Jump to content



Νέα Σύνθεση PC


DJ-JK

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ανοίξει ένα θέμα εδώ http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/intel-core-i5-4670-3-40ghz-se-135172.html

και κάνω ένα νέο ζητώντας την γνώμη σας για μία νέα σύνθεση pc...

Αρχικά, θα αλλάξω cpu, mobo, ram και vga.....

Τα σίγουρα είναι η cpu: intel core i-5 4670

vga: msi gtx 760 TF OC edition

Η ram που έχω βει είναι η ( CORSAIR CMV8GX3M1A1600C11 8GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 - )

Δεν έχω ιδέα με την Mobo...αυτά που πρέπει να έχει (εκτος από το 1150 socket προφανώς) να έχει pci express V.3 USB 3 και ίσως και sata 3. Η τιμή δεν θέλω να υπερβαίνει τα 80-90 ευρο

Και τέλος στο post που ανέφερα γίνεται λόγος για το ήδη υπάρχον psu που έχω και πολλοί λένε να το αλλάξω λόγω του hasswell που απαίτεί πολύ χαμηλό ρεύμα. Το psu που έχω είναι το tagan i-xeye 600W

Όποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη!!

Link to comment
Share on other sites

Intel Core i5-4590(haswell refresh) Box Intel Core i5-4590 Box | Skroutz.gr

Μητρική σε h97 chipset, επειδή είναι καινούργια σειρά και τα καταστήματα έχουν αρχίσει και τις φέρνουν τώρα,

θα περιμένεις μια με δυο βδομάδες που θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Το τροφοδοτικό θα δουλέψει, βάλε στο πρόγραμμα να μαζέψεις κάποια χρήματα αν δεν νιώθεις καλά εσύ και μετά από 3-4 μήνες το αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες τι κουτι εχεις.

Φθηνη λυση:

Asrock B85M Pro4

2x Sata3 & 1x PCIe 3.0

Επειτα αν ειναι να ανεβεις στα 80-100 ευρω ασε την σειρα 8 και κοιτα την νεα σειρα 9.

Προτεινω οσο πιο compact λυσεις μπορω, οποτε θα σε παροτρυνα να κοιταξεις τα mATX μοντελα,

ουτως ωστε αν αποφασισεις να αλλαξεις το κουτι σου σε κατι μικροτερο, να μπορεις χωρις αλλαγες σε motherboard.

Μνημες θα κοιταγα κατι με πιο αξιοπρεπη ψυκτρα σαν τις hyperX red & white.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες τι κουτι εχεις.

Φθηνη λυση:

Asrock B85M Pro4

2x Sata3 & 1x PCIe 3.0

Επειτα αν ειναι να ανεβεις στα 80-100 ευρω ασε την σειρα 8 και κοιτα την νεα σειρα 9.

Προτεινω οσο πιο compact λυσεις μπορω, οποτε θα σε παροτρυνα να κοιταξεις τα mATX μοντελα,

ουτως ωστε αν αποφασισεις να αλλαξεις το κουτι σου σε κατι μικροτερο, να μπορεις χωρις αλλαγες σε motherboard.

Μνημες θα κοιταγα κατι με πιο αξιοπρεπη ψυκτρα σαν τις hyperX red & white.

Το κουτί είναι το Jr. Armor της thermaltake

Link to comment
Share on other sites

Αν θα με βόλευε κάποια από αυτές που πρότεινες javaneze θα ήταν αυτή: https://www.skroutz.gr/s/4857853/Gigabyte-GA-H97M-D3H.html

σε σύγκριση με αυτή: ASROCK H87M PRO4 RETAIL -

έχει 15 ευρό διαφορά, ίσως δεν είναι πολύ απλά ήδη έχω ξεφύγει εκτός budget και σκέφτομαι αν όντως αξίζει. Γιατί αν κάνω μελλοντικά αναβάθμιση θα είναι σίγουρα μετά από 2 χρόνια, οπότε πάλι θα πρέπει να αλλάξω mobo.

(υπόψιν θα ήθελα και μία pci γιατί έχω και μία κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ)

Link to comment
Share on other sites

Αγορινα κοιτα, λαθος επιλογη δεν υπαρχει.

Το συστημα που στηνεις ειναι αρκετα καλο & δυνατο και δεν χρηζει αναβαθμισης σε 2 ετη, θα εβαζα μινιμουμ 4 με μονη εξαιρεση της καρτας γραφικων αν ανεβουν οι απαιτησεις σου σε gaming.

Στην θεση σου θα εξεταζα τι συσκευες/περιφεριακα εχω και επειτα θα εξεταζα προσεκτικα στο site του εκαστοτε κατασκευαστη τα χαρακτηριστηκα των μοντελων και πιο με καλυπτει καλυτερα απο συνδεσεις.

Π.χ. στο pc που γραφω τωρα εχω 3 ανεμιστηρες και μια αντλια που ηθελα να ειναι συνδεδεμενα πανω στο mobo, και ετσι επελεξα αυτο που εχω γιατι προσεφερε 4 fan headers.

Mια ακομη προταση για να κανεις και συγκριση σε χαρακτηριστικα ειναι και η Asrock Z87M Pro4 .

Link to comment
Share on other sites

Αγορινα κοιτα, λαθος επιλογη δεν υπαρχει.

Το συστημα που στηνεις ειναι αρκετα καλο & δυνατο και δεν χρηζει αναβαθμισης σε 2 ετη, θα εβαζα μινιμουμ 4 με μονη εξαιρεση της καρτας γραφικων αν ανεβουν οι απαιτησεις σου σε gaming.

Στην θεση σου θα εξεταζα τι συσκευες/περιφεριακα εχω και επειτα θα εξεταζα προσεκτικα στο site του εκαστοτε κατασκευαστη τα χαρακτηριστηκα των μοντελων και πιο με καλυπτει καλυτερα απο συνδεσεις.

Π.χ. στο pc που γραφω τωρα εχω 3 ανεμιστηρες και μια αντλια που ηθελα να ειναι συνδεδεμενα πανω στο mobo, και ετσι επελεξα αυτο που εχω γιατι προσεφερε 4 fan headers.

Mια ακομη προταση για να κανεις και συγκριση σε χαρακτηριστικα ειναι και η Asrock Z87M Pro4 .

Η μόνη διαφορά είναι ότι υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες στη ram! θα διαλέξω μία από αυτές τις 2. Επίσης είναι κρίμα που και στις 2 υποστηρίζει crossfire και όχι sli, αλλά δεν το ψειρίζω άλλο.... :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες δες αυτές CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT - . Έχουν καλύτερα timings στην ίδια τιμή.

Όντως ισχύει, δεν τις είχα επιλέξει γιατί στη mobo που ήταν να πάρω είχε μόνο 2 slots.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι ότι υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες στη ram! θα διαλέξω μία από αυτές τις 2. Επίσης είναι κρίμα που και στις 2 υποστηρίζει crossfire και όχι sli, αλλά δεν το ψειρίζω άλλο.... :confused::confused:

H Z αντι της Η υποστηριζει overclocking. Ειτε σε μνημες ειτε σε cpu.

Εν προκειμενω δεν υποστηριζει το cpu σου, ομως για ~5 ευρω διαφορα, προτιμας την Ζ αφενος για αυτη την δυνατοτητα γιατι ποτε δεν ξερεις, αφ εταιρου για μεταπωληση.

To να υποστηριζει sli κοστιζει επιπλεον αλλα τι σε νοιαζει;

Γενικα οι λυσεις με 2 καρτες δεν προτεινονται για gaming οποτε μην σκας γι αυτο.

Αν σου φανει καποια στιγμη "λιγη" η 760 την πουλας και κοιτας για κατι καλυτερο σε μια καρτα παλι.

Επιμενω ομως οτι αν το budget για μητρικη ανεβει στα ~90 καλυτερα να περιμενεις και για αλλες προτασεις π.χ. απο asrock στην σειρα 9 των μητρικων, και ειδικα αν καταληξεις σε haswell refresh cpu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.