Jump to content



laptop I7 Vs desktop (αρχαιολογια) 1-0


Recommended Posts

Mετα απο μερες συμβιωσης.

-Πιο γρηγορη και ευχαριστη η περιηγηση στο ιντερνετ,ανοιγουν αμεσως οι σελιδες.

-Μπορω και βλεπω πλεον βιντεακια hd! Με καποια σκαλοματακια μεν καμια φορα,αλλα υποφερτα,αλλα να τα ανοιγει ,και να ρεουν σαν"βουτυρο"οχι.

-Ανοιγω κλεινω φακελους αστραπιαια(το οποιο δεν νομιζω να παιζει κανα ρολο...καθαρο λειτουργικο ειναι ακομη)

-Το ιδιο αρχειο 3dsmax ,rendering(φωτο) το κανε αστραπιαια σε σχεση με το desktop.

To μονο που με εχει απογοητευσει ειναι το συμβαν που αναφερω παραπανω με το μεγαλο αρχειο 3dsmax.

Eναποθετω τις ελπιδες μου στα windows 7,τα οποια δεν εχω βρει χρονο ακομη να περασω,μιας και -παρεπηπτοντως- τα 8.1 ειναι στη κυριολεξια μες τις τρυπες,κακασχημα και για "μπατσες".

(Αν και παλι δεν νομιζω να δω διαφορα.Διοτι τωρα που θυμαμαι.

Πριν 2 χρονια περιπου,στησαμε ενα workstation με ενα φιλο,με i7,με 16Gb ram,και καρτα γραφικων μια guandro600.Ηταν μοντερ,και χρησιμοποιουσε βαρια εφαρμογη για μονταζ.

Παλι τοτε δουλευα ενα σχεδιο στο max ,το οποιο σερνοτανε στο δικο μου,οταν πατουσα μια διαταγη,και απο περιεργια ηθελα να δω διαφορα.

Περασαμε λοιπον το max ,αλλα η διαφορα ΚΑΜΙΑ απολυτως,τουλαχιστων εκει που εστιαζα εγω.)

Μεχρι στιγμης (ακομη κανω συγκρισεις)γενικα,αυτο που εχω να πω ,ειναι οτι καλο μεν,αλλα και σοκ δεν παθαινεις.

Για ενα μηχανιμα τελευταιας γενιας σε συγκριση με ενα 10ετιας.

Εγω περιμενα ο i7 να τσαλακωνει.Να παταω να ανοιξω βαρη προγραμμα και να ανοιγει σε 2sec αντι 10sec που κανει το 10ετιας desktop.

Αυτο που αποκομισα,ειναι πως μας παραμυθιαζουνε και λιγο.

Σιγουρα ειναι πιο γρηγορα αλλα οχι τοσο οσο τα προβαλουνε και τα διαφημιζουνε.

Υ.Γ.Η μονη περιπτωση στα 10χρονια και πανω που δουλευω το 3dsmax,που ειδα βελτιωση αισθητη,(αισθητη ομως)

Ηταν απο software .

Το ιδιο αρχειο στο 3dsmax4 δεν κουνιοτανε ,και το ιδιο στο 3dsmax9 πηγαινε σφαιρα/λαδι .

Ηταν σα να ειχα i14...!!

Link to comment
Share on other sites

O i7 συναδελφε, τσαλακωνει. Εγω ειδα χαοτικη διαφορα απο τον QX6700 στον 4770Κ. Δε συγκρινω καν το αθλονι που εχεις. Οποιο κ αν ειναι.

Σε θεμα rendering ειναι ανοητο να συζηταμε. Σε θεμα ταχυτητας κατα την επεξεργασια μπορει στο αθλονι να χεις καμια quadro κ να τρεχει καλα κ στο λαπτοπ να προσπαθεις να κανεις τα ιδια με την ενσωματωμενη καταντια της Ιντελ. Εκει μπορει να εχει διαφορα αλλα κ παλι αδυνατω να πιστεψω τις διαφορες που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

HDD, φαντάζομαι, έχεις 5400rpm στο λάπτοπ. Στο Athlon τι έχεις ?

Ναι 5400rpm.Στο athlon 7200rpm.

Σκεφτομαι για κατι τετοιο:

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-hardware/hdd-ssd-skliroi-diskoi/Western-Digital-Black-2-120GB-SSD-kai-1TB-HDD-Hybrid-Dual-Drive-WD1001X06XDTL.htm

Αξιζει?

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

OXI !!!

170Ε στην Ευρώπη έχουν 512GB σε πραγματικό SSD. Έρχετε λίαν συντόμως Ελλάδα: Crucial MX100 512GB, 2.5", SATA 6Gb/s (CT512MX100SSD1) | Skinflint Price Comparison EU

παίρνεις μια 2.5" θήκη 7.5E CN MEMORY CORE 2.5'' HDD ENCLOSURE USB3.0 BLACK BULK - , USB3 για τον δίσκο που έχεις τώρα πάνω στο λάπτοπ και είσαι jet.

Edit: αν έχεις 17άρη laptop μπορεί να δέχεται 2 σκληρούς επάνω ώστε να μην χρειάζεσαι θήκη usb3. Αν έχεις 15άρη και δεν χρειάζεσαι το DVD μπορεί να παίρνει HDD Caddy, 15E έχει στο ebay, για παράδειγμα αυτήν πήρα για το δικό μου laptop : http://www.ebay.com/itm/281228510622

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

100% κατι κάνεις λάθος .

Απο και κλείεται να μην υπαρχει ασυμβατότητα ,περα απο το σερναμενο σκληρό του λαπτοπ.

Εδω είμαστε ,και θα μπει ο o.p και θα πει :" ωχ ,τελικα ηταν το ταδε ,σφαιρα το λαπτοπ"

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

OXI !!!

170Ε στην Ευρώπη έχουν 512GB σε πραγματικό SSD. Έρχετε λίαν συντόμως Ελλάδα: Crucial MX100 512GB, 2.5", SATA 6Gb/s (CT512MX100SSD1) | Skinflint Price Comparison EU

παίρνεις μια 2.5" θήκη 7.5E CN MEMORY CORE 2.5'' HDD ENCLOSURE USB3.0 BLACK BULK - , USB3 για τον δίσκο που έχεις τώρα πάνω στο λάπτοπ και είσαι jet.

Edit: αν έχεις 17άρη laptop μπορεί να δέχεται 2 σκληρούς επάνω ώστε να μην χρειάζεσαι θήκη usb3. Αν έχεις 15άρη και δεν χρειάζεσαι το DVD μπορεί να παίρνει HDD Caddy, 15E έχει στο ebay, για παράδειγμα αυτήν πήρα για το δικό μου laptop : 2nd HDD SSD Hard Drive Caddy for Lenovo IdeaPad Y500 Y500N Y510P | eBay

Kαλα που το πες γιατι ετοιμος ημουν.Τωρα οταν λες ερχετε λιαν συντομως,που στο πλαισιο,η γενικα Ελλαδα.

Δεν μπορω να τον παρω απο κει,επιτοπου,δεν στελνουν??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.