Jump to content



Αναβάθμιση! Τί προτείνετε;


Recommended Posts

Το λειτουργικό θα γίνει professional, τις επόμενες ημέρες θα πέσει φορματ. Μνήμη σίγουρα θα αναβαθμιστεί, μένει να αποφασίσω, δεν θέλω να δωσω πολλά λεφτα, θα παρω σιγουρα και νεο κουτι και ανεμιστηρες. Θα αλλαξω και την πάστα όπως ειπώθηκε. Ευχομαι να δουλεψει ετσι, θα το τεσταρω και ειδωμεν! Σας ευχαριστω πολυ όλους, θα ενημερωσω για περαιτερω αλλαγες και αποτελεσματα!

γιατι Pro?

τα Ultimate ειναι η κορυφαια (φουλ) εκδοση των 7..!

παντως..., οποια και αν βαλεις, να ειναι 64BIT ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

+1 για το ξεκλειδωμα του 4ου πυρινα!

Τις ram που σου προτεινα, ναι τις βαζεις μαζι με τις παλιες.

Ολα τα ολα τα εχουν ηδη πει οι υπολοιποι.

Για καρτα γραφικων 100-120 ευρω θα σου φαινονταν πολλα για τη χρηση που τη θες?

Επισης, πες μας και θερμοκρασιες μηπως χρειαστει να αλλαξεις και ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έτρεξα ένα stress test εχθές το βράδυ (για περίπου 1h) και δούλεψε καλά μέχρι στιγμής. Ξέρω δεν ειναι πολύ, ειμαι επιφυλακτικος. Παρακολουθώντας την λειτουργία, όταν οι πυρήνες έφταναν στο 93-94% λειτουργίας ανέβαζε μέχρι 52-54 βαθμούς, αυτό με fan speed στο 26% της ψύκτρας, οπότε μου φάνηκε οκ. Με ανοιχτό το πλαινό. Δεν θυμάμαι ποιά ακριβώς είναι η ψύκτρα αλλά θυμάμαι οτι είναι αρκετά καλή, θα την δω το απόγευμα που θα είμαι σπίτι και θα σας πω. Η GPU περίπου στα ίδια αλλά με την διαφορά οτι το ανεμιστηράκι της δούλευε στο 90% και δεν μου αρεσε, περαν και του θορυβου. Επίσης μου έδειχνε ανεβασμενη και στο MB, μεχρι 55. Γι'αυτό θέλω να αλλάξω κουτί, ειναι στριμωγμενα τα πραγματα, αν δεν βρω απο κανενα φιλο θα παρω αυτο που προτεινατε, το υπάρχον ειναι για πεταμα!

Προς το παρον αυτα, αν δουλεψει σωστα ο 4ος πυρηνας θα βαλω και τις μνημες και προς το παρον θα το δουλεψω ετσι, ειδα αρκετη διαφορα ηδη!(αφου ειχα κανει και τη μλκ και ειχα λαθος τοποθετημενες και τις μνημες!)

100-120€ για GPU ειναι πολυ καλα αλλα μαλλον θα το αφησω να παει μαζι με σκληρο, ειναι το επομενο βημα, ευελπιστω σε κανα 2-3 μηνες να τα αλλαξω και αυτα.

Και παλι σας ευχαριστω πολυ ολους! :victory: Θα συνεχισω να ενημερωνω για τις εξελιξεις..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι απο θερμοκρασιες στην cpu, στη μητρικη ειναι υψηλη. Το κουτι σιγουρα θα βοηθησει. Επισης 1 ωρα stress ειναι αρκετη για δεις αν εχει καποιο προβλημα η cpu, το prime95 ετρεξες??

Για καρτα γραφικων σε αυτα τα χρηματα εισαι για AMD R7 260X ή Nvidia GTX 750ti.

Link to comment
Share on other sites

ωραια..!

δουλεψε το λιγο καιρο ετσι, και δες πως παει.

εν τω μεταξυ, εχε το νου σου για προσφορες καρτων γραφικων, καθως βγαινουν καπου καπου καποιες καλες.

ΠΧ πριν 10 μερες περιπου ειχε βγει η Powercolor HD7850 1GB GDDR5 στα €119...!!!

το ιδιο μπορεις να κανεις και για μνημες. να εχεις το νου σου για προσφορες, αν δεν καιγεσαι...!!

Link to comment
Share on other sites

Ok θα κοιταξω για προσφορες, δεν βιαζομαι!

Για το κουτι που προτεινατε τί ανεμιστηρες θεωρειτε οτι πρεπει να βαλω, εκτος των 2 προεγκατεστημενων; Πόσους και που, χρειαζεται να βαλω σε ολες τις θεσεις; Εχετε να προτεινετε συγκεκριμενους για υπολογισω το συνολικο κοστος;

Link to comment
Share on other sites

AN εννοεις το Carbide 200R, μπορει να μην χρειαστει αλλους ανεμιστηρες. ειναι μια χαρα κουτακι.

αν παρεις αυτο, ή οποιοδηποτε αλλο παρεις, κοιτα πρωτα πως συμπεριφερεται με τους εργοστασιακους ανεμιστηρες κι επειτα βλεπουμε..!!

αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες για το συγκεκριμενο κουτι, στειλε ενα PM στην karmen1983 ..!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιάζεσαι για κάρτα γραφικών, θα σου πρότεινα να δεις έναν SSD 120GB (πχ Samsung EVO) με κάτω από 100Ε θα δεις συνολική άνοδο στις επιδόσεις.

Όταν το βάλεις θα απορείς πως δεν τον πήρες τόσο καιρό :slap:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλά θα ήταν να υπήρχαν λεφτά κ για σκληρό αλλά ρπος το παρόν το αφήνω. Εφτασε λοιπόν η στιγμή να πάρω κουτί και Ram. Μου είπατε οτι δεν έχει φίλτρα στους ανεμιστήρες το κουτί, να πάρω βαλω κάτι τέτοιο SILVERSTONE FF121B 120MM FAN GRILLE AND FILTER KIT BLACK - FAN FILTERS - κάνει δουλειά; Για μνήμες θα πάω σε αυτές που προτείνατε..

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να υπήρχαν λεφτά κ για σκληρό αλλά ρπος το παρόν το αφήνω. Εφτασε λοιπόν η στιγμή να πάρω κουτί και Ram. Μου είπατε οτι δεν έχει φίλτρα στους ανεμιστήρες το κουτί, να πάρω βαλω κάτι τέτοιο SILVERSTONE FF121B 120MM FAN GRILLE AND FILTER KIT BLACK - FAN FILTERS - κάνει δουλειά; Για μνήμες θα πάω σε αυτές που προτείνατε..

Εγώ έβαλα έναν 14άρη ανεμιστήρα εισαγωγής κάτω, και ένα τέτοιο φίλτρο απ' έξω SILVERSTONE FF141B MAGNETIC FAN FILTER 140MM BLACK - FAN FILTERS -. Κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα σε ssd και δεν θα χάσεις, θα σου αλλάξει άμεσα την εικόνα του pc. Δες αυτόν που πλέον τον δίνουν τζάμπα γι αυτό που είναι: INTEL 520 SERIES SSDSC2CW120A310 120GB SSD 2.5'' SATA 3 BROWN BOX -

Για να βάλω SSD πρέπει να αλλάξω τίποτα στο BIOS?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτό που σκέφτηκα ειναι να βάλω άλλα 4G RAM(και όχι 8), για να γλυτώσω κάποια λεφτά απο εκεί και να πάρω και έναν SSD. Βρήκα αυτόν SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - που φαίνεται πολύ καλός και σε καλή τιμή!

Θέλω παρακαλώ πολύ να μου πείτε τί μνήμες να βάλω, που να είναι συμβατές με το σύστημα που έχω, να μπορούν να συνεργαστούν με τις υπάρχουσες και όσο γίνεται οικονομικές!

Σόρυ παίδες, σας έχω πρήξει αλλά ειδικά απο RAM είμαι σκράπας!

Έχουν μπεί ήδη στο καλάθι αυτά και περιμένω να μου πείτε για μνήμες:

CORSAIR CARBIDE SERIES 200R BLACK -

BE QUIET! PURE WINGS 2, 140MM -

SILVERSTONE FF141B MAGNETIC FAN FILTER 140MM BLACK - FAN FILTERS -

SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 -

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτό που σκέφτηκα ειναι να βάλω άλλα 4G RAM(και όχι 8), για να γλυτώσω κάποια λεφτά απο εκεί και να πάρω και έναν SSD. Βρήκα αυτόν SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - που φαίνεται πολύ καλός και σε καλή τιμή!

Θέλω παρακαλώ πολύ να μου πείτε τί μνήμες να βάλω, που να είναι συμβατές με το σύστημα που έχω, να μπορούν να συνεργαστούν με τις υπάρχουσες και όσο γίνεται οικονομικές!

Σόρυ παίδες, σας έχω πρήξει αλλά ειδικά απο RAM είμαι σκράπας!

Έχουν μπεί ήδη στο καλάθι αυτά και περιμένω να μου πείτε για μνήμες:

CORSAIR CARBIDE SERIES 200R BLACK -

BE QUIET! PURE WINGS 2, 140MM -

SILVERSTONE FF141B MAGNETIC FAN FILTER 140MM BLACK - FAN FILTERS -

SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 -

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τη βοήθεια!

η δικη μου αποψη για μνημη, ειναι να παρεις 1 ντιμμακι 4gb ουτως ωστε να εχεις ακομα μια θεση ελευθερη, αν θελησεις καποια στιγμη, να βαλεις κι αλλο ενα 4αρι..!!

μην σε απασχολουν οι χρονισμοι, θα δουλεψουν συμφωνα με τις αλλες, που ειναι πιο αργες...!!

ΥΓ. πλεον εχουμε ιδιο σεταπ σε μητρικη- επεξεργαστη...!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτό που σκέφτηκα ειναι να βάλω άλλα 4G RAM(και όχι 8), για να γλυτώσω κάποια λεφτά απο εκεί και να πάρω και έναν SSD. Βρήκα αυτόν SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - που φαίνεται πολύ καλός και σε καλή τιμή!

Αυτός που σου πρότεινα παραπάνω είναι καλύτερος (full πακέτο, καλύτερης ποιότητας sychronous MLC nand, 5 χρόνια εγγύηση) και φτηνότερος.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.