Jump to content



Προβλημα με αυξηση της CPU


Recommended Posts

Αυτο συμβαινει αρκετες φορες οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου.Κανει ξαφνικη αυξηση της cpu και κολλαει το συμπαν για 4-5 δευτερολεπτα και μετα πεφτει κανονικα δεν ειναι θεμα λογισμικου μιας και εχω κανει και στο παρελθον παρα πολλα format και συνεχιζει να γινεται.Εκτος αυτου κατι επισης καταναλωνει την ram μου πεφτει σιγα σιγα,

Σε μια ωρα χρησης επεσε απο τα 15gb ram ελευθερη στα 3gb Και οταν φτασει στο 0 κολλαει το pc.Στις διεργασιες δεν υπαρχει τιποτα που να μου τραβαει τοση ram.Το βασικο μου προβλημα ειναι που κολλαει απιστευτα το μηχανημα.

Wn9mgZm.png

pc info

n4MUZVQ.png

Link to comment
Share on other sites

Στα Processes έχεις ενεργοποιήσει το show processes from all users?

Εκεί θα δεις τι ακριβώς σου "τρώει" cpu - ram

Ναι ενεργοποιημενο το εχω, και οχι δεν ειναι τιποτα εκει που να μου τρωει την ραμ.Η ραμ μου πεφτει σταδιακα μεχρι να μηδενιστει...Απλα πιστευω συνδεονται κατα καποιο τροπο και δεν ξερω τι το προκαλει....

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι δεν φαίνεται τίποτα, τότε μάλλον πρέπει να ασχοληθείς λίγο με το παρακάτω:

Download Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) for Windows® 8 from Official Microsoft Download Center

και να χρησιμοποιήσεις το Windows Performance Recorder μέσω του οποίου θα μπορέσεις να βρεις τι ακριβώς συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Hard disks: C: 111,5 GB

Hard disks free: C: 26,0 GB

Ο δίσκος συστήματος είναι SSD 120GB;

Αν και δεν έχω SSD (ακόμα!) λένε πως πρέπει να έχεις περίπου 30% ελεύθερο χώρο.

Μήπως να τον "ξαλάφρωνες" λίγο; Μήπως και σε βοηθήσει (με τα κολλήματα);

Παρατήρηση 1)

BIOS info: xxxx_ASUS_xxx

Motherboard: Asrock 990FX extreme 3

Asrock μητρική με BIOS από την Asus???

Παρατήρηση 2)

Βλέποντας την CPU support list της 990FX extreme 3, δεν βλέπω τον 8350!!! Το σύστημά σου το έχεις καιρό; Δουλεύει εντάξει (εκτός το πρόβλημα που αναφέρεις);

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος συστήματος είναι SSD 120GB;

Αν και δεν έχω SSD (ακόμα!) λένε πως πρέπει να έχεις περίπου 30% ελεύθερο χώρο.

Μήπως να τον "ξαλάφρωνες" λίγο; Μήπως και σε βοηθήσει (με τα κολλήματα);

Παρατήρηση 1)

Asrock μητρική με BIOS από την Asus???

Παρατήρηση 2)

Βλέποντας την CPU support list της 990FX extreme 3, δεν βλέπω τον 8350!!! Το σύστημά σου το έχεις καιρό; Δουλεύει εντάξει (εκτός το πρόβλημα που αναφέρεις);

Μαλλον αυτο φταιει. Στην αρχη ηταν στη λιστα και ο 8320 και ο 8350 αλλα μετα τους αφερεσαν. Δεν εχει αρκετα δυνατη τροφοδοσια για τον επεξεργαστη η συγκεκριμενη μητρικη (4+1 power phase design :hang2:) και μαλλον γι' αυτο γ@@@ται ο Διας...

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος συστήματος είναι SSD 120GB;

Αν και δεν έχω SSD (ακόμα!) λένε πως πρέπει να έχεις περίπου 30% ελεύθερο χώρο.

Μήπως να τον "ξαλάφρωνες" λίγο; Μήπως και σε βοηθήσει (με τα κολλήματα);

Παρατήρηση 1)

Asrock μητρική με BIOS από την Asus???

Παρατήρηση 2)

Βλέποντας την CPU support list της 990FX extreme 3, δεν βλέπω τον 8350!!! Το σύστημά σου το έχεις καιρό; Δουλεύει εντάξει (εκτός το πρόβλημα που αναφέρεις);

A)Nαι ssd 120 gb pci-e(Και στις αρχες πριν τον γεμισω το εκανε παλι)

B)Το bios wtf δεν ξερω τι να πω.

Γ) Το συστημα μου το εχω κανα χρονο και κατι ρωτουσα εδω περα σε παλαιοτερα post πως να το στησω πραγματικα αν εχω κανει τετοια πατατα με την μητρικη και αυτος ειναι ο λογος που τα πινει τι να πω...οποτε θελει το κανει....:crazy_pilot:

Έγινε επεξεργασία από konamigr
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να φταίει η τροφοδοσία της μητρικής.Πιστεύω πως άμα ήταν αυτό απλά θα έκλεινε απλά το pc η θα πέταγε καμιά μπλε οθόνη.Το είχα πάθει και εγώ αυτό το πρόβλημα στο pc της υπογραφής και μόνο με φορμάτ λύθηκε.Αλλά λες ότι έχεις κάνει ,οπότε δοκίμασε να bootαρεις σε ubuntu live cd και δες εκεί άμα συμβαίνει το ίδιο.Άμα ναι είναι hardware.Άμα όχι φταίνε τα windows.

Link to comment
Share on other sites

@dragontech

Θα ορκιζόμουν οτι όταν έβαλα το λινκ δεν έβλεπα να υπάρχουν 8320/8350. Είχε μόνο τον 8300. Όπως και να έχει όταν υποστηρίζει τους 6300,6350,8300 με BIOS 1.30-1.40 και στους 8320,8350 θέλει το 1.50, εμένα κάτι μου "μυρίζει"!

Μιας και μιλάμε για BIOS.

@konamigr Aν στέκει εκείνο το "06/29/12" στο BIOS info, μήπως έχεις παλιότερο BIOS από το 1,50 που θέλει η μητρική σου για να υποστηρίξει τον 8350; Για να σιγουρέψεις το τι έκδοση έχεις μπορείς να το δεις και με ένα CPU-Z (καρτέλα "Mainboard").

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

@dragontech

Θα ορκιζόμουν οτι όταν έβαλα το λινκ δεν έβλεπα να υπάρχουν 8320/8350. Είχε μόνο τον 8300. Όπως και να έχει όταν υποστηρίζει τους 6300,6350,8300 με BIOS 1.30-1.40 και στους 8320,8350 θέλει το 1.50, εμένα κάτι μου "μυρίζει"!

Μιας και μιλάμε για BIOS.

@konamigr Aν στέκει εκείνο το "06/29/12" στο BIOS info, μήπως έχεις παλιότερο BIOS από το 1,50 που θέλει η μητρική σου για να υποστηρίξει τον 8350; Για να σιγουρέψεις το τι έκδοση έχεις μπορείς να το δεις και με ένα CPU-Z (καρτέλα "Mainboard").

Screenshot by Lightshot Εχω 1.40 οντως αλλα θα μπορουσε να οφειλεται αυτο για το γονατισμα του υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Το τι προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργεί το παλιότερο BIOS δεν το γνωρίζω. Πρέπει όμως να κάνεις μια αναβάθμιση στο 1.50 τουλάχιστον (βάλε το τελευταίο που είναι το 1.70).

Η Asrock έχει 3 τρόπους για να κάνεις αναβάθμιση στο BIOS και δίνει οδηγίες στα εικονίδια με τους κόκκινους σταυρούς. Αν και ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω windows, δεν θα έλεγα πως είναι και ο ασφαλέστερος. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το "Instant Flash".

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα την αναβαθμιση του Bios,στο πρωτο restart το μηχανημα δεν αναβε, αφου το αφησα κανα 5λεπτο ανοιχτο χωρις να μου δειχνει τιποτα ουτε να αναβει το keyboard το ξανα εκανα restart και δουλεψε....Αλλα το προβλημα συνεχιζει...Το κουφο ειναι τωρα (μπορει να ειναι και η ιδεα μου) οτι το μηχανημα τωρα φτανει στα 75-80% διοτι τα fps μου οταν γινοταν η αυξηση πεφτανε στα 3-4 (που εφτανε τα 95%) ενω τωρα στα 20(που φτανει τα 80%)...οπως και να εχει το προβλημα συνεχιζεται...!Αγαπητα μελη ακουω προτασεις :) Και ευχαριστω για την βοηθεια.

Υπαρχει πιθανοτητα να ευθυνεται το psu μου και να μην παρεχει καλη τροφοδοσια?(Διοτι εχει ενα προβληματακι το Psu μου).

Έγινε επεξεργασία από konamigr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.