Jump to content



Public DNS


DJD

Recommended Posts

OpenDNS εδώ και αρκετό καιρό, γιατί της Forthnet είχαν σημαντικά προβλήματα και ώρες ώρες ένιωθες ότι δεν έχεις ίντερνετ. Δε το έχω ψάξει ιδιαίτερα για το ποιος dns είναι καλύτερος, αλλά νομίζω ότι μετά από αυτό το θέμα θα αλλάξω :p

Link to comment
Share on other sites

Παναη... Είναι καλύτεροι απο OpenDNS;

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Γιάννη OpenDNS παίζει τρελό highjacking σε NXDOMAIN που με μπέρδευε όταν προσπαθούσα να λύσω κάποιο πρόβλημα και τους σιχάθηκα. Δεν ξέρω πόσο καλή υποστήριξη έχουν στην Ελλάδα, αλλά μπορεί να κάνεις μία δοκιμή και να μου πεις, ώστε να τους περάσω και στο awmn.

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες και δοκιμαστικα τους εβαλα forwarders στους "σπιτικους" DNS μου (Debian / BIND9)

Να ειμαι ειλικρινεις, δεν εχω δει καποιο προβλημα τους OpenDNS που ειχα κανα 2χρονο τωρα, εκτος και ηταν κατι που δεν το επαιρνα χαμπαρι.

Link to comment
Share on other sites

google=εγγύηση

Εγγύηση ότι αν αύριο η χώρα σου αποφασίσει να κόψει κάποια sites πχ, δε θα τα βλέπεις; Ισχύει.

Εγγύηση ότι αν οι ΗΠΑ κρίνουν παράνομα κάποια torrent search engines, δε θα τα βλέπεις; Ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση ότι αν αύριο η χώρα σου αποφασίσει να κόψει κάποια sites πχ, δε θα τα βλέπεις; Ισχύει.

Εγγύηση ότι αν οι ΗΠΑ κρίνουν παράνομα κάποια torrent search engines, δε θα τα βλέπεις; Ισχύει.

ζω στην ελλάδα.. δεν ξέρω που ζεις εσύ.. μπαίνεις σε ύποπτα site που φοβάσαι μην κοπούν ή ζεις τουρκία/κίνα;

όσο για τα torrent search engine κ τις ΗΠΑ, αμφιβάλλω αν συνδέονται άμεσα.. άσε που δε με αφορούν..

κι επίσης αν συμβούν όλα αυτά που λες ή ακόμα κι αν έρθουν εξωγήινοι.. ε τους αλλάζω.. λιγότερο από 1 λεπτό υπόθεση είναι..

(το εγγύηση το είπα επειδή δεν πέφτουν ή μένουν πίσω όπως της wind πχ)

Link to comment
Share on other sites

ζω στην ελλάδα.. δεν ξέρω που ζεις εσύ.. μπαίνεις σε ύποπτα site που φοβάσαι μην κοπούν ή ζεις τουρκία/κίνα;

To τι θεωρώ εγώ ύποπτο, διαφέρει από αυτά που θεωρεί ένα κράτος.

Όσον αφορά στη χώρα, εσύ θεωρείς ότι έχουμε καλύτερη δημοκρατία από Κίνα/Τουρκία; Αν ναι, για πόσο;

κι επίσης αν συμβούν όλα αυτά που λες ή ακόμα κι αν έρθουν εξωγήινοι.. ε τους αλλάζω.. λιγότερο από 1 λεπτό υπόθεση είναι..

Θα τα αλλάξεις, αλλά μέχρι τότε, θα έχουν καταγράψει τα πάντα για σένα. Γνωστό το πως δουλεύει η Google...

Link to comment
Share on other sites

Που λες φιλενάδα, μπορεί να βγάζω την προσωπική μου ζωή, ερωτικές/πολιτικές πεποιθήσεις, ευαισθησίες και τοποθεσίες φόρα-παρτίδα(facebook) αλλά τον DNS μου τον θέλω αναμάρτητο!

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι τα βγάζουν όλα, άλλοι όχι.

Το ότι ανεβάζεις μια φωτογραφία στο Fb ή γράφεις ένα status δεν είναι το ίδιο με το να γνωρίζει κάποιος ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα sites που επισκέπτεσαι.

Ποιός ο σκοπός τότε να τρέχεις πχ σε incognito mode, να έχεις passwords;

Το να λέμε, αφού κάνω το Α, γιατί να μην κάνω και το Β, σιγά τη διαφορά, είναι επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι τα βγάζουν όλα, άλλοι όχι.

Το ότι ανεβάζεις μια φωτογραφία στο Fb ή γράφεις ένα status δεν είναι το ίδιο με το να γνωρίζει κάποιος ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα sites που επισκέπτεσαι.

Ποιός ο σκοπός τότε να τρέχεις πχ σε incognito mode, να έχεις passwords;

Το να λέμε, αφού κάνω το Α, γιατί να μην κάνω και το Β, σιγά τη διαφορά, είναι επικίνδυνο.

ένταξη δεν μπορείς να είσαι με incognito Mode και tor και να κάνεις check in στο facebook που είσαι καλά τι κάνεις. δυστυχώς πολύ δεν σκέφτονται ότι όντως το fb είναι ρουφιάνος και χρησιμοποιειτε και σαν αποδεικτικό σε έρευνα. Όσοι τους λέω ότι προσωπικά στο fb ούτε έχω πραγματικά στοιχεία ούτε ανεβάζω φωτογραφίες μου αλλά και απαγορεύω των παιδιών μου δεν μπορούν να σκεφτούν το γιατί.

αλλά τα κοινωνικά δίκτυα είναι άλλη μεγάλη κουβέντα και δυστυχώς τα χρησιμοποιουμε αρκετές φορές λάθος.

Pantoflini Tapatalking...

Link to comment
Share on other sites

το openic τα είδε κωλυόμενα κάποια στιγμή σήμερα (δεν άνοιγε καν το φλικρ ή το τσατ του φέσιμπουκ), οπότε στη λίστα με τους dns έβαλα και το opendns.

Αναρωτιέμαι στο mikrotik/routeros παίζει ρόλο η σειρά που βάζω τους dns servers; έχει κάποια αξία/σημασία να τα βάλω εναλλάξ (openic-opendns-openic-opendns) ή σε σειρά (openic-openic-opendns-opendns);

Τέλος, και πιο σχετικό στο θέμα, ψάχνοντας στο duckduckgo (η κύρια μηχανή αναζήτησης στον υπολογιστή μου) για dns servers βγάζει και μια λίστα με κάποιους άλλους public dns:

comodo, DNS Advantage & Norton (και OpenDNS & Google που έχουν ήδη αναφερθεί στη συζήτηση). Έχουμε καμιά εμπειρία από αυτούς; Αξίζει να προσθέσω κάποιον ακόμα για redundancy;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα στους opennic. Γενικά αν υπάρχει χώρος μπορείτε να χρησιμοποιείτε όσους dns θέλετε. Τώρα για τη σειρά θα σε γελάσω. Έχει να κάνει με την υλοποίηση του κατασκευαστή. Στο linux, που έχω δει, στέλνει σε όλους ταυτόχρονα και περιμένει την πρώτη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.