Jump to content



Αναβαθμιση Lenovo G510


Recommended Posts

Από DOS πρέπει να το κάνεις και όχι από windows, είτε με boot me CD, είτε με boot από usb stick. Δες

https://startpage.com/do/search?query=dos+bootable+usb&cat=web&pl=chrome&nossl=1&language=english

https://startpage.com/do/search?query=dos+bootable+cd&cat=web&pl=chrome&nossl=1&language=english

dump: εγραφή των περιεχομένων σε ram/bios chip/device firmware/etc σε αρχείο

Δεν ξέρω αν το εκανα σωστα. Για ρίξε μια ματια και πες μου! Ευχαριστω

Δες και αυτά :

Remove whitelist check / add ID's to break hardware restrictions mod requests.

Remove whitelist check / add ID's to break hardware restrictions mod requests. - Page 15

Κατέβασα το bios απο δω: http://support.lenovo.com/en_GR/downloads/detail.page?DocID=DS036300

κατεβασα/εγκατεστησα αυτο : WinArchiver - Open, Create, Mount ZIP, RAR, 7Z, and ISO files

Μετονομασα το 79cn46ww.exe σε 79cn46ww.mzp (compressed) και το εκανα extract.

Ειχε αυτα τα αρχεία μέσα:

το VIWGQ305.ROM αρχείο είναι το bios τα άλλα είναι βοηθητικά για το flashing.

Κατέβασα το πιο καινουργιο bios και το εκανα κατευθειαν extract με 7zip. Βρήκα τα αρχεία που μου είπες.

Ανέβασα το .ROM εδώ!

FLASHGEN.zip

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Κανεις boot με floppy/cd/usb σε DOS. Τρέχεις το EXE στο zip (flashChk) που θα δημιουργήσει κάποιο/κάποια αρχεία. Αυτα στειλε μου.

btw παρέλαβα το Y510p και μια χαρά είναι η 2230Ν. Αλλά δεν υποστιρίζει 5ghz με αποτέλεσμα να έχω 150mbps και όχι 300mbps.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις boot με floppy/cd/usb σε DOS. Τρέχεις το EXE στο zip (flashChk) που θα δημιουργήσει κάποιο/κάποια αρχεία. Αυτα στειλε μου.

btw παρέλαβα το Y510p και μια χαρά είναι η 2230Ν. Αλλά δεν υποστιρίζει 5ghz με αποτέλεσμα να έχω 150mbps και όχι 300mbps.

αυτο έκανα απλα δε βρίσκω τα αρχεία που θές, οποτε εκανα zip ολο το stick-ακι.

2230 ειναι dual channel ? 150 ειναι υποφερτα.. εχεις κανα NAS ή ελαφριά χρήση δικτύου?

flash disk.zip

Link to comment
Share on other sites

το εστειλα. Μου κάνει εντύπωση που το αρχείο είναι τόσο μικρό... κατι δεν πάει καλά.

Πάντως και το 3.χχ bios των y510p είναι "κλειδωμένο" αλλά μπορείς να κάνεις flash παλιότερο (px 2.07) και μετά να το πειράξεις !

Link to comment
Share on other sites

το εστειλα. Μου κάνει εντύπωση που το αρχείο είναι τόσο μικρό... κατι δεν πάει καλά.

Πάντως και το 3.χχ bios των y510p είναι "κλειδωμένο" αλλά μπορείς να κάνεις flash παλιότερο (px 2.07) και μετά να το πειράξεις !

ναι αυτο εχω διαβασει και εγω γιατι οι περισσοτεροι εχουν y510p. Υπαρχει επιλογη στο bios να σε αφησει να βάλεις πιο παλιό bios. Δε ξερω γενικα πολυ δυσκολο το βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να βοηθήσει με το wifi, γιατι εχω χαθεί/απηυδήσει λιγο με οσα εχω διαβασει/κάνει.

Το λάπτοπ εχει την Atheros AR9485WB-EG. Οπως λεει και το technical document η κάρτα μπορεί να πιάσει σε wireless-n μεχρι 150Mbps. καταλαβαίνω οτι αυτο για να γίνει στην κάρτα μου χρειάζεται το router να στέλνει σε 40Mhz και όχι 20Mhz.

To router μου ειναι το εξής BT HOME HUB 5, οποιο ειναι δανεικο απο την εταιρια για όσο εχω συμβόλαιο. Το πρόβλημα ειναι οτι η κάρτα μου συνδεεται στα 72Mbps, να την αλλαξω ειναι λιγο δυσκολο λογο του whitelist στα Lenovo, οποτε προσπαθω να συνδεθω στα 150mbps.

Θεωρητικα το router ειναι "καλο", απλα δε μπορω να το τεσταρω σωστα. Ανέβασα ενα screenshot απο inSSIDer που δείχνει οτι το μεγιστο ειναι 300 απο το router.

Παρολαυτα υπαρχει περιπτωση να εκπέμπει στα 20mhz?

Οι μονες συσκευες που μπορω να τεσταρω ειναι ενα iPhone 5 και ένα iPad Αir, τα οποία συνδεοντουσαν σε 2.4Ghz mode, 72mbps και 150Mpbs αντιστοιχα. Αυτο ειναι που με εβαλες σε σκέψεις οτι ίσως κατι παίζει με το ρουτερ.

Ανέβασα και screenshot απο τις ρυθμίσεις του router.

iPad air ποσο πιανει max se 2.4ghz ? εχει διαφορετικο wifi απο το iPhone 5?

post-4602-1416078495,7627_thumb.jpg

post-4602-1416078495,807_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

1) Βάλε την κάρτα του laptop να είναι στα 40 και ΟΧΙ στα 20/40, το ίδιο για το router αν έχει τέτοια ρύθμιση.

2) Άλλαξε κανάλι στο router να είναι στο 11 και όχι στο 6 μιας και στο 7 υπάρχει αρκετή "φασαρία" από διπλανό.

Link to comment
Share on other sites

1) Βάλε την κάρτα του laptop να είναι στα 40 και ΟΧΙ στα 20/40, το ίδιο για το router αν έχει τέτοια ρύθμιση.

2) Άλλαξε κανάλι στο router να είναι στο 11 και όχι στο 6 μιας και στο 7 υπάρχει αρκετή "φασαρία" από διπλανό.

Εβαλα το ρουτερ στο 11.

Στην κάρτα η μόνη ρύθμιση που βλέπω ειναι αυτη (attachment).

drivers εχω τους τελευταιους. 10.0.0.276

Αλλα 72mbps. Παιζει να στελνει το ρουτερ 20mhz ?

post-4602-1416078495,8308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.