιστικη , η μπορει να εχεις κοπει παταγοδος . Οποτε οσες "αναγκες" περιγραφεις τωρα , δεν λενε τιποτα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.