Jump to content



LG 42LA620S / Tην άποψη σας παρακαλώ για αγορά τηλεόρασης


Recommended Posts

ΠΑρακαλώ για την άποψή σας για την τηλεόραση του θέματος.

LG 42LA620S

1. Αξίζει τα λεφτά της;

2. Ποιότητα εικόνας είναι καλή;

3. Υπάρχουν καλύτερες σε αυτή την τιμή; (μέχρι 500 max)

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πούν και άλλοι πιό ειδικοί βέβαια, αλλά από κοντά είδα τηλεοράσεις στα 100, 200 και 400Hz της ίδιας εταιρείας και αμέσως το μάτι "κολλάει" στα 400Hz. Τώρα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό ή θεμιτό να πιάσεις τα όρια των specs στις τηλεοράσεις. Γιατί από όσο γνωρίζω υπερχρονισμός του σήματος γίνεται. Δεν ξέρω αν παίρνοντας μια των 400Hz θα πρέπει να την τρέξεις στα 400 ή να την τρέχεις στα 200Hz για σταθερότερη απόδοση. Θα ήθελα και εγώ να μάθω περισσότερα για να είμαι έτοιμος όταν έρθει η ώρα.

Αυτές που σου πρότεινα, βάσει πολύ καλών κριτικών από reviews που διαβάζω σου τις πρότεινα και λόγω εμπειρίας γνωστών μου ειδικά με Sony.

Link to comment
Share on other sites

τελικά ανέβηκα λίγο και κατέληξα εδώ...αφου είδα διαφορά μεταξύ Panel 200hz και 400hz σε ίδιο μοντέλο

LG 42LB650V CINEMA 3D Smart TV | LG Electronics Greece

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

να πω και γω μια αποψη, εχω μια τριετιας 42LW4500 και το 3d με τα passive ειναι μια χαρα. δε μπορω να πω οτι με κουραζει παραπανω απο το σινεμα. μαλλον πιο ανετο ειναι.

τα μειονεκτηματα ειναι τα εξης:

1. απο usb ενω παιζει απροβληματιστα τα παντα, δε παιζει σε μερικα mkv τον ηχο και τον μετατρεπω σε mp3.

2 και χειροτερο, η τηλεοραση εχει ΑΠΑΙΣΙΟ input lag ειδικα σε hdmi. δε την παλευα ουτε με το ps3 ουτε με το pc σε vga συνδεση οτι ρυθμιση και να κανα στην εισοδο η στα εφφε... πολυ κακο και σιγουρα θα ηταν κριτηριο αν αλλαζα tv..

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

wrong

Οι 3Δ είναι τουλάχιστον 100. Η συγκεκριμένη νομίζω είναι 120Ηz Fake Refresh Rates Conversion: Samsung Clear Motion Rate vs Sony MotionFlow vs LG Motion Clarity Index

Όχι φίλε μου. Ξέρεις πως τα μετράνε τα hz οι εταιρίες;

50Hz το refresh rate του panel + 50hz το led (επειδή αναβοσήνει) = 100, και επειδή δείχνει άλλο για το κάθε μάτι -> 100+100 = 200Hz

Αν βάλεις και το special effect του uber cpu που κάνει κάτι κόλπα πολύ πονηρά και "διπλασιάζει" τα hz, πάρει και τα 400.

Είναι συγκεκριμένες οι οθόνες με 100hz panel.

PS. Επειδή τα είχα ψάξει πρόσφατα, η LG 620s είναι 100% 50hz.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μη βαράτε. :tomato: Δεν ήξερα καθόλου πώς υπολογίζονται τα Hz της οθόνης. Αυτό που ξέρω είναι ότι είδα στον Κωτσόβολο τρεις LG στην σειρά με 100, 200 και 400Hz στα specs της οθόνης, και αυτή με τα 400Hz είχε τεράστια διαφορά στην ομαλότητα της εικόνας. Από τις παραπάνω που έβαλα (γιατί το ψάχνω κι εγώ όπως είπα) ποιά έχει καλύτερο panel;

Link to comment
Share on other sites

και τώρα πως υπολογίζονται τα 500hz σε αυτή που παράγγειλα?

όπως είπα είδα διαφορά στα δύο πάνελ συγκεκριμένα είδα αυτήν που με ενδιέφερε και την LGLA690S.

Υπάρχει 500Hz οθόνη; Just think of it.

Τώρα δε μπαίνω να ψάξω γιατί ετοιμάζομαι για το γήπεδο :p :crazy_pilot: .

Μπες στο AVclub.gr και ψάξε/ρώτα ποιές είναι 100Hz.

Link to comment
Share on other sites

Ενας παράγοντας που θα πρέπει να κοιτάξεις / υπολογίσεις ειναι και το after sales support. Φυσικά δεν ειναι πρωταρχικός παράγοντας ωστόσο -αν και όταν έρθει η κακιά η ώρα - θα εκτιμήσεις ιδιαίτερα το τηλεφώνημα της LG την επομένη που θα έχεις δηλωσει τη βλάβη για να σου κλείσουν ραντεβού για παραλαβή της TV, την ενημέρωση για την διάγνωση της βλάβης καθώς και όλα όσα ακολουθούν (αντικατάσταση/παραλαβή νέας tv κλπ)

Στον κουμπάρο μου που ειχε μόλις πριν 1 μηνα τέτοιο συμβάν και μου το διηγήθηκε δεν πιστευα στα αυτια μου οτι μπορεί να συμβεί στην Ελλάδα. Λυπάμαι που το λεω αλλα δεν μας εχουν συνηθίσει σε τετοιες επαγγελματικές συμπεριφορές εδω στην Ελλάδα οι "επαγγελματίες" του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

και τώρα πως υπολογίζονται τα 500hz σε αυτή που παράγγειλα?

όπως είπα είδα διαφορά στα δύο πάνελ συγκεκριμένα είδα αυτήν που με ενδιέφερε και την LGLA690S.

Marketing καθαρά το θέμα με τα Hz. Και εμένα 2500hz γράφει, αλλά προς θεού δεν είναι..

Τα 500hz που αναφέρεις είναι με το frame interpolation που πραγματοποιεί από μόνη της.

Δεν αμφισβητώ τα μάτια σου και αυτό που είδες ήταν ένας πιο καλός επεξεργαστής που πρόσθετε frames.

Αφού καθορίσεις budget, ίντσες και καλούδια που θεωρείς ότι θέλεις να έχει η tv σου, τότε βλέπεις τις επιλογές που έχεις.

Κάνεις μια βόλτα σε κάποιο μεγάλο κατάστημα και προσπαθείς να τις δεις να παίζουν, ώστε να κρίνεις εσύ ο ίδιος την εικόνα και αν σου κάνει στα γούστα σου. Αν είναι και για σαλόνι.. επιβάλλεται για να δεις ποιότητα και look :)

Το να σου πούμε εμείς πχ "αα μη πάρεις αυτή γιατί θα βλέπεις το γρασίδι στους αγώνες ποδοσφαίρου πράσινο ελεκτρίκ!"

δεν λέει τίποτα. Αν εσύ προτιμάς να βλέπεις τα χρώματα έντονα πουσαρισμένα και το άσπρο τίγκα ψυχρό πχ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.