Jump to content



Public DNS


DJD

Recommended Posts

Μετά η άλλη λύση για όποιον θέλει ανεξαρτησία είναι το στήσιμο του δικού σας dns σε κάποιο μηχάνημα που είναι μονίμως ανοιχτό ή στον ίδιο τον υπολογιστή σας. Προτείνω τον bind, ως την πιο δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση, με αρκετούς οδηγούς στο internet για το πώς στήνεται.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι τα βγάζουν όλα, άλλοι όχι.

Το ότι ανεβάζεις μια φωτογραφία στο Fb ή γράφεις ένα status δεν είναι το ίδιο με το να γνωρίζει κάποιος ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα sites που επισκέπτεσαι.

Ποιός ο σκοπός τότε να τρέχεις πχ σε incognito mode, να έχεις passwords;

Το να λέμε, αφού κάνω το Α, γιατί να μην κάνω και το Β, σιγά τη διαφορά, είναι επικίνδυνο.

Και δεν μου λες κάτι σε παρακαλώ, ο ISP σου γνωρίζει ή δεν γνωρίζει τα sites που επισκέπτεσαι;

Αυτός στον οποίο αναφέρεσαι και που γνωρίζει ΌΛΑ ανεξαιρέτως τα sites που επισκέπτεσαι, δεν χρειάζεται από τον ISP σου τα logs/IDs προκειμένου να ξέρει ποιος είσαι;

Εφόσον λοιπόν ο ISP δίνει φόρα παρτίδα αυτά τα δεδομένα(όπως προκύπτει από τον συλλογισμό σου) τι σημασία έχει ο DNS που χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου λες κάτι σε παρακαλώ, ο ISP σου γνωρίζει ή δεν γνωρίζει τα sites που επισκέπτεσαι;

Αυτός στον οποίο αναφέρεσαι και που γνωρίζει ΌΛΑ ανεξαιρέτως τα sites που επισκέπτεσαι, δεν χρειάζεται από τον ISP σου τα logs/IDs προκειμένου να ξέρει ποιος είσαι;

Εφόσον λοιπόν ο ISP δίνει φόρα παρτίδα αυτά τα δεδομένα(όπως προκύπτει από τον συλλογισμό σου) τι σημασία έχει ο DNS που χρησιμοποιείς;

Γιατί τους δυσκολεύω όσο μπορώ :)

Άλλο να έχει η ίδια η Google τα πάντα όλα (και τα κοάλα) κι άλλο ο κάθε ISP που θεωρητικά δε μπορεί να τα δώσει χωρίς εισαγγελική παραγγελία. Βέβαια, αν θέλει να κόψει sites, τα κόβει εκτός DNS. Εκεί μετά πας σε λύσεις VPN.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είναι πως η Google ξέρει ποιος είσαι χωρίς την συνδρομή του ISP.

Ο DNS βλέπει την IP σου και το όνομα της ιστοσελίδας που ζητάς να επισκεπτείς. Πως θα βρει ποιος είσαι χωρίς να ρωτήσει τον ISP;

Link to comment
Share on other sites

O ISP καταγράφει το traffic σου ασχέτως dns request, γράφει traffic από IP σε IP.

Με λίγα λόγια αλλάζοντας τους DNS σε άλλους εκτός ISP, το μόνο που καταφέρνεις είναι το να υπάρχει καταγραφή της κίνησής σου σε άλλον ένα ενδιάμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είναι πως η Google ξέρει ποιος είσαι χωρίς την συνδρομή του ISP.

Ο DNS βλέπει την IP σου και το όνομα της ιστοσελίδας που ζητάς να επισκεπτείς. Πως θα βρει ποιος είσαι χωρίς να ρωτήσει τον ISP;

Γιατί έχω κάνει login στο Gmail ή το G+ και από αυτά είναι εύκολο να με έχει ταυτοποιήσει. Μέχρι και το εκκαθαριστικό μου θα έχει...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είναι πως η Google ξέρει ποιος είσαι χωρίς την συνδρομή του ISP.

Ο DNS βλέπει την IP σου και το όνομα της ιστοσελίδας που ζητάς να επισκεπτείς. Πως θα βρει ποιος είσαι χωρίς να ρωτήσει τον ISP;

Μπορεί να το ξέρει ήδη από τα cookies.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αποφεύγετε τόσο πολύ την καταγραφή (η οποία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο γίνεται και θα γίνεται), είναι θέμα άποψης ή όντως διαχειρίζεστε "κρατικά μυστικά"?
Εσύ για να τα λές αυτά, πράκτορας ή ασφαλίτης είσαι !! :p :P

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω κάνει login στο Gmail ή το G+ και από αυτά είναι εύκολο να με έχει ταυτοποιήσει. Μέχρι και το εκκαθαριστικό μου θα έχει...

ΟΚ θα σταματήσω εδώ μιας και θαρρώ πως η ανάλυση του παράδοξου "χρησιμοποιώ gmail αλλά κρύβομαι από τους DNS της Google" ξεφεύγει από την θεματολογία του thelab :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η μονη διαφορα για την αλλαγή DNS ειναι καποια ms στον χρονο που φορτώνουν οι σελίδες και ΑΝ μερικοί DNS/ISP εχουν μπλοκάρει καποια πρόσβαση σε Sites ολα τα αλλα ειναι για Hacker Wannabes ειναι αστειο να μιλαμε οτι αλλάζουμε DNS σπιτι μας για να μην μας κανουν tracking....οταν μας κανει το ιδιο το λειτουργικό το antivirus τα διάφορα addons στους browsers.Αν κανεις μια εργασια για την αλ κάιντα πχ οτι DNS και να βαλεις εχουν σκαναρει την IP σου στην Βιρτζίνια σε κλάσματα δευτερολέπτου αυτο δεν σημαίνει οτι θα δεις τα cherokee να σκάνε εξω απο το σπίτι σου....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.