Jump to content



Πρόβλημα με samsung HD


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα παρατήρησα ένα πάγωμα στην οθόνη του pc. Όχι μπλε οθόνη όχι restart απλά έμενε ως έχει 90% όταν το pc ήταν σε idle mode (downloading π.χ).

Έκανα memtest έτρεχε 5 ώρες όλα καλά

Έκανα τεστ στην κάρτα ούτε θερμοκρασίες ούτε τπτ

Η Cpu μια χαρά από θερμοκρασίες και με prime 5 ώρες όλα καλά

Οπότε μου έμειναν οι σκληροί. Βάζοντας το HD sentinel είδα οτι ο ένας σκληρός δεν είναι στα καλά του τα αποτελέσματα στην παρακάτω photo.

Παίζει το πρόβλημα να προέρχεται από εκεί ? Η μήπως είναι software ?

Ευχαριστώ πολύ!

2q04jud.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

O δίσκος δεν έχει λειτουργικό και δεν γίνονται εκεί τα downloads απλά τον έχω γιατί κάνω εκεί εγκατάσταση games και κάποια προγράμματα πχ steam.

Scandisk του έχω κάνει άλλα τπτ.

Παρακάτω ειναι οι photos απο το S.M.A.R.T που ζήτησε ο φιλος:

2429c0j.jpg

28bxicz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές 1,5,7 πρέπει να είναι 0.

Οι τιμές που έχεις δεν είναι ανησυχητικές για το μέγεθος του δίσκου αλλά παρατήρησε αν είναι σταθερές η σιγά σιγά ανεβαίνουν.

Ανησυχητικό είναι η τιμή 10 που έχει και το κίτρινο θαυμαστικό μιας και υποδηλώνει πρόβλημα στο μηχανικό υποσύστημα του δίσκου.

Αν αρχίσουν να ανεβαίνουν πάρε backup και νέο δίσκο.

Εάν γνωρίζεις αγγλικά διάβασε εδώ για τις τιμές και τι παίζει με αυτές.

S.M.A.R.T. - Wikipedia, the free encyclopedia

Έγινε επεξεργασία από ksexasmenos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχας αφου ξεκινας θεμα προβληματος καλο ειναι να αναφερεις σε τι συστημα δουλευεις.

Οταν λες παγωμα, εννοεις θελει reset για να στρωσει ή επανερχεται μετα απο δευτερολεπτα;

Απο hardware καλο θα ηταν να ελεγξεις & το τροφοδοτικο σου αν επιμεινει το προβλημα.

Εμπειρικα ωστοσο, μου ακουγεται software προβλημα.

Driver/firewall/πειρατικα παραθυρα/antivirus/ παει το μυαλο μου.

Ακομα και ο δισκος να παραδιδει πνευμα δεν νοηται να κολλας αφου δεν εχει το λειτουργικο επανω.

Link to comment
Share on other sites

@XortoMagiko

Παρακάτω ειναι οι photos απο το S.M.A.R.T που ζήτησε ο φιλος:

2429c0j.jpg

Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με έναν SAMSUNG HD103UJ, ''παγώνει'' σε άσχετες χρονικά μεταξύ τους στιγμές και ''ξεπαγώνει'' μόνο όταν πάω να κάνω access π.χ σε ενα subdirectory του δίσκου,

και αυτό μετά από περίπου 30 δευτερόλεπτα και ενώ η πάνω μπάρα διευθύνσεων γεμίζει προοδευτικά όλο αυτό το διάστημα .

Για να μην τα πολυλογώ έχω φάει ψάχνοντας στο internet κοντά 1,5 χρόνο να βρω τι φταίει, αυτό που έβγαλα συμπέρασμα είναι ότι κάτι παίζει σε επίπεδο και έκδοση firmware με τους Samsung's Spinpoint,

μια που αρκετός κόσμος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μας συν άλλα παρεμφερή. Στις λύσεις τώρα:

1. Βρήκα , καταλάθος οφείλω να ομολογήσω, ότι αν αλλάξεις από το BIOS της μητρικής τους δίσκους από ahci mode σε ide mode το πρόβλημα παύει να υφίσταται,

όμως όπως και εσύ έτσι και εγώ έχουμε SSD και χάνουμε σε επιδόσεις.

2. Θα κάνεις το παρακάτω που φαίνεται στην εικόνα

samsung-12096.jpg

επιλέγουμε τον δισκο ---> πάνω στα tab επιλέγουμε Δίσκος ---> και Acoustic Management Configuration και βάζεις το level D0h

εγώ το έβαλα αυθαίρετα και σύμφωνα με το level που είχε ένας από τους άλλους δίσκους Seagate που έχω

και λέω αυθαίρετα γιατί δεν ξέρω αν αυτό που έκανα είναι καλό για τον δίσκο, μιας που όπως βλέπεις στην εικόνα το recommended level για τον δίσκο είναι FEh.

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι έχω κάνει το 3 και εν όψει καινούργιου συστήματος το 4

3. ΠΗΡΑ - ΠΑΡΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ BACKUP

4. Θα βάψω - βάψε τον δίσκο μπλε και ξέρεις .......

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με έναν SAMSUNG HD103UJ, ''παγώνει'' σε άσχετες χρονικά μεταξύ τους στιγμές και ''ξεπαγώνει'' μόνο όταν πάω να κάνω access π.χ σε ενα subdirectory του δίσκου,

Τσεκαρε το "Turn off hard disk" option στα power settings, που απο default ειναι στα 20 λεπτα.

Aν σου ειναι ετσι, βαλτο σε π.χ. 1000 λεπτα και δες μηπως διορθωνεται το θεμα σου.

attachment.php?attachmentid=62786&stc=1&d=1404041558

post-11813-1416078547,7326_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.