Jump to content



SEO για ιστοσελίδα


Recommended Posts

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι ένα ξερό "Ναι, υπάρχει κάποιος που ασχολείται με SEO" ή "Ναι, ξέρω κάποιον που ασχολείται με SEO" :p

Σοβαρά τώρα, γιατί δεν ρωτάς απευθείας αυτό που θέλεις να μάθεις;

Το SEO δεν έχει κάθετους κανόνες, έχει κάποια ground rules ωστόσο, ξέρω κάποια κι εγώ, αλλά φαντάζομαι και αρκετοί εδώ μέσα για να πάρεις κάποιες πληροφορίες. :T:

Μεταφέρω το θέμα σου σε σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει κάνει ένας φίλος μια ιστοσελίδα και θέλει να βγαίνει στο Google στα πρώτα αποτελέσματα. Εγώ δυστυχώς δεν ξέρω και δε μπορώ να τον βοηθήσω, θέλω να μάθω αν αυτό που ζητάει γίνεται και αν μπορεί κάποιος να το αναλάβει. Γι αυτό και το άνοιξα στο off topic.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

WordPress.com — Ξεκινήστε δωρεάν blog εδώ και με την μία ξεπέρασες τα πάντα που έχουν να κάνουν με επιπρόσθετο SEO σε άλλες πλατφόρμες.

Αλλά το θέμα είναι τι είδους σελίδα θέλει να κάνει ο φίλος σου.

Για χαβαλέ? Κατάστημα? Forum? Κάτι άλλο?

Γενικά το SEO έιναι κάτι που θέλει συνέχεια διάβασμα και συνέχεια αλλάζει.

Υπάρχουν κάποιοι "κανόνες" αλλά αυτοί έιναι βασικοί και επειδή σχεδόν όλοι

τους τηρούν, δεν αλλάζει κάτι.

Εάν θέλει να ασχοληθεί στα σοβαρά θα πρέπει να έιναι 24/7 πάνω από ένα

white paper της Google και να διαβάζει και κάθε φορά που αλλάζει κάτι

να αλλάζει όλη την σελίδα. Όρεξη να έχει και ώρα να τρώγεται... :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 5/6/2014 at 2:31 PM, GoriLLakoS said:

WordPress.com — Ξεκινήστε δωρεάν blog εδώ και με την μία ξεπέρασες τα πάντα που έχουν να κάνουν με επιπρόσθετο SEO σε άλλες πλατφόρμες.

Αλλά το θέμα είναι τι είδους σελίδα θέλει να κάνει ο φίλος σου.

Για χαβαλέ? Κατάστημα? Forum? Κάτι άλλο?

Γενικά το SEO έιναι κάτι που θέλει συνέχεια διάβασμα και συνέχεια αλλάζει.

Υπάρχουν κάποιοι "κανόνες" αλλά αυτοί έιναι βασικοί και επειδή σχεδόν όλοι

τους τηρούν, δεν αλλάζει κάτι.

Εάν θέλει να ασχοληθεί στα σοβαρά θα πρέπει να έιναι 24/7 πάνω από ένα

white paper της Google και να διαβάζει και κάθε φορά που αλλάζει κάτι

να αλλάζει όλη την σελίδα. Όρεξη να έχει και ώρα να τρώγεται... :p

+1 στον προλαλλήσαντα. Πρέπει να διευκρινήσεις τι ακριβώς είναι η ιστοσελίδα σε πρώτη φάση να ξέρουμε για ποιό πράγμα μιλάμε. Επίσης μην πιστεύεις τον μύθο ότι υπάρχει SEO configuration που θα σε βγάλει στα πρώτα αποτελέσματα αναζήτησης της Google. Υπάρχουν δεκάδες παράγοντες που το επηρρεάζουν αυτό , και η Google μέρα με την μέρα φροντίζει να το κάνει δυσκολότερο και πιο πολύπλοκο.

 

Επίσης η Google δεν είναι το ιντερνετ. Είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του ναι , αλλά δεν το ορίζει και δεν της ανήκει. Υπάρχουν πολλές τακτικές που μπορούν να σου εξασφαλίσουν μια θέση ψηλά ( όχι απαραίτητα στην πρώτη σελίδα ) , αλλά μην έχεις τρελές προσδοκίες από την πρώτη μέρα. Απαιτεί χρόνο , υπομονή , επιμονή και στρατηγική για να καταταγείς ψηλά. 

 

Τέλος η ερώτηση σου στην ρίζα της παραβαίνει το πρώτο και σημαντικότερο κανόνα της Google. Μην δημιουργείς σελίδες/περιεχόμενο απλά για να καταταγείς ψηλά στις μηχανές αναζήτησης , αλλά για να προσφέρεις πολύτιμες πληροφορίες και αξία στον επισκέπτη. Give it a thought.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.