Jump to content



Βοηθεια για νεο PC!


Recommended Posts

Δεν θα περασω γραφιστικη γτ δεν θα την δηλωσω. Οσο για το pc αυτα πιστευω οτι χρειαζομαι για να μην με απασχολει για καιρο το πως παν τα πραγματα μεσα στο κουτι... αν με καταλαβαινεις.. ενοω ενα αξιοπιστο μηχανιμα με καλες επιδοσεις που να μην σκεφτεσε συνεχεια αν θα μου κανει αυτο η οχι... απλως να τα κανει ολα! Laptop δεν παιρνω με τιποτα. Τα μισω... παντα ειχα σταθερο και παντα θα εχω... ξερω πολλους φοιτητες με σταθερο υπολογιστη... δεν ειναι προβλημα o desktop... για το θεμα της μεταφορας που θα χρειαζοταν το λαπτοπ θα εχω ενα ταμπλετ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όσο πιο "αργά" πάρεις το pc που χρειάζεσαι τόσο κερδίζεις σε specs ή σε τιμή. Αν δε ξέρεις τη διαφορά ανάμεσα στις 2 κάρτες γραφικών καλύτερα να πάς σε μια οικονομικότερη λύση όπως λένε τα παιδιά πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα περασω γραφιστικη γτ δεν θα την δηλωσω. Οσο για το pc αυτα πιστευω οτι χρειαζομαι για να μην με απασχολει για καιρο το πως παν τα πραγματα μεσα στο κουτι... αν με καταλαβαινεις.. ενοω ενα αξιοπιστο μηχανιμα με καλες επιδοσεις που να μην σκεφτεσε συνεχεια αν θα μου κανει αυτο η οχι... απλως να τα κανει ολα! Laptop δεν παιρνω με τιποτα. Τα μισω... παντα ειχα σταθερο και παντα θα εχω... ξερω πολλους φοιτητες με σταθερο υπολογιστη... δεν ειναι προβλημα o desktop... για το θεμα της μεταφορας που θα χρειαζοταν το λαπτοπ θα εχω ενα ταμπλετ...

τοτε τα προγραμματα που αναφερεις να τα βρασω , οσο για "αξιοπιστο μηχανιμα" , σε γενικες γραμμες , οτιδηποτε παρεις πανω απο 600-700 ευρο θα εισαι καλυμενος για αρκετα χρονια .

ενας αλλως παραγοντας ειναι , εσυ θα το πληρωσεις , η οι γονεις σου , γιατι ξερεις δεν ειναι οτι πιο ευκολο να πληρωνουν νοικια - ρευματα- χαρτζιλικια plus εναν υπερτιμημενο υπολογιστη που θεωρεις εσυ πως σου κανει

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουν ηδη πει αλλοι αλλα θα τα πω και γω:

1ον) Ενα pc των 600 ευρω θα καλυψει μια χαρα τις αναγκες σου. Δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις κατι που δεν θα το χρειαστεις πραγματικα, ποσο μαλλον αν δεν εχεις την πολυτελεια να το παρεις.

2ον) (και σημαντικοτερον) σαν φοιτητης καποια στιγμη θα χρειαστεις laptop.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουν ηδη πει αλλοι αλλα θα τα πω και γω:

1ον) Ενα pc των 600 ευρω θα καλυψει μια χαρα τις αναγκες σου. Δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις κατι που δεν θα το χρειαστεις πραγματικα, ποσο μαλλον αν δεν εχεις την πολυτελεια να το παρεις.

2ον) (και σημαντικοτερον) σαν φοιτητης καποια στιγμη θα χρειαστεις laptop.

εδω εγω που ειμαι ηλεκτρολογος , σε πολλα μαθηματα ενιωσα την αναγκη να ειχα μαζι μου ενα λαπτοπ , ειτε γιατι τα μηχανιματα των σχολων ειναι ΑΘΛΙΑ , ειτε λογο ασυμβατοτητας ( πχ , να σου διδασκουν autocad 2007 , και εσυ να εχεις την εκδοση 2013)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, καλό θα ήταν να συμπληρώνεται κάποια φόρμα με βασικές απαιτήσεις και προϋποθέσεις από τον ενδιαφερόμενο, ώστε να μη καθόμαστε να κάνουμε άσκοπες προτάσεις. Εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι και λίγο βλάξ που καθόμουνα και έγραφα...:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια συγνωμη αν σας απασχολουσα ασκοπα... παντως για εμενα οσα μου ειπατε μου φαινονται παρα πολυ χρησιμα και σας ευχαριστω... οσο για το τι χρειαζετε ενας φοιτητης διαφερει απο σχολες και γενικα ειναι πολλοι οι παραγοντες... ο " τομεας" μου ειναι οι επιστημες υγειας και πραγματικα σε τετοιες σχολες το λαπτοπ δεν χρειαζετε... ο κολλητος μου σπουδαζει φαρμαμευτικη και μου λεει το ιδιο... πολλοι μου το λενε για λαπτοπ αλλα εμενα δεν με βολετει και γενικα δεν μου αρεσει... οσο για τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη ισως οντως να βιαζομαι και να ζηταω πολλα, αλλα κυριως για αυτον τον λογο επελεξα να ζητησω βοηθεια απο καποιους σαν εσας για αποκτησω καποιες γνωσεις... ισως ειμαι πολυ απογοητευμενος απο τον υπολογιστη που ηδη εχω ο οποιος δεν κανει τιποτα.. τον αγορασα πριν 6 χρονια και απο πολυ αρχη δεν μπορουσα να παιζω οτι ολα τα παιχνιδια προ 5ετιας... ακομα και τωρα.. απλα προγραμματα οπως το camptasia studio το τρεχει με το ζορι...αλλου ο ηχος αλλου η εικονα και crush συνεχεια... προσπαθηστε λιγο να με καταλαβετε... :help:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν φταίς τόσο εσύ. Εσύ ψάχνεσαι και μαθαίνεις. Θα έπρεπε ίσως να υπάρχει μια δικλείδα στα θέματα που έχουν σχέση με το στήσιμο καινούργιου συστήματος. Κάποιες standard ερωτήσεις που πρέπει να γίνουν για την χρήση, το budget, τον τρόπο αγοράς κ.λπ.. Καλή διάθεση να βοηθήσουμε έχουμε όλοι όπως είδες. Απλά, αν το ξέραμε από την αρχή ότι πάς για δόσεις κ.λπ, κ.λπ. θα μιλάγαμε διαφορετικά σίγουρα.

Τέλος πάντων, και εγώ έμαθα να ρωτάω περισσότερα άλλη φορά πριν πιάσω κομπιουτεράκι από την μία και skroutz από την άλλη.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα πες τι ακριβως κανεις με αυτα τα προγραμματα και τι ελαχιστες απαιτησες εχεις, τι games παιζεις συνηθως, και φυσικα τι συστημα ειναι αυτο που εχεις και δεν ανταποκρινεται, και βασικοτερο : τι χρηματα μπορεις να διαθεσεις (κατα τη γνωμη μου χωρις δανεια και δοσεις και μαλ...ες... ενα pc θες οχι βαπορι ουτε εργοστασιο )

Υπαρχει περιπτωση ακομα και με 3-4 κατοσταρικα να μπορεις να απογειωθεις σε σχεση με το τι εχεις τωρα, και να σε καλυπτει...

Ασε τους i7 και τις υδροψυξεις, στη φαση που εισαι και κοιτα για πιο Γηινα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που εχω τωρα ειναι ενας quest με intel core 2 duo δυα 2.4Ghz, ram 2gb και αν δεν κανω λαθος καρτα γραφικων 128mb. Εχει εναν hdd σκληρο στα 300gb... απο οθονη μια 20" samsung...

παιχνιδια αυτον τον καιρο δεν παιζω... αλλα επαιζα παλια line age και κολλουσε... θα αρχισω final fantasy,bioshock και σιγουρα πολλα ακομα μολις βρω ελευθερο χρονο. Απο προγραμματα εχω μεχρι τωρα photoshop το οποιο καλλουσε που και που αλλα το μεγαλυτερο προβλημα το εχω με το camptasia studio που κολλαει παρα παρα πολυ... γενικα κανω πολλες επεξεργασιες βιντεο και σκοπευω να μαθω after efdects και sony vegas για να κανω ακομα καλυτερα βιντεο... αυτα ουσιαστικα... να μπορω δηλαδη να παιζω παιχνιδια με καλα γραφικα και να σηκωνει ενα after effects...

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε νέα πόλη, θα έχεις διάβασμα. Όταν δε διαβάζεις θα κάνεις νέες παρέες και θα κυνηγάς γκόμενες :p. Είσαι σίγουρος οτι θές ένα δυνατό pc που να.. παίζει "καλά" τα games? (Ερώτηση παγίδα!) ;)

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxax!! Ολα αυτα + gaming...!! Βασικα εχω ή ειχα σκοπο να παρω το καινουργιο pc αμεσως μετα τις πανελληνιες για να πορωθω το καλοκαιρι... με αυτα και με εκεινα να αφησω το i7 και ολα αυτα και να παρω τι??:red:

Link to comment
Share on other sites

Οκ και το φθηνότερο i3 να πάρεις θα είσαι άπειρες φορές καλύτερος από τη σακαρακα και που έχεις τώρα.

Επίσης αν πας AMD θα πάρεις ακόμα περισσότερες επιδόσεις στα ίδια χρήματα, η μπορεί να ρίξεις το κόστος. Κάποια parts μπορεί να τα βρεις μεταχείρισμενα ( πχ έχω δει gtx580 με 150 ευρώ η οποία ήταν high end κάρτα και άνετα παίζει τα περισσότερα παιχνίδια σε max )

Πες λοιπόν καλύτερα πόσα χρήματα θες να διαθέσεις (χωρίς τράπεζες και βλακειες) και μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε πολύ καλές επιλογές (έτσι κι αλλιώς οτιδήποτε σύγχρονο πάρεις θα είναι i7 με 290x στα μάτια σου μπροστά στο σύστημα που ζεις τωρα)

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα διαθεσο τουλαχιστον 500 εως 1000 ευρω... θελω κατι οπως λετε να με καλυπτει τωρα αλλα να εχει δυνατοτητα αναβαθνισης στο μελλον( οχι απαραιτητα μακρινο) οταν αυξηθουν οι αναγκες μου... πιστευω παντως οτι ανεξαρτητα απο το τι θα βαλω στο κουτι, η οθονη θα πρεπει να ειναι μια και καλη γτ δεν γινετε να αλλαζω οθονες... οποτε αν σκεφτεις οτι η οθονη που θελω ειναι μια 27" στα 470 ευρω μπορω να διαθεσω αλλα 500 για τα υπολοιπα... περιμενω την προταση σου!

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του iMac 27 σου φάνηκε φοβερή γιατί είναι 1440p και όχι 1080p ανάλυση που κοιτάς εσύ. Στα 1080p εξίσου φοβερή θα σου φαινόταν μια ultrasharp 24άρα.

Αφού αγοράζεις με δόσεις (...ο Θεοδόσης :p) και εφόσον η χρήση σου είναι ερασιτεχνική δες τί μπορούμε να κάνουμε με όριο τα 1300€, αλλά θα πάμε σε i5.

1. Κουτί: COOLERMASTER RC-550M-KKN1 SILENCIO 550 MATTE BLACK - 79,3€

2. Μητρική: ASROCK H87 PRO4 RETAIL - 77,28€

3. Επεξεργαστής: INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ LGA1150 - BOX - 175,5€

4. Μνήμες: CRUCIAL BLT2CP4G3D1608DT1TX0CEU 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ BALLISTIX TACTICAL DUAL CHANNEL KIT - 77€

5. Τροφοδοτικό: COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU 68,9

6. ssd: SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - 76.9

7. Κάρτα γραφικών: ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - 231,9€

ΣΥΝΟΛΟ: 786,78€

hdd χρησιμοποιείς τον παλιό σου για backup (υποθέτω ότι έχεις) όπως και το οπτικό μέσο, αν το χρειάζεσαι.

Οθόνη κοιτάς αυτήν DELL ULTRASHARP U2713HM 27" MONITOR WITH LED DETAILS - στα 497,1€ (εφόσον σου έκατσε η 27άρα) ειδάλλως κοιτάζεις αυτήν DELL ULTRASHARP U2414H 23.8'' LED MONITOR FULL HD BLACK - και βάζεις στο pc σου κορυφαίο επεξεργαστή, όπως τον 4770 και ρίχνεις το κόστος αρκετά στο σύνολο.

Με την 27άρα dell και i5 βγαίνει σύνολο 1283,88€.

Με την 24άρα dell και i7 βγαίνει σύνολο 1142,08

Edit: Τώρα είδα ότι δεν έχεις hdd και οπτικό. Υπολόγισε στα παραπάνω ποσά άλλ 65€ χοντρικά και για τα δύο.

Σου έχει βγάλει εδώ εξαιρετική σύνθεση ο [MENTION=31462]pnick[/MENTION] στα λεφτά που θέλεις ακριβώς. Τι δεν σου αρέσει από την παραπάνω σύνθεση;

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι με μια οθόνη 1440p χρειάζεσαι περισσότερη δύναμη για να παίξεις ένα παιχνίδι στα ίδια details και fps σε σχέση με μια 1080p

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ηλικρινης δεν εχω καταλαβει ακομα πληρως γιατι πρεπει να παρω την 27" με τα 500 ευρω και οχι μια απλη 27" με 250? Μου ειπατε και πριν οτι εχει διαφορα στην ποσοτητα των pixels αλλα ειναι τοσο εμφανης η διαφορα; γτ 250 ευρω ειναι μεγαλη διαφορα!:look:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα καταλάβεις ποτέ την διαφορά αν δεν δεις από κοντά μια 27αρα 1440p και μια 27αρα 1080p. Στο μπάτζετ σου δεν χωράει επουδενί 1440p 27αρα, όχι για μόνο για το κόστος της, αλλά επειδή όπως πολύ σωστά σου είπε ο [MENTION=1666]FrOsT[/MENTION] χρειάζεσαι και άλλη κάρτα γραφικών μετά για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. 27αρα γενικά γιατί θέλεις; Η 24αρα σου φαίνεται μικρή;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.