Jump to content



Πρόβλημα σε ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας και από εμένα έναν καινούργιο εδώ στην κουβέντα σας που βρέθηκα ψάχνοντας στο google για το πρόβλημα με την αλλαγή σε ώρα και ημερομηνία στο pc, να σας πω ότι πριν 15 μέρες είπα να αναβαθμίσω και εγώ το pc μου και έτσι αγόρασα μια gigabyte ga-h87-hd3, και καινούργιο επεξεργαστή i5 και είπα να περάσω και εγώ τα windows 8.1 και ούπς κάθε λίγο και λιγάκι με πήγαινε στο 1900, μετά από την ανάγνωση όλων των μηνυμάτων εδώ, αποφάσισα να πάω στο πλαίσιο να τσεκάρουν την μητρική για βλάβη μιας και ήταν μιας εβδομάδας μητρική και τελικά μου την άλλαξαν προοληπτικά από ότι μου είπαν, περνάω τα windows 8.1 και πάλι ...και ξανά μάνα τα ίδια,περνάω windows 7 όλα καλά δεν έκανε τίποτα. Τελικά μετά από την προτροπή κάποιον φίλων εδώ αποφάσισα να ξανακάνω ένα format, πάλι με windows 8.1 χωρίς όμως καμια από τις εφαρμογές από την gigabyte, και εδώ και μιάμιση μέρα δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα. Συνεπώς αν και είναι ακόμα νωρίς πιστεύω και εγώ ότι όλη τι ζημια την κάνουν οι εφαρμογές την gigabyte. ζητω συγγνώμη αν σας κούρασα με αυτό το μήνυμα αλλα ήθελα να γράψω από την αρχή μέχρι σήμερα τις διαδικασίες που έκανα και το συμπέρασμα που έχω βγάλει έως τώρα, αν στην πορεία αλλάξει κάτι θα σας ξαναζαλισω...χαχαχα :hi::hi:

Έγινε επεξεργασία από yannis1969
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

απλα κανεις uninstall ολες τις εφαρμογες Gigabyte

Eμενα εχουν περασει 10 μερες απο τοτε της εβγαλα και δεν εχει ξανασυμβει

yannis1969 εχουμε ιδια μητρικη με i5 και win 8.1 και οι δυο μας οποτε λογικα θα εχουμε και ιδια αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα όλους τους drivers έναν ένα σιγά σιγά και κανένα πρόβλημα. Άρα το πρόβλημα μάλλον δεν είναι στους drivers αλλά στα προγράμματα. Ίσως κάποια στιγμή τα ξαναβάλω για να δω πιο φταίει (αν και η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να το κάνω!).

Link to comment
Share on other sites

στα προγραμματα ειναι σε ενα απο αυτα

APP Center (Intel 8/9 series)

EZ Setup (Intel 8/9 series)

EasyTune (Intel 8/9 series)

[MENTION=2971]bios[/MENTION] (Intel 8/9 series)

Πώς το ξέρεις? Τα δοκίμασες ένα ένα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ένας με Gigabyte.

99% είναι οι εφαρμογές της Gigabyte. Το μηχανημα στηθηκε απο το μηδεν όταν πέθανε μία Asus Striker Formula II που ειχα στις αρχές Μαϊου.

Για 20 ημερες με Windows 7 x64 Ultimate κανένα πρόβλημα. Μέχρι που αποφασίζω να δώ τις εφαρμογές της Gigabyte, μια και είχα πάρει i5 4670Κ επεξεργαστη. (το Κ κανει την διαφορα)

Στηνω το φουλ πακέτο (για να παιζω και με OC λιγάκι) και ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις εφαρμογες και τους drivers. Απο εκει και πέρα άρχισε η τρέλλα. Χωρίς κάποιο ιδιαιτερο λόγο, χωρίς προφανη ακολουθία ο χρόνος πάει στο 1/1/1900.

Στο Πλαίσιο δέχτηκαν αντικατάσταση μητρικης παρότι οπως μου είπαν το προβλημα δεν εμφανιστηκε σε αυτους (αλλα πηγε μονο η μητρικη με επεξεργαστη, και οχι ο δισκος μου με τα Gigabyte apps)

Στην νέα εγκατάσταση απο το μηδεν ξανα με Windows 7 κλπ κλπ εχω στημενο απο Gigabyte apps μόνο το app center το [MENTION=2971]bios[/MENTION] και το Live update για τους drivers.

Το προβλημα εμφανιστηκε ξανα. Θεωρώ ότι οι drivers δεν πρεπει να αποτελουν προβλημα, διοτι στην αρχικη εγκατασταση που για ενα 20ημερο δουλευαν ολα, τους ειχα στησει χειροκινητα και οχι μεσω Live update.

Φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το να ξετσεκαριστεί το Auto time sync απο τα options του App Center όπως πρότεινε ο "woe2011" το οποίο και έκανα, και αναμενουμε αποτελεσματα.

Στις διαφορες προσπαθειες να φτιαξω το θεμα της ωρας, δοκιμασα να μην συγχρονιζει αυτοματα με time server, προσθεσα στο registry και άλλον time server "gr.pool.ntp.org" συγχρονιζα με αυτον.

Το θεμα βεβαια ειναι ότι ΔΕΝ εχει προβλημα να συγχρονισει, αλλα απαξ και χασει την ωρα, ή πρεπει να του πεις εσυ να συγχρονισει ή να γινει reboot οποτε ετσι κι αλλιως συγχρονιζει μονο του οταν ξεκινα τα services ή να πέσεις στην περιπτωση που ήρθε η ώρα να ΞΑΝΑ-συγχρονισει (πραγμα σπανιοτατο)

Προς το παρον αναμενουμε. Αν το "auto time sync" δεν πιασει, η επομενη κίνηση είναι το ξηλωμα τελείως των Gigabyte apps. (κρίμα και είναι συμπαθητικουλες)

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ένας με Gigabyte.

99% είναι οι εφαρμογές της Gigabyte. Το μηχανημα στηθηκε απο το μηδεν όταν πέθανε μία Asus Striker Formula II που ειχα στις αρχές Μαϊου.

Για 20 ημερες με Windows 7 x64 Ultimate κανένα πρόβλημα. Μέχρι που αποφασίζω να δώ τις εφαρμογές της Gigabyte, μια και είχα πάρει i5 4670Κ επεξεργαστη. (το Κ κανει την διαφορα)

Στηνω το φουλ πακέτο (για να παιζω και με OC λιγάκι) και ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις εφαρμογες και τους drivers. Απο εκει και πέρα άρχισε η τρέλλα. Χωρίς κάποιο ιδιαιτερο λόγο, χωρίς προφανη ακολουθία ο χρόνος πάει στο 1/1/1900.

Στο Πλαίσιο δέχτηκαν αντικατάσταση μητρικης παρότι οπως μου είπαν το προβλημα δεν εμφανιστηκε σε αυτους (αλλα πηγε μονο η μητρικη με επεξεργαστη, και οχι ο δισκος μου με τα Gigabyte apps)

Στην νέα εγκατάσταση απο το μηδεν ξανα με Windows 7 κλπ κλπ εχω στημενο απο Gigabyte apps μόνο το app center το @bios και το Live update για τους drivers.

Το προβλημα εμφανιστηκε ξανα. Θεωρώ ότι οι drivers δεν πρεπει να αποτελουν προβλημα, διοτι στην αρχικη εγκατασταση που για ενα 20ημερο δουλευαν ολα, τους ειχα στησει χειροκινητα και οχι μεσω Live update.

Φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το να ξετσεκαριστεί το Auto time sync απο τα options του App Center όπως πρότεινε ο "woe2011" το οποίο και έκανα, και αναμενουμε αποτελεσματα.

Στις διαφορες προσπαθειες να φτιαξω το θεμα της ωρας, δοκιμασα να μην συγχρονιζει αυτοματα με time server, προσθεσα στο registry και άλλον time server "gr.pool.ntp.org" συγχρονιζα με αυτον.

Το θεμα βεβαια ειναι ότι ΔΕΝ εχει προβλημα να συγχρονισει, αλλα απαξ και χασει την ωρα, ή πρεπει να του πεις εσυ να συγχρονισει ή να γινει reboot οποτε ετσι κι αλλιως συγχρονιζει μονο του οταν ξεκινα τα services ή να πέσεις στην περιπτωση που ήρθε η ώρα να ΞΑΝΑ-συγχρονισει (πραγμα σπανιοτατο)

Προς το παρον αναμενουμε. Αν το "auto time sync" δεν πιασει, η επομενη κίνηση είναι το ξηλωμα τελείως των Gigabyte apps. (κρίμα και είναι συμπαθητικουλες)

Καλή τύχη.

Σε μένα πάντως έχει να εμφανιστεί το πρόβλημα απο τότε που έκανα uncheck το auto time sync...

Δεν έγραψα τόσο καιρο τίποτα όμως για να μην το γρουσουζέψω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mπράβο ρε παιδιά! Σας βρήκα μέσω toms και εγώ έχω πελαγώσει ενα μήνα τώρα!!!

"Και εγώ με ολοκαίνουργιο pc και μετά τον μάιο στα καλά του καθουμένου μπαπ 1/1/1900 , bex64 explorer.exe crash κτλ κτλ και μετά αν το αφήσω το pc σε κανα 1-2 λεπτά ξαναεπανερχεται η ώρα... βέβαι μου σπασε τα νεύρα ειδικά όταν κάνεις δουλειά!!!

Ψάχνω εδώ και μια βδομάδα τι και πως και σήμερα έπεσα σε αυτό Windows 7 system reverts back to 1/1/1900 [solved] - Windows 7 - Systems

Τα παλικάρια λένε ότι είναι το AppCenter, και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι στα settngs του (στο γρανάζι)να απενεργοποιήσεις το Αuto Time Sync.

Eγώ τώρα το κάνω.. και βλέπουμε .. ας ελπίσω ότι δεν θα ξαναγίνει γιατί φοβήθηκα ότι έχω θέμα με μνήμες...

Καινούργιο pc έλεος λεώ (g1.sniper z87 , 4770k , 4x4 g.skill sniper 1866)"

Δλδ έχω φάει σκαλωμα με XMP με memtest , με oc , με bios update κτλ κτλ ...εεεε εχουμε και δουλειές!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο ρε παιδιά! Σας βρήκα μέσω toms και εγώ έχω πελαγώσει ενα μήνα τώρα!!!

"Και εγώ με ολοκαίνουργιο pc και μετά τον μάιο στα καλά του καθουμένου μπαπ 1/1/1900 , bex64 explorer.exe crash κτλ κτλ και μετά αν το αφήσω το pc σε κανα 1-2 λεπτά ξαναεπανερχεται η ώρα... βέβαι μου σπασε τα νεύρα ειδικά όταν κάνεις δουλειά!!!

Ψάχνω εδώ και μια βδομάδα τι και πως και σήμερα έπεσα σε αυτό Windows 7 system reverts back to 1/1/1900 [solved] - Windows 7 - Systems

Τα παλικάρια λένε ότι είναι το AppCenter, και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι στα settngs του (στο γρανάζι)να απενεργοποιήσεις το Αuto Time Sync.

Eγώ τώρα το κάνω.. και βλέπουμε .. ας ελπίσω ότι δεν θα ξαναγίνει γιατί φοβήθηκα ότι έχω θέμα με μνήμες...

Καινούργιο pc έλεος λεώ (g1.sniper z87 , 4770k , 4x4 g.skill sniper 1866)"

Δλδ έχω φάει σκαλωμα με XMP με memtest , με oc , με bios update κτλ κτλ ...εεεε εχουμε και δουλειές!!! :)

Φίλε μου το έχω απενεργοποιήσει εδω κ κανένα μήνα , ίσως και λίγο παραπάνω, και έχει να συμβεί απο τότε!

Άρα τα παλικάρια απο το λίνκ έχουν δίκιο!

Problem Solved! :T:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, εγώ έχει 10 λεπτά που βρήκα το thread, το απενεργοποίησα, αύριο που θα ξαναδουλέψω θα δούμε αν το ξανακάνει! Αν δεν φανεί αύριο - μεθαύριο μιας και καθε μέρα κάνω μοντάζ , επεξ φωτο gaming κτλ κτλ .. πάει να πει ότι ήταν αυτή η παπ...ρια. :) και θα επιβεβαιώσω!:T:

Link to comment
Share on other sites

Μη το ψαχνεται το AppCenter ειναι σιγουρα και η μονη λυση προς το παρων ειναι η απνενεργοποιηση του Αuto Time Sync Το προβλημα δεν θα το φτιαξουν συντομα Πριν 2 μερες βγημκε και update του AppCenter αλλα το προβλημα παραμένει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα και απο εμενα...και γω το ιδιο προβλημα εχω με μια gigabyte z97x gaming 3.. ημερομηνια 1/1/1900... εκανα απεγκατασταση των εφαρμογων της gigabyte και περιμνω να δω τι θα γινει. εσεις βρηκατε καποια λυση?να κανω Bios update?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...και γω το ιδιο προβλημα εχω με μια gigabyte z97x gaming 3.. ημερομηνια 1/1/1900... εκανα απεγκατασταση των εφαρμογων της gigabyte και περιμνω να δω τι θα γινει. εσεις βρηκατε καποια λυση?να κανω Bios update?

Δοκιμασμενο και με σιγουρια, πας στα settings του app center και απλα uncheck το Auto time sync

Αυτο ειναι ολο .. και τελος ...

Δουλευει εδω και καιρο σωστα...

Προσοχη οταν ερχεται update απο το app center να θυμασαι οταν το εγκαθιστας να βγαζεις off το auto time sync.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενο και με σιγουρια, πας στα settings του app center και απλα uncheck το Auto time sync

Αυτο ειναι ολο .. και τελος ...

Δουλευει εδω και καιρο σωστα...

Προσοχη οταν ερχεται update απο το app center να θυμασαι οταν το εγκαθιστας να βγαζεις off το auto time sync.

το auto time sync το απενεργοποιω απο τα windows? συγγνωμη που σε πρηζω...χρειαζεται το app center στην ουσια?

Link to comment
Share on other sites

το auto time sync το απενεργοποιω απο τα windows? συγγνωμη που σε πρηζω...χρειαζεται το app center στην ουσια?

OXI

Απενεργοποιεις το auto time sync απο τα settings του app center

Δεν ακουμπας καθολου τα time settings των Windows

Τωρα το αν χρειαζεται ειναι μεγαλη κουβεντα, εγω το βρισκω χρησιμο ...

Link to comment
Share on other sites

OXI

Απενεργοποιεις το auto time sync απο τα settings του app center

Δεν ακουμπας καθολου τα time settings των Windows

Τωρα το αν χρειαζεται ειναι μεγαλη κουβεντα, εγω το βρισκω χρησιμο ...

σε ευχαριστω για το χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.