Jump to content



Τι μνημη μου προτεινετε για το Lenovo G500?


Recommended Posts

όχι βέβαια, ίδια συχνοτητα, timmings, volts θα παίζουν. Αφού θα βγεί το 4GΒ stick και θα μπουν τα 2 οχτάρια crucial. Τωρα αν το bios της μητρικής σου το επιτρέπει μπορούν να παίξουν και πιο ψηλά από τα 1600

cpuz.jpg

review μετρήσεις Crucial Ballistix Sport DDR3-1866 SODIMM 16GB Kit Laptop Memory Review | HardwareHeaven.com | Page 3

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι εχω μπερδευτει.

Δεν εχει σημασια οι καινουργιες μνμημες να ειναι 12800;

Το Jedec παλι τι ειναι;Κοιταξα στο Ιντερνετ αλλα δεν καταλαβα.

Πριν λιγο ειδα την φωτογραφια που αναρτησε ο TifoziF1. Το SPD tab στο CpuZ δεν ειναι η θεωρητικη ταχυτητα της μνημης; ενω το memory tab δεν ειναι η πραγματικη;

Μιας και ειναι φορητος ο υπολογιστης καλο θα ηταν να δουλευαν στα 1,35

Έγινε επεξεργασία από Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πριν λιγο σε ενα καταστημα που πουλαει μνημες το σχολιο καποιου που ειχε Lenovo υπολογιστη και οι μνημες ζεσταινονταν πολυ και υστερα απο 2 μηνες καηκαν.

Του απαντουν απο το καταστημα """""" For Lenovo laptops, CL11 is recommended, so if you would like to use CL9, make sure you have the latest BIOS for optimal performance. With regards to timings, 9-9-9-28 is the correct value for SO-DIMMs. It is different compared to desktop SDRAM."""""""".

Οποτε ισως για σιγουρια να ψαχνω για CL11 και 1,35Volt. Ηδη το σημειο που υπαρχει η μνημη ειναι αρκετα ζεστο.

Οι GSKILL ειναι καλες;

[ame]http://www.amazon.de/G-Skill-F3-1600C11D-16GRSL-16GB-DDR3-1600/dp/B00G5SSERC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1403093122&sr=8-2&keywords=G.Skill+F3-1600C11D-16GRSL[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πριν λιγο σε ενα καταστημα που πουλαει μνημες το σχολιο καποιου που ειχε Lenovo υπολογιστη και οι μνημες ζεσταινονταν πολυ και υστερα απο 2 μηνες καηκαν.

Του απαντουν απο το καταστημα """""" For Lenovo laptops, CL11 is recommended, so if you would like to use CL9, make sure you have the latest BIOS for optimal performance. With regards to timings, 9-9-9-28 is the correct value for SO-DIMMs. It is different compared to desktop SDRAM."""""""".

Οποτε ισως για σιγουρια να ψαχνω για CL11 και 1,35Volt. Ηδη το σημειο που υπαρχει η μνημη ειναι αρκετα ζεστο.

Οι GSKILL ειναι καλες;

http://www.amazon.de/G-Skill-F3-1600C11D-16GRSL-16GB-DDR3-1600/dp/B00G5SSERC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1403093122&sr=8-2&keywords=G.Skill+F3-1600C11D-16GRSL

ότι να ναι του είπαν. .. τα timings και οι διαφορές συμβατότητας (εκτός της τασης) δεν έχουν σχέση με θερμοκρασίες ούτε με καψίματα, απλώς αν κάποιο κομμάτι είναι πιο σύγχρονο και δεν έχει ενημερωθεί το bios υπάρχει πιθανή δυσλειτουργεια και πιθανές μπλε οθονες.

Σε γενικές γραμμές η απάντηση θυμίζει απάντησεις"τεχνικου" δικών μας "μεγαλων" αλυσίδων.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Nick74.

Ειναι ακριβες οι μνημες και δεν θελω να μπω σε περιπετειες γι αυτο και μαζευω πληροφοριες οσο μπορω.

Πραγματι ακουγονται πολλα και διαφορα στο Ιντερνετ και πρεπει να εισαι προσεκτικος που δινεις βαση και που οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ευχαριστω Nick74.

Ειναι ακριβες οι μνημες και δεν θελω να μπω σε περιπετειες γι αυτο και μαζευω πληροφοριες οσο μπορω.

Πραγματι ακουγονται πολλα και διαφορα στο Ιντερνετ και πρεπει να εισαι προσεκτικος που δινεις βαση και που οχι.

τελικά τι έκανες με το θέμα?γιατί αναφέρεις ότι το g500 δεν μπορεί να πάρει 4gb + 8gb? πως το συμπέρανες αυτό?

επίσης μήπως ξέρεις το σατα port που έχει η μητρική για τον σκληρό αν είναι sata2 η sata3? γιατί αυτή την πληροφορία δεν την έχω βρει πουθενά.εγώ έχω ένα g500 με i3.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.