Jump to content



and the question is...:2χ256 ΟR 2x512??


Recommended Posts

Ρε παιδια θα κανω μια λολερωτηση...αλλα πιστεψτε με...εχω αναρωτηθει αρκετες φορες....:o .....

Καλυτερες για overclock ειναι κιτ 2χ256 η 2χ512....!

Βλεπω πολλους Top overclockers που τραβανε bench με ενα 256αρι η με 2χ256 σε dc αλλα δεν εχω καταλαβει το γιατι.....αν δεν κανω λαθος στα 3D bench παιζει ρολο το dc...περιπου 1000+ ποντους παραπανω.....!Εχω δικιο??

με windows xp κ 2χ256 τα βγαζουμε περα η θελουμε παραπανω???:o

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι επειδη το 256αρι εχει λιγοτερα τσιπακια ζεστενεται λιγοτερο αρα ανεβαινει καλυτερα.Το dc τι ειναι?

Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με

Link to comment
Share on other sites

dc=dual channel.....

αλλα δεν νομιζω οτι ειναι σωστη η απαντηση σου....ψυξη μπορει να υπαρξει πολυ καλη ακομα κ σε μνημες με πολλα τσιπακια.....οποτε δεν παιζει ρολο ο παραγοντας θερμοτητα οταν μιλαμε για top κλοκαρισματα γιατι η θερμοτητα εννοειται οτι σαν προβλημα εχει εξαληφθει........

παρ'ολα αυτα κ η θερμοτητα παιζει σημαντικοτατο ρολο αλλα αφου εχουμε καταφερει να την περιορισουμε....μαλλον κατι αλλο παιζει σημαντικοτερο ρολο σε συνδιασμους μνημων+tweaks+.....!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hellrider

Τι να σου πω ρε βασιλη εγω μια ιδεα ειπα δεν ξερω να σου πω κατι παραπανω.Ελπιζω να απαντησουν οι αρμοδιοι για να μου λυθει και μενα η απορια

oK MAN!Δεν ειπα οτι εισαι λαθος....πιθανοτατα να ειμαι εγω λαθος

...απλα ειπα την αποψη μου κ εσυ την δικια σου...!Τωρα θα δουμε κ τι λενε οι ''ειδικοι''...χεχε

Link to comment
Share on other sites

2χ256 για bench, 2χ512 για everyday.

Το γιατί, ειναι επειδή τα 256άρια εχουν συνήθως λιγότερα τσιπάκια, άρα περισσότερες πιθανότητες να ανεβαίνουν όλα μαζί σωστά. Στα 2χ512 έχεις πολύ περισσότερα, πολλές φορές τα διπλάσια. Το dc ειναι must, εκτος και αν η μητρική δε ειναι dc (πχ 754)

Πάντως κανονικά πρεπει (οπως μου έχει πει και ο Γιώργος) να τσεκάρεις ενα ενα τα dimmακια να δεις πιο ανεβαίνει και μέχρι πόσο πάει , ωστε να βλεπεις πιο φταίει. Μπορει πχ το ενα να πηγαινει 260 με 2-2-2-5 αλλα το άλλο 240. Βάλτα μαζί και πανε μεχρι 240...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Πάντως κανονικά πρεπει (οπως μου έχει πει και ο Γιώργος) να τσεκάρεις ενα ενα τα dimmακια να δεις πιο ανεβαίνει και μέχρι πόσο πάει , ωστε να βλεπεις πιο φταίει. Μπορει πχ το ενα να πηγαινει 260 με 2-2-2-5 αλλα το άλλο 240. Βάλτα μαζί και πανε μεχρι 240...

να μαντεψω?????μμμμμμ....για bh-6 σου ελεγε....εεεεε???χε!χε!

Στο pi παιζει ρολο single η dual??

κ σε 3D (για bench μιλαμε παντα)παιζει ρολο 2χ512 η 2χ256 σε σκορ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Για το πι dual, το εχω τσεκάρει κι ολας.

..

το εχεις τσεκαρει εννοεις οτι παιζει ρολο η δεν παιζει???

:o

στα παιχνιδια τα καινουρια παντως παιζει........εεεε???

Σκεφτομαι να παρω 2χ256 για οικονομια....αλλα με τα παιχνιδια δεν βλεπω να το γλιτωνω το 1 γιγα κιτ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=7671

το εχω ηδη διαβασει αρκετες φορες...!Αλλα κ παλι δεν μπορω να αποφασισω......!οι μνημες θα παιζουν στο τερμα τους για τρελα bench,γιαάυτο κ ρωταω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Mια χαρα μνημες ειναι αυτες που εχεις(αν οχι οι καλυτερες) οι 3700ΕΒ, γιατι θες να τις αλλαξεις? :...:

Βασιλη........εχουν ηδη φυγει εδω κ καμποσο καιρο.... :...:

κοντα 3 βδομαδες ειμαι με το pc της αδερφης μου.....

ελεγα να παρω τις gskill4400....αλλα τελικα περιμενω τις ocz4200 pl tccd.....

κατι αλλο καλο ανεξαρτητα τιμης εχεις να προτεινεις που να χτυπανε κοντα 300φσβ ???

δεν μπορω να σκεφτω κατι καλο....ειμαι αναποφασιστος μαμωτη μου....

Link to comment
Share on other sites

...και για να ρωτήσω πέραν των περιπτώσεων 2χ256 ή 2χ512, άμα είχαμε ας πούμε 3χ256 θα ήταν καλύτερα από το 1χ512 και 1χ256, μαι και η συνολική(768) ποσότητα μνήμης θα ήταν ίδια;

Link to comment
Share on other sites

...οι επιδοσεις στα περισσοτερα bench που χρησιμοποιουμε δεν εχει να κανει με την ποσοτητα τις μνημης (mb) (..512mb ειναι αρκετα...) αλλα στο κατα ποσο μπορουμε να εκμεταλευτουμε το dual channel της μητρικης (οσων το υποστηριζουν)...γιατι για να δουλευει το DC πρεπει παντα να μπαινουν σε ζευγαρια οι μνημες ....και να ειναι ιδιες (ή ιδια τσιπακια) ....ωστε να μπορεσεις να τις φτασεις στα ορια τους......με κτηνοβολτ....:p :p :D

Τωρα γιατι εχουμε καλυτερες επιδοσεις με το dual channel ....απλα γιατι βαζοντας 2 dimakia

σε διαταξη DC ο διαυλος του memory controller γινεται απο 64bit ....128bit.....;)

...και βεβαιως συμφωνω σε ολα αυτα που ειπε ο trooper περι SinlgeSide(SS) kai DoubleSide(DS)...:)

Παντως το 1gb πλεον ειναι must γιατι ολα τα παιχνιδια και αρκετα applications εχουν γινει πολυ απαιτητικα.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Trooper..........Αν σ'ενδιαφέρουν τα Benchies - οποιαδήποτε - τότε 2 x 256MB.........Γιά "βαριά" παιχνίδια βέβαια χρειάζεσαι 2 x 512MB τη σήμερον ημέρα......... :D

2 x 256MB γιά Bench........KAI σε Dual chanel....... ;)

Link to comment
Share on other sites

B] :D

2 x 256MB γιά Bench........KAI σε Dual chanel....... ;)

Κι όλοι(όσοι) εμείς έχουμε 754 και 64bit ελεγκτή τι να κάνουμε; Στα benches τουλάχιστον δεν φαίνονται να πηγαίνουν τόσο άσχημα, το αντίθετο μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.