Jump to content



Xiaomi Piston v2+IF commemorative edition


Recommended Posts

Μιας και υπήρξε ενδιαφέρον για τα συγκεκριμένα θα κάνω μία προσπάθεια να συγκεντρώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ εδώ κάνοντας μία μικρή παρουσίαση ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνουμε μέσα στις σελίδες των άλλων θεμάτων.

Specs:

Βάρος: 12g

Impedance: 12Ω-16Ω (ανάλογα την έκδοση, 2.0 vs 2.1)

Μήκος καλωδίου: 1.1m-1.2m (ανάλογα την έκδοση, 2.0 vs 2.1)

Sensitivity: 93db

Τύπος βύσματος: 3.5mm gold-plate

Rated Power: 5-20mW

Εύρος συχνοτήτων: 20-20000Hz

Piston v2 σημεία άξια προσοχής:

piston_1.jpg

piston_2.jpg

piston_3.jpg

piston_4.jpg

*οι φωτογραφίες είναι από το επίσημο μαγαζί της mi και από το ibuygou με επεξεργασία από μέρος μου για να είναι αναγνώσιμο το κείμενο-φωτογραφίες. Δεν είναι δικές μου μετρήσεις ή φωτογραφίες.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Ποιές εκδόσεις Piston v2 υπάρχουν και τι διαφορές έχουν;

-V2

Η αρχική έκδοση των Piston v2

-V2 updated (2.1) και If commemorative edition (v2.1 if limited edition)

Χωρίς να υπάρχει επίσημη ενημέρωση από την Xiaomi έγιναν επεμβάσεις τόσο στα ακουστικά όσο και στην συσκευασία τους.

Σαν ακουστικές επιδόσεις πολλοί λένε ότι δεν ακούν διάφορα ενώ άλλοι μιλούν για βελτίωση. Προσωπικά θα έλεγα ότι είναι όντος λίγο καλύτερα, τόσο ώστε ίσα ίσα να μπορείς να τα ξεχωρίσεις.

Τα If commemorative edition είναι ίδια με τα 2.1 σαν specs και υλικά αλλά παρέχεται μαζί ένα μαύρο πουγγί με βελούδινη υφή και το iF product design 2014 logo, το ίδιο logo το βρίσκουμε και πάνω στο κλιπ των ακουστικών, το χάρτινο κουτί που της συσκευασίας είναι άσπρο με πορτοκαλί-ασπρι σφραγίδα, τέλος αντί του "χρυσαφί" χρώματος έχουμε ένα ασημί το οποίο όμως δεν είναι και τόσο καθαρό αλλά έχει έναν ελαφρύ κίτρινο τόνο.

paper_0.jpg

Η πρώτη διαφορά εντοπίζεται στην χάρτινη συσκευασία.

paper_1_1.jpg

paper_1_2.jpg

paper_2_1.jpg

paper_2_2.jpg

paper_3_1.jpg

paper_3_2.jpg

paper_4_1.jpg

paper_4_2.jpg

Παρακάτω φαίνονται τα νέα specs από το αυτόκλητο στον πάτο του κουτιού και η διαφορά στο χρώμα των ακουστικών.

paper_5_1.jpg

paper_5_2.jpg

paper_6_1.jpg

paper_6_2.jpg

paper_8.jpg

Όταν ανοίξει η συσκευασία η διάφορα που θα προσέξει κάποιος είναι η ύπαρξη ένας κλιπ για να στερεώνουμε το καλώδιο των ακουστικών.

Αφαιρώντας το κλιπ γίνεται αντιληπτή η δεύτερη διάφορα που έχει να κάνει με τα tips και την συσκευασία. Τα tips έχουν τοποθετηθεί σύμφωνα με το μέγεθος, ενώ το εικονίδια στον πάτο του κουτιού έχουν δώσει την θέση τους στα γράμματα S/M/L. Τέλος υπάρχει διαφορά στα tip όπου το tip που ήταν στο εικονίδιο με το ακουστικό έχει αντικατασταθεί με άλλο από που το μόνο που το ξεχωρίζει από το τα άλλα είναι το μέγεθος.

paper_7.jpg

Στα ακουστικά η μόνη οπτική διαφορά που μπορεί να βρει κάποιος είναι τα R και L στην βάση των ακουστικών και έχουν τον ρόλο να μαρκάρουν το αριστερό και το δεξί ακουστικό μιας και στην προηγούμενη έκδοση αυτό γινόταν μόνο από το “δαχτυλίδι” στην βάση στου δεξιού ακουστικού όπως φαίνεται και από την παρακάτω φωτογραφία. Η τελευταία διάφορα έχει να κάνει με το μήκος του καλωδίου που το κάπως κοντό καλώδιο των 2.0 μεγάλωσε κατά 10cm!

paper_9.jpg

paper_10.jpg

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις:

Καταρχήν να πω ότι εδώ και 4 μήνες τώρα χρησιμοποιώ τα mh1 παντού και αποκλειστικά, αφού κάναν τα stock της samsung να ακούγονται λες και είναι του κιλού όπως και ότι άλλο είχα στο σπίτι. Δεν έχω καμία ιδιαίτερη γνώση περί μουσικής και ήχου, γράφω την γνώμη μου σαν μέσος χρήστης που ψάχνει κάτι ποιοτικό χωρίς να θέλει να ξοδέψει πολλά.

Σαν πρώτες εντυπώσεις:

-Και τα 2 αξίζουν μέχρι και το τελευταίο cent. Δεν νομίζω κάποιος να απογοητευθεί όποιο από τα 2 και να πάρει.

-Ακουστικά, η διαφορά που εντόπισα είναι κυρίως στο μπάσο.

τα mh1 δίνουν περισσότερο σε σύγκριση με τα piston, χωρίς όμως την ίδια στιγμή τα piston να φαίνονται άχρωμα ή να μην έχουν μπάσο. Τα piston δίνουν ένα πιο ζωντανό αποτέλεσμα όπου το μπάσο κλοτσάει μεν, αλλά σε αφήνουν να ακούσεις πολύ καθαρά τα φωνητικά και την κιθάρα, ενώ με mh1 τα καβαλούσε το μπάσο.

Με μια λέξη τα piston μου αφήνουν πιο "ζωντανά", τα mh1 ενώ εντυπωσιάζουν με το μπάσο και την ομαλότητα, μάλλον το παρακάνουν σε ορισμένα είδη μουσικής κάνοντας τα να είναι πιο μουντά σε σύγκριση.

Επίσης τα piston μου έδωσαν περισσότερη ένταση.

Τα ακουστικά είναι ακόμα στην αρχή της ζωής τους, ελπίζω με το στρώσιμο να γίνουν ακόμα καλύτερα.

-Tips (μαξιλαράκια)

Ευχάριστη έκπληξη τα piston, περίμενα να παίξω με τα 4 διαφορετικά που έχει μέσα η συσκευασία μέχρι να βρω πιο θα κάτσει καλύτερα χωρίς να με κουράσει, αυτά που έχει πάνω από την μάνα του πήραν το σχήμα του αυτιού και πραγματικά δεν με έχουν κουράσει - πονέσει καθόλου σίγουρα τα προτιμώ σε σχέση με τα μαμά του mh1.

-Καλώδιο και βύσμα

Τα mh1 είναι omtp και τα piston ctia οπότε έχουμε γκολ από τα αποδυτήρια στο θέμα συμβατότητα.

Σαν καλώδιο, τα mh1 αν και πλακουτσωτό πλαστικό έχω μάθει να το αγαπώ, σε όποια τσέπη, θήκη ή τυχαίο μέρος το έχω πετάξει ποτέ δεν είχα πρόβλημα με μπλεξίματα, τα έβγαζα και σε ελάχιστο χρόνο ήταν στα αυτιά, των piston μάλλον δεν θα τα καταφέρει τόσο καλά ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι δεν θα ξεφτίσει... Σίγουρα όμως δεν με χαλάει που δεν χρειάζεται να περνώ το καλώδιο του δεξιού ακουστικού πίσω από τον λαιμό, ελπίζω μόνο να μην γλιστράν από τα αυτιά. Η διαφορά στη θέση των κουμπιών είναι θέμα προτίμησης αν και στα mh1 μου φαίνεται ότι είναι κάπως ψηλά, κοντά στο αυτί και τα piston είναι κάπως χαμηλά, προτιμώ την θέση που έχουν στα stock samsung πχ.

-Ποιότητα υλικών

Σίγουρα τα piston με τα μεταλλικά καλύμματα στα controlls-βύσμα-ακούστηκα κλέβουν τις εντυπώσεις, ειδικά όταν τα πιάνεις στο χέρι σου πρώτη φορά και καταλαβαίνεις πόση περισσότερη πρόσφυση δίνουν στα δάχτυλα οι ραβδώσεις στην επιφάνεια του μετάλλου! Από την άλλη τα mh1 μπορεί να μην έχουν αυτή την premium αίσθηση αλλά δεν έχω κανένα παράπονο μετά από 4 μήνες μιας και δεν παρουσίασαν ποτέ το παραμικρό.

Αυτά από την πρώτη επαφή μου με xiaomi pistons v2.

Παρέλαβα σήμερα. Έχοντας και τα cooler master pitch ,κάποια akg και τα μαμά της samsung του s4 αλλα έχοντας ακούσει και του iphone 4s τα xiaomi είναι ΜΑΚΡΑΝ τα καλύτερα earphones που έχουν περάσει απο τα χέρια μου.(ηχητικά...)

Απο θέμα ποιότητας δε μου αρέσει το καλώδιο

Εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα, ο υποτιμητικός όρος "κινέζικο" έχει άρχίσει να φθίνει.

More reviews:

http://www.head-fi.org/products/xiaomi-pistons-2-0-mk301

Από που μπορώ να τα αγοράσω;

Ibuygou, χρήστης που αγόρασε: [MENTION=1666]FrOsT[/MENTION] (if), [MENTION=9332]Reselie[/MENTION] (if)

Merimobiles, χρήστης που αγόρασε: [MENTION=1666]FrOsT[/MENTION] (v2.1) [MENTION=103]hurin[/MENTION] (v2.1)

Xiaomiworld, χρήστης που αγόρασε: [MENTION=1666]FrOsT[/MENTION] (v2)(if)

Peonaudio, χρήστης που αγόρασε: [MENTION=19824]LABROS[/MENTION] (if)

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την παρουσίαση! Βάλε με και μένα, τα πήρα από merimobiles.

Εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα, ο υποτιμητικός όρος "κινέζικο" έχει άρχίσει να φθίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
[MENTION=1666]FrOsT[/MENTION] γνωρίζεις αν τα iF ή τα 2.1 είναι συμβατά με το Oneplus One ;

Πρέπει να παίζουν κανονικά.

Ο [MENTION=97]Trooper[/MENTION] νομίζω έχει και τα 2 (2.1+opo).

*if και 2.1 είναι το ίδιο πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύουν, και το mic και τα volume buttons.

Απαντάει κλήσεις με το μεσαίο;

Ρωτάω, γιατί εγώ παίρνω θήκη για ζώνη πάντα και μιλάω με τα ακουστικά, δεν το έχω στα χέρια μου.

Οπότε, όταν χτυπάει, το απαντάω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάει κλήσεις με το μεσαίο;

Ρωτάω, γιατί εγώ παίρνω θήκη για ζώνη πάντα και μιλάω με τα ακουστικά, δεν το έχω στα χέρια μου.

Οπότε, όταν χτυπάει, το απαντάω από εκεί.

confirmed working, μολις το τεσταρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.