Jump to content



Caching app για SSD & HDD (RAPID like)


Recommended Posts

Ναι, κάτι τέτοιο. Το FancyCache έγινε PrimoCache. To δοκιμάζω τώρα και σε ssd και σε hdd.

Υπάρχει άλλο παρόμοιο ? Δεν με νοιάζει αν είναι με πληρωμή ή free. Αν μου κάνει το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτο ,το ειχα βρει απο γουγλαρισμα σε ένα ξενο φορουμ με διαφορα αλλα σχετικα προγραμματα μαζι ,αυτο ηταν το πιο προσφατο και καλυτερο σε επιδοσεις

SoftPerfect RAM Disk : high-performance RAM Disk for Windows

Το PrimoCache το είχα δοκιμάσει για 1-2 μέρες προ καιρού που ήταν ακόμη σε beta ,

το Defer-Write >enabled μειώνει τις αχρείαστες εγγραφές στον ssd και καλά ..,

μια χαρά δούλευε πάντως ,μετά δεν ξανά ασχολήθηκα

Ενημέρωσε μας αν θες με εντυπώσεις κτλ ..

Έγινε επεξεργασία από nick2crete
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το PrimoCache (ex FancyCache) σήμερα ~2 ώρες στην δουλειά, με βαριά c++/c# projects & builds (πολλές μικρές αναζητήσεις και εγγραφές) και σε SSD και σε HDD. Τα αποτελέσματα για την δουλειά που το θέλω ΠΟΛΥ καλά.

Να βάλω όλα τα solution (~15GB) σε ram-disk δεν παίζει ούτε και να πάρω 32GB ram. Αύριο θα ανεβάσω screenshot. ~10% "οικονομία" (= caching) στα reads και εγγραφές 4GB από 40GB (90% οικονομία). Tο καλύτερο ήταν ότι έκανε τον HDD να μοιάζει με ένα μέτριο SSD και έριξε τα build times αρκετά.

Απλά δεν ξέρω αν παίζουν και άλλα (καλύτερα) τέτοια βοηθήματα ώστε να τα δοκιμάσω. Τα 30δολάρια που ζητά είναι τίποτα αν μου γλυτώνει 20λεπτά την μέρα.

Επίσης το δοκίμασα και στο σπίτι στο laptop (με SSD) για browsing + office. Απλά τίποτα, δηλαδή 4% read caching και 3% λιγότερα writes. Για τέτοια δουλειά όπως λές [MENTION=4061]nick2crete[/MENTION] το RAM disk είναι προτιμότερο αν του βάλεις εκεί τις temp εγγραφες & browser cache.

Link to comment
Share on other sites

Στα compilations να ξερεις μετραει μονο ο cpu + ο δισκος οποτε τα αποτελεσματα που ειδες ειναι αναμενόμενα με αυτη τη χρηση :flower:

Ωρα να παρεις και εναν -ακομα καλυτερο- ssd + cpu στο πισι της δουλειας :p

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

και τα screenshots :

build machine 3GB cache (WinXP 32bit, 6GB ram, E8400 @ 3.6Ghz, HDD) :

attachment.php?attachmentid=62536&stc=1&d=1402562545

Εκμεταλευεται τα 3GB ram που δεν μπορούν αν "δουν" τα Win32. Πολύ μεγάλη διαφορά στο build time, περίπου 20% λιγότερο χρόνο.

work machine 6GB cache (Win7 x64, 16GB ram, I5 750 @ 3.6, Samsung 840Pro):

attachment.php?attachmentid=62535&stc=1&d=1402562505

1GB έγραψε στον SSD αντί για 13GB !!!

post-4796-1416078502,4756_thumb.png

post-4796-1416078502,2788_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.