Jump to content



Dual-Evap Phase Change Cooling-πρωτη προσπαθεια


ilgreco1974

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους...:)

Μετα απο πολυ μελετη και ψαξιμο,αποφασισα να ασχωληθω κι εγω με το Phase Change Cooling...

Βρηκα σε πολυ καλη τιμη εναν συμπιεστη 3/4hp Aspera(T2168GK),ενα καλο condenser και εχω βαλει κατω και μια ραβδο χαλκου που αγορασα, και την περιεργαζομαι για να φτιαξω evaporators(αλλα στο τελος μαλλον θα αγορασω του eleven ta αριστουργηματα....:) )

Με βαση κυριως τα posts του Unseen και τον οδηγο κατασκευης για Dual-Evap Phase Cooler

http://www.vr-zone.com/index.cgi?i=1227

εφτιαξα αυτο εδω το σχεδιακι

untitled920.jpg

P: process line

s:suction line

D:discharge line

v:βαλβιδες

Το φιλτρο που αγορασα (dcy 083 mms : http://www.carly-sa.fr/fs_prod.htm )

ειναι λιγο διαφορετικο απο αυτα που εχω δει ως τωρα στο διαδυκτιο και μου το παρουσιασαν ως την καλυτερη λυση για τον συγκεκριμενο συμπιεστη...:unsure:

To πρωτο προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το παχος στις χαλκοσωληνες και το μηκος/παχος στους τριχοειδης....δεν ειναι λιγο υπερβολικο το οτι η εισοδος-εξοδος του φιλτρου ειναι 10mm;

Απο το μαγαζι που εκανα τις αγορες μου,μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω 320εκ τριχοειδη παχους 1,25χιλ

:confused:

Exω σκοπο να φορτωσω το 404 για αρχη γιατι αυτο βρηκα φθηνα σε φιαλακια μιας χρησης του 1 κιλου...για τα 409 και 410 τι λετε?ειναι και αυτα πολυ προσιτα στις ιδιες τιμες...

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 07:24]

σε καλο δρομο εισαι αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν πρεπει να βαλεις δυο τριχοειδης σωληνες ή εναν...

Eννοεις να βαλω 2 φιλτρα;

Για το παχος στους χαλκοσωληνες στο σχεδιο τι λες;Παιζει μεγαλο ρολο το παχος σους χαλκοσωληνες;Το σιγουρο ειναι παντως οτι οι 1/4(6mm ) παραειναι λεπτοι για τα 12 mm της suction line kai ta 8mm της discharge line του compressor....

Στον οδηγο http://www.vr-zone.com/index.cgi?i=1227 σε 1hp συμπιεστη εβαλε 1.7m of 0.026" cap tube for CPU evap and 1.85m of 0.026" for GPU evap;) καμια ιδεα;

:)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω... δεν εχω ασχοληθει με δυο evap. ειναι λιγο τραβηγμενο νομιζω...(γιαυτο και δεν το κανουν και πολλοι) Ασε που ειναι και δυσκολο απο αποψη balance. Εγω θα σου προτεινω (οπως λεω και σε αλλα παιδια απο εδω) να μην πεσεις στα βαθια γιατι το πιθανοτερο ειναι να πνιγεις... Αρχισε με ενα chiller ή ενα single stage direct die και μετα πας στα πιο προχωρημενα. Ειναι κριμα να δωσεις ενα καρο λεφτα και στο τελος να μην κανεις τιποτα.

Αν παλι θες να φτιαξεις αυτο ντε και καλα τοτε οπου μπορω να βοηθησω.

Υ.γ Αυτος που το εφτιαξε το guide δεν ειναι τυχαιος... φτιαχνει cascade για πλακα... :hi:

Link to comment
Share on other sites

δυο τριχοειδης θελεις ο καθενας κομμενος και ραμμενος αναλογα με το load. Eνα φιλτρο.Και εγω μονο απο guides και thread τα εχω διαβασει αλλα πρεπει να ειναι αρκετα δυσκολο να πετυχεις το balance οπως ειπε κι ο unseen. Εκτος αυτου νομιζω οτι ο κομπρεσσορας δεν ειναι αρκετα μεγαλος για τη δουλεια. Συνηθως προτεινουν απο ενα ιππο και πανω. Αν το κανεις για να ψυξεις 2 σημεια με ενα συστημα τοτε ενα chiller θα ειναι πιο φτηνο και πιο ευκολο. Φυσικα ολα ειναι εμπειριες, οποτε αν αποφασισεις τελικα να το φτιαξεις then GOOD LUCK!

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδες:)

Θα δοκιμασω με Dual-Evap Phase για αρχη και μετα βλεπουμε....το πολυ πολυ να φαω το κεφαλι μου...ΛΟΛ

Για τριχοειδη θα βασιστω σε αυτες τις πληροφοριες

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=29694&page=1&pp=25

και στο project

http://www.vr-zone.com/index.cgi?i=1227

Υπαρχει καποια συγκεκριμενη φορμυλα για να υπολογισεις τα watt;

O AMD64 sta 1,8v kai sta 3100-3400mhz ποσα watt μας δινει?

Η x800xt στα 1,8v και στα 700-750mhz?

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αγορασα το 3/4 συμπιεστη με το σκεπτικο οτι ειναι 2 * 3/8hp και οτι η gpu

δινει σιγουρα λιγοτερα watt απο τον επεξεργαστη...επειτα ειδα συστηματα με 1hp compressor και 3 evaporators....

... αλλα αφου το λετε εσεις που ξερετε σιγουρα πολυ παραπανω απο εμενα μαλλον εκανα πατατα... :confused::(

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ξαναλεω οπως σου ειπαν κ οι αλλοι....να πας πρωτα σε απλο phase change κ μετα να αρχισεις δοκιμες για κατι πιο πολυπλοκο......

οτι κ να κανεις παντως...καλη επιτυχια κ να μας ενημερωνεις....!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προτιμοτερο να παω σε 2 των 1/3hp(3/8 δεν εχει το μαγαζι)?Aν ειναι καλυτερα κυριως απο αποψη αποδοσης,Θα προσπαθησω να τον αλλαξω αυριο...

και μια τελευταια ερωτηση:δεδομενου οτι σωληνες εδω στην Ιταλια 1/4 (6,35χιλ) δεν βρισκω,παρα μονο 6 και 8 χιλ,τι να προτιμισω;

:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ilgreco1974 [Σήμερα, στις 19:23]

επειτα ειδα συστηματα με 1hp compressor και 3 evaporators....

LINK LINK LINK

Αν εννοεις 2 1/3 για να φτιαξεις 2 συστηματα τοτε γιατι δεν περνεις εναν, να δεις πως θα εξελιχθει και μετα περνεις και τον αλλο (η ισως να εχεις βρει και κανενα μεχρι τοτε).

Link to comment
Share on other sites

Ο 3/4 κοστιζει παραπανω απο τον 1/3,οποτε δινοντας μια μικρη διαφορα 20-30ε θα αγορασω και τον δευτερο για την χ800.....

Το συστημα με τα 3 evaporators (CPU-GPU-Chipset)ειναι του Bowman και χρησιμοποιει 1 ιππο συμπιεστη στο XtremeSystems Forums

eva_pdiamgram.jpg

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?threadid=16849&perpage=25&pagenumber=1

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αλλαξα τον 3/4 και πειρα 2 των 1/3 ιππων

:)

Και μια ερωτηση:

Αν χρησιμοποιησω χαλκοσωληνες 6χιλ αντι για 6,35χιλ(1/4'') θα υπαρξει προβλημα;

Aν δουλεψω με 8χιλ χαλκοσωληνες θα ηταν μηπως καλυτερα;1/4'' χαλκοσωληνες ειναι λιγο δυσκολο να βρω εδω,πουλανε 6-8-10χιλ

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 13:15]

εγω με 1/4 δεν ειχα ποτε προβλημα :)

Thanks για την απαντηση αλλα αυτο που ρωτησα ειναι αν ο σωληνασ 6χιλ που εχω και που που ειναι μικροτερος απο τον 1/4" κατα 0,35χιλ,θα μπορουσε να μου δημιουργησει προβλημα,και ισως γι αυτο το λογο ισως να ειναι καλυτερα αν βαλω 8χιλ χαλκοσωληνες για να ειμαι σιγουρος...

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οκ...αργισα λιγο αλλα την επομενη βδομαδα που μου ερχονται μαππ γκας και τα υπολοιπα εργαλεια ξεκιναω.Οι παρακατω φοτο ειναι απο βιντεοκαμερα και δυστυχως δεν ειναι πολυ καλες,αλλα ειναι το σχεδιο που θα ακολουθησω.Προκειται 2 S.Stage DD systems στον μικροτερο δυνατον χωρο που μπορεσα να τα βαλω.

Με ενα προχειρο case απο πανω(το κανονικο,ενα ενερμαξ σε ασημι χρωμα θα βηδοθει πανω στα κοντενσερακια)

imga00101es.th.jpg

imga00116at.th.jpg

imga00123aa.th.jpg

Επισης κατω απο το ξυλο θα μπουν 4 ροδακια για να καθεται πανω στο πατωμα

Και μερικες φοτο χωρις το κουτι.Εχω βαλει κολιτικη ταινια στους ειδη εκχυλομενους σωληνες για να δω αν "καθονται" καλα....στα 2 κοκκινα καπακια θα μπουν οι ευκαμπτοι σωληνες που θα πανε cpu-gpu...θα περασουν μεσα απο ενα ανοιγνα στη βαση του case...το ολο συστυμα θα μεινει ανοιχτο απο τα πλαγια...

imga00199bv.th.jpg

imga00209mj.th.jpg

Αυταααα.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.