Jump to content



Κόψιμο Back Panel


Recommended Posts

Έχω μια μητρική που δυστυχώς στερείται back panel

Ευτυχώς 1 καλός φίλος μου έδωσε 1 back panel που ταιριάζει σε όλα εκτός απο την κάρτα δικτύου και την υποδοχή PS/2 ...αα και στη θέση της HDMI έχει θέση USB

Οπότε the million dollar question υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να το κόψουμε αυτό πανελάκι ή...

Εγώ το μόνο που έχω σκεφτεί επειδή αυτά τα πανελάκια είναι ιδιαίτερα λεία να τα τρυπήσω με το τρυπάνι και μετά με λίμες να το φέρω στα ίσα.....

Όποια ιδέα που δεν απαιτεί εξωτικά εργαλεία ευπρόσδεκτη....ααα και να μην χάσουμε και κανένα δάχτυλο στην διαδικασία.....:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μητρική που δυστυχώς στερείται back panel

Ευτυχώς 1 καλός φίλος μου έδωσε 1 back panel που ταιριάζει σε όλα εκτός απο την κάρτα δικτύου και την υποδοχή PS/2 ...αα και στη θέση της HDMI έχει θέση USB

Οπότε the million dollar question υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να το κόψουμε αυτό πανελάκι ή...

Εγώ το μόνο που έχω σκεφτεί επειδή αυτά τα πανελάκια είναι ιδιαίτερα λεία να τα τρυπήσω με το τρυπάνι και μετά με λίμες να το φέρω στα ίσα.....

Όποια ιδέα που δεν απαιτεί εξωτικά εργαλεία ευπρόσδεκτη....ααα και να μην χάσουμε και κανένα δάχτυλο στην διαδικασία.....:suicide:

Προς τι όλη αυτή η διαδικασία??

Εγώ δεν το έχω βάλει ποτέ αν και είχα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

για ηλεκτρομαγνητικη θωράκιση είναι. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μειώνει το EMI. Πρακτίκα βοηθάει να μην σκονίζεται η μητρική και να είναι πιο "μουράτη". Έχω και εγώ το ίδιο θέμα σε μια αλλά πουλάει το backpanel 15€ + μεταφορικά η ASUS οπότε ΔΕ ... την μητρική την είχα πάρει 2nd hand στα 20€

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι η MSI B75A-G43 MSI Global B75A-G43

και θα ήταν "μάνα εξ ουρανού" αν έβρισκα 1 πανελάκι αλλά το κόβω απο δύσκολο ως απίθανο....

Οπότε θα καταφύγω σε πατροπαράδοτη "πατέντα"

Έγινε επεξεργασία από masteripper
Link to comment
Share on other sites

H υποδοχή PS/2 φτιάχνεται απλά με μία τρύπα.

Για τις άλλες μπορείς να τις φτιάξεις αν τις ανοίξεις με σφυρί + σκαρπέλο, η κάποιο ίσιο αιχμηρό κατσαβίδι σιγά σιγά.

Δεν θα διεκδικεί δάφνες ομορφιάς φυσικά, αλλά τη δουλειά σου θα την κάνεις χωρίς να ξοδευτείς.

Link to comment
Share on other sites

H υποδοχή PS/2 φτιάχνεται απλά με μία τρύπα.

Για τις άλλες μπορείς να τις φτιάξεις αν τις ανοίξεις με σφυρί + σκαρπέλο, η κάποιο ίσιο αιχμηρό κατσαβίδι σιγά σιγά.

Δεν θα διεκδικεί δάφνες ομορφιάς φυσικά, αλλά τη δουλειά σου θα την κάνεις χωρίς να ξοδευτείς.

Μιας και απ'τι βλέπω είσαι ο guru της λίμας τι λές για την ιδέα μου να τρυπήσω με το τρυπάνι και με λίμα να το φέρω στα ίσα του?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ψιλή η λαμαρίνα και θα στραβώσει στο λιμάρισμα.

μμμμ....οντως....καμμια άλλη ιδέα...αυτή με το σκαρπελο φοβάμαι μήπως σκεβρώσει το πανελάκι

Link to comment
Share on other sites

Μονο με αιχμηρό αντικειμενο πλατύ ,σαν σκαρπέλο η και πιο κοφτερό αν βρεις ,και κοπανημα .

Δε μου παει κατι άλλο στο μυαλό για να κόψεις κατι τοσο λεπτο και ελαστικό.

Κανα ψαλίδι λαμαρίνας ίσως;

Δεν ξέρω αν υπάρχει κατι μικρό...

Υπάρχει επισης ενα ψαλιδι τερας που χρησιμοποιείται στη μαγειρική ,αν βρεις κανενα πρόχειρο μπορει να κανεις δουλειά...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι η MSI B75A-G43 MSI Global B75A-G43

και θα ήταν "μάνα εξ ουρανού" αν έβρισκα 1 πανελάκι αλλά το κόβω απο δύσκολο ως απίθανο....

Οπότε θα καταφύγω σε πατροπαράδοτη "πατέντα"

Aυτό το ''αναποδογύρισμα'' των υποδοχών vga & DVI με τις USB δύσκολα θα το ταιριάξεις, σε καμιά εικοσαριά κομμάτια που έχω spare όλα έχουν την vga από πάνω!

Έγινε επεξεργασία από spazoklaban
Link to comment
Share on other sites

Aυτό το ''αναποδογύρισμα'' των υποδοχών vga & DVI με τις USB δύσκολα θα το ταιριάξεις, σε καμιά εικοσαριά κομμάτια που έχω spare όλα έχουν την vga από πάνω!

όχι δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ....

To panelακι που έχω στα χέρια μου είναι αυτό :

2akffnt.jpg

και το panelaki Που θα έπρεπε να είχα αν δεν έπεφτα στα αρτοπελέκια του ΠΛ@$!0Υ (να πω ότ δεν το διευκρίνησα) θα ήταν αυτό :

2v3r3ad.jpg

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ....

To panelακι που έχω στα χέρια μου είναι αυτό :

2akffnt.jpg

και το panelaki Που θα έπρεπε να είχα αν δεν έπεφτα στα αρτοπελέκια του ΠΛ@$!0Υ (να πω ότ δεν το διευκρίνησα) θα ήταν αυτό :

2v3r3ad.jpg

Ε τότε έχεις πάρα πολύ εύκολο ''έργο'' πραγματικά! Με ένα τρυπανάκι μια τρύπα στο P/S2 και λιμάρισμα με στρογγυλή λίμα, και άλλη μια τρυπα στην οπτική και διαμόρφωση πάλι με λίμα ίσια!

Έγινε επεξεργασία από spazoklaban
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε έχεις πάρα πολύ εύκολο ''έργο'' πραγματικά! Με ένα τρυπανάκι μια τρύπα στο P/S2 και λιμάρισμα με στρογγυλή λίμα, και άλλη μια τρυπα στην οπτική και διαμόρφωση πάλι με λίμα ίσια!

Έτσι το σκέφτηκα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.