Jump to content



H100 δε δουλεύει σωστά;


Delijohn

Recommended Posts

Μετά από διάφορα προβλήματα, το pc μου ήταν κ σήμερα πάλι λειτουργικό με κάποιες υποχωρήσεις.. ξαφνικά κολλάει και αναγκάζομαι να κάνω restart. Στο restart δε φορτώνει τα windows αλλά μου βγάζει μήνυμα το bios για overheated cpu. Μπαίνω στο BIOS-->Monitor και βλέπω τη mobo στους 27C και τη cpu 80C! Σκύβω και πιάνω το ένα από τα 2 σωληνάκια και ζεμάταγε.. κλείνω για ένα τέταρτο το pc και το ανοίγω ξανά.. το αφήνω στο bios.. κ κλείνω τα κλόκια, να φορτώσει σε default τιμές.. ξεκίνησε από 28-30C και μέσα σε 15λεπτά έφτασε πάλι 70C+..

Τι κάνω;;; Κι αυτό RMΑ; Μπορώ να τσεκάρω ΣΙΓΟΥΡΑ αν δουλεύει η αντλία κάπως; Είναι η H100 που δεν συνδέεται με pc.. οπότε; Πάπαλα; :flag:

Ευτυχώς, μετά τους 2 σκληρούς.. κι αυτή αγορασμένη Οκτώβρη του 2012, οπότε ευτυχώς έχει εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Η Hydro Series της Corsair είχαν ένα θέμα ανάλογα με τις μητρικές που μπαίνουν επάνω. Το είχα και εγώ με την Η80i και για αυτό στο λέω. Οι αποστάτες πρέπει να τερματίσουν καλά για να κάνει καλή επαφή το μπλοκ της κεφαλής. Αν μπορείς, βγάλε την κεφαλή, ξαναβάλε πάστα αφού καθαρίσεις επεξεργαστή και κεφαλή και σφίξε ομοιόμορφα να πατήσει καλά. Το έχει αντιμετωπίσει πολύς κόσμος το θέμα γιατί κάποιες μητρικές έχουν μικρότερη απόσταση από την πλάτη του κουτιού. Το είχα δεί στο forum της Corsair και έτσι έλυσα και το δικό μου θέμα με πολύ ψηλές θερμοκρασίες σε στοκ ταχύτητες (75°+).

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω κι αυτό.. αν και μετά από 1,5 χρόνο, θεωρώ λίγο χλωμό να σηκώθηκε μόνη της.. δούλευε μια χαρά ως τώρα, με πολύ καλές θερμοκρασίες.. μάλιστα καθάρισα κ το ψυγείο πριν 1-2 μέρες με πεπιεσμένο αέρα. Ελπίζω να μη τη χάλασα έτσι.. :suicide2:

Τώρα στο bios έχει μείνει στους 52C εδώ κ κάνα τέταρτο. Θα μπω και windows να τη τσεκάρω..

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει και γω πρόσφατα όταν άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή, δεν είχα σφίξει καλά το μπλοκ ( + αποστάτες ) με αποτέλεσμα 40-45C idle και 97+ full load !!!! :-O

Την επόμενη μέρα καθάρισα πάλι το μπλοκ, ξαναέβαλα πάστα, και έσφιξα όσο περισσότερο μπορούσα το μπλοκ.

Τώρα πιστεύω είμαι καλά με oc στα 4.4 ( i7 2600k) idle 25-30C

Link to comment
Share on other sites

είπες οτι ζεματαγε ο ένας από τους δυο σωλήνες

άρα λογικά τα έφτυσε η αντλια της

αν δεν έκανε καλή επαφή με τον επεξεργαστή τότε δεν θα ζεσταίνονταν καθόλου

και αφού έχεις να το πειράξεις από τότε που έστησες το σύστημα λογικά είναι πρόβλημα της αντλίας

κανε RMA στην Corsair και λογικα θα σου στειλουν την Η100i

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ένα σωληνάκι ήταν ζεστό άρα το υγρό θα πρέπει να κινείται μέσα. Αν έχει χαλάσει η αντλία πιθανόν και τα δύο να είχαν παρόμοια θερμοκρασία με στατικό το υγρό.

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION]. Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις ρύθμιση από τον διακόπτη που είναι πάνω στην αντλία; Να το βάλεις δηλ. στο max;

Δεν είναι απίθανο να έχει πρόβλημα, αλλά είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση να μη κάνει καλή επαφή η κεφαλή. Εμένα με ένα ελαφρό κούνημα "σηκώθηκε" από την μία μεριά (αυτήν που είναι απέναντι από τα σωληνάκια) και έτσι έβγαζε θερμότητα το μισό μπλόκ. Για αυτό και με παραμικρό στρεσάρισμα πέρναγε ο επεξεργαστής τους 75°. Μόλις τερμάτισα καλά τους αποστάτες τελείωσε το θέμα.

Επίσης, αν στο καθάρισμα η κεφαλή βρέθηκε πάνω από το ψυγείο υψομετρικά τότε μπορεί να μετακινήθηκε και καμιά φυσαλίδα στο μπλόκ και να εγκλωβίστηκε εκεί.

Λέω τις πιθανές περιπτώσεις που έχω διαβάσει στο forum της Corsair. Δοκίμασε τα παραπάνω και αν δεν βρείς άκρη, εννοείται πάραυτα αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

οταν το ενα απο τα δυο σωλινακια ειναι ζεστο σημαινει οτι το υγρο ειναι στασιμο

aka δεν παει στο ψυγείο για να κλρυωσει....οποτε το προβλημα ειναι στην αντλια

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ισχυει και στους υδροψυκτους κινητηρες..οταν μονο το ενα σωληνακι ειναι ζεστο σημαινει πως ο θερμοστατης ειναι κλειστος ή οτι η αντλια δεν γυρναει...αν ηταν και τα δυο σωληνακια ζεστα σημαινει πως γυρναει η αντλια αρα και ο επεξεργαστης θα ψυχεται, εδω ομως δεν συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρεξήγηση.. δικό μου το λάθος όμως. Έγραψα λάθος κάτι κ πιαστήκατε από εκεί γιατί είχε κ σημασία.. έπιασα το ένα σωληνάκι αλλά ναι, οκ και τα δύο ήταν ζεστά.

Είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω μια και αν δεν δούλευε καθόλου, δεν θα πάγωνε κ το νερό έστω λίγο.. έβαλα το χέρι μου πάνω στην αντλία κ ένιωσα μια μικρή "δόνηση", δείγμα ότι δουλεύει.. στο τέρμα την είχα πάντα, απλά έκανα δυο-τρεις κύκλους από το πιο χαμηλό ως το τέμα πάλι. Επειδή κούνησα λίγο το ψυγείο όταν έβγαλα τους σκληρούς κι επειδή γράψατε για κούνημα.. σκέφτηκα να τσεκάρω αν πατάει καλά. Δεν κουνιόταν καν.. ξάπλωσα όμως το κουτί και ξεβίδωσα τα 4 δεσίματά της και τα ξαναβίδωσα. Δεν την κούνησα, απλά τα χαλάρωσα και τα ξαναβίδωσα σταυρωτά.

Από εκείνη περίπου την ώρα και για ώρα, έμεινε στο Bios στους 40-50 βαθμούς.. μπήκα και windows και η κατάσταση ήταν ανεκτή.. δεν έβαλα να παίξω παιχνίδι κι άφησα το κλόγια στο default, με επιλογή να πέφτει κ κάτω από τα 3.4Ghz.

Έφυγα από το σπίτι κι απλά άφησα το core temp ανοιχτό με την επιλογή αν πάει πάνω από 70 βαθμούς να κλείσει.. idle πάντα..

7p0yCZg.png

Άρα πάω δευτέρα πρωί πρωί κ παίρνω καλή πάστα, ξεβίδωμα, καθάρισμα, νέα πάστα κ σωστή τοποθέτηση. Ποια πάστα προτείνετε;

Απορώ πώς μπορεί να κουνήθηκε ολόκληρη η ψύκτρα κι η αντλία με ένα απλό κούνημα του ψυγείου.. ήμαρτον.. :hang2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] παρόμοιο πρόβλημα είχα και γω , επειδή δεν είχα καθαρίσει πολύ καλά το μπλοκ ( μισό ρολό χαρτί κουζίνας είχα φάει :p ) και επίσης αυτό με το σφίξιμο και τη σωστή τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρεξήγηση.. δικό μου το λάθος όμως. Έγραψα λάθος κάτι κ πιαστήκατε από εκεί γιατί είχε κ σημασία.. έπιασα το ένα σωληνάκι αλλά ναι, οκ και τα δύο ήταν ζεστά.

Είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω μια και αν δεν δούλευε καθόλου, δεν θα πάγωνε κ το νερό έστω λίγο.. έβαλα το χέρι μου πάνω στην αντλία κ ένιωσα μια μικρή "δόνηση", δείγμα ότι δουλεύει.. στο τέρμα την είχα πάντα, απλά έκανα δυο-τρεις κύκλους από το πιο χαμηλό ως το τέμα πάλι. Επειδή κούνησα λίγο το ψυγείο όταν έβγαλα τους σκληρούς κι επειδή γράψατε για κούνημα.. σκέφτηκα να τσεκάρω αν πατάει καλά. Δεν κουνιόταν καν.. ξάπλωσα όμως το κουτί και ξεβίδωσα τα 4 δεσίματά της και τα ξαναβίδωσα. Δεν την κούνησα, απλά τα χαλάρωσα και τα ξαναβίδωσα σταυρωτά.

Από εκείνη περίπου την ώρα και για ώρα, έμεινε στο Bios στους 40-50 βαθμούς.. μπήκα και windows και η κατάσταση ήταν ανεκτή.. δεν έβαλα να παίξω παιχνίδι κι άφησα το κλόγια στο default, με επιλογή να πέφτει κ κάτω από τα 3.4Ghz.

Έφυγα από το σπίτι κι απλά άφησα το core temp ανοιχτό με την επιλογή αν πάει πάνω από 70 βαθμούς να κλείσει.. idle πάντα..

7p0yCZg.png

Άρα πάω δευτέρα πρωί πρωί κ παίρνω καλή πάστα, ξεβίδωμα, καθάρισμα, νέα πάστα κ σωστή τοποθέτηση. Ποια πάστα προτείνετε;

Απορώ πώς μπορεί να κουνήθηκε ολόκληρη η ψύκτρα κι η αντλία με ένα απλό κούνημα του ψυγείου.. ήμαρτον.. :hang2:

Από τις καλύτερες της αγοράς είναι η πάστα της Noctua. NOCTUA NT-H1 THERMALPASTE -

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι.. πως απλά μέσα στα windows με ένα δυο παράθυρα στον chrome, είναι περίεργο να μη μπορώ να το κρατήσω κάτω από τους 70 βαθμούς..

το ένα σωληνάκι είναι αρκετά πιο ζεστό από το άλλο μα δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε και να "υπολειτουργεί".. γιατί θεωρούσα πως δεν θα δούλευε καθόλου αν χαλούσε..

Μιλάω με το μαγαζί που την πήρα ή απεθείας corsair; Ρωτάω μπας κ γλιτώσω τα μεταφορικά προς corsair.. επίσης, στο πακετάρισμα, θα πρέπει να στείλω όοο,τι είχε μέσα το κουτί, γιατί δεν βρίσκω τα δικά του ανεμιστηράκια.. ή απλά σκέτο το ψυγείο με την αντλία;

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι.. πως απλά μέσα στα windows με ένα δυο παράθυρα στον chrome, είναι περίεργο να μη μπορώ να το κρατήσω κάτω από τους 70 βαθμούς..

το ένα σωληνάκι είναι αρκετά πιο ζεστό από το άλλο μα δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε και να "υπολειτουργεί".. γιατί θεωρούσα πως δεν θα δούλευε καθόλου αν χαλούσε..

Μιλάω με το μαγαζί που την πήρα ή απεθείας corsair; Ρωτάω μπας κ γλιτώσω τα μεταφορικά προς corsair.. επίσης, στο πακετάρισμα, θα πρέπει να στείλω όοο,τι είχε μέσα το κουτί, γιατί δεν βρίσκω τα δικά του ανεμιστηράκια.. ή απλά σκέτο το ψυγείο με την αντλία;

κατευθείαν corsair

παιζει να σου στειλουν καινούρια χωρις να σου ζητήσουν την χαλασμένη πισω (το ειχαν κανει σε εμενα με το 600Τ και ειχα καταλήξει να ειμαι με δυο κουτια χωρις να πληρωσω ευρω για μεταφορικα)

η παιζει οταν παραλαβεις την καινουρια να σου ζητησουν την χαλασμενη με δικα τους εξωδα

μην την φοβασαι την corsair στο RMA

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπες και εδώ. Έχει δεκάδες παρόμοια θέματα. Μπορείς να ρωτήσεις κιόλας για RMA. Όπως σου είπε και ο [MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] μην την φοβάσαι την Corsair.

ΑΠό ποιό κατάστημα αγόρασες της Η100; Ρώτα τους κιόλας μήπως είναι κάτι απλό σαν αλλαγή. Αν σου πούνε μά και μού, τότε με κλειστά μάτια Corsair. Θα έχεις πάρε-δώσε με το τμήμα Ολλανδίας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.