Jump to content



Career Opportunities


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολη την ομορφη παρεα του λαμπ :) Ειμαι 19 στα 20 και σπουδαζω ηλεκτρονικος μηχανικος στην Αγγλια (Electronics Engineering). Μιας και δεν θελω ποτε να μενω στασιμος και να εχω οσα περισσοτερα εφοδια μπορω και γενικα να εχω ανοιχτες πορτες σε διαφορους τομεις, θα ηθελα τις συμβουλες σας ως προς τι πιστευετε πως θα ηταν ενα καλο πτυχιο να εχεις στα χερια σου. Εννοω πτυχια οπως MS Office Cisco και τετοια. Ειμαι ηδη κατοχος ΜS Office, Comptia A+ Soft./Hard. Technician και επιπλεον εχω στα χερια μου το πτυχιο Comptia Network+ . Ξερω πως δεν γινεται ουτε να αποκτησω ολα τα πτυχια της πληροφορικης αλλα ουτε να ειμαι καλος σε ολα. Επισης ξερω πως για να βρεις δουλεια θελει να εχεις εμπειρια και δεν μετρανε τοσο τα πτυχια. :) Καθε αποψη ευπροσδεκτη :)

ΥΓ: Δεν ξερω αν το θεμα το ανοιξα σε σωστη κατηγορια γι αυτο αν ειμαι σε "λαθος νερα" ας με ενημερωσει καποιος admin :) Σας ευχαριστω πολυ ολους :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι σου αρέσει εκεί θα στο στοχεύεις όπως πολύ καλά είπε ο από πάνω. Θες δίκτυα? Ξεκίνα με ccna.

Θες Windows servers? Mcitp

Κλπ

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ και τους δυο για τις απαντησεις σας :):) Απλα σκεφτομαι πως ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα σημερα, που δεν ξερεις τι σου ξημερωνει η αυριανη ημερα σκεφτομαι το κατα ποσο ειναι καλο να εχεις πολυ μεγαλη ειδικευση σ ενα μονο τομεα σε αντιθεση με το να εχεις αρκετες γνωσεις σε διαφορους τομεις οπως ειπατε πχ δικτυα, servers databases :) Φιλε swatoner κοιταξα για το ccna που λες. Απλα ειδα οτι υπαρχουν παρα πολλα ακομα πτυχια ccna :/ πχ wireless, routing and switching, security...Υπαρχει το βασικο ccna και απλα μετα επιλεγεις και κλαδους ? Πως πανε τα πραγματα ? :) Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας :)

Link to comment
Share on other sites

μην με παρεις για κακο , αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα τετιου τυπου προβληματισμους να τους αναφερεις σε ενα φορουμ που ειναι πιο εξειδικευμενο με το επαγγελμα ? (ηλεκτρονικα τζι αρ ας πουμε? )

περα απο αυτο , οπως προ-αναφερθηκε , ξεκινα με οτι αγαπας , αμα δεν σαρεσει κατι , δεν προκιτε ποτε να γινεις πραγματικα καλος σε αυτο . Και δεν νομιζω πως υσχιει το "τι μου ξημερωνει αυριο " , αμα εισαι ΚΑΛΟΣ σε αυτο που κανεις , το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μεινεις στην ακρη , οτι και να νε αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκοπο να μεινεις Αγγλια οκ...

Αν εχεις σκοπο να επιστρεψεις και να εργαστεις Ελλαδα το μεγαλυτερο προσον ειναι η ημημαθεια, μαζι με λιγο γλυψιμο και προφιλ "καλο παιδι" (πληρη αμαθεια δε λεει γιατι δε βγαινει η δουλεια... Αν παλι γινεις τερας γνωσεων εχεις να φας τσιμενταρισμα που θα ναι ολο δικο σου)...

Βεβαια το καλο ειναι πως μεχρι να φτασεις σε ενα επαγγελματικο επιπεδο που να εχεις απαιτησεις θα εχει ξεσκαρταρει λιγο η γεννια των αχρηστων που οριζουν την αγορα...

Τωρα οσο για την ερωτηση σου, εξαρταται αποκλειστικα απο το τι σε ενδιαφερει και με τι θελεις να ασχοληθεις.

αν δεν εχεις κατασταλαξει, απλα παιρνεις τα βασικα.

Πιστοποιηση cisco χμμμ... να μη σε παρω στο λαιμο μου, αλλα εχω την αισθηση πως στο εγγυς μελλον θα αρχισει να χανει την αξια της αφου εχουν αρχισει να απλοποιουνται τα πραγματα, αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη εκτιμηση (μπορει να πεφτω και εξω, δεν ειμαι μελλοντολογος ουτε προφητης, και στην τελικη ακομα κι αν πεσουν οι χρεωσεις ειναι κατι που προσθετει κυρος)

Επισεις αναλογα πως θες να ασχοληθεις καλο ειναι (ασχετα αν παρεις χαρτι η οχι, ακομα και για παρτυ σου, για να μην πληρωνεις τριτους) να κανεις και κανα σεμιναριο cad (η εστω λιγο διαβασματακι και πρακτικη)

περα απο αυτο , οπως προ-αναφερθηκε , ξεκινα με οτι αγαπας , αμα δεν σαρεσει κατι , δεν προκιτε ποτε να γινεις πραγματικα καλος σε αυτο . Και δεν νομιζω πως υσχιει το "τι μου ξημερωνει αυριο " , αμα εισαι ΚΑΛΟΣ σε αυτο που κανεις , το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μεινεις στην ακρη , οτι και να νε αυτο .

Πετρο δυστυχως θα διαφωνισω...

Αμα εισαι πολυ καλος σε κατι υστερεις στα υπολοιπα, κι ενα απο τα υπολοιπα ειναι το να μπορεις να κλεινεις καλες συμφωνιες, και να ολοκληρωνεις τις δουλειες σου! (μια δουλεια δεν ολοκληρωνεται οταν παραδιδεται, αλλα οταν πεφτει και το τελευταιο σεντ απο τα συμφωνηθεντα, κι αυτο φυσικα σε λογικους χρονους).

Γενικα αν δεις τι παιζει, οσοι βρισκονται πιο πανω απο σενα στην κοινωνικη πυραμιδα (κοινωνικο-οικονομικη μαλλον) εχουν στην πλειοψηφια τους πολυ λιγοτερες γνωσεις, και πιο πανω ακομα λιγοτερες κοκ

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

κατά πάσα πιθανότητα, οτι και να κάνεις μάλλον μονο σε γνωστό θα δουλέψεις.

Μην βλέπω τέτοια...και το λαικ ο άλλος από κάτω...έτσι δεν πάμε μπροστά ξεκολλάτε .από το πουθενά δουλεύω στον μεγαλύτερο όμιλο διαγνωστικών στην Ελλάδα και παγκοσμίως...από το πουθενά πραγματικά. ικανότητες θέλει και τύχη.Θα πεις σε έναν νέο που ξεσκίζεται στο διαβασμα και την προσπαθεια οτι μονο με μεσον θα βρει δουλεια...ελεος

Έγινε επεξεργασία από Jimaki MBG
Link to comment
Share on other sites

κατά πάσα πιθανότητα, οτι και να κάνεις μάλλον μονο σε γνωστό θα δουλέψεις.

Όταν κάποιος ζητάει την γνώμη-βοήθεια σε κατι τόσο σημαντικό όπως είναι η επαγγελματική του σταδιοδρομία και όχι μόνο,αν δεν έχεις κατι να πεις για να τον βοηθήσεις καλύτερα να μην πεις τίποτα.Δεν θα το σχολίαζα καν κανονικά αλλά είδα οτι το παλικάρι είναι 19-20 χρονών και άμα βρεθούν 5-6 καραγκιόζηδες που θα το λένε τέτοιες χαζομάρες θα τον απογοητεύσουν.Δεν λέω οτι είναι απολύτως αξιοκρατικά τα πράγματα εκεί έξω καθως δουλεύω στον μεγαλύτερο όμιλο βιομηχανίας στην Ελλάδα και γνωρίζω,αλλά πίστεψέ με όταν ένας γουστάρει αυτό που κάνει πραγματικά και είναι ικανός δεν χάνεται ποτέ στον ιδιωτικό τομέα!

Φίλε αποστονικος ασχολήσου με αρκετά πράγματα τωρα που είσαι μικρός,αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση,και εξειδικεύσου με αυτό που σου αρέσει περισσότερο και είσαι καλύτερος!

Σαν ηλεκτρονικός που είσαι ρίξε και μια ματια στο Cad γιατι πάντα θα το βρίσκεις στην πορεία.Επίσης δες αν σε ενδιαφέρει και κάτι στον τομέα της Βιομηχανίας(βιομηχανικά δίκτυα-PLC-SQL-Scada).Στην Ελλάδα να ξέρεις λίγοι είναι που είναι πολύ ικανοί σε αυτά που σου ανέφερα!

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

Ακυρίλα φουλ τα 2 ποστ πιο πάνω...

Ημιμαθείς και γλύφτες ήταν αυτοί που μας έχουν φέρει εδώ που μας έφεραν. Συνεχίστε κι εσείς με αυτή τη νοοτροπία και τα λέμε... Λυπάμαι σε περίπτωση που έχετε παιδιά και τα διδάσκετε με τις ίδιες αρχές που γράψατε εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Ακυρίλα φουλ τα 2 ποστ πιο πάνω...

Ημιμαθείς και γλύφτες ήταν αυτοί που μας έχουν φέρει εδώ που μας έφεραν. Συνεχίστε κι εσείς με αυτή τη νοοτροπία και τα λέμε... Λυπάμαι σε περίπτωση που έχετε παιδιά και τα διδάσκετε με τις ίδιες αρχές που γράψατε εδώ!

Τι ακριβως εννοεις ειναι ακυριλα? Ναι δεν αντιλεγω αλλα η 3η προταση σου τι σχεση εχει?για ποια νοοτροπια μιλας?

Link to comment
Share on other sites

τώρα εγώ θα ξεκίναγα άλλη κουβέντα αλλά ας πάει από εκεί που μου ήρθε ...

σε ποιο έτος είσαι και πόσα χρόνια περίπου έχεις ακόμα ..... ?

Συνάδελφος είμαι και εγώ τρίτο έτος στο ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ εισακτέος το 2011 ...

τώρα για την ηλεκτρονική υπάρχουν πολοί τομείς που μπορείς να ασχοληθείς ....

Λογικά στην αγγλία είσαι κάτι του στηλ ΑΕΙ

Λίγο ψάξιμο που έκανα και είδα ότι τελικά δεν είδα ότι δεν είμαι τόσο τρελός ...

Στρατιωτικές εφαρμογές τρελά λεφτά αλλά εσόκληστος

Νανοτεχνολογία με ανθρώπινο εγκέφαλο και νευρώσεις ανθρώπινου οργανισμού

Γενικά αν μπορείς έναν άνρθωπο να τον κάνεις να δουλέψει (ακα προγραματίσεις σαν robot θα είναι μεγάλο επίτευμα) .... όπως αν μπορέσεις να καταφέρεις να δουλέψεις έναν εγκέφαλο επεξεργαστή όλα τα pc θα πάνε σκουπίδια την άλλη μέρα ...

Ρομποτική όπως βλέπεις στα anime Τεράστια mecha των 50 - 100 μέτρων που για να κινηθούν θέλουν να δημιουργήσεις μια νέα πηγή ένεργειας .....

Είδη έχετε ξεκινήσει και λέτε τι λέει τούτος εδώ μεθυσμένος είναι ....

για να μην παρεξηγηθώ όλα τα παραπάνω τα πιστεύω και θα ήθελα να είμαι πολύ στα project μέσα .... μερικά είδη γίνονται....

τρία πράγματα θέλω για να πω ότι έκανα κάτι στην ζωή μου ...

Δημιουργία τεχνιτού matrix αυτοπροβαλόμενο στο οπτικό νεύρο (θα έχεις μια μιρκοσκοπική συσκευή στο κεφάλι όπου θα μπορείς να λαμβάνεις εικονική πραγματικότητα από video games μέχρι chat , calling κλπ όλα αυτά στο κεφάλι σου )

Δημιουργία προηγμένης αναπτυξιακής ηλεκτρονικής συστηχίας η οποία να κλήσει την intel - amd - nvidia τις βαρέθηκα ....!

και τελευταίο και καλύτερο χρονομηαχνή !!!! να πάω πίσω στο παρελθόν και να πάω να βρω τον TESLA !!!

Τα ορθογραφικά θα τα διωρθώσω αύριο είμαι ξαπλωτός στα 2 μέτρα και γράφω στα τυγλά : + δεν γράφω από το main pc mou

επίσης apo αν διαβάζω καλά μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις να συγκρίνουμε και τα επίπεδα των σπουδών ....

Link to comment
Share on other sites

επίσης apo αν διαβάζω καλά μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις να συγκρίνουμε και τα επίπεδα των σπουδών ....

Εγω αυτο θα σχολιασω μονο, το τι ξερει ο καθενας δεν εχει να κανει με το προγραμμα σπουδων του, ουτε με το επιπεδο. Εχει να κανει με την ατομικη του προσπαθεια καθαρα. Μπορει να διαβαζεις ολη μερα και να ψαχνεσε στο ΤΕΙ αθηνας,αυτο θα σε κανει καλυτερο απο εναν του Stanford.(αυτο το εφερα ως υποτηθεμενο παραδειγμα,δεν ισχυει γιατι για να εισαι εκει δεν εχεις την επιλογη να μη διαβασεις, τεσπα). Παντως πιστευω οτι η προσπαθεια ειναι το παν. Σιγουρα ενα καλυτερο Πανεπιστήμιο ειναι εφοδιο αλλα οχι το παν. Γενικα οσο μπορειτε διαβαζετε καλο κανει... :) Και μπραβο που εχεις βλεψεις και ονειρα αν και σε μερικα εχω αλλη αποψη αλλα αυτο ειναι άλλο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων το πολυ διάβασμα δεν κάνει καλό στην σκέψη του ανθρώπου (να πέσεις και να λιώσεις να γίνεις ο καλύτερος σε σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο που το οποίο θα σου προσφαιρει καλά λεφτά ) άξιζει άραγε με το να γίνεις το ρομποτάκι τους, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να σκεφτείς έξω από το κουτί!

Κατε με Κουτι ειναι και οι γνώσεις που μας μαθαίνουν παντού δεν ξέρω πόσο πολύ έχετε προχωρήσει στα μαθήματα αλλά θα δεις το κάθε αυτού κοματι ηλεκτρονικών διατάξεων είναι 4-5 βασικά κυκλώματα και μετά ξεκινάς τις παραλλαγές όπως και στα φίλτρα κλπ κλπ

Είναι σαν να είσαι ένα τραίνο το οποίο πατάει σε ράγες και η μόνη επιτρεπτη κίνηση είναι ευθεία μπροστά ούτε αριστερά ούτε δεξιά.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις !

Και κάτι τελευταίο όταν τελειώσεις από εκεί και αποφασίσεις να γίνεις δάσκαλος σε κανένα πανεπιστήμιο εδώ 1ον δεν θα αναφέρεις που σπούδασες γιατί είναι σαν να λες εγώ εκανα και ερανα και εσείς εδώ λεχρειτες είσται άχρηστοι κλπ κλπ

2ον θα προσπαθείς να μην κόβεις όλον τον κόσμο για να γεμίσει το μάθημα.

3ον να σέβεσαι τον επιστημονικό κλάδο και να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος

4ον να είσαι πάντα χαμογελαστός

Τώρα είναι και η ώρα λίγο κάπως και γράφω ότι να με (με πιάνει το φιλοσοφηκο μου) !

Και κάτι ξεμπαρκο αν έχεις μια υλοποιησημη ιδέα σχέδιο η οτιδήποτε άλλο μην την κατοχειρωσεις μόνος σου θέλεις πλάτες....

Είχα φτιάξει το 2010 η το 2011 δεν θυμάμαι εδώ στο the Lab ένα θέμα για κατοχύρωση ευρησετεχνιας κλπ κλπ ολόκληρη μανούρα έξτρα λεφτά για δικηγόρους κλπ κλπ και πάει λέγοντας τι είχα σκεφτεί πήγαινε και ψάξε LG kai Samsung κιρτη οθόνη

Πάω να κοιμηθώ

Εσύ τι λες να ακολουθήσεις όπως κατάλαβες εγώ θέλω να γίνω ερευνητής....

From mobile phone ....

Link to comment
Share on other sites

Ακυρίλα φουλ τα 2 ποστ πιο πάνω...

Ημιμαθείς και γλύφτες ήταν αυτοί που μας έχουν φέρει εδώ που μας έφεραν. Συνεχίστε κι εσείς με αυτή τη νοοτροπία και τα λέμε... Λυπάμαι σε περίπτωση που έχετε παιδιά και τα διδάσκετε με τις ίδιες αρχές που γράψατε εδώ!

προσωπικα το ανεφερα ως παραπονο γι αυτα που βλεπω καθημερινα κι οχι ως συμβουλη.

Γενικα οσο οι "μεγαλες" εταιριες (που κοτρολαρουν την αγορα) ανηκουν ακομα στα πασοκοδημιουργητα λαμογια (γεννιες 50-60) οι υπολοιποι απλα χορευουμε στο ρυθμο τους... ενα γεγονος που νομιζω δε διαφωνουμε αφου ολοι το βιωνουμε ειτε δουλευουν καπου ειτε ειναι μικρομεσαιοι επιχηρηματιες (εκτος κι αν ο αλλος ειναι τοσο large οικονομικα που δεν εξαρταται απο κανεναν γυρω του).

Απο κει και περα, το θετικο -οπως ειπα- ειναι οτι σιγα σιγα ολοι αυτοι αποσυρονται... Το κακο ειναι οτι πολλοι απο αυτους αν και συνταξιοδοτουνται εξακολουθουν να δουλευουν γιατι δεν εχουν αλλο χομπυ εκτος απ τα λεφτα...

Γενικα η γεννια μας εφαγε χοντρο αγγουρι με ολα αυτα τα βληματα, και εξακολουθει να τρωει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ολο μου το σοι μια ζωη ψήφισε ΠΑΣΟΚ ,τους έχω ψηφίσει για τον άνωθεν λόγο δυο φορές.

Μεγαλώνοντας και διαμορφωνοντας άποψη ,δε θα μπορούσα να συμφωνήσω πιο πιο πολυ με το Nick74 .

Η αξιοκρατία στις δουλειές πάσης φύσεως ,εχει καταποντιστει στα τάρταρα ,εξαιτίας αυτου του κόμματος πρώτιστα ,και των αμέσως επομένων δευτερευόντως που ήξεραν τι έγινε και ποτε δεν ειπαν τιποτα στο λαο.

Εύχομαι τα νεότερα παιδιά ,να καταφέρουν να μπουν στον επαγγελματικό στίβο πριν τους πάρουν τα χρόνια .

Με την αγανάκτηση που εχουν για το συστημα του ρουσφετιού ,ελπίζω οτι θα ειναι οι πρώτοι που θα ξεφύγουν απο τη σαπια νοοτροπία των προγόνων τους.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION] γι αυτο το λογο ακριβως πιστευω οτι θα ειμαστε καλητερα οταν φυγει η γενια που κατεστρεψε την ελλαδα..και οτν λεω φυγει δεν εννοω οταν βγει στη συνταξη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.